Centrale de Avertizare Efractie, sfaturi instalare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Adrian_
    Incepator
    • 12.sep.2010
    • 17

    #46
    Răspuns la: Centrale de Avertizare Efractie, sfaturi instalare

    Domnilor, am si eu niste intrebari referitoare la celebra sirena SA-11, poate ma puteti ajuta.

    Am desfacut-o ca sa-i schimb acumulatorul si am constatat ca baietii care o montasera nu conectasera in nici un fel switch-ul antisabotaj. Practic puteai sa desfaci sirena fara nici o problema, ca nu se intampla nimic.
    In plus, manualul care a venit cu ea pare sa fie de la o versiune mai veche, care avea 4 jumperi pe placa ( a mea are doar doi).

    Swithch-ul antisabotaj are doua contacte pe care sunt lipite doua fire care merg direct pe placa si un al treilea contact, la care dupa mintea mea ar trebui sa merg eu cu un fir ca sa ma leg la intrarea Trig de pe placa sirenei. Chestia e ca nu stiu cum sa identific daca am trigger pozitiv sau negativ si din cauza problemei cu manualul nici nu stiu care e jumperul de polaritate a triggerului (cel care era descris in manualul vechi) .

    M-ar ajuta mult niste explicatii pas cu pas de la cei familiarizati cua cest model de sirena.

    De asemenea, banuiesc ca ar trebui sa leg cele doua borne tamper de pe placa sirenei la zona de 24 de ore a centralei, poate imi confirma cineva acest lucru. Multumesc mult.

    Comentariu

    • gmtiby
      Living Legend
      • 24.oct.2008
      • 1044

      #47
      Răspuns la: Centrale de Avertizare Efractie, sfaturi instalare

      Va salut,
      O intrebare am si eu : la o alarma Paradox SP4000, dupa activarea optiunii de a trimite SMS-uri, la orice armare/dezarmare, trouble, etc, desi sunt in casa si alarma este dezactivata, primesc diverse sms-uri, ba eroare MODULE BUS, ba eroare comunicatie modul GSM, ba panica zona X, defect alimnetare acumulator unitatea centrala, alarma senzor de incediu ( in contextul in care NU am senzori de incediu, fumm, gaze, etc). Desi am dat o " recautare " a tuturor modulelor instalate pe centrala, primesc in continuare aceleasi sms-uri.
      Ma poate ajuta cineva cu vreun sfat ? alarma a fost instalata de o firma autorizata.

      Mii de multumiri!

      Comentariu

      • Adrian_
        Incepator
        • 12.sep.2010
        • 17

        #48
        Răspuns la: Centrale de Avertizare Efractie, sfaturi instalare

        UPDATE: am gasit manualul pentru noua versiune a sirenei, are tot atatia jumperi doar ca 3 sunt pozitionati diferit fata de prima versiune (langa blocul de contacte, de-aia nu-i vedeam eu din cauza locului in care este pozitionata sirena).
        Restul intrebarilor raman valabile

        Comentariu

        • Adrian_
          Incepator
          • 12.sep.2010
          • 17

          #49
          Răspuns la: Centrale de Avertizare Efractie, sfaturi instalare

          UPDATE 2:

          Intre timp cred ca, studiind atent manualele sirenei si centralei, mi-am raspuns singur: nu se leaga al treilea contact de pe switch-ul antitamper la Trig, ci doar cele doua borne Tamper de pe placa sirenei trebuie legate la zona de 24 de ore a alarmei.

          Poate confirma cineva chestia asta? In prezent la zona de 24 de ore am legat doar switch-ul antitamper de pe carcasa centralei. Multumesc.

          Comentariu

          • www.globalitserv.ro
            Banned
            - Exclus de pe forum -
            • 28.feb.2016
            • 3

            #50
            Răspuns la: Centrale de Avertizare Efractie, sfaturi instalare

            Buna seara,
            Imi pare rau sa observ ca ultima discutie privind securitatea casei si a familiei a fost in Luna 10-a 2013.
            Sper sa reusesc sa va pot readuce in discutie.
            Poate majoritatea care au participat la aceasta discutie au deja instalata o centrala de detectie fie ea incendiu sau efractie dar se intreaba cineva daca ele mai sunt la fel de sigure ca cele de acum? Sistemele de supraveghere video si detectie chiar au evoluat atat la capitolul fizic cat si cel logic (parte de software). Va stau la dispozitie pentru a va aduce la cunostinta despre noile tehnologii ale sistemelor de supraveghere video si detectie.

            Comentariu

            • gmtiby
              Living Legend
              • 24.oct.2008
              • 1044

              #51
              Răspuns la: Centrale de Avertizare Efractie, sfaturi instalare

              Postat în original de www.globalitserv.ro
              Buna seara,
              Imi pare rau sa observ ca ultima discutie privind securitatea casei si a familiei a fost in Luna 10-a 2013.
              Sper sa reusesc sa va pot readuce in discutie.
              Poate majoritatea care au participat la aceasta discutie au deja instalata o centrala de detectie fie ea incendiu sau efractie dar se intreaba cineva daca ele mai sunt la fel de sigure ca cele de acum? Sistemele de supraveghere video si detectie chiar au evoluat atat la capitolul fizic cat si cel logic (parte de software). Va stau la dispozitie pentru a va aduce la cunostinta despre noile tehnologii ale sistemelor de supraveghere video si detectie.
              Buna dimineata,
              www.globalitserv.ro eu inteleg ca reclama e sufletul comertului, dar acele comentarii/recenzii de pe site-ul dvs lasa mult de dorit.... De cand PARADOX este fabricata in Romania ??? Citez de pe site-ul dvs. : " Paradox ... ceva romanesc de buna calitate si accesibil fiecarui roman care doreste sa isi protejeze casa si bunurile.
              Gheorghe
              sisteme antiefractie constanta
              KIT SUPRAVEGHERE PARADOX
              01 August 2015 "

              Haideti sa fim seriosi, chiar credeti ca o firma ca Paradox care din fericire pt noi toti e din CANADA si DOAR acolo fabrica sisteme ( cel putin centralele de alarma ) , chiar credeti sa arata a " ROMANESC " ? Cerber de acord... dar ATAT, nu PARADOX, nu DSC, ambele fiind canadiene... ma insel cumva ???

              Comentariu

              • Ervin
                Membru
                • 07.ian.2016
                • 154

                #52
                Răspuns la: Centrale de Avertizare Efractie, sfaturi instalare

                Am intrat si eu pe siteul respectiv,se pare ca unul din clienti a facut afirmatia respectiva,nu reprezentantii firmei respective.Din cate stiu eu DSC respectiv Paradox fabrica (si) in China,la fel ca si alti giganti din diferite domenii...

                Comentariu

                • gmtiby
                  Living Legend
                  • 24.oct.2008
                  • 1044

                  #53
                  Răspuns la: Centrale de Avertizare Efractie, sfaturi instalare

                  Postat în original de Ervin
                  Am intrat si eu pe siteul respectiv,se pare ca unul din clienti a facut afirmatia respectiva,nu reprezentantii firmei respective.Din cate stiu eu DSC respectiv Paradox fabrica (si) in China,la fel ca si alti giganti din diferite domenii...
                  Nu am spus ca firma a facut aceasta afirmatie, ci clientii...." recenziile ".....

                  Comentariu

                  • Ervin
                    Membru
                    • 07.ian.2016
                    • 154

                    #54
                    Răspuns la: Centrale de Avertizare Efractie, sfaturi instalare

                    Imi cer scuze,am citit printre randuri,era tarziu deja...

                    Comentariu

                    • gmtiby
                      Living Legend
                      • 24.oct.2008
                      • 1044

                      #55
                      Răspuns la: Răspuns la: Centrale de Avertizare Efractie, sfaturi instalare

                      Postat în original de Ervin
                      Imi cer scuze,am citit printre randuri,era tarziu deja...
                      Nici o problema, stati linistit, dar ca idee sa stiti ca nu sunt facute in china, doarece cei de la Paradox nu vor sa "imparta " anumite secrete...

                      Comentariu

                      Procesare...