Hidroizolatie drenaj si trotuare la o casa deja construita

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • diaconu777
    Incepator
    • 21.dec.2006
    • 18

    Hidroizolatie drenaj si trotuare la o casa deja construita

    buna ziua tuturor, am cumparat o casa gata construita dar are unele defecte... vreau sa refac hidroizolatia, trotuarele si sistemul de drenaj...aici tinand cont ca am fosa septica si nu exista canalizare in zona.
    as dori sa stiu care ar fi etapele ce trebuie sa le urmez. va multumesc mult
    Fișiere Atașate
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Aveti crapaturi la zidarie ? Parca asa se vede. Un prim plan cu zona dintre trotuar si soclu se poate ?
    Cu stima.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15125

      #3
      Care sunt defectele pe care doriti sa le corectati? Puteti detalia modul de constructei care nu va multmescte? Sunt ceva probleme in exploatarea curenta?

      Asteptam detalii.

      Comentariu

      • diaconu777
        Incepator
        • 21.dec.2006
        • 18

        #4
        Postat în original de Maestrul Max
        Aveti crapaturi la zidarie ? Parca asa se vede. Un prim plan cu zona dintre trotuar si soclu se poate ?
        nu, crapaturi nu sunt..ceea ce se vede ar fi traseele electrice pentru iluminatul exterior sapate in izolatia de poliester....
        ceea ce ma nemultumeste am descoperit tot aici pe forum si se refera la felul cum au turnat sapa direct peste un strat foarte subtire de pietris asezat la randul sau pe pamantul de umplutura...apoi trotuarele care prezinta crapatruri ...mai ale intre soclul casei si trotuarul propriuzis.
        la interior nu am pus inca gresie sau parchet...de aceea as dori sa repar cat mai multe posibil cat ma aflu in acest stadiu... in schimb am tencuit peretii...am pus tavane de rigips...e gata si instalatia termica ci cea electrica. momentan sunt ambarcat pe o nava si nu va pot trimite alte poze cu detalii...dar as dori sa stiu cand ajung acasa de ce sa ma apuc mai intai...ce anume ma sfatuiti sa fac. va multumesc pentru interventiile dumnevoastra si astept cu nerabdare sfaturi
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15125

          #5
          Termoizolatie exterioara nu aplicati pe casa?

          Trotuarele se pot turna din nou daca sunt prea subtiri, solul nu a fost prelucrat corespunzator si doriti sa realizati hidroizolatie pe soclu si fundatie.
          Ulterior se poate realiza finisarea soclului deodata cu termoizolarea casei, turnarea unor trotuare etanse si cu panta corespunzatoare.

          Comentariu

          • diaconu777
            Incepator
            • 21.dec.2006
            • 18

            #6
            trotuarele sunt intr-adevar subtiri, inguste si prost turnate....acum as vrea sa stiu ce etape trebuie sa respect pt refacerea lor, iar la interioare...cati cm ar trebui sa sap si ce straturi sunt necesare?

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6920

              #7
              Postat în original de diaconu777
              trotuarele sunt intr-adevar subtiri, inguste si prost turnate....acum as vrea sa stiu ce etape trebuie sa respect pt refacerea lor, iar la interioare...cati cm ar trebui sa sap si ce straturi sunt necesare?
              Pentru trotuare vedeti ca am pus eu niste schite si detalii de executie, insa nu mai stiu in ce topic.
              Faceti si o termoizolatie sub planseu ?
              Cu stima.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15125

                #8
                Pentru trotuare, cititi topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...er=asc&start=0

                Refacerea trotuarelor se va realiza dupa termoizolarea exterioara pentru ca in acea zona de soclu ar trebui realizata o hidroizolare si o termoizolare.

                La interior ce sa mai faceti? Nu puteti sparge placile acum. Nu aveti sapele trase? Cred ca este prea tarziu pentru a mai face ceva legat de hidroizolatie.

                Comentariu

                • diaconu777
                  Incepator
                  • 21.dec.2006
                  • 18

                  #9
                  Pentru trotuare vedeti ca am pus eu niste schite si detalii de executie, insa nu mai stiu in ce topic.
                  Faceti si o termoizolatie sub planseu ?
                  asa as dori...dar nu stiu daca se mai poate sparge acum..la interioare sapele deja sunt turnate.
                  in ceea ce priveste trotuarele.....soclul casei este deja termoizolat ca de altfel toata casa...deci ar trebuisa sa scot izolatia de pe soclu si sa refac trotuarele cu hidroizolatie, banuiesc...

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15125

                    #10
                    Mda .. cam tarziu pentru a mai izola sub sau pe placa. Pararea mea este sa lasati lucrurile asa cum sunt decat sa cheltuiti o suma importanta pentru o izolare.
                    Trotuarele se pot reface relativ usor si fara mari cheltueli.
                    La soclu nu ar trebui sa umblati doar pentru hidroizolare daca este deja termoizolat.
                    Odata cu refacerea trotuarelor se poate sapa pe langa fundatie si aplica hidroizolatie pana la nivelul polistirenului (presupun ca este la nivelul superior al trotuarului).

                    Comentariu

                    Procesare...