Contoar sau apometru

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • claudiuzara
    Incepator
    • 01.nov.2008
    • 10

    Contoar sau apometru

    Vom aduce apa rece pe casa scarii si trebuie montat un contor la usa. Care sunt cele mai bune si cam cat costa ? Se poate folosi un apometru asa cum este cel utilizat la apa rece in interiorul apartamentului ? Cam cat costa manopera ?
    Claudiu Zara
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1554

    #2
    Nu am idee cat costa manopera insa apometrul trebuie sa fie in sarcina furnizorului de apa sau firmei agreate (de furnizor) care efectueaza lucrarea.
    Nu se utilizeaza apometre de genul celor montate in apartamente.

    Comentariu

    • dumitrescu
      Membru marcant
      • 14.sep.2008
      • 330

      #3
      de ce nu puneti fiecare apometru la intrare in apartament si nu mai puneti la intrare in scara

      Comentariu

      • claudiuzara
        Incepator
        • 01.nov.2008
        • 10

        #4
        Nu m-am exprimat eu cum trebuie. Fiecare locatar va avea apometrul lui la usa apartamentului si nu vom pune unul la usa blocului.
        Claudiu Zara

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          E prima oara cind aud de apometru la usa si teava de apa pe casa scarii ! Cine face lucrarea asta si dupa care proiect ???? E cumva noua inventie dupa contoarele de gaze de pe scara ?????
          Nu cred ca este o lucrare a distribuitorului de apa ! Nici nu poate fi . Cine a venit cu ideea aceasta si ce doriti sa realizati ?
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #6
            E o idee veche de 2-3 ani.
            Daca nu ma insel chiar exista cateva blocuri in Craiova dar nu am detaliile specifice.

            Principiul pe acre s-a mers este acelasi, separarea totala ca si la gaze, pe casa scarii sau unde este spatiu. Asa fiecare plateste pe apometrul sau, un fel de bransament separat.
            Are directa legatura cu distrtibuitorul de apa.

            Uite altii mai destepti, care se gandesc sa faca asa cum au facut colegii de la Regia de Apa Craiova.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #7
              Postat în original de VYS
              E o idee veche de 2-3 ani.
              Daca nu ma insel chiar exista cateva blocuri in Craiova dar nu am detaliile specifice.

              Principiul pe acre s-a mers este acelasi, separarea totala ca si la gaze, pe casa scarii sau unde este spatiu. Asa fiecare plateste pe apometrul sau, un fel de bransament separat.
              Are directa legatura cu distrtibuitorul de apa.

              Uite altii mai destepti, care se gandesc sa faca asa cum au facut colegii de la Regia de Apa Craiova.
              http://www.gds.ro/Actualitate/2008-1...ea+individuala
              Pot sa nu cred ca regia de apa accepta asa ceva ? Instalatia de apa necesita niste conditii de instalare : robinet de concesie , apometru , scurgere acolo unde sint montate ...complicat . In plus de asta nu am auzit sa se fi trecut de pasul , o adresa un brasament , un apometru . Nu cred ca vor incheia contracte individuale . Nimeni nu se complica cu asta . Crezi ca sint nebuni ca in locul unui apometru la o scara de bloc , sa ia in raspundere niste tevi pe casa scarii (!) plus niste apometre ....pt ce ???
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #8
                Poti crede ce vrei, pana atunci citeste si minuneaza-te, sunt si alte solutii pentru individualizare: http://www.galateni.net/forum/viewtopic.php?f=12&t=268
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • Mircea G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12085

                  #9
                  Postat în original de VYS
                  Poti crede ce vrei, pana atunci citeste si minuneaza-te, sunt si alte solutii pentru individualizare: http://www.galateni.net/forum/viewtopic.php?f=12&t=268
                  O tara " vesela " , de " dusi " ! Apometrele nu erau suficiente ???
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • valentin geageac
                    Incepator
                    • 26.mar.2008
                    • 33

                    #10
                    Salut, am o verisoara in Rovinari si la ea am vazut prima data apometru de apa rece, montat pe scara blocului, linga usa de la apartament. Cred ca il au de vreo 3 ani.

                    Comentariu

                    • claudiuzara
                      Incepator
                      • 01.nov.2008
                      • 10

                      #11
                      Treaba este reala. Astazi au fost cei de la apa sa vada terenul . Urmeaza proiectul si executia. Este foarte simplu sa faci asa ceva daca gasesti un director cu scaun la cap. Mai sunt si oameni luminati la minte la firmele astea. Eu am vrut sa stiu doar ce fel de contoare se recomanda si eventual la ce pret.
                      Claudiu Zara

                      Comentariu

                      Procesare...