Canalizare exterioara si interioara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • veco
    Membru
    • 18.iun.2008
    • 119

    Canalizare exterioara si interioara

    In urma cu cca. 1 an am achizitionat o casa batraneasca cu curte de 1500 mp la 35 km. distanta de Bucuresti, casa ce doresc sa o transform intr-una de vacanta. Am un put cu luciul apei la cca. 8 m adancime si o pompa submersibila la cca. 11 m adancime.Tuburile putului sunt din ciment de dimensiuni obisnuite. Doresc sa incep lucrarile de alimentare cu apa catre sursele necesare(chiuveta bucatarie, chiuveta baie, dus baie, piscina si dus solar).Pompa o voi transforma intr-un hidrofor cu cele aferente(racord cu 5 cai, presostat, manometru, vas cu membrana de 80 l si filtre deoarce apa este fffff calcaroasa).Am alaturat o schita cu amplasarea canalizarii pe care doresc sa o efectuez. Necunostintele mele sunt legate de dimensiunile tevilor de alimentare si tipul acestora.

    De exemplu:
    1.ce tevi imi sunt necesare pt. a alimenta pompa de la piscina avand in vedere ca am o distanta de 15 ml de la sursa de apa?

    2.ce tevi imi sunt necesare pt. alimetarea cu apa pt. chiuveta de la bucatarie avand in vedere ca am o distanta de 15 ml de la sursa de apa, apa ce o voi incalzi cu un instant electric?

    3.ce tevi imi sunt necesare pt. a alimenta chiuveta si dusul de la baie avand in vedere ca am o distanta de 10 ml de la sursa de apa, apa ce o voi incalzi cu un instant electric?

    4.ce tevi imi sunt necesare pt. a alimenta dusul solar de langa piscina avand in vedere ca am o distanta de 10 ml de la sursa de apa?

    Cu alte cuvinte as dori sa stiu tevile necesare pt. cele 4 surse de alimentare, pt. scurgerea catre degresor si fosa septica si pt. drenare ape uzate.
    Mentionez ca aceasta casa de vacanta va fi locuita doar in weekend-uri, cel putin momentan, doar de 3 persoane.

    Va rog mult sa ma ajutati pt. ca zilele acestea imi soseste piscina si vreau sa ma bucur totusi de ea inca de la primele zile calduroase. [img][/img]
    Fișiere Atașate
    Daca nu-ti pui banii sa lucreze pt. tine, vei lucra tu pt. bani !!!
  • Zsolty007
    Membru
    • 30.sep.2007
    • 217

    #2
    Ce fel de drenaj doriti sa faceti de la dusul solar ??? Nu o sa aveti si apa cu sapun sau ceva de genu?????
    Omul invata cat traieste, nu e nimeni perfect!!!

    Comentariu

    • veco
      Membru
      • 18.iun.2008
      • 119

      #3
      Postat în original de Zsolty007
      Ce fel de drenaj doriti sa faceti de la dusul solar ??? Nu o sa aveti si apa cu sapun sau ceva de genu?????

      Cand va duceti la strand si mergeti la dusuri, folositi cumva sapun sau alte produse pt. spalarea corpului?Daca vrem sa ne spalam cu sapun atunci mergem la dusul din baie care este la 5 m distanta de dusul solar.
      Dusul solar il instalez langa piscina pt. ca da bine si ma pot racori in cazul in care nu vreau sa intru in piscina.

      Mai bine m-ati ajuta cu rugamintile mele, daca sunteti in masura, daca nu, haideti sa nu facem sau sa punem intrebari gratuite!
      Daca nu-ti pui banii sa lucreze pt. tine, vei lucra tu pt. bani !!!

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        1. Pentru alimentarea piscinei - diametrul maxim admis de refularea de la hidrofor.
        2. Pentru alimentarea chiuvetei - teava de 16 mm este suficienta.
        3. Pentru baie - teava de 22 - 26
        4. Pentru dus - teava de 16 mm
        Cu stima.

        Comentariu

        • veco
          Membru
          • 18.iun.2008
          • 119

          #5
          Saru'mana pt. raspuns prompt Maestrului Max. Acum putem discuta lejer si de obiectiile altora.Am aflat ce trebuia sa stiu!
          Daca nu-ti pui banii sa lucreze pt. tine, vei lucra tu pt. bani !!!

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6920

            #6
            La o instalatie de alimentare cu apa este mai putin important lungimea tronsonului. Conteaza debitul de apa adus la punctul final de consum.

            P.S. Vezi ca ai cateva greseli in schita, ma refer la sensurile de scurgere a apei menajere.
            Cu stima.

            Comentariu

            • veco
              Membru
              • 18.iun.2008
              • 119

              #7
              Multumesc pt. observatie .Probabil ca este vb. de varful de sageata care arata scurgerea si spre chiuveta de la bucatarie si nu doar dinspre aceasta.Acum am vazut !

              Acum am atasat fara acea eroare de scurgere![/img]
              Fișiere Atașate
              Daca nu-ti pui banii sa lucreze pt. tine, vei lucra tu pt. bani !!!

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6920

                #8
                Nu numai vezi si pe la baie.
                Cu stima.

                Comentariu

                • veco
                  Membru
                  • 18.iun.2008
                  • 119

                  #9
                  Dus solar

                  Asa arata dusul solar pentru care m-am hotarat sa il montez langa piscina.
                  - capacitate 35 litri
                  - robinet pentru apa calda / rece
                  - robinet pt spalat picioare
                  - tub rezistent la raze UV
                  - cap de dus
                  - corp aluminiu
                  - inaltime 2 m
                  Aveti apa calda gratuita toata vara. Eu zic ca merita, decat sa stau cu butoaie atarnate si inestetice, dau 180 euro si nu mai am treaba.
                  Fișiere Atașate
                  Daca nu-ti pui banii sa lucreze pt. tine, vei lucra tu pt. bani !!!

                  Comentariu

                  • veco
                    Membru
                    • 18.iun.2008
                    • 119

                    #10
                    locas hidrofor si sistem de filtrare pt. piscina

                    Am ajuns la nivelul de alimentare cu apa de la fantana iar acum urmeaza realizarea locasului de amplasare a vasului hidroforului si a sistemului de filtrare pt. piscina.Din fotografie se poate vedea in partea stanga ca groapa piscinei este aproape gata, mai trebuie putin taluzat pamantul.
                    Fișiere Atașate
                    Daca nu-ti pui banii sa lucreze pt. tine, vei lucra tu pt. bani !!!

                    Comentariu

                    • veco
                      Membru
                      • 18.iun.2008
                      • 119

                      #11
                      schita locas hidrofor si sistem de filtrare pt. piscina

                      In schita de mai jos am pus casuta de gradina in interiorul careia se va afla vasul hidroforului si sistemul de filtrare pt. piscina. Daca exista vreun comentariu legat de amplasari sau eventuale anomalii, va rog sa comentati.
                      Fișiere Atașate
                      Daca nu-ti pui banii sa lucreze pt. tine, vei lucra tu pt. bani !!!

                      Comentariu

                      • veco
                        Membru
                        • 18.iun.2008
                        • 119

                        #12
                        Casuta gradina + dus solar

                        Am reusit, in ciuda crizei care s-a abatut si asupra afacerii mele, sa termin casuta de gradina si sa monez dusul solar. Pozele sunt facute inainte de conectarea dusului la vasul de expansiune, care se afla , conform schitei de mai sus, in interiorul casutei .
                        Fișiere Atașate
                        Daca nu-ti pui banii sa lucreze pt. tine, vei lucra tu pt. bani !!!

                        Comentariu

                        Procesare...