Vata sticla sau vata minerala?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mihai93
    Incepator
    • 06.ian.2008
    • 98

    Vata sticla sau vata minerala?

    vata sticla ursa lamda 0,0045 si rd 1,10 iar vata minerala Isover lamda 0,042 si rd1,15.care spune ti ca e mai buna?un raspuns rpd va rog.multumesc
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Cred ca ai un zero inplus la prima.

    Depinde ce faci cu ele! De regula se alege cea cu valoarea conductivitatii mai mica daca nu sunt alte cerinte speciale.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • gabix
      Membru
      • 10.sep.2007
      • 185

      #3
      Depinde la ce doriti sa o folositi si ce buget aveti. Pe linga caracteristicile tehnice de izolare termica , izolarea fonica si temperatura maxima suportata ( parca asa se numea ) sint importante in anumite cazuri.

      Uneori conteaza si geometria spatiilor unde o veti folosi, de ex. intre capriori ce nu sint plasati exact la 60 cm distanta intre ei fie veti avea pierderi ( pt. distante mai mici ) fie va iesi ceva cirpit ( pt. dist. mai mari ) in caz de vata bazaltica.

      Comentariu

      • tanasie
        Living Legend
        • 15.oct.2008
        • 2501

        #4
        Postat în original de VYS
        ...... De regula se alege cea cu valoarea conductivitatii mai mica daca nu sunt alte cerinte speciale.
        Ca de exemplu bugetul avut la dispozitie.
        Cu respect.

        Comentariu

        • mihai93
          Incepator
          • 06.ian.2008
          • 98

          #5
          imi trebuie ptr izolare intre parter si masarda.cred ca am pus un zero in plus la prima sau unul in minus la a 2a.amandoua costa 70 ron si nu stiu pe care sa o iau

          Comentariu

          • gabix
            Membru
            • 10.sep.2007
            • 185

            #6
            Au acelasi pret dar acopera suprafete diferite. Un sul de vata de sticla la grosime de 10 cm acopera ~9 mp iar un bax de vata bazaltica la aceeasi grosime acopera ~2.5 mp.

            Asa cum s-a mai spus pe forum, eu as face astfel:
            - as pune un strat de 10 cm de vata de sticla pe o directie ( eventual intre capriori daca planseul e de lemn )
            -as pune un al doilea strat de min 5 cm perpendicular

            Daca nu ma insel vata de sticla e mai bun izolator fonic. Cit priveste modul de realizare a celor de mai sus a "curs multa cerneala" pe forum.

            Comentariu

            • mihai93
              Incepator
              • 06.ian.2008
              • 98

              #7
              si vata de sticla si vata minerala sunt la sul si amandoua acopera aceeasi suprafata 9mp grosime 10 si 18 mp grosime 5.este la praktiker in galati si nu stiu pe care sa o aleg.etichetele sunt scrise asa cum am zis vata sticla si vata minerala nicidecum vata BAZALTICA.{bazaltica=minerala?}
              ptr izolat parterul de masarda care credeti ca este mai buna?podeaua la mansarda este din dulap de 5 cm prinsa de grinzzi de 15*15.mansarda va
              fi locuita si va fi si ea izolata cu 2straturi ,unul pe directia capriorilor de 10 si unul perpendicular pe capriori de 10.dar care e mai buna sticla sau minerala cu caracteristicile pe care le am spus la inceput.

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #8
                Sutn acelasi drak, eticheta este gresita sau incompleta.
                Ambele sunt sortimente de vata minerala, mai precis vata minerala de sticla.

                O iei pe cea care are conductivitatea mai mica iar valoarea corecta este cea cu un singur zero dupa virgula.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • mihai93
                  Incepator
                  • 06.ian.2008
                  • 98

                  #9
                  multumesc .deci aia cu0,042

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15126

                    #10
                    Sunt de acord cu mesajul lui VYS. Optati pentru sortimentul de la Isover.

                    Puteti sa ne spuneti cum este structura planseului in cauza? Poate va trebuie si alte lamuriri legate de lucrare.

                    Comentariu

                    • Cezar Miu
                      Membru
                      • 20.sep.2006
                      • 116

                      #11
                      Buna ziua,
                      O vorba circula despre vata de sticla cum ca si-ar pierde carateristicile termoizolante in doi-trei ani, deci ar trebui inlocuita... spre deosebire de cea minerala bazaltica, care rezista 'mult mai mult'... Stie cineva ceva (mai)concret?... sau e doar asa, o vorba ???
                      Vreau sa stiu !

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 12977

                        #12
                        De unde chestia asta? Nu isi pierde nimic daca nu ajunge umiditatea la ea.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6920

                          #13
                          Postat în original de Cezar Miu
                          Buna ziua,
                          O vorba circula despre vata de sticla cum ca si-ar pierde carateristicile termoizolante in doi-trei ani, deci ar trebui inlocuita... spre deosebire de cea minerala bazaltica, care rezista 'mult mai mult'... Stie cineva ceva (mai)concret?... sau e doar asa, o vorba ???
                          Daca vata de sticla se taseaza asa este, numai ca fara praf sau umiditate nu se vata de sticla nu se taseaza din senin.
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15126

                            #14
                            Vorbe'n vant.

                            Daca montajul este necorespunzator, intr-o oarecare perioada de timp pot aparea defecte la nivelul izolatiei.
                            Se stie ca vata de sticla este mai sensibila la umiditate si tasare decat cea bazaltica si de aceea trebuie pusa in opera tinand cont de aceste particularitati.
                            Exceptand aceste cauza datorate unor solutii gresite, vata nu isi perde proprietatile izolatoare.

                            Comentariu

                            • JMF
                              Incepator
                              • 08.nov.2006
                              • 96

                              #15
                              Postat în original de mihai93
                              .....
                              ptr izolat parterul de masarda care credeti ca este mai buna?podeaua la mansarda este din dulap de 5 cm prinsa de grinzzi de 15*15.mansarda va
                              fi locuita si va fi si ea izolata cu 2straturi ,unul pe directia capriorilor de 10 si unul perpendicular pe capriori de 10.dar care e mai buna sticla sau minerala cu caracteristicile pe care le am spus la inceput.
                              Cam aceeasi intrebare as avea si eu:

                              Care ar fi straturile corecte pentru un astfel de planseu de lemn intre parter si mansarda (straturi existente acum de jos in sus: grinzi de 15x15, dulapi de 5 si sapa armata din beton de aprox 5 cm - nu sunt incantat de structura aceasta, mai ales de sapa, dar asta e ce am acum) din punct de vedere al izolatiei?

                              E corect ceva de genul (tot de jos in sus):
                              1. Rigips
                              2. Folie anticondens (fata "impermeabila" in jos)
                              3. profile metalice
                              4. izolatie vata (10 + 5cm cum se sugera aici)
                              5. straturile existente (dulapi + sapa)
                              6 gresie sau parchet (depinde de camera de sus)
                              ?!

                              Mentinez ca nu ma mai prea pot inalta cu eventuale izolatii la pardoseala mansarda (polistiren, etc...)
                              Posibil un an doi sa fie incalzit doar parterul, dar mansarda o sa fie doar izolata

                              Cu multumiri...

                              Comentariu

                              Procesare...