Manopera instalatii electrice

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1395

    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Manopera instalatii electrice

    Postat în original de m1
    @Temelye Exact asa fac diferenta e ca o sa folosesc un flex mic makita tai fin pe ambele parti si pe adancime exact cat e nevoie iar pe urma dau jos cu un ciocan rotopercutor .
    Daca e vorba de caramida tip Porotherm care e destul de casanta, aproape ca nu e nevoie de rotopercutor, faceti pirghie in taietura cu o surubelnita si pica usor. Dar sa taiati macar 25mm in adincime, altfel o sa va complicati. Ar fi fost buna o freza cu aspirator, cu flexul o sa iasa mult praf, sa va luati neparat masca de praf si ochelari.
    Ultima editare de Temelye; 13.iun.2017, 13:32.
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1688

      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Manopera instalatii electrice

      Postat în original de m1
      @Temelye Exact asa fac diferenta e ca o sa folosesc un flex mic makita tai fin pe ambele parti si pe adancime exact cat e nevoie iar pe urma dau jos cu un ciocan rotopercutor .
      O sa iasa frumos sliturile in pereti, dar veti inghiti 10 tone de praf. Va spun din experienta proprie.
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • m1
        Membru
        • 14.nov.2007
        • 108

        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Manopera instalatii electrice

        Da porotherm este zidaria , legat de praf stiu dar cu o masca si ochelari e ok . Pot atasa si la flex un furtun de aspirator .
        Ultima editare de m1; 13.iun.2017, 16:53.
        ...

        Comentariu

        • m1
          Membru
          • 14.nov.2007
          • 108

          Răspuns la: Răspuns la: Manopera instalatii electrice

          Postat în original de Temelye
          Inainte de a da un pret care depinde de multi factori (in primul rind factor uman) va pot spune ca in varianta in care exista tuburi PVC in pereti nu le veti putea folosi in totalitate deoarece fie sunt portiuni infundate cu beton,fie traseele nu se potrivesc,etc. Ar fi interesat sa aveti tub prin planseu (portiunea de la becul din mijlocul camerei pina la un perete deoarece nu e indicat sa taiati slit cu freza prin tavan. La pereti e ok, la tavane nu.
          Alt aspect care nu mi-se pare bun este nr.scazut de prize. Daca tot faceti instalatie noua, parca e pacat sa va bazati in continuare pe prelungitoare. 2 prize in camera si 3 in bucatarie mi-se par prea putin avind in vedere ca o instalatie se face pt multi ani,normal pt o viata. Am avut cazuri de bucatarii de bloc care aveau 8-10 locuri de prize. In ultimul apartament facut, bucataria avea 6 locuri (doze modulare) de prize, 2 doze de 3 prize ,3 de 2 prize si una de 1 priza deci practic 13 prize efective. Luati in calcul ca aveti nevoie de prize atit deasupra blatului cit si sub nivelul lui. De asemenea nu uitati de aragaz cu aprindere electrica sau de ce nu un aragaz mixt (cuptor electric plita pe gaze, varianta ideala dupa mine ), frigider,centrala termica daca o sa va montati cindva, poate o priza pt. clima sau masina spalat(daca o puneti in bucatarie) Inca nu am intilnit caz in care cineva sa se plinga ca are prea multe prize. Ca si pret mai conteaza daca puneti doze pt aparataj modular sau clasice, rotunde.( una e sa ingropi in beton o doza rotunda si alta e sa ingropi una dreptunghiulara de 6 module) Eventual colegii de forum din Bucuresti pot da variante de preturi mai apropiate de realitate decit mine care sunt la vreo 580-600Km distanta.
          De ce e diferita manopera intre doze pt aparataj modular sau clasice, rotunde ? Si care sunt mai recomandate , mai bune ?
          ...

          Comentariu

          • Temelye
            Living Legend
            • 23.apr.2014
            • 1395

            Răspuns la: Răspuns la: Manopera instalatii electrice

            Postat în original de m1
            De ce e diferita manopera intre doze pt aparataj modular sau clasice, rotunde ? Si care sunt mai recomandate , mai bune ?
            Diferenta de manopera intre incastrarea in beton a unei doze clasice,rotunde cu un diametru de 6-7cm si a uneia modulare de 6 module care e cam de 3 ori mai mare e normal sa existe, daca ne referim la cit e diferenta, e si in functie de executant. Daca vreti exact, sunt normative de manopera pe net, ca orientare. La poroterm diferenta e mai mica,, e relativ usor de facut locul de doza in orce varianta
            Cele clasice sunt mai ieftine dar mai putin versatile si aspectuoase decit cele modulare, eu as merge pe modulare. Modularul e un principiu de aparataj, conteaza ce fel de prize puneti efectiv in doze. Mai gasiti ceva amanunte la rubrica aparataj bun vs necalitativ de pe forum. Spor!
            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

            Comentariu

            • AdelaTm
              Incepator
              • 13.apr.2007
              • 83

              As avea nevoie de niste pareri pt instalația de la bucătărie

              La casa(demisol,et1 si 2),la etaj 2 am o bucătărie
              Ultima editare de Consultant electrice; 07.aug.2017, 15:13.

              Comentariu

              • Temelye
                Living Legend
                • 23.apr.2014
                • 1395

                Răspuns la: Manopera instalatii electrice

                In primul rind trebuie sa aveti o imagine de ansamblu a bucatariei, cum o veti mobila cum veti pozitiona electrocasnicele, pt a putea monta dozele de prize cit mai util si estetic. Puteti lua in calcul priza si in masca de la ghiuveta, poate fi utila pt destule aparate, gen masina spalat vase sau filtru complex de apa. Daca puneti tv in buc. va trebuie o priza de tv si una de 230V De asemenea priza in spatele frigiderului, 2-3 deasupra blatului si sub el, etc.
                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                Comentariu

                • AdelaTm
                  Incepator
                  • 13.apr.2007
                  • 83

                  Răspuns la: Manopera instalatii electrice

                  Am gasit careva pareri de schimbat sau nu cablurile din anii 80 in cele din cupru,odata ce am spart peretii,ma gandesc,ca ar trebui schimbat tot,voi ce recomandati,am de schimbat geamu,tencuit in special tavanu,pus faianta si multe altele,am o priza care nu merge,una in baie care face scurtcircuit,asa miau spus cei se la enel si inca 1 si ma gandesc daca trebuie inlocuit panoul,doar sigurante sau cu totu,cum as putea face economii,dar nu si la calitate

                  Comentariu

                  • scary
                    Incepator
                    • 21.feb.2018
                    • 10

                    Răspuns la: Manopera instalatii electrice

                    Postat în original de AdelaTm
                    Am gasit careva pareri de schimbat sau nu cablurile din anii 80 in cele din cupru,odata ce am spart peretii,ma gandesc,ca ar trebui schimbat tot,voi ce recomandati,am de schimbat geamu,tencuit in special tavanu,pus faianta si multe altele,am o priza care nu merge,una in baie care face scurtcircuit,asa miau spus cei se la enel si inca 1 si ma gandesc daca trebuie inlocuit panoul,doar sigurante sau cu totu,cum as putea face economii,dar nu si la calitate
                    Dezafectati instalatia veche si faceti una de la zero. Pretul materialor va costa undeva pe la 500 - 800 lei plus manopera undeva la 1.000 lei. Vorbim aici de clasicul 2 prize pe camera, maxim 10 aparate cu interupatoare cu tot.

                    Tabloul cu diferential general + 3 sigurante x2 poli costa pana in 200 lei.

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      Răspuns la: Manopera instalatii electrice

                      Postat în original de AdelaTm
                      Am gasit careva pareri de schimbat sau nu cablurile din anii 80 in cele din cupru,odata ce am spart peretii,ma gandesc,ca ar trebui schimbat tot,voi ce recomandati,am de schimbat geamu,tencuit in special tavanu,pus faianta si multe altele,am o priza care nu merge,una in baie care face scurtcircuit,asa miau spus cei se la enel si inca 1 si ma gandesc daca trebuie inlocuit panoul,doar sigurante sau cu totu,cum as putea face economii,dar nu si la calitate
                      Daca va apucati de spart pereti si instalatia este din 80 cum ati afirmat este bine sa inlocuiti tot. Tabloul de sigurante in special. Indicat ar fi sa cumparati un panou mai mare in care sa integrati pe viitor protectii in plus daca acum nu va permite bugetul, respectiv pe langa circuitele clasice de sigurante sa mai montati protectii diferentiale sau un releu de monitorizare a tensiunii etc.
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • bethlen
                        Incepator
                        • 07.ian.2019
                        • 1

                        Buna seara! Caut un mester pentru schimbarea instalatiei electrice intr-un apartament cu 3 camere. Imi puteti recomanda pe cineva si imi puteti da un pret estimativ pentru aceasta lucrare?

                        Comentariu

                        • Temelye
                          Living Legend
                          • 23.apr.2014
                          • 1395

                          Postat în original de bethlen
                          Buna seara! Caut un mester pentru schimbarea instalatiei electrice intr-un apartament cu 3 camere. Imi puteti recomanda pe cineva si imi puteti da un pret estimativ pentru aceasta lucrare?
                          Numai instalatia electrica sau si ceva trasee de tv si net? Ce fel de aparataj doriti ? Puneti rigipis pe tavan sau sapa pe jos? In ce oras? In functie de acestea si altele, pretul difera.

                          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                          Comentariu

                          • ovidius max
                            Incepator
                            • 03.mai.2007
                            • 75

                            Buna ziua, Aș dori să-mi schimb instalația electrică dintr-un apartament cu două camere din apropiere de Iași (47 mp), cei mai multi pereti din beton. Am luat legătura cu un electrician recomandat care sunt convins că se pricepe. A precizat că îmi va face circuit separat la bucătărie (am să-i spun sa-mi facă și pentru mașina de spălat) Problema este că mi-a estimat un cost de 3700 ron dacă totul merge ok și 4000 dacă întâmpină probleme, bani în care intră și materialele necesare. Mi se pare un cost cam mare, dar este doar o părere, pentru că nu am cu ce să-l compar. Îmi puteți spune dacă este ok suma asta? Mulțumesc!
                            Ultima editare de ovidius max; 22.feb.2019, 13:13.

                            Comentariu

                            • Cherubino
                              Living Legend
                              • 10.iul.2006
                              • 1688

                              Depinde și de numărul de circuite și de numărul prizelor, întrerupătoarelor și corpurilor de iluminat.
                              Mie 4000 lei preț total la instalație în beton armat mi se pare extrem de ieftin. Eu locuiesc în Petroșani, un oraș din ce în ce mai sărac și unde prețurile la astfel de instalații au scăzut în ultimii ani, dar chiar și așa, cu 4000 lei în total nu face nimeni...poate doar dacă montează cele mai ieftine și proaste modele de aparataj.
                              LARGO AL FACTOTUM

                              Comentariu

                              • ovidius max
                                Incepator
                                • 03.mai.2007
                                • 75

                                Din ce am discutat, a spus că va merge pe traseul instalației vechi - deci pe tuburile existente, a mai facut acest lucru în bloc și se pare că e posibil - și doar acolo unde nu răzbește va interveni în beton. De aici și diferența de preț. Dar nu este vorba de refacerea completă a traseelor în beton, nici nu aș fi fost de acord cu un astfel de șantier. Pe de altă parte, aici intră doar cablul (a pomenit că are lițat) și - probabil - dozele, dar nimic din ce iese din perete: prize, întrerupătoare și nici siguranțe, care-s schimbate.

                                Comentariu

                                Procesare...