Izolatie termica placa pod

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mihai 62
    Incepator
    • 13.mai.2008
    • 73

    Izolatie termica placa pod

    buna ziua ! as vrea sa izolez termic etajul fata de pod(mansardabil).mai exact:la etaj am incalzire prin pardoseala,tavanele sunt finisate cu rigips.ce trebuie sa pun peste placa de beton in pod ? va multumesc!
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Ati zis ca podul o sa fie in viitor spatiu de locuit, adica mansarda. Acuma ce este ? Ce structura are acoperisul ?
    Cu stima.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15141

      #3
      Depinde cum doriti sa fie suprafata termoizolata din pod, circulabila, necirculabila?

      Asteptam detaliile solicitate.

      Comentariu

      • mihai 62
        Incepator
        • 13.mai.2008
        • 73

        #4
        podul este mare,poate sa fie locuit intr-un viitor mai indepartat...casa este acoperita cu tabla lindab.nu am nici o izolatie la acoperis .vreau sa pot circula prin pod.ma gindesc sa fac o izolatie a placii momentan,pentru ca nu stiu cind voi avea posibilitatea sa fac o izolatie intre capriori.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #5
          Variantele cele mai ieftine si mai usor de realizat:
          -lipire polistiren expandat
          -aplicare vata minerala prin simpla intindere pe suprafata placii

          Comentariu

          • mihai 62
            Incepator
            • 13.mai.2008
            • 73

            #6
            iertati-ma ca va deranjez din nou.daca ar trebui sa amenajez podul mai curind ce ar trebui sa fac ? as vrea sa stiu mai multe variante posibile ca sa stiu de ce sa ma apuc in functie si de costuri.va multumesc !

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              #7
              Daca aveti intentia sa amenajati podul pentru locuire atunci va sugerez sa lasati izolarea pe plan secund sau sa utilizati doar varianta cu aplicarea unui strat de vata minerala. Aceasta poate fi refolosita in faza a doua, amenajarea spatiului pentru locuire.

              Puteti parcuge si topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...er=asc&start=0

              Comentariu

              • Radu.St
                Incepator
                • 13.sep.2006
                • 40

                #8
                Nu am vrut sa deschid un topic nou, dar am o nelamurire in ceea ce ma priveste.
                La o casa construita in 75, P+1,doresc sa izolez planseul podului astfel incat sa imbunatatesc confortul termic al etajului.La pod exista o placa de 8 cm peste care trebuie pusa vata minerala(10cm), nu stiu care sunt modalitatile de prindere a vatei minerale pe podea.Ar trebui prinse profile de rigips? puse rectangulare de lemn??
                Podul nu este folosit decat pentru depozitarea anumitor lucruri (vara/iarna)
                Ma gandesc ca trebuie cumva prinsa vata, pentru ca in pod cam bate vantul, in sensul ca la marginea acoperisului se vede lumina si intra aer.
                Multumesc!

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  #9
                  Inteleg ca doar planseul necesita izolare.
                  Zonele pe unde bate vantul ar trebui inchise cumva. Sa nu intre si apa odata cu circulatia aerului!

                  Se poate izola inmai multe feluri pe placa de beton functie de dorinta dvs.
                  Daca depozitati cate ceva prin pod puteti realiza o podea falsa sub care se aplica o izolatie. Rigle de lemn, vata minerala intre ele si apoi inchideti suprafata cu scandura, OSB etc.
                  Daca nu se utilizeaza intreaga suprafata a podului, se poate amenaja doar o zona (cea folosita cu rigle, ca anterior) iar pe restul se va aseza unstrat de vata minerala.

                  Comentariu

                  • Radu.St
                    Incepator
                    • 13.sep.2006
                    • 40

                    #10
                    Postat în original de Gemini
                    Daca nu se utilizeaza intreaga suprafata a podului, se poate amenaja doar o zona (cea folosita cu rigle, ca anterior) iar pe restul se va aseza unstrat de vata minerala.
                    Eu exact asta nu inteleg, cum asez vata minerala, nu trebuie prinsa lipita intr-un fel?Probabil ca nu voi putea pune OSB pentru ca intrarea in pod se face printr-un chepeng de 50/50.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15141

                      #11
                      Chepengul nu are legatura cu OSB-ul insa e alegeera dvs.

                      Pur si simplu se poate aseza vata minerala pe placa, fara nici o prindere.

                      Comentariu

                      • Radu.St
                        Incepator
                        • 13.sep.2006
                        • 40

                        #12
                        legatura cu chepengul este ca dimnesiunea lui nu-mi permite sa introduc o placa de OSB mai mare de 50 de cm.

                        Comentariu

                        • romica.idut
                          Incepator
                          • 01.apr.2009
                          • 17

                          #13
                          fara fixare

                          sustineti ca simpla aplicare a unei perdele de vata minerala de ?cm peste un planseu din beton ,intr-un pod neizolat o sa schimbe cu ceva microclimatul din casa?ar fi tare simplu si ieftin asa,dar din pacate putin probabil sa aiba efectul scontat.si apoi sunt obligatorii acele rigle/minigrinzi pe care se pot prinde scanduri/osb,pt a putea circula nu?sunt sceptic la solutiile simple si ieftine pt ca din pacate se dovedesc ulterior ineficiente,aproape intotdeauna ,necesita alte interventii care multiplica costurile.

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15141

                            #14
                            Postat în original de Radu.St
                            legatura cu chepengul este ca dimnesiunea lui nu-mi permite sa introduc o placa de OSB mai mare de 50 de cm.
                            Daca nu exista alta cale de acces pentru placile de OSB atunci se poate opta pentru scandura.

                            romica.idut,

                            Daca aplicati 1 cm de vata probabil nu va avea un efect isna un strat de 10-15-20 cm, de exemplu, poate reduce semnificativ pierderile prin tavan.
                            Evident ca nu este singura varianta posibila.
                            Microclimatul interior il poate schimba drastic o anvelopare generala si nu doar una din suprafete. Reducerea pierderilor se face proportional pe fiecare suprafata izolata suplimentar.

                            Comentariu

                            • Radu.St
                              Incepator
                              • 13.sep.2006
                              • 40

                              #15
                              M-am tot gandit, daca totusi nu ar fi mai eficient sa realizez izolarea podului (intre capriori), problema cu care cred ca ma voi confrunta va fi cum creez acel spatiul de ventilatie, de sub tabla zincata?

                              Trebuie montata folia anticondens? sub caprori, altfel nu am cum tabla fiind deja pusa ( de cca 30 ani)

                              Comentariu

                              Procesare...