Nelamuriri tencuire

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Beda
    Incepator
    • 26.aug.2006
    • 58

    Nelamuriri tencuire

    1. Am casa in rosu. As vrea sa tencuiesc cu materiale din comert nu " home made" .Care ar fi denumirea lor si ordinea? Am auzit de tinci, multibat etc. 2. Ce sunt aia "radieri"? Multumesc frumos anticipat!!!
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Cine o sa tencuiasca ?

    Radier= vezi aici http://dictionare.edu.ro/search.php?lexemId=47176
    Cu stima.

    Comentariu

    • Beda
      Incepator
      • 26.aug.2006
      • 58

      #3
      eu

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        Ehe, atunci pregateste vre-o trei randuri de salopete.

        Cateva notiuni generale:
        Tencuirea peretilor si a tavanului se face cu un mortar de o anumita rezistenta (marca) si de o anumita compozitie. Cele mai utilizate mortare sunt pe baza de ciment, pe baza de ipsos ori pe baza de argila.
        Pentru un mortar pe baza de ciment avem un amestec cu var ori cu un inlocuitor al varului.
        Stratul de finisaj al tencuielii facute cu un mortar pe baza de ciment poate sa fie un glet de ipsos sau var ori un tinci pe baza de ciment.
        E clar pana acuma ?
        Cu stima.

        Comentariu

        • ised8u
          Incepator
          • 02.ian.2009
          • 5

          #5
          Buna ziua! am studiat si informatiile de aici:


          doresc sa ma apuc de tencuit singur casa de caramida. poate cineva sa dea ceva detalii legate de realizarea colturilor? desigur ca si alte informatii care ma pot ajuta nu vor fi de prisos. nu am mai tencuit niciodata, dar cred ca am manualitate si voi reusi sa invat repede.

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6920

            #6
            Phui ca uitai cate am scris acolo despre tencuit. Lasa colturile deocamdata si apucate sa tencuiesti pe portiunile drepte.
            Cu stima.

            Comentariu

            • ised8u
              Incepator
              • 02.ian.2009
              • 5

              #7
              pai si ce fac cand ajung la colturi? nu trebuie facute odata cu peretele caruia apartin? si linia de reper se scoate dupa ce termini toate fasiile si umpli cu material gaura ramasa. sau o scoti inainte sa treci la urmatoarea fasie si te sprijini cu dreptarul pe portiunea tencuita?

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6920

                #8
                Scoti martorii imediat, nu lasi sa se intareasca mortarul prea tare. Eu ziceam sa lasi muchiile pentru a deprinde tencuitul pe portiuni drepte.
                Cu stima.

                Comentariu

                • MFM
                  Incepator
                  • 07.feb.2009
                  • 64

                  #9
                  Tare si inimos baiatul care vrea sa tencuiasca singur ...
                  si au as vrea (ca nu ma dau banii afara din casa), dar nu stiu ce o iesi ... sper sa nu muncesc degeaba, basca materialul stricat si mizeria facuta!
                  Asculta-i pe toti si fa cum e mai bine!

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6920

                    #10
                    Stiti vorba: incercarea moarte nu are. Incercati deoarece material nu pierdeti deoarece se poate refolosi, mizerie nu faceti deoarece se poate curata. Incercati la inceput sa invatati cum sa "aruncati" mortarul pe perete utilzand un canciog cu apa. Daca "aruncati" apa pe perete fara sa va udati sunteti pe drumul cel bun si o sa prindeti miscarea din incheietura maini.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    Procesare...