Instalatie incalzire centrala in regie proprie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • oif_nelu_1970
    Membru
    • 05.nov.2008
    • 189

    Instalatie incalzire centrala in regie proprie

    La o casa termoizolata in felul urmator:
    -acoperis 30cm vata minerala de sticla
    -pereti exteriori 25cm BCA+10cm polistiren
    -pardoseala 5cm polistiren extrudat
    -geamuri termopan 1,1W/m2K(conductivitate termica)
    Cati w/m3 ar fi suficienti.
  • pavel.gabriel
    Membru
    • 25.iul.2006
    • 158

    #2
    42,4
    eu va luminez...imprejurul

    Comentariu

    • oif_nelu_1970
      Membru
      • 05.nov.2008
      • 189

      #3
      Casa are 380 m3 P+E deci inseamna ca o centrala de 24KW este mai mult decat suficienta.
      -la termoizolatia aceasta intre parter si etaj este diferenta in calculul necesarului de W/m3 .Cat%?.
      -dar intre 2 camere identice una orientata spre SUD iar cealalta spre NORD

      Comentariu

      • DIY
        Living Legend
        • 07.sep.2007
        • 1736

        #4
        Postat în original de oif_nelu_1970
        Casa are 380 m3 P+E deci inseamna ca o centrala de 24KW este mai mult decat suficienta.
        -la termoizolatia aceasta intre parter si etaj este diferenta in calculul necesarului de W/m3 .Cat%?.
        -dar intre 2 camere identice una orientata spre SUD iar cealalta spre NORD
        Intrebarile tale sint absolut justificate dar raspunsul corect si exact nu-l vei afla aici, pe forum.
        Dupa parerea mea, ai doua optiuni: ori calculezi dupa numarul prezentat mai sus ori angajezi un proiectant

        Fiindca mi s-a acrit de toate comentariile rautacioase cu care ma confrunt ori de cite ori recomand asta (si daca tu nu esti printre cei ce s-ar simti lezati de sugestia mea, atunci scuze ca "profit" de intrebarea ta ca sa clarific chestiunea in discutie) iata doua link-uri care confirma pozitia mea.

        Calculul necesarului termic, de ce:



        si cum:



        Ambele link-uri au fost pescuite chiar acum de pe Internet. Prezentarea generala atinge cam toate aspectele iar software-ul pentru care se poate download-a o mostra are la baza calculelor carti ale profesorilor mei din facultate; lucru bun.

        Comentariu

        • DIY
          Living Legend
          • 07.sep.2007
          • 1736

          #5
          Postat în original de pavel.gabriel
          42,4

          Comentariu

          • pavel.gabriel
            Membru
            • 25.iul.2006
            • 158

            #6
            La baza executarii programului (Bilterm) este normativul pentru proiectarea si executarea instalatiilor de incalzire centrala indicativ I.13-1994 revizuit si STAS-urile 6648/1-82 ; 6648/2-82 ; 4839-80 ; 1478-90, STAS 1907/1-80 STAS SR 1907-1 precum si experienta de lucru a tuturor celor care au testat programul.
            Valoarea (dupa datele prezentate initial) asta este (data tot de un program de calcul),anumite "variabile"fiind apreciate tot din "experienta de lucru" chiar si dupa proiecte
            @oif_nelu_1970:daca vrei un proiect " de finete"este bine sa cauti un proiectant ........continuare
            eu va luminez...imprejurul

            Comentariu

            • crinaelena
              Living Legend
              • 11.sep.2007
              • 1596

              #7
              Postat în original de oif_nelu_1970
              Casa are 380 m3 P+E deci inseamna ca o centrala de 24KW este mai mult decat suficienta.
              -la termoizolatia aceasta intre parter si etaj este diferenta in calculul necesarului de W/m3 .Cat%?.
              -dar intre 2 camere identice una orientata spre SUD iar cealalta spre NORD
              si eu sint convins ca o ct. de 24 kw este suficienta....acu' cauta proiectant pentru dimensiunea fiecarui calorifer in parte,dimens. tevilor,materialul din care sa fie fabricate,locul de amplasare a centralei,locul de amplasare a filtrelor,polifosfat si impuritati,pozitia supapei de sens unic de pe intrare apa rece,amplasarea cronotermostatului.asta ptr. ct. pe gaz

              Comentariu

              • DIY
                Living Legend
                • 07.sep.2007
                • 1736

                #8
                Postat în original de pavel.gabriel
                La baza executarii programului (Bilterm) este normativul pentru proiectarea si executarea instalatiilor de incalzire centrala indicativ I.13-1994 revizuit si STAS-urile 6648/1-82 ; 6648/2-82 ; 4839-80 ; 1478-90, STAS 1907/1-80 STAS SR 1907-1 precum si experienta de lucru a tuturor celor care au testat programul.
                Valoarea (dupa datele prezentate initial) asta este (data tot de un program de calcul),anumite "variabile"fiind apreciate tot din "experienta de lucru" chiar si dupa proiecte
                @oif_nelu_1970:daca vrei un proiect " de finete"este bine sa cauti un proiectant ........continuare
                Pacat, mare pacat daca tot ai un asemenea program, ca dai un raspuns cu zecimale fara ca sa fi luat in calcul caracteristicile construcitve si pe cele de clima ale aplicatiei respective. De ce mai folosesti, atunci, un software daca nu iei in calcul toate detaliile?
                De-aceea am avut convingerea ca e o gluma! Gluma pe care, culmea!, am considerat-o ca fiind buna

                Comentariu

                • pavel.gabriel
                  Membru
                  • 25.iul.2006
                  • 158

                  #9
                  rezultatul,cu "virgula",este postat si in spirit de gluma,bineinteles ca se putea scoate si un rezultat fara zecimale,softul este al unui proiectant dupa care am executat citeva instalatii reusite.
                  @oif_nelu_1970:sfatul meu (in orb) este sa calculezi la parter cu 45-50W/mc (50w camerele din nord) pt siguranta iar la etaj putin mai mic asta in cazul in ca nu ai termoizolat planseul dintre etaje (am intilnit astfel de cazuri ).Atentie la calorifere ,care de regula au puterea calculata la temperatura apei pe tur de 90*C,sunt foarte putine firme care au puteri calculate la temperaturi mai mici (60*C).Centrala de 24 KW este suficienta chiar si in cazul folosirii unui termoboiler pt ACM.
                  La ce tip de centrala te gindesti?....
                  eu va luminez...imprejurul

                  Comentariu

                  • DIY
                    Living Legend
                    • 07.sep.2007
                    • 1736

                    #10
                    Postat în original de pavel.gabriel
                    rezultatul,cu "virgula",este postat si in spirit de gluma,bineinteles ca se putea scoate si un rezultat fara zecimale,softul este al unui proiectant dupa care am executat citeva instalatii reusite.
                    <<...>>
                    Asta da, veste buna! Ma bucur enorm ca, in sfirsit, lumea intelege ca un software de genul asta nu e un capat de tara si ca, in urma unor calcule, se pot face proiecte ca la carte.
                    Asta-i metoda cea mai calificata. Restul, incercarile cu 45-50W/mc si altele asemenea, unele chiar barbare , vor dispare in timp fiindca nu sint altceva decit niste supozitii; o joaca cu numere.

                    Comentariu

                    • oif_nelu_1970
                      Membru
                      • 05.nov.2008
                      • 189

                      #11
                      -Nu m-am hotarat inca ce tip de centrala sa iau dar o sa fie pe gaz metan.
                      -N-am termoizolat placa dintre P si E,are rost daca vreau sa am aceasi temperatura pe ambele nivele?.
                      -Un calorifer co o putere de 3KW in regimul de temperaturi 90/70*C cati KW are daca functioneaza in regimul de temperaturi 80/60*C si 75/60*C .

                      Comentariu

                      • pavel.gabriel
                        Membru
                        • 25.iul.2006
                        • 158

                        #12
                        gasesti la unii vinzatori,mai ales la cei care vind o singura marca de calorifer,oricum la 75/60 este mai mica cu aprox 30-35 %.aveam un tabel dar nu-l gasesc acum.
                        Vezi ca 2 calorifere de aceeasi dimensiune(si arata la fel) nu prea au aceesi putere daca sunt produse de firme diferite.
                        eu va luminez...imprejurul

                        Comentariu

                        • DIY
                          Living Legend
                          • 07.sep.2007
                          • 1736

                          #13
                          Postat în original de oif_nelu_1970
                          <<...>>Un calorifer co o putere de 3KW in regimul de temperaturi 90/70*C cati KW are daca functioneaza in regimul de temperaturi 80/60*C si 75/60*C .
                          2,49KW @ 80/60 si 20*C temperatura interioara.

                          Nu-ti trebuie nici un tabel, nimic. Este o formula matematica banala, daca folosesti metoda simplificata:

                          Qrad=kSnDTm unde:

                          Q=capcitatea de inclazire;
                          K=coeficientul de transfer termic al radiatorului;
                          Sn=suprafata de transfer termic;
                          DTm=diferenta medie de temperatura.

                          DTm=(Tt+Tr)/2-Ti unde:

                          Tt=temperatura pe tur;
                          Tr=temperatura pe retur;
                          Ti=temperatura la interior;

                          In cazul tau nu cunosti K si Sn dar nu conteaza fiindca vrei sa compari performantele aceluiasi radiator, la temperaturi diferite. Practic, raportul dintre DTm-uri in doua situatii diferite iti da exact procentul cu care trebuie alterata performanta (capacitatea radiatorului). Poti sa te joci, sa incerci diferite temperaturi la interior si diverse temperaturi pentru apa calda de inclazire.

                          Rog insistent pe cei ce deja si-au notat respectivele formule sa nu le foloseasca decit, exclusiv, in scopul (evaluare performante) si conditiile (agent temic apa calda!) pentru care au fost gindite.

                          Comentariu

                          • oif_nelu_1970
                            Membru
                            • 05.nov.2008
                            • 189

                            #14
                            Instalatia o sa aiba 10 calorifere si ar cam fi doua variante de distributie;
                            -varianta A duoa distribuitoare unul la parter si unul la etaj.
                            -varianta B cu coloane de distributie.
                            Care varianta este mai buna si de ce?.
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • DIY
                              Living Legend
                              • 07.sep.2007
                              • 1736

                              #15
                              Postat în original de oif_nelu_1970
                              Instalatia o sa aiba 10 calorifere si ar cam fi doua variante de distributie;
                              -varianta A duoa distribuitoare unul la parter si unul la etaj.
                              -varianta B cu coloane de distributie.
                              Care varianta este mai buna si de ce?.
                              In ideea ca sint bine calculate, atit varianta cu distribuitoare cit si cea cu distributie orizontala pe fiecare nivel merg bine merci; distributie cu coloane n-am vazut in schitele postate. Nu prea poti deferentia intre una si alta daca e vorba despre o aplicatie rezidentiala care foloseste radiatoare.

                              Cea cu distribuitoare separate a devenit mai populara in ultimul timp fiindca sint mai multe sanse s-o nimeresti sa functioneze fara toate calculele de dimensionare si echilibrare; devine preferata mesterilor. Plus ca da si ... o nota deosebita ...
                              Cind insa da rateuri din cauza de sub-dimensionare pompa, tevi si altele, e de rau.

                              Daca cele doua variante pe care le-ai schitat sint bine dimensionate sau nu, n-as avea cum sa-ti spun. Nici tu nu ai dat toate datele necesare si nici eu nu am vreun gind sa intru in asemenea amanunte.

                              In concluzie, poti alege in raport cu increderea pe care o ai in proiectant, buget si ce mai vrei tu.; d.p.d.v. tehnic eu le consider egale.

                              Comentariu

                              Procesare...