Casa ieftina in regie proprie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bestmark10
    Incepator
    • 05.ian.2009
    • 34

    Casa ieftina in regie proprie

    Deschid acest nou subiect deoarece desi sunt nou pe forum il urmaresc de ceva vreme si am vazut aici lucruri despre care incetasem sa mai sper ca mai sunt in zilele noastre.
    Felicitari administratorilor,moderatorilor si tuturor oamenilor cu suflet si pricepere pentru ajutorul si modul amical in care se discuta pe acest forum.
    Personal am acumulat informatii pretioase legat de lucruri care ma intereseaza momentan gen:instalatii electrice,semineu...
    Sunt din pacate destui oamenii cu posibilitati limitate care nu-si pot permite sa angajeze intotdeauna meseriasi asa ca urmand exemplul unor oameni de bine de aici m-am hotarat sa impartasesc cu voi ceva din modesta experienta pe care am dobandit-o in timp legat de constructia unei case.
    Mai precis este vorba de o casa cu amprenta la sol de 40 mp cu mansarda suprafata 35mp.Este compusa dintr-un mic living de 25 mp,baie-4mp si bucatarie(gen American)-8mp la parter si doua dormitoare 16mp,respectiv 12mp la mansarda.Casa este pe structura de lemn si pereti dintr-un material mai deosebit care se pare este destul de necunoscut la noi.Panoul este format din:Fetele laterale dintr-un amestec de fibra de sticla cu ciment,pe interior o rama de lemn foarte bine tratata din cusacei 4/5cm plus doua scanduri de 2,5/5cm la mijloc pentru armare.In interior sunt placi de polistiren de densitate mare(gen extrudat),totul este incleiat,rezultand un panou foarte solid de 255/100/55cm.Voi atasa cateva fotografii pentru a va face o idee,urmand ca daca cineva va fi interesat de modul in care a fost construita sa putem continua.Casa a fost construita strict de mine inpreuna cu sotia mea,socrul meu ne-a ajutat la partea ce presupune greutate(beton fundatie,prinderea placilor termoizolante care au cam 40-50Kg/buc)cu multa truda si suntem foarte mandri de asta.Pana in momentul de fata casa a costat aproximativ 10.000 Euro.A mai ramas livingul baia si bucataria de placat cu vata si gips-carton,restul(dormitoarele,holul,scara interioara,instalatiile sunt aproape la gata).
    PS.Casa este la tara in judetul Giurgiu la 45 Km de Bucuresti.
    Cu stima
    Fișiere Atașate
    Sa creezi e lucru mare,invatam din greseli,sigur vom reusi!
  • bestmark10
    Incepator
    • 05.ian.2009
    • 34

    #2
    Alte foto
    Fișiere Atașate
    Sa creezi e lucru mare,invatam din greseli,sigur vom reusi!

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6452

      #3
      Nu aveţi cîteva poze făcute chiar înainte de a se trece la placare?
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • bestmark10
        Incepator
        • 05.ian.2009
        • 34

        #4
        Am o multime de poze pe diferite faze de constructie
        Dar din pacate momentan nu am timpul necesar.Sper ca maine sa pot incarca o parte din poze.
        Sa creezi e lucru mare,invatam din greseli,sigur vom reusi!

        Comentariu

        • bobodinvs
          Membru
          • 07.feb.2009
          • 127

          #5
          Foarte tare casa,raportat la pretul pe care l-ai expus,mi se pare una dintre cale mai rentabile solutii pt Romania.Chiar sunt curios sa mai vad poze,cum ati lucrat,metode abordate,interior...Am lucrat 2 ani in SUA in constructii,frameing si roofing si cunosc avantajele si dezavantajele caselor pe structura de lemn.Astept sa discutam pe aceasta tema,chiar sunt curios cum e vazut acasa si cum se face acest sistem de casa.Bafta!
          citeste,nu plistisi pe altii...!

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6886

            #6
            C-am subreda casa, ma refer la partea de mansarda-acoperis.
            Cu stima.

            Comentariu

            • bestmark10
              Incepator
              • 05.ian.2009
              • 34

              #7
              Multumesc bobodinvs.
              Pentru Maestrul Max.
              Prima poza este intr-un stadiu neterminat,bineinteles ca am mai adaugat diversi cusaci,contre,rame de geam,etc.Cusacii principali sunt de 15/15cm,am mai folosit,15/10 si 10/10 intre ei.Pe langa acestia nu uitati ca vin si panourile care si ele contin cusaci,e adevatat mai subtiri...inpreuna formeaza un fel de "saiba rigida".Din pacate nu mai am foto imediat dupa.
              La planseu am folosit cusaci uscati luati din Horn...de 15/10 din aprox 70-80cm.
              Fișiere Atașate
              Sa creezi e lucru mare,invatam din greseli,sigur vom reusi!

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6886

                #8
                Ati legat capriorii de pe planurile opuse intre ele cu clesti ? E cel mai important lucru.
                In afara de panourile sandwich cu ce ati mai termoizolat peretii ?
                Invelitoarea este din tigla de tabla ? Cum ati montat tabla pe acoperis deoarece nu vad sipcile si nici folia anticondens ?
                Cu stima.

                Comentariu

                • bestmark10
                  Incepator
                  • 05.ian.2009
                  • 34

                  #9
                  Capriorii au fost prinsi cu clesti facuti din fier striat de 8(cred ca la asta va referiti),bride de prindere tip L cu contra.Peretii au fost izolati,deocamdata la mansarda cu vata de sticla de 10cm,pe exterior am pus polistiren de 2cm pentru a evita crapaturile la imbinarea panourilor.Pe scurt peretele are o grosime totala de aprox.19cm.In iarna asta la -18 grade,in interior erau 5 grade fara a fi incalzita vreodata.
                  In ceea ce priveste invelitoarea este din tabla cutata de 4mm(datorita bugetului) si are folie anticondens de culoare neagra(nu mai stiu ce firma)...
                  Sa creezi e lucru mare,invatam din greseli,sigur vom reusi!

                  Comentariu

                  • bobodinvs
                    Membru
                    • 07.feb.2009
                    • 127

                    #10
                    Dati,va rog,mai multe detalii: cum a fost cu proiectul,autorizatia,fiind casa din lemn si ,dupa cum arata scheletul,putin cam neconventional ridicata ;de unde ati luat lemn tratat sau cum l-ati tratat ;cine v-a facut structura,rezistenta; cine va face scarile ,care au destule secrete pt a avea trepte egale,perfect orizontale;Ma mai intereseaza cu ce ati decorat soclul,seamana a caramida,ce este si cum se monteaza.Astept cu interes comentariul dvs.
                    citeste,nu plistisi pe altii...!

                    Comentariu

                    • Seni
                      Living Legend
                      • 05.mar.2006
                      • 3526

                      #11
                      Postat în original de bestmark10
                      .....din tabla cutata de 4mm...
                      probabil 0,4.....
                      o greseala ai facut la placarea cu polistiren, trebuia mai gros....
                      in rest .... felicitari, sa te bucuri de casuta ta!!!

                      Comentariu

                      • bestmark10
                        Incepator
                        • 05.ian.2009
                        • 34

                        #12
                        Pentru Seni
                        Intradevar ,am gresit tabla este0,4,in ceea ce priveste polistirenul,dupa cum am mai zis nu l-am montat pt izolatie deoarece consider ca este destul de groasa,l-am lipit pt a evita eventualele fisuri de la panouri.Multumesc pentru urare>


                        Pentru bobodinvs
                        Autorizatia,normala...ca si pentru orice casa,cu specificatii pentru lemn(grosimea cusacilor,grinzilor...).In ce priveste scheletul am optat pentru prinderea directa fara talpa din dulap,am considerat ca asa este mai sigur(parerea mea).Cusacii au fost prinsi cu conespane de 12 pe fiecare parte a lor cu ajutorul unor bride de calitate(cu contravantuire),
                        Lemnul l-am tratat cu o solutie de la Poli.... care imi scapa numele momentan(anticarii,antimucegai)
                        Scarile le-am proiectat tot eu,recunosc ca mi-a trebuit ceva calcule si timp pentru ca trebuiau facute intr-un spatiu foarte mic...dar in final au iesit,urmand sa le plachez cu parchet(cred).
                        Soclul a fost placat cu ornamente micute care imita caramida gen gresie si se gaseste la Prak......35 lei/mp,lipita cu orice adeziv pt gresie.
                        Fișiere Atașate
                        Sa creezi e lucru mare,invatam din greseli,sigur vom reusi!

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6886

                          #13
                          Postat în original de bestmark10
                          In ceea ce priveste invelitoarea este din tabla cutata de 4mm(datorita bugetului) si are folie anticondens de culoare neagra(nu mai stiu ce firma)...
                          Si aici aveti o greseala de montaj. Nu aveti spatiu de ventilare sub invelitoare. C-am multe greseli de constructie.
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • bobodinvs
                            Membru
                            • 07.feb.2009
                            • 127

                            #14
                            Sunt destule abateri de la metodele conventionale,nu toate considerate greseli,pe care le-am observat doar in poze,insa ma abtin si ma rezum doar la partea de felicitare a proprietarului.Daca acesta vrea ,putem duce discutia spre identificarea si comentarea lor.Spre nemultumirea mea,ma pricep catusi de putin la constructii din lemn insa sunt ''tufa de venetia''la cele din beton....dar sunt hotarat sa invat.
                            Astept comentariul cu privire la comentarea sau ''pasuirea ''greselilor.
                            citeste,nu plistisi pe altii...!

                            Comentariu

                            • Seni
                              Living Legend
                              • 05.mar.2006
                              • 3526

                              #15
                              eu cred ca benefic este sa comentam greselile, chiar daca colegul nostru, la multe nu mai poate face mare lucru, vor ajuta pe multi care vor sa construiasca.....
                              @bestmark10: nu trebuie sa te superi daca se va discuta despre neconcordante, apreciem ceea ce ai realizat.

                              Comentariu

                              Procesare...