Pret instalatie sanitara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vladk2k
    Incepator
    • 19.nov.2008
    • 63

    Pret instalatie sanitara

    Salut
    Persoana care mi-a lucrat in apartament mi-a refacut si instalatia sanitara din baie, ce a insemnat eliminarea instalatiei vechi (scoasa din perete - alimentarea - si podea - evacuarea), spargerea peretilor pentru acomodarea instalatiei noi (am introdus apometrele in ghena de apa), cateva legaturi folosite la cada, instalarea cazii si a toaletei.

    Ca sa va faceti o idee, am folosit doua tevi (cupru de 15) in totalitate, plus inca vreo jumatate de metru.

    Cand a venit vorba de remuneratie, persoana in cauza m-a lasat pe mine sa evaluez cat ar face. Eu sunt multumit de lucrare dar nu imi pot da seama cam la ce pret s-ar ridica. Mi-e teama sa nu ii fac o oferta care mie sa mi se para potrivita dar lui sa i se para bataie de joc.

    Cam cat credeti ca ar costa? Daca mai aveti nevoie de detalii, raspund cat de prompt pot.
  • tanasie
    Living Legend
    • 15.oct.2008
    • 2499

    #2
    Ai facut chestia aia nasoala "Lasa ca ne intelegem noi" si dupa ce-ti face lucrarea cere cit vrea sau si mai rau te lasa pe tine sa apreciezi, o treaba la care meseriasul o sa iasa in cistig oricum, daca faceati tirgul inainte puteai negocia, acum tie rusine de nerusinarea lui, sper sa-ti fie invatatura.
    Cu respect.

    Comentariu

    • vladk2k
      Incepator
      • 19.nov.2008
      • 63

      #3
      El mi-a zis ca orice suma e buna, Nu am stabilit de la inceput ca va face el instalatia, asta a aparut mai tarziu.

      Pana acum am auzit 1200 (un apartament asemanator cu al meu, 2 camere) si 1400 (un apartament mai mare, 3 camere). Aia de 1200 a fost o mare teapa, pentru ca proprietarul nu se pricepe, deci cred ca face si mai putin.

      Comentariu

      • sriw
        Membru marcant
        • 05.dec.2007
        • 527

        #4
        Tine-te de el sa-ti spuna el pretul pentru lucrare,pentru ca el ar trebui sa stie preturile daca lucreaza in domeniu.E haioasa faza oricum.
        If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

        Comentariu

        • tanasie
          Living Legend
          • 15.oct.2008
          • 2499

          #5
          Si daca totusi nu avanseaza un pret spunei ca atunci cind are bani sa beie o bere din partea ta
          Cu respect.

          Comentariu

          • vladk2k
            Incepator
            • 19.nov.2008
            • 63

            #6
            M-am interesat pe la niste instalatori si am gasit niste preturi, am mai adaugat un mic bonus si pare sa fie multumit de oferta facuta.
            Totusi, 1200 si 1400 toata lumea mi-a zis ca sunt niste preturi exagerate, preturile reale fiind la mai putin de jumatate.

            Comentariu

            • tanasie
              Living Legend
              • 15.oct.2008
              • 2499

              #7
              Cine cauta gaseste
              Cu respect.

              Comentariu

              • massy
                Membru Marcant
                • 01.oct.2005
                • 465

                #8
                1200 ! ! ! este foarte exagerat.
                Lasa-l pe el sa-ti spuna pretul si mai negociaza la ce zice el.Eu unul mai mult de 350-400 nu ii dadeam. Din ce spui nu cred ca a muncit mai mult de o zi( nu e relevant dar totusi...e o zi de munca).

                Pe viitor negociaza totul dinainte de a te apuca de lucrare.
                O parere in plus nu strica niciodata !

                Comentariu

                • marius_lmd
                  Membru marcant
                  • 19.mar.2009
                  • 441

                  #9
                  depinde si de timpul acordat lucrarii tale
                  daca a stat pe lucrrare si a si facut cate ceva (8 ore pe zi) - 500 lei
                  montaj obieste 200 lei
                  deci poti estima 600 lei toata lucrarea
                  cel putin eu asa aproximez cand fac astfel de lucrari..bafta
                  relatii
                  o parere in plus nu strica niciodata,

                  Comentariu

                  Procesare...