Casa ieftina in regie proprie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • bobodinvs
    Membru
    • 07.feb.2009
    • 127

    #16
    Si eu ma gandeam la fel,oricum daca o sa deranjam,bestmark10 o sa ne atraga atentia.Primul lucru pe care l-am observat in primele poze este ca nu toate elementele orizontale au sustinere verticala,obligatorie (trasat cu rosu)regula elementara in constructiile din lemn.Apoi trebuia pus la baza peretilor talpa din scandura sau dulapi tratati(trasat cu albastru),cel putin intre stalpi ,daca nu si sub ei,sub aceasta talpa fiind obligatoriu pusa o folie ca cea de la parchet,aproximativ,pentru hidroizolare (lemnul va trage apa din ciment)Fara aceasta talpa,panourile care inchid perele pe interior si exterior nu au nici o sustinere,prindere,la baza peretelui,vor flexa cu usurinta,crapand finisajul.
    La panourile care vin puse pe cadre si formeaza peretii,toate marginile trebuie sa aiba suport,nu pot fi lasate in aer,orice margine trebuie fixata (incercuit cu verde).
    La scari,nu cred ca sunt de ajuns doar 2 ''zig-zaguri'' mai trebuia una pe mijloc.Sper ca ati pus si mult clei (adeziv pt lemn)sub trepte,altfel vor scartai deranjant.Ce suport au treptele din arcul de cerc sub ele?
    Distantele intre cadre,sa le spun asa,sunt prea mari,exista limite de distante intre cadre impuse de materialele pe care le vor sustine,altfel ele vor fi prea flexibile sau co rezistenta mult scazuta.
    Alt lucru foarte important la casele din lemn: baza peretelui ,care trebuia sa fie talpa ce lipseste, nu va fi niciodata la acelasi nivel cu terasele sau elementele de constructie alipite,pt ca se va infiltra apa,indiferent de ce izolatie veti folosi.La dvs. terasa din fata casei este la acelasi nivel cu baza peretelui din fata a casei,expus pericolului de infiltrare a apei sub el,trebuia ridicat din fundatie macar cu 10 cm.
    Am mai observat ca geamurile de la etaj nu sunt nici egale si nici simetrice.
    Sper ca nu am deranjat sau suparat pe nimeni,daca da...imi cer scuze anticipat.
    citeste,nu plistisi pe altii...!

    Comentariu

    • bobodinvs
      Membru
      • 07.feb.2009
      • 127

      #17
      Pozele cu marcaje
      Fișiere Atașate
      citeste,nu plistisi pe altii...!

      Comentariu

      • bestmark10
        Incepator
        • 05.ian.2009
        • 34

        #18
        O sa incerc sa raspund la....toate...
        Problema cu sustinere verticala nu este chiar asa,datorita rezolutiei mici a pozelor probabil ca nu ati observat ca stalpul lateral de la parter..de fapt sunt doi,unul prins de altul si grinda de care vorbiti(trasat cu rosu)este prinsa peste cel mic.La mansarda,din nou cusacii pe care i-ati incercuit au reazem...atasez o poza marita sa exemplific.Inca o data mentionez ca fotografiile aratate erau intr-o faza de mijloc si ulterior s-au mai atasat diferite sisteme de sustinere,contravantuire,etc.
        Talpa din scandura de care vorbiti intradevar am renuntat la ea pentru ca personal cred ca sunt mai multe dezavantaje decat acum...alegerea mea.Sub cusacii de sustinere pe placa fundatiei am facut un circuit continu de 30cm latime de membrana bituminoasa.Panourile inpreuna cu contravantuirile sunt oricum foarte rigide si zic eu ca poate conferi destula rezistenta.
        Panourile am uitat sa specific,vin inpreuna cu niste tije de plastic care au rolul de a le fixa intre ele.Exista pe canturile lor niste santuri care asigura prinderea...
        Scarile: Cele doua zig-zag-uri de care vorbit au fost intarite la baza de jos cu cusaci de 10/10 asta asigurand dupa parerea mea destula rezistenta.
        In ceea ce priveste terasa nu stiu ce sa spun,nu am avut probleme niciodata cu infiltratii sau umezeala cu toate ca a prins destule ploi si chiar zapada.
        Vis a vis de geamuri trebuie sa recunosc ca aveti acuitate vizuala foarte buna!Geamurile sunt toate SH din Germania,de o calitate net superioara a ceea ce se gaseste la noi,din pacate cand am fost sa iau ferestrele de mansarda nu existau identice,diferenta este mica...nu am avut incotro....
        Numai bine
        Fișiere Atașate
        Sa creezi e lucru mare,invatam din greseli,sigur vom reusi!

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12229

          #19
          Am inteles cum stau lucrurile cu structura , dar de panouri nu vorbiti ??? Nu ne dati mai multe detalii si poze ???
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • bestmark10
            Incepator
            • 05.ian.2009
            • 34

            #20
            OK!
            Dupa cum am mai spus pe acea persoana care le vindea am cunoscut-o din intamplare.Panouri in acest gen nu mai vazusem niciodata si sincer nici nu am mai vazut..sau poate nu m-am uitat eu cu atentie.
            Personal imi par foarte ingenioase de la amestecul acela de exterior fibra de sticla,ciment si ce o mai avea,foarte dur care face o priza excelenta cu aproape orice lipesti pe el,la rama din lemn care este extrem de bine tratata si finisata,ciudat pare lemn de brad dar se taie foarte greu...pana la polistirenul care dupa cum am mai spus este foarte dens si tare.
            Persoana care le vindea avea sediul in Chitila si le-am luat anul trecut prin iunie parca la 8euro/mp.Daca faceti un calcul simplu iese mai ieftin decat o placa simpla de OSB de 16mm care are aproape aceleasi dimensiuni.
            Neavand o fotografie atasez mai jos o schita rapida.
            Toate bune
            Fișiere Atașate
            Sa creezi e lucru mare,invatam din greseli,sigur vom reusi!

            Comentariu

            • bobodinvs
              Membru
              • 07.feb.2009
              • 127

              #21
              Daca dvs.sunteti cu sufletul impacat ca a iesit treaba buna....asta conteaza cel mai mult : satisfactia muncii.Pt cei ce vor intentiona sa inceapa astfel de constructii ulterior,vpr putea deschide topic unde sa ceara sfaturi INAINTE de a construi elemente pe care nu le stapanesc prea bine. Sanatate!
              citeste,nu plistisi pe altii...!

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13008

                #22
                Postat în original de Mircea G
                Am inteles cum stau lucrurile cu structura , dar de panouri nu vorbiti ??? Nu ne dati mai multe detalii si poze ???
                Nu are un nume de cod, o inscriptie pe ambalaj/material, ceva care sa il identifice?
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • bestmark10
                  Incepator
                  • 05.ian.2009
                  • 34

                  #23
                  Firma/persoana de la care am cumparat pe o suprafata de aproximativ 3000mp avea stive a cate 1,5 m numai de panouri.Ce pot sa va spun este ca erau"vrac",daca cineva este interesat ii pot da detalii cum ar putea lua legatura cu domnul care se ocupa de vanzarea acestora(in caz ca mai exista)...
                  Fișiere Atașate
                  Sa creezi e lucru mare,invatam din greseli,sigur vom reusi!

                  Comentariu

                  • bestmark10
                    Incepator
                    • 05.ian.2009
                    • 34

                    #24
                    Ma poate ajuta cineva cu un sfat in privinta parchetului?
                    Mai precis pentru parter am cumparat un parchet de 7mm,intentionez sa lipesc extrudat de 2cm,exista posibilitatea sa-l montez direct sau obligatoriu turnat sapa armata peste el?
                    Sa creezi e lucru mare,invatam din greseli,sigur vom reusi!

                    Comentariu

                    • tanasie
                      Living Legend
                      • 15.oct.2008
                      • 2550

                      #25
                      Poti pune placi de OSB de min.1 cm.
                      Cu respect.

                      Comentariu

                      • bestmark10
                        Incepator
                        • 05.ian.2009
                        • 34

                        #26
                        Multumesc tanasie.
                        Intradevar ar fi si asta o solutie...am inteles ca este o spuma speciala de de lipit care se aplica cu pistolul.
                        Sa creezi e lucru mare,invatam din greseli,sigur vom reusi!

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6878

                          #27
                          Postat în original de bestmark10
                          Ma poate ajuta cineva cu un sfat in privinta parchetului?
                          Mai precis pentru parter am cumparat un parchet de 7mm,intentionez sa lipesc extrudat de 2cm,exista posibilitatea sa-l montez direct sau obligatoriu turnat sapa armata peste el?
                          Extrudat de 2 cm ? Bani aruncati in vant deoarece trebuie de cel putin 3 cm grosime. Ce straturi sunt sub placa de beton ?
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • bestmark10
                            Incepator
                            • 05.ian.2009
                            • 34

                            #28
                            "bani aruncati in vant"??
                            De la 2 la 3 cm nu mi se pare o diferenta colosala.Inainte casele se faceau cu pamant pus direct peste fundatie(daca exista si asta) si totusi oamenii traiau fericiti,exemplu batranii mei de la tara.Sigur ca in momentul in care ai bani destui si investesti intr-o casa foarte mult incerci sa faci totul cat mai perfect,dar din pacate...realitatea e alta.
                            Domnule maistru Max,cu tot respectul imi pare ca exagerati,polistirenul de care vorbesc mi-a ramas de la placarea exterioara(ca in cazul multor oameni) si este destul de scump dupa cum sigur stiti(120lei pachetul) si mi se pare nefiresc ca daca tot il am sa nu-l folosesc pe acesta.
                            Am cerut un sfat si ma asteptam ca in primul rand de la persoane ca dumneavoastra sa ajute...
                            Sa creezi e lucru mare,invatam din greseli,sigur vom reusi!

                            Comentariu

                            • Mircea_G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12229

                              #29
                              Revin cu intrebarea , o bucata de panou nu aveti sa pozati ???? Ma intereseaza sistemul ......( eventual o adresa pe mp )
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              • ombun
                                Membru Marcant
                                • 12.feb.2007
                                • 564

                                #30
                                ..chiar ar fi interesant....as putea inchide podul mansardei cu asa ceva...
                                vreau sa fac o casa !

                                Comentariu

                                Procesare...