Mobila facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • sisica_si
    Membru Marcant
    • 19.dec.2013
    • 937

    Răspuns la: Mobila facuta de mine

    Nu cred sa tina balamalele alea usa asta.
    Eu am folosit unele din hornbah care nu se ingroapa si tin pana la 80 kg una.

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6868

      Răspuns la: Răspuns la: Mobila facuta de mine

      Postat în original de gr3go
      Buna!


      Cate balamale ar trebui sa folosec pentru o usa de genul?
      Ma gandeam sa folosesc balamale aruncatoare pentru usi aplicate, cu amortizor incorporat.
      Montati minim 4 buc si o sa tina perfect ; probabil la Praktiker nu aveau pe stoc dar de regula au , puteti incerca si la magazinele de feronerie din localitatea dvs .
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • ChiBo
        Membru Marcant
        • 26.iul.2010
        • 471

        Răspuns la: Mobila facuta de mine

        Postat în original de sisica_si
        Nu cred sa tina balamalele alea usa asta.
        Eu am folosit unele din hornbah care nu se ingroapa si tin pana la 80 kg una.
        Iti garantez eu ca daca pune 4 balamale FGV (ca exemplu) pe o singura usa tine fara probleme.
        Am facut la cineva o camara pe 1,5m pe hol in 2 usi mari jos si 2 mici sus.
        Am pus pe usile de jos de aproape 2m x 75cm cate 5 balamale specificate mai sus, iar pe cele de sus cate 3 balamale de acelasi fel.
        Merg si in zi de azi la acel cineva si usile sunt tot cum le-am pus deci...tine.

        Comentariu

        • dansysro
          Incepator
          • 10.aug.2014
          • 5

          Răspuns la: Mobila facuta de mine

          Cam de asta ma apuc peste doua saptamani, inca n-am ales culorile si trebuie completat si suspendatul)
          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	15,8 KB 
ID:	617663

          folosit "SketchUp" care face si modelul pentru decuparea foii

          Comentariu

          • silviu81
            Incepator
            • 24.iul.2014
            • 4

            Răspuns la: Mobila facuta de mine

            Salut, as vrea sa ma apuc si eu de facut 2 dulapuri cu inaltimea de 230 cm cu usi glisante si normale.Intrebarea mea este daca trebuie facut ceva anume pentru a nu se indoi palul(din cate am inteles de la o anumita inaltime se curbeaza)Daca trebuie facut ceva ce anume si daca se aplica si la dulapil cu deschiderea usilor normal(la exterior)

            Comentariu

            • PROfan
              Moderator
              • 10.apr.2011
              • 662

              Răspuns la: Răspuns la: Mobila facuta de mine

              Postat în original de silviu81
              Salut, as vrea sa ma apuc si eu de facut 2 dulapuri cu inaltimea de 230 cm cu usi glisante si normale.Intrebarea mea este daca trebuie facut ceva anume pentru a nu se indoi palul(din cate am inteles de la o anumita inaltime se curbeaza)Daca trebuie facut ceva ce anume si daca se aplica si la dulapil cu deschiderea usilor normal(la exterior)
              Primul lucru pe care trebuie sa-l stabilești (alegi) în cazul dulapului cu uși glisante este tipul (modelul) sistemului de glisare. Se împart în doua mari categorii și anume sisteme de glisare la care ușile rulează la partea inferioara și sunt ghidate la partea superioara (cele mai răspândite modele) și sisteme de glisare la care ușile rulează la partea superioara și sunt ghidate la partea inferioara (asa zisele uși fly). Pentru prima categorie de regula sunt necesare elemente suplimentare care sa prevină curbarea pentru cealalta categorie nu. Dupa ce vei indica modelul ales 'vorbim' concret, fără teorie. Asta presupune ceva studiu. Spor.

              Ușile, cum le spui tu normale, confecționate din panouri de PAL nu necesita elemente suplimentare care sa prevină curbarea.

              Comentariu

              • PROfan
                Moderator
                • 10.apr.2011
                • 662

                Răspuns la: Răspuns la: Mobila facuta de mine

                Postat în original de dansysro
                Cam de asta ma apuc peste doua saptamani, inca n-am ales culorile si trebuie completat si suspendatul)
                Nivelul saltelei fata de sol mi se pare exagerat. Seamănă mai mult cu un divan.

                Comentariu

                • dansysro
                  Incepator
                  • 10.aug.2014
                  • 5

                  Răspuns la: Mobila facuta de mine

                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	camera.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	240,4 KB 
ID:	618434
                  corect (merci), am mai cugetat putin si o sa-l reduc la 450 cu tot cu saltea
                  suspendatu e de la 1600+600
                  ar fi mai bine mai jos? am impresia ca oarecum uzual este 1400 (+600....800)

                  mici rau apar pozele pe forum, sau nu le pun eu bine...

                  LE: am reusit cumva sa pun poza mai mare
                  Ultima editare de dansysro; 14.aug.2014, 18:31.

                  Comentariu

                  • PROfan
                    Moderator
                    • 10.apr.2011
                    • 662

                    Răspuns la: Răspuns la: Mobila facuta de mine

                    Postat în original de dansysro
                    ... ar fi mai bine mai jos? am impresia ca oarecum uzual este 1400 (+600....800) ...
                    Merge de la 1400 si ar fi indicat sa fie prins de ambele module așezate unul peste altul, nu numai de cel de deasupra.

                    Comentariu

                    • dansysro
                      Incepator
                      • 10.aug.2014
                      • 5

                      Răspuns la: Mobila facuta de mine

                      As vrea sa fac la pat peretele din fata sub forma de usa care sa se deschida spre podea dar nu-mi este clar deloc ce sistem ar trebui sa folosesc - ce componente, daca se gasesc.
                      Ma tem ca in timp acea "usa - oblon" nu va mai sta inchisa si va trebui sa-i pun zavor
                      Daca nu reusesc raman la clasicele sertare (am exclus deja variantele lada pe rotile sau lada cu saltea-capac)

                      poate are cineva ceva idei ???

                      Comentariu

                      • sisica_si
                        Membru Marcant
                        • 19.dec.2013
                        • 937

                        Răspuns la: Mobila facuta de mine

                        Balamale si magneti.

                        Comentariu

                        • Bernat
                          Incepator
                          • 22.aug.2013
                          • 76

                          Răspuns la: Mobila facuta de mine

                          Buna ziua. Azi ma apuc sa fac singur o mobila de bucatarie. Cu ajutorul lui domnu Profan am ajuns la un proiect http://iceimg.com/GT6J. Azi vine comanda cu bucatile de pal si aplicat ABS. Ca balamale voi folosi Blum ClipTop Bluemotion, glisiere Grass Dynamoov full extraction 30kg amortizate, la corpurile suspendate o sa am Blum Aventos HF la picurator de vase si la restul pistoane pe gaz.
                          Plinta de la corpurile superioare cat vin mai in spate fata de fata corpului?
                          La ce dimensiune trebuie prinse picioarele din fata de la corpurilor superioare?
                          Pe parcurs revin cu intrebari si poze.
                          Va multumesc,
                          Le: Culoarea va fi: Suspendat Pin Avola Alb H1474 si la superior Pin Avola Gri Maro H1484

                          Comentariu

                          • Valentin77
                            Incepator
                            • 15.sep.2014
                            • 1

                            Răspuns la: Răspuns la: Mobila facuta de mine

                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Geam.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	107,3 KB 
ID:	618719Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
                            La mobila din bucatarie am fetele sertarelor si al usilor din geam sablat gros de 4mm, dar vreo 5 bucati sunt sparte sau fisurate.
                            Imi puteti recomanda unde as putea comanda la dimensiuni acete geamuri? sau si mai bine daca as gasi intr-un loc sa le inlocuiesc cu un plastic care sa imita geamul sablat, ceva in genul cum au cei din IKEA.

                            Va multumesc mult.

                            Comentariu

                            • Bernat
                              Incepator
                              • 22.aug.2013
                              • 76

                              Răspuns la: Mobila facuta de mine

                              Buna ziua. Am inceput asambalarea mobilierului. Am inceput cu corpul care are sistemul Aventos HF. A iesit destul de bine dar usile un pic nu sunt aliniate. Am pus un video despre ce este vorba http://youtu.be/3Lrzb9-iKVQ .
                              Se poate regala sa fie perfect aliniate?
                              Multumesc
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              • PROfan
                                Moderator
                                • 10.apr.2011
                                • 662

                                Răspuns la: Răspuns la: Mobila facuta de mine

                                Postat în original de Bernat
                                Buna ziua. Am inceput asambalarea mobilierului. Am inceput cu corpul care are sistemul Aventos HF. A iesit destul de bine dar usile un pic nu sunt aliniate. Am pus un video despre ce este vorba http://youtu.be/3Lrzb9-iKVQ .
                                Se poate regala sa fie perfect aliniate?
                                Multumesc
                                In ce sens sunt usile nealiniate?
                                Placutete balamalelor cat si ale bratelor Aventosului se regleaza.

                                Comentariu

                                Procesare...