Yala electromagnetica + cartela de proximitate. Se poate ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Armand_h
    Membru
    • 14.feb.2009
    • 242

    Yala electromagnetica + cartela de proximitate. Se poate ?

    Am postat aici pentru ca ceea ce vreau eu sa realizez este o instalatie electrica in esenta.

    Se da urmatoarea situatie: O usa metalica situata la 1,5 m in fata intrarii principale in apartament. La acest moment usa nu poseda nici un sistem de inchidere si as dori sa montez o yala care sa de deschida cu cartela de proximitate.
    Am cautat peste tot asa ceva insa nu am gasit. De asemenea cred ca mi-ar folosi si o sursa de curent tip back-up (UPS) in cazul in care se opreste lumina si doresc totusi sa intru in apartament.

    Precizez ca montajul il pot realiza singur insa nu stiu de unde pot achizitiona echipamentul de inchidere propriu-zis + accesoriile necesare.
    Graba strica treaba !
  • raducu_ilie
    Living Legend
    • 10.apr.2008
    • 1043

    #2
    Incercati cu bunul si neobositul nostru prieten Gogu ( google ). La o prima cautare a dat atatea rezultate... http://www.securitate-supraveghere.r...x-Reader-7408/ Asta ar fi doar un exemplu. Totusi, nu e prea scump?
    Sanatate maxima si efort minim!

    Comentariu

    • Armand_h
      Membru
      • 14.feb.2009
      • 242

      #3
      Multumesc frumos pentru link. Din pacate produsul este un "Cititor de proximitate Cardax Reader".

      Eu am nevoie de o yala care sa fie activata de acel cititor, deci de un sistem integrat. Teoretic ar trebui sa fie simplu insa e foarte greu de gasit.

      Nici nu va imaginati cate intrebari si rugaminti am adresat firmelor de securitate din Romania atat pe mail cat si telefonic. Raspunsurile ori au fost negative ori pur si simplu nu au mai venit. Comerciantii de la noi au o greata profunda cand vine vorba de a raspunde unei solicitari.

      Daca cineva are deja instalat un astfel de sistem sau stie cui ma pot adresa il rog sa ma lumineze.
      Graba strica treaba !

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Nu am instalat insa vezi daca ajuta chestiune asta Sistem de control acces STAND ALONE
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • security22
          Incepator
          • 25.feb.2009
          • 15

          #5
          Postat în original de Armand_h
          Multumesc frumos pentru link. Din pacate produsul este un "Cititor de proximitate Cardax Reader".

          Eu am nevoie de o yala care sa fie activata de acel cititor, deci de un sistem integrat. Teoretic ar trebui sa fie simplu insa e foarte greu de gasit.

          Nici nu va imaginati cate intrebari si rugaminti am adresat firmelor de securitate din Romania atat pe mail cat si telefonic. Raspunsurile ori au fost negative ori pur si simplu nu au mai venit. Comerciantii de la noi au o greata profunda cand vine vorba de a raspunde unei solicitari.

          Daca cineva are deja instalat un astfel de sistem sau stie cui ma pot adresa il rog sa ma lumineze.
          Salut .
          Te interseaza un sistem integrat pe yala usii sau un sistem combinat din iala si cititor?
          zimi ce doresti si ai tot sprijinul.
          Sisteme de Securitate/ Instalatii electrice

          Comentariu

          • Armand_h
            Membru
            • 14.feb.2009
            • 242

            #6
            Un sistem combinat m-ar fi interesat. Format din yala ingropata in usa de metal + cititor de cartele/taguri + alimentator / transformator + buton pentru deschiderea din interior (daca deja nu este prevazuta yala cu asa ceva).

            Precizez ca sunt persoana fizica si doresc sistemul pentru locuinta, deci personalizarea cartelelor sau soft de monitorizare a accesului sunt lucruri care nu ma intereseaza.
            Graba strica treaba !

            Comentariu

            • razvyyc
              Membru Marcant
              • 04.ian.2008
              • 450

              #7
              Se gasesc sisteme pentru controlul accesului, dar nu ati specificat CLAR ce anume doriti: in primul mesaj spuneti de cartele de proximitate, in ultimul de "cititor de cartele". Sunt 2 sisteme total diferite.


              Aveti MP cu un exemplu.

              Comentariu

              • Armand_h
                Membru
                • 14.feb.2009
                • 242

                #8
                Adevarat, nu am specificat ca yala trebuie sa fie conectata si la un cititor. Greseala mea. Da, doresc acest lucru din simplul motiv ca nu pot monta o yala cu silduri cu tot din motive pur functionale.

                La exterior trebuie sa se gaseasca doar un cititor (cat mai mic ca dimensiuni) , in interiorul usii trebuie montata yala/ zavorul si cam asta ar fi tot. Sursa de alimentare si sistemul back-up le voi monta in interior, undeva separat.

                Multumesc frumos si pentru mesajul privat, l-am citit insa nu se potriveste situatiei mele.
                Graba strica treaba !

                Comentariu

                • razvyyc
                  Membru Marcant
                  • 04.ian.2008
                  • 450

                  #9
                  Cam asa ceva?

                  Comentariu

                  • Armand_h
                    Membru
                    • 14.feb.2009
                    • 242

                    #10
                    Da, cam asa Insa fara numerele 4 si 6.

                    Iar numarul 2 trebuie sa fie foarte subtire, fara keypad. Nu doresc acces dual, cu parola numerica, doar cartela/tag.
                    Graba strica treaba !

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 12977

                      #11
                      Postat în original de Armand_h
                      Da, cam asa Insa fara numerele 4 si 6.

                      Iar numarul 2 trebuie sa fie foarte subtire, fara keypad. Nu doresc acces dual, cu parola numerica, doar cartela/tag.
                      Macar ai vazut linkul postat in mesajul meu, anterior?
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • Armand_h
                        Membru
                        • 14.feb.2009
                        • 242

                        #12
                        Nu numai ca l-am vazut dar am si avut doua discutii cu dansii la telefon. Inca nu am ajuns la o solutie de comun acord, motiv pentru care caut solutii alternative. Oricum, eu nu ma grabesc. Mai bine mai incet si mai bine, nemteste
                        Graba strica treaba !

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 12977

                          #13
                          Si nu poti detalia problemele tehnice in discutie?

                          Nu strica o informatie in plus.
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • stefanev
                            Membru marcant
                            • 05.iul.2007
                            • 437

                            #14
                            vreti cartela neaparat? mai sunt si cu cifru.

                            Sau o varianta specifica mintii mele... adica bolnava )) Deschiderea si inchiderea usii cu telecomanda !

                            Se achizitioneaza o simpla alarma auto cu telecomanda. Pe bornele unitatii centrale ale alarmei care actioneaza inchiderea centralizata la masina se pune un releu de 12V cu 4 contacte. Pe contacte se aduce alimentarea de la yala electromagnetice (presupun ca iala electromagnetica se gaseste mai usor, nu se gasesc prea des cele pe cartela) si desigur... sursa de curent. Telecomanda o atasezi la chei, cand apesi pe inchis, usa se blocheaza, si cand dai pe deschis se deblocheaza. Alimentarea unitatii centrale ale alarmei se face cu un banal transformator 220V-12V.

                            Daca vreti sa lasati pe liber imaginatia.... va puteti instala si senzorul de soc, si sirena. In momentul in care cineva se apropie de usa si incearca sa o deschida, senzorul declanseaza sirena. Problema cea mai.... amuzanta... va suna usa casei ca alarma automobilului. Daca aveti cunostinte de electronica, asta nu e o problema, puteti modifica circuitele si sa adaugati circuite cu sunete noi.

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6360

                              #15
                              Postat în original de Armand_h
                              [...] am si avut doua discutii cu dansii la telefon. [...]
                              V-au avansat vreo variantă de preţ?

                              Postat în original de stefanev
                              [...] Sau o varianta specifica mintii mele... adica bolnava )) Deschiderea si inchiderea usii cu telecomanda! [...]
                              Nu sînteţi singurul.
                              Şi mai bine ar fi să deschizi şi uşa casei tot de la telecomanda închiderii centralizate a maşinii (ca să nu umbli cu două telecomenzi şi să le mai şi încurci).
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              Procesare...