Cofrag de scara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • nyknyk
    Incepator
    • 25.ian.2009
    • 77

    Cofrag de scara

    cum se realizeza un cofrag de scara ?
    tin sa mentionez ca am uitata sa las mustati din fundatie, in acest caz(al meu) pot incastra dibluri de beton cu care sa prind de fundatie un cornier gros cu gauri in vederea prinderii ulterioare a armaturii scarii?
    va rog spuneti-mi cum pot realiza cofragul pt. scara in cazul in care vreu o scara din doua trepte pe semicerc. se toarna cumva prima trepta dupa care se lasa sa se intareasca un timp dupa care torn si treapta superioara ? va rog dati-mi o schita de realizare a cofragului !
    multumesc !
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Schita pentru scara unde este ?
    Cu stima.

    Comentariu

    • nyknyk
      Incepator
      • 25.ian.2009
      • 77

      #3
      scuze,
      la intrare doresc sa-mi torn doua trepte ( scara) pe semicerc!
      [img][/img]
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        La intrare in casa. Trebuie sa sapi o fundatie pentru scara ori ai deja fundatia ?
        Cu stima.

        Comentariu

        • nyknyk
          Incepator
          • 25.ian.2009
          • 77

          #5
          am fundatie doar la costructia existenta!

          Comentariu

          • nyknyk
            Incepator
            • 25.ian.2009
            • 77

            #6
            tinand cont de faptul ca vor fi doar doua trepte, cat credeti ca ar fi indicat sa sap pt. fundatia sacarii?
            fundatia in pamant este la ~70cm si este armata pe toata inatimea ~ 100cm !

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6920

              #7
              Ar fi bine sa sapi fundatia tot la -70 cm fata de cota terenului.

              Dupa ce sapi fundatia pui o fasie de OSB3 ca si cofrag, o folie pe polietilena pe jos, montez armatura pentru treapta si torni prima treapta impreuna cu fundatia.
              In zona unde vine a doua treapta lasi mustati pentru legarea armaturii.
              A doua zi cofrezi treapta 2 tot cu o fasie de osb, legi armatura dupa care torni betonul.
              Cu stima.

              Comentariu

              • nyknyk
                Incepator
                • 25.ian.2009
                • 77

                #8
                sa inteleg ca nu este nevoie, in acest caz, sa realizez legatura intre fundatia casei si fundatia scarilor ? adica acestea se vor comporta ca o structura independenta ? daca da, atunci nu credeti exista vreun risc de aparitie a unor fisuri intre cele doua fundatii, adica la partea superioara in momentul cand vin cu gresia acesata sa se fisureze din cauza... !
                va rog frumos sa ma scuzati daca sunt foarte insistent, dar vreau sa ma apuc de treaba chiar in zilele urmatoare cand am 4 zile libere ! (incepand de miercuri -joi, daca ma lasa timpul)
                P.S. casuta este la tara prin Teleorman, si este opera mea (in cea mai mare parte, mai putin cofrarea fundatie, stalpi, centuri+placa), deci help me pleaze !
                despre armatura placii de la etaj, pt. linistea mea sufletesca, ce ziceti ?
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • Consultant constructii
                  Membru
                  • 17.iun.2008
                  • 224

                  #9
                  Oricum vor aparea fisuri. Pamantul din jurul fundatiei este o umplutura care in momentul cand veti turna beton se va tasa.

                  Comentariu

                  • nyknyk
                    Incepator
                    • 25.ian.2009
                    • 77

                    #10
                    va multumesc pentru amabilitate si promptitudine !

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6920

                      #11
                      Postat în original de nyknyk
                      sa inteleg ca nu este nevoie, in acest caz, sa realizez legatura intre fundatia casei si fundatia scarilor ? adica acestea se vor comporta ca o structura independenta ? daca da, atunci nu credeti exista vreun risc de aparitie a unor fisuri intre cele doua fundatii, adica la partea superioara in momentul cand vin cu gresia acesata sa se fisureze din cauza... !
                      va rog frumos sa ma scuzati daca sunt foarte insistent, dar vreau sa ma apuc de treaba chiar in zilele urmatoare cand am 4 zile libere ! (incepand de miercuri -joi, daca ma lasa timpul)
                      P.S. casuta este la tara prin Teleorman, si este opera mea (in cea mai mare parte, mai putin cofrarea fundatie, stalpi, centuri+placa), deci help me pleaze !
                      despre armatura placii de la etaj, pt. linistea mea sufletesca, ce ziceti ?
                      Spre linistea dumneavoastra bagati cateva conexpanduri (de 12) lungi in fundatia existenta de care sa sudati armatura de la prima si a doua treapta. Ajuta dar nu stabilizeaza in totalitate.
                      De ce pui fier beton ruginit ?
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • nyknyk
                        Incepator
                        • 25.ian.2009
                        • 77

                        #12
                        pai nu este ruginit in profunzime !
                        este doar o pelicula pe care a capatat-o dupa o ploaie !
                        nu cred ca este un pericol ! sau este ? si daca da cat de mare ?

                        inclin sa cred ca multi oameni care au adunat materiale pentru o casa (in regim propriu) au folosit astfel de fier "ruginit" !
                        ce era de facut ?

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6920

                          #13
                          Multi uita ca daca este un strat de rugina pe fierul beton aderenta betonului pe fier este mai slaba. Noroc ca aveti fier beton tip PC52 adica fier beton striat.
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          Procesare...