Hilti vs. Makita

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mexx
    Incepator
    • 04.feb.2009
    • 8

    Hilti vs. Makita

    Care sunt mai cele mai ieftine ciocane demolatoare? Hilti sau Makita?
    Astept si pareri despre aceste 2 marci de unelte.
    Just Be yourself.... Just Be the One, not Everyone!
  • bassu
    Membru Marcant
    • 25.nov.2008
    • 475

    #2
    Hilti poate fi numit oricum doar..ieftin, nu. Daca va refereati la Hitachi si Makita atunci cred ca datorita numeroaselor promotii la Makita ar trebui sa inclinati spre acesta marca. Service-ul la cei de la Hitachi este asigurat de o firma din Brasov.

    Comentariu

    • Mexx
      Incepator
      • 04.feb.2009
      • 8

      #3
      Intr-adevar Hilti sunt mai scumpe dar sunt mult mai fiabile decat Makita sau Hitachi. In schimb trebuie sa recunosc ca Makita are putere mult mai mare ca si Hilti.
      Ciocanul demolator Hilti TE 905 mi-a atras atentia. Am lucrat cu acest picamer si mi se pare super... Nu stiu, va rog sa imi sugerati si voi un model de picamer de la Makita care se ridica la nivelul lui Hilti TE 905.
      Multumes mult!
      Just Be yourself.... Just Be the One, not Everyone!

      Comentariu

      • Avatar Vizitator

        #4
        makita, niciunul.

        Postat în original de Mexx
        Intr-adevar Hilti sunt mai scumpe dar sunt mult mai fiabile decat Makita sau Hitachi. In schimb trebuie sa recunosc ca Makita are putere mult mai mare ca si Hilti.
        Ciocanul demolator Hilti TE 905 mi-a atras atentia. Am lucrat cu acest picamer si mi se pare super... Nu stiu, va rog sa imi sugerati si voi un model de picamer de la Makita care se ridica la nivelul lui Hilti TE 905.
        Multumes mult!
        Niciunul.
        Cautati un Hilti la mana a doua sau inchiriati.

        Comentariu

        • DYC
          Membru Marcant
          • 28.iul.2008
          • 388

          #5
          Depinde de clasa de "demolator". O alegere foarte inspirata ar fi noul model de Makita, HR5211, care este cel mai mare si mai puternic rotopercutor de la makita. Are sistemul AVT(anti-vibratii), controller electronic al turatiei, avertizare pt. perii etc.. Poate da gauri pana la diametrul de 52mm si costa aprox. 2700 RON la un distribuitor.
          Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
          vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

          Comentariu

          • Mexx
            Incepator
            • 04.feb.2009
            • 8

            #6
            Multumesc mult, lui DYC pt picamerul sugerat, mi-a starnit curiozitatea si lui Dr.Rigips pt sfat.
            Dar mai astept pareri si de la altii....
            Multumesc!
            Just Be yourself.... Just Be the One, not Everyone!

            Comentariu

            • Marcello
              Incepator
              • 18.feb.2009
              • 38

              #7
              Hilti

              Comentariu

              • johny west
                Incepator
                • 12.aug.2007
                • 19

                #8
                Daca bugetul nu e o problema, atunci alegerea e simpla: Hilti. E pur si simplu din alta clasa decat Makita, DeWalt, Bosch sau altele.
                Nu știu eu prea multe dar vreau să învăț.

                Comentariu

                • johny west
                  Incepator
                  • 12.aug.2007
                  • 19

                  #9
                  Daca bugetul nu e o problema, atunci alegerea e simpla: Hilti. E pur si simplu din alta clasa decat Makita, DeWalt, Bosch sau altele.
                  Nu știu eu prea multe dar vreau să învăț.

                  Comentariu

                  • rudy2007
                    Membru
                    • 07.oct.2007
                    • 112

                    #10
                    Postat în original de johny west
                    Daca bugetul nu e o problema, atunci alegerea e simpla: Hilti. E pur si simplu din alta clasa decat Makita, DeWalt, Bosch sau altele.
                    sculele bosch ALBASTRU au "raie"?sau AEG,DeWALT,METABO,MAKITA,HITACHI,MILWUAQE? sau daca n-ar mai fi HILTI am "muri" de foame?problema este de ce ai nevoie EXACT si de suma disponibila a se investi in scule!te poti descurca cu orice fel de ciocan demolator,din respectiva clasa de scule,de la oricare firma enumerata mai sus,cu conditia sa nu-ti bati joc de ceea ce inseamna scula electrica ,chiar si din clasa profesionala;mai intervine si service-ul si piesele de schimb,ce se uzeaza,in timp....;oricum,pentru lucrari "mai serioase" sunt recomandate acele ciocane cu aer comprimat,ce se pot utiliza ,cu mare randament,la lucrari de fundatii,spart de mateiale ,de orice fel,cu o energie mult mai mare de percutie....;oricum e obositor sa lucrezi cu cele din clasa mare,mai ales un timp indelungat...
                    a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

                    Comentariu

                    • razvan voicu
                      Membru Marcant
                      • 30.iun.2008
                      • 808

                      #11
                      mie makita imi par sculele cu cel mai bun raport calitate/pret !
                      asa cum zicea si rudy2007 conteaza mult si ce buget ai .
                      Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

                      Comentariu

                      • dummy_
                        Membru Marcant
                        • 16.mai.2009
                        • 670

                        #12
                        Postat în original de Mexx
                        Intr-adevar Hilti sunt mai scumpe dar sunt mult mai fiabile decat Makita sau Hitachi. In schimb trebuie sa recunosc ca Makita are putere mult mai mare ca si Hilti.
                        Ciocanul demolator Hilti TE 905 mi-a atras atentia. Am lucrat cu acest picamer si mi se pare super... Nu stiu, va rog sa imi sugerati si voi un model de picamer de la Makita care se ridica la nivelul lui Hilti TE 905.
                        Multumes mult!
                        Makita hm 1304b e cam tot din aceeasi gama dar la jumate de pret
                        o alternativa fata de costisitorul hilti 905 si care face acelas lucru si inca ceva in plus este AEG pn 11e , are aceeasi putere de percutie , foloseste sistem sds max care are accesorii mai uzuale si acesibile ca pret , manar lateral detasabil , deci nu mai trebuie sa stai aplecat la lucrari de daltuire , sistem de amortizare a vibratilor destul de eficient , in plus mai poate si gaurii cu percutie , totul la mai putin de jumate de pret fata de hilti , lucrrez cu el in conditii grele de mai mult de 4 ani si merge brici , am lucrat si cu 905 dar ma asteptam la ceva mai mult ....probabil este proiectat in asa fel incat sa aiba o energie de percutie mai slaba dar sa fie mai fiabile , orcum numai cuvinte de lauda ptr hilti , stiu ceea ce fac si o fac de ceva zeci de ani , in concluzie daca vrei cev care sa te tine mai mult de 10 ani , dar cu energie de percutie la jumate fata de concurenta ia hilti , daca timpul si banii conteaza pentru tine ia Makita , aeg , bosch , Dewalt , daca stii sa le expluatezi o sa te tine tot atata

                        Comentariu

                        • buruceagga
                          Incepator
                          • 30.ian.2010
                          • 1

                          #13
                          Postat în original de Mexx
                          Intr-adevar Hilti sunt mai scumpe dar sunt mult mai fiabile decat Makita sau Hitachi. In schimb trebuie sa recunosc ca Makita are putere mult mai mare ca si Hilti.
                          Ciocanul demolator Hilti TE 905 mi-a atras atentia. Am lucrat cu acest picamer si mi se pare super... Nu stiu, va rog sa imi sugerati si voi un model de picamer de la Makita care se ridica la nivelul lui Hilti TE 905.
                          Multumes mult!
                          Makita Demolition Hammer HM1202C Adapted for SDS-MAX bits sau Electric Breaker HM1810 1-1/8" : 28.6mm Hex shank
                          Kalan

                          Comentariu

                          • dummy_
                            Membru Marcant
                            • 16.mai.2009
                            • 670

                            #14
                            [quote="buruceagga"]
                            Postat în original de Mexx
                            Intr-adevar Hilti sunt mai scumpe dar sunt mult mai fiabile decat Makita sau Hitachi. In schimb trebuie sa recunosc ca Makita are putere mult mai mare ca si Hilti.
                            Ciocanul demolator Hilti TE 905 mi-a atras atentia. Am lucrat cu acest picamer si mi se pare super... Nu stiu, va rog sa imi sugerati si voi un model de picamer de la Makita care se ridica la nivelul lui Hilti TE 905.
                            Multumes mult!

                            Nu l-am incercat dar se incadreaza in aceeasi categorie
                            din cate stiu eu energia de inpact la te 905 e in jur de 20 j , la makita 25 , diferenta e de pret si fiabilitate dar cred ca amandoua se descurca onorabil

                            Comentariu

                            • dummy_
                              Membru Marcant
                              • 16.mai.2009
                              • 670

                              #15

                              Nu am vazut si hilti pe acolo , dar testul e interesant

                              Comentariu

                              Procesare...