Polistiren expandat GRAFITAT

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1382

    Răspuns la: Polistiren expandat GRAFITAT

    Sal. Am citit in stinga si in dreapta ca se recomanda ancorarea mecanica cu dibluri in zidarie dupa lipirea placilor de polistiren. Avind in vedere ca marea parte a caselor au peretii din caramida cu goluri gen poroterm apare o problema si anume faptul ca gaurile pt dibluri se dau cu percutie iar porotermul find casant se sparge. Rezulta ca diblurile nu au in ce sa mai prinda,unii meseriasi stiu prea bine acest aspect,altii nu il baga in seama,etc. Normal gaurile se dau fara percutie cu un burghiu cit mai subtire si ascutit periodic sa taie si implicit sa mearga usor apoi se largesc tot fara percutie cu unul de 10 sau 12,in functie de dibluri, sau macar cu percutie cu cel subtire si apoi se largesc fara percutie. Spun normal in sensul ca acele dibluri sa tina ceva. Daca nu ma credeti dati o gaura cu percutie direct cu burghiul potrivit cu diblul ce se foloseste in poroterm si introduceti diblul fara placa de polistiren sa vedeti cam cit si cum tine.
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • lmacsen
      Membru
      • 26.sep.2015
      • 298

      Răspuns la: Răspuns la: Polistiren expandat GRAFITAT

      Postat în original de Temelye
      Sal. Am citit in stinga si in dreapta ca se recomanda ancorarea mecanica cu dibluri in zidarie dupa lipirea placilor de polistiren. Avind in vedere ca marea parte a caselor au peretii din caramida cu goluri gen poroterm apare o problema si anume faptul ca gaurile pt dibluri se dau cu percutie iar porotermul find casant se sparge. Rezulta ca diblurile nu au in ce sa mai prinda,unii meseriasi stiu prea bine acest aspect,altii nu il baga in seama,etc. Normal gaurile se dau fara percutie cu un burghiu cit mai subtire si ascutit periodic sa taie si implicit sa mearga usor apoi se largesc tot fara percutie cu unul de 10 sau 12,in functie de dibluri, sau macar cu percutie cu cel subtire si apoi se largesc fara percutie. Spun normal in sensul ca acele dibluri sa tina ceva. Daca nu ma credeti dati o gaura cu percutie direct cu burghiul potrivit cu diblul ce se foloseste in poroterm si introduceti diblul fara placa de polistiren sa vedeti cam cit si cum tine.
      Credeam ca ne spui ca e mai bine sa taiem santuri cu freza profesionala, ca nu face praf, ca nu se crapa peretele, etc... Glumesc.
      Si eu peste tot unde am citit, se recomanda sa nu se foloseasca percutia la caramida de tip porotherm.

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1382

        Răspuns la: Polistiren expandat GRAFITAT

        Da,find electrician, sunt f pasionat de capitolul freze de canal. Poate pare o copilarie dar am facut in ultimul timp tot felul de modificari si imbunatatiri,unele chiar de efect. Producatorii din diverse motive nu fac unele chestii care totusi conteaza. Spre ex.sectiunea mare la furtunul de aspirare. Dar ma opresc,aici find of topic

        Cit despre gaurirea fara percutie a porotermului, din pacate destui care isi fac case nu stiu. Iar dintre meseriasi destul de putini pun in practica. Pe unde am lucrat rar am intilnit sa dea gauri fara percutie si dupa citeva gauri cind nu mai taia burghiul o lasa balta si comuta pe percutie.
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • lmacsen
          Membru
          • 26.sep.2015
          • 298

          Răspuns la: Polistiren expandat GRAFITAT

          Postat în original de Temelye
          Da,find electrician, sunt f pasionat de capitolul freze de canal. Poate pare o copilarie dar am facut in ultimul timp tot felul de modificari si imbunatatiri,unele chiar de efect. Producatorii din diverse motive nu fac unele chestii care totusi conteaza. Spre ex.sectiunea mare la furtunul de aspirare. Dar ma opresc,aici find of topic

          Cit despre gaurirea fara percutie a porotermului, din pacate destui care isi fac case nu stiu. Iar dintre meseriasi destul de putini pun in practica. Pe unde am lucrat rar am intilnit sa dea gauri fara percutie si dupa citeva gauri cind nu mai taia burghiul o lasa balta si comuta pe percutie.
          Da, eu urmaresc zilnic toate posturile pe forum si nu am putut sa nu observ subiectul unde se vorbeste de taiat peretii cu freza. Invat informatii utile de la toti cei care contribuie.

          Postat în original de Armata
          Un structurist care stia meserie pe partea lui a afirmat ca polistirenul grafitat "imbatraneste" mai repede si dupa oarece timp ajunge la acelasi coeficient ca si cel normal - in jur de 0.06. Este cineva care poate sa ofere mai multe detalii despre "imbatranirea" polistirenului(grafitat sau nu)?
          Eu sunt interesat sa plachez casa cu polistiren grafitat austroterm AF-Plus care din specificatii spun ca are un coeficient termic 0,032 W/mK. Stie cineva mai multe despre acest zvon, cum ca grafitul din polistiren in timp si-ar pierde proprietatile?

          In spatele casei am o tencuiala veche care in unele locuri suna a gol. N-as mai da-o jos sa tencuiesc din nou, ma gandeam sa intind plasa de fibra si cu adeziv de polistiren sa formeze o masa de spaclu rezistenta si sa plachez pe ea. Daca ati mai intalnit cazuri de asa natura cum se procedeaza corect?

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            Răspuns la: Răspuns la: Polistiren expandat GRAFITAT

            Postat în original de Armata
            Un structurist care stia meserie pe partea lui a afirmat ca polistirenul grafitat "imbatraneste" mai repede si dupa oarece timp ajunge la acelasi coeficient ca si cel normal - in jur de 0.06. Este cineva care poate sa ofere mai multe detalii despre "imbatranirea" polistirenului(grafitat sau nu)?
            NU cred ca este o supozitie tocmai demostrata de cineva, mai ales daca discutam de un structurist care se ocupa cu alte lucruri la o casa.

            Postat în original de Temelye
            Sal. Am citit in stinga si in dreapta ca se recomanda ancorarea mecanica cu dibluri in zidarie dupa lipirea placilor de polistiren. Avind in vedere ca marea parte a caselor au peretii din caramida cu goluri gen poroterm apare o problema si anume faptul ca gaurile pt dibluri se dau cu percutie iar porotermul find casant se sparge. Rezulta ca diblurile nu au in ce sa mai prinda,unii meseriasi stiu prea bine acest aspect,altii nu il baga in seama,etc. Normal gaurile se dau fara percutie cu un burghiu cit mai subtire si ascutit periodic sa taie si implicit sa mearga usor apoi se largesc tot fara percutie cu unul de 10 sau 12,in functie de dibluri, sau macar cu percutie cu cel subtire si apoi se largesc fara percutie. Spun normal in sensul ca acele dibluri sa tina ceva. Daca nu ma credeti dati o gaura cu percutie direct cu burghiul potrivit cu diblul ce se foloseste in poroterm si introduceti diblul fara placa de polistiren sa vedeti cam cit si cum tine.
            Gaurile in caramida cu goluri se dau fara percutie pentru ca altfel exista riscul e a realiza o spargere a peretelui exterior si nu numai. In acest fel nu se va mai putea aplica diblurile, nu vor strange polistirneul si le montam degeaba.
            Gaurirea in caramida se face fara deteriorare rapida a spiralului/burghiului, caramida este destul de usor de gaurit dar trebuie rabdare.
            Se poate face si o gaurire in doi pasi sau cel putin percutia utilizata sa nu fie brutala, apasare usoara pe masina de gaurit. Tine si de mana mesterului si experienta acumulata.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15056

              Răspuns la: Răspuns la: Polistiren expandat GRAFITAT

              In spatele casei am o tencuiala veche care in unele locuri suna a gol. N-as mai da-o jos sa tencuiesc din nou, ma gandeam sa intind plasa de fibra si cu adeziv de polistiren sa formeze o masa de spaclu rezistenta si sa plachez pe ea. Daca ati mai intalnit cazuri de asa natura cum se procedeaza corect?
              Plasa de fibra nu va cimpensa lipsa aderentei stratului de tencuiala la zidarie. Odata ufmalta tencuiala, este doar o chestuiune de timp pana cand va crapa si o sa cada de pe perete, cu sau fara alte straturi aplicate ulterior. Evident depinde si de cat de solicitata si expusa este fatada dar corect este sa refaceti zonele cu tencuiala degradata. Astfel se obtine o lucrare de calitate , cu durabilitate mare.

              Comentariu

              • lmacsen
                Membru
                • 26.sep.2015
                • 298

                Răspuns la: Răspuns la: Polistiren expandat GRAFITAT

                Postat în original de Gemini
                Plasa de fibra nu va cimpensa lipsa aderentei stratului de tencuiala la zidarie. Odata ufmalta tencuiala, este doar o chestuiune de timp pana cand va crapa si o sa cada de pe perete, cu sau fara alte straturi aplicate ulterior. Evident depinde si de cat de solicitata si expusa este fatada dar corect este sa refaceti zonele cu tencuiala degradata. Astfel se obtine o lucrare de calitate , cu durabilitate mare.
                Si cum o pot reface?
                Dau jos tencuiala care suna a gol si dupa aceea repar aplicand alta tencuiala clasica sau de alt tip in loc? Nu o sa crape?

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15056

                  Răspuns la: Polistiren expandat GRAFITAT

                  Se indeparteaza tencuiala degradata (ce suna a gol), se curata bine, se amorseaza si se aplica o tencuiala noua, clasica evident.
                  Nu va crapa daca este realizata corect, ulterior, dupa uscarea acesteia se poate termoizola fatada.

                  Comentariu

                  • danielH
                    Incepator
                    • 21.oct.2015
                    • 22

                    Răspuns la: Polistiren expandat GRAFITAT

                    Postat în original de PopaSilviu
                    Nu sunt hotarat ce sa aleg pentru izolarea exterioara a casei: polistiren grafitat sau simplu. Ce producatori de polistiren cu grafit exista si cam ce preturi au. Ce diferenta de calitate exista intre polistirenul expandat si cel grafitat.
                    Diferenta dintre cele doua tipuri de polistiren este ca cel grafitat are in componenta si grafit, iar acest lucru determina un coeficient de transfer termic cu 20% mai mare; altfel spus un polistiren grafitat de 8 cm echivaleaza cu 10 cm de polistiren expandat.
                    Ultima editare de Gemini; 12.mar.2016, 17:59. Motiv: eliminare pasaj publicitar

                    Comentariu

                    • AskAsk
                      Incepator
                      • 23.nov.2015
                      • 8

                      Răspuns la: Polistiren expandat GRAFITAT

                      Postat în original de Gemini
                      Pretul este cu cel putin 20% mai mare la sortimentele grafitate. Oferta exacta o puteti vedea consultand distribuitorii sau magazinele din zona dvs.
                      Majoritatea producatorilor au un sortiment de polistiren grafitat, fie Austrotherm, fie Caparol, fie Swisspor etc.
                      Ce zidarie aveti la casa?
                      As mai adauga Hirsch si Adeplast ca si marci existente. Polistirenul grafitat este ceva mai scump decat cel expandat simplu, dar e mai eficient.

                      Comentariu

                      Procesare...