Termene executare etape termosistem

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bobodinvs
    Membru
    • 07.feb.2009
    • 127

    Termene executare etape termosistem

    Cu respect,adresez o intrebare:In primavara aceasta o sa-mi construiesc o casa,doar parter,pe cadre,din BCA 25 la exterior si 20 interior,pe care vreau sa o izolez la exterior cu expandat de 5 cm.Care sunt secretele ca acest termosistem sa fie unul reusit,trebuie respectat vreu termen intre etape,adica trebuie sa stea zidaria de BCA un timp descoperita,sa se usuce,se poate pune imediat,lucruri de acest gen.
    Un alt lucru care ma intererseaza ar fi urmatorul:eu nu sunt in tara cand se construieste casa,parintii mei se ocupa si ma gandeam ca tot ce tine de finisaj sa facem cand venim noi acasa,cam peste un an,cu aproximatie.In acest sens,ma gandeam ca si tencuiala decorativa sa o dam cand venim noi acasa.Este vre-un termen limita la care tre sa se dea decorativa peste stratul de adeziv si plasa de pe polistiren,putemn facem lucrul acesta la anu,fara a fi probleme?
    Credeti ca e suficient polistirenul de 5 pe perete din BCA de 25,casa doar parter,pentru a asigura o buna protectie termica?
    Multumesc!
    citeste,nu plistisi pe altii...!
  • coke17
    Incepator
    • 04.sep.2007
    • 99

    #2
    incearca un polistiren de 10cm ,etapele de lucru vei vedea ca fiecare producator are propriile intervaluri

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15126

      #3
      Elementele constructiei trebuie sa fie uscate atunci cand se aplica termosistemul.
      De preferat sa aplicati termosistemul complet, in aceasi perioada a anului si nu sa fractionati executia in 2 ani.

      In cel mai rau caz, se poate realiza placarea si spaclurea polistirenului inprimulan si finisarea in celalalt an insa nu este deloc o varianta economica si sigura 100%.

      Doar 5cm de polistiren consider ca este prea putin.

      Comentariu

      • bobodinvs
        Membru
        • 07.feb.2009
        • 127

        #4
        Foarte multumesc,ma gandeam ca trebuie legate toate odata,insa as fi vrut sa fim si noi acolo,sa alegem.Asa...cred ca o sa alegem....prin telefon,lasam interiorul pt cand o sa fim si noi....
        citeste,nu plistisi pe altii...!

        Comentariu

        Procesare...