Mobila facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • intelinside
    Incepator
    • 12.sep.2007
    • 64

    #31
    Nimeni????
    Macar initiatorul topicului sa imi spuna de unde a luat materia prima.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #32
      Postat în original de intelinside
      Ma bate si pe mine gandul (de cand cu criza asta ) sa incerc sa confectionez singur elemente de mobilier dar am unele nelamuriri:
      1.De unde pot cumpara si debita pal-ul, unde sa gasesc si canturi de calitate - m-ar ajuta cateva exemple de firme de preferat din Pitesti sau chiar si Bucuresti. Eu m-am uitat prin marile magazine de bricolaj din Pitesti si am vazut numai bucati inguste (max 60 cm), gata cantuite, si culori urate (aveau aspect "ieftin")
      2. M-ar ajuta niste siteuri DIY pentru realizarea mobilierului din pal, sau poate niste schite (de la mobilier cumparat din comert)
      Va multumesc.
      In Pitesti nu stiu magazinele de profil insa poti incerca la Praktiker, Mr. Bricolaje, Brisoctore - astea trei stiu ca sunt in zona. Este posibil sa aiba o gama mai redusa de culori.

      Schite mai gasim dar depinde ce anume vrei.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • intelinside
        Incepator
        • 12.sep.2007
        • 64

        #33
        Avand in vedere ca trebuie sa mobilez o casa din 3 dormitoare, 1 living, 2 bai si o bucatarie, orice este bine venit.
        Cat despre marile magazine aseara am vazut cum sta treaba - nu au expuse decat mostre pe un panou mic, eu ma asteptam sa vad placile in intregime - ceea ce este un lucru destul de rau pentru ca nu imi pot da seama prea bine de modelul si calitatea palului.
        Sa inteleg ca nu exista "magazine specializate" (in afara celor de mai sus) de unde poti alege mai multe modele de pal de calitati diferite?

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #34
          In Craiova sunt. In Pitesti nu le stiu.

          Nu ar strica sa dai o fuga in magazine, sa te inspiri de la modelele expuse - un exemplu la Slava, mai era unul la John parca, Elvila langa Pic, la Carrefour pe autostrada parca mai era un magazin mai cu pretentii.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • Seni
            Living Legend
            • 05.mar.2006
            • 3481

            #35
            si in ploiesti sunt magazine de unde poti achizitiona pal, au o gama diversificata si asigura debitarea dupa un plan de croire. conditia este de a achizitiona foi intregi de pal, care au dimensiunile de 2750x2075 mm.
            nu pot crede ca in pitesti nu exista astfel de magazine-depozit....

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6359

              #36
              ... 2750x2070 mm... dar nu numai.
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • Seni
                Living Legend
                • 05.mar.2006
                • 3481

                #37
                Postat în original de RaduCA
                ... 2750x2070 mm... dar nu numai.
                am gresit 5 mm radu, adevarat....,
                aceasta dimensiune este cea mai intalnita, eu numai asa am achizitionat...

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6359

                  #38
                  Stai liniştit Seni, este o chestiune minoră... aici.


                  P.S. Dar vei vedea tu cît este de majoră la Sighişoara. Apropo, nu mai interesează pe nimeni acest subiect?
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • intelinside
                    Incepator
                    • 12.sep.2007
                    • 64

                    #39
                    Se pare ca nu.
                    Am gasit pe la marile magazine cateva modele de pal, cam urate culori cei drept, dar asta tine de gusturi, problema cea mai mare este ca nu prea au canturi decat termoadezive (cred ca zic bine) si astea foarte putine nuante.

                    Comentariu

                    • Seni
                      Living Legend
                      • 05.mar.2006
                      • 3481

                      #40
                      Postat în original de RaduCA
                      ........la Sighişoara. Apropo, nu mai interesează pe nimeni acest subiect?
                      se pare ca s-a lasat ..... linistea!!

                      Comentariu

                      • evisceratum
                        Membru marcant
                        • 29.aug.2006
                        • 410

                        #41
                        inca cuget. Cu recesiunea asta stau rau cu lucrarile, nu pot sa previzionez prea multe inca. Ma tenteaza la culme, probabil cu nevasta

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6359

                          #42
                          Tare aş vrea să văd şi eu pe cineva căruia să-i meargă măcar bine.
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • ARHANGHELU
                            Incepator
                            • 29.nov.2008
                            • 48

                            #43
                            Postat în original de intelinside
                            Nimeni????
                            Macar initiatorul topicului sa imi spuna de unde a luat materia prima.
                            Soseaua. Bucuresti-Magurele, nr. 19A, sector. 5, Bucuresti.


                            P.M: Scuze pentru raspunsul intarziat!!!

                            Comentariu

                            • cmitica68
                              Incepator
                              • 18.iul.2006
                              • 1

                              #44
                              Postat în original de VYS
                              Postat în original de intelinside
                              Ma bate si pe mine gandul (de cand cu criza asta ) sa incerc sa confectionez singur elemente de mobilier dar am unele nelamuriri:
                              1.De unde pot cumpara si debita pal-ul, unde sa gasesc si canturi de calitate - m-ar ajuta cateva exemple de firme de preferat din Pitesti sau chiar si Bucuresti. Eu m-am uitat prin marile magazine de bricolaj din Pitesti si am vazut numai bucati inguste (max 60 cm), gata cantuite, si culori urate (aveau aspect "ieftin")
                              2. M-ar ajuta niste siteuri DIY pentru realizarea mobilierului din pal, sau poate niste schite (de la mobilier cumparat din comert)
                              Va multumesc.
                              In Pitesti nu stiu magazinele de profil insa poti incerca la Praktiker, Mr. Bricolaje, Brisoctore - astea trei stiu ca sunt in zona. Este posibil sa aiba o gama mai redusa de culori.

                              Schite mai gasim dar depinde ce anume vrei.
                              Buna , se poate sa atasati si ceva schite de mobila ?? Multumesc mult.

                              Comentariu

                              • massy
                                Membru Marcant
                                • 01.oct.2005
                                • 464

                                #45
                                Daca nu e prea tarziu.
                                Pentru o gama cat mai diversifcata de nuante de pal si accesorii mobila incearca pe str.Depozitelor nr.38 bis la Eco... Distribution SRL.
                                Exact aceeasi promotie ca la toti : daca cumperi foaie intreaga debitatul e gratuit. Daca vii cu palul din alta sursa pretul este 20 lei/foaie(nu conteaza nr taierilor)
                                O parere in plus nu strica niciodata !

                                Comentariu

                                Procesare...