Ascutire burghiu. Cum ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Adamescu Ion
    Living Legend
    • 21.sep.2008
    • 1105

    #31
    Domnule rudy2007, fostii meseriasi scot pe piata, de multe ori, scule si consumabile de foarte buna calitate. Cine cunoaste despre ce este vorba, achizitioneaza foarte multe raritati.
    Foarte multi dintre cei care lucreaza in construcii, nu au habar de cit si cum se utilizeaza anumite scule (regimul de lucru). Acestor pseudomeseriasi le-as impune un timp de practica intr-un atelier de prelucrari prin aschiere. Am vindut in urma cu doua luni o masina de gaurit BOSCH foarte veche dar, fara uzuri (Carcasa gri, eticheta rosie, cutie de viteza neagra). Cel care a cumparat-o a terminat-o in citeva zile, schimbind viteza in timp ce gaurea cu percutie, rupind penele prin care se facea schimbarea vitezei.
    Un meserias trebuie sa poata face diferenta intre un burghiu bun si unul prost, intre o scula buna si una proasta, trebuie sa exploateze corespunzator sculele si consumabilele,... si trebuie sa aiba rezerve calde.

    Comentariu

    • rudy2007
      Membru
      • 07.oct.2007
      • 112

      #32
      Postat în original de Adamescu Ion
      Domnule rudy2007, fostii meseriasi scot pe piata, de multe ori, scule si consumabile de foarte buna calitate. Cine cunoaste despre ce este vorba, achizitioneaza foarte multe raritati.
      Foarte multi dintre cei care lucreaza in construcii, nu au habar de cit si cum se utilizeaza anumite scule (regimul de lucru). Acestor pseudomeseriasi le-as impune un timp de practica intr-un atelier de prelucrari prin aschiere. Am vindut in urma cu doua luni o masina de gaurit BOSCH foarte veche dar, fara uzuri (Carcasa gri, eticheta rosie, cutie de viteza neagra). Cel care a cumparat-o a terminat-o in citeva zile, schimbind viteza in timp ce gaurea cu percutie, rupind penele prin care se facea schimbarea vitezei.
      Un meserias trebuie sa poata face diferenta intre un burghiu bun si unul prost, intre o scula buna si una proasta, trebuie sa exploateze corespunzator sculele si consumabilele,... si trebuie sa aiba rezerve calde.
      da,din pacate trebuie sa recunosc ca "meseriasii",din zilele nostre,cei profesionisti,in sensul real al intelesului,nu sunt!cei foarte buni lucreazape "bani grei",atit in tara cit si din strainatate ,iar cei "ce se pricep la orice" au impresia ca "meseria doar se fura" si nu mai trebuie nici un fel de specializare,nimic!iei ce sule vrei din comert,te apuci de orice treaba si faci de toate,oricum...GRESIT! am vazut in multe apartamente,renovate de "asa zisa firma",ce a incasat banii chess,de la inceput,unde proprietetarul este in spania sau italia,si unde i s-a pus gresia strimb,usile nu se inchid bine,instalatia de apa,pe cupru,a cedat dupa un an si a inundat vecinii...;instalatia electrica cirpita ,desi a platit inlocuirea totala a ei;tepe;tepe;tepe;si la scule ,cit de bune ar fi,daca ai de a facecu "idioti",NU AU CUM SA REZISTE!am un prieten la service/makita-romania si imi spune ca sunt meseriasi,nu putini,care nu stiu sau "uita" sa mai puna vaselina{speciala cu punctul de topire mai mare de 120 grade celsius,speciala }pentru capul port-scula/la ciocanele rotopercutoare SDS-plus(max)---si strica scule de sute de euro; la masinile electrice cu acumulatori,se forteaza la turatie maxima ,cu momente mari de insurubare sau gaurire,distrugind acumulatorii sau variatorul de putere[ce numai la metabo este de peste 60 euro];NU ARE CUM SA NU SE STRICE SCULELE DACA NU SE SI EXPLOATEAZA, INTRETIN,SI TRECUTE PRIN SERVICE ,CALIFICAT,ASA CUM CERE MANUALUL; altfel schimbi sculele la 6....12 luni,si totul costa bani grei!!!!!!!
      a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

      Comentariu

      • dummy_
        Membru Marcant
        • 16.mai.2009
        • 670

        #33
        [
        din trusa unui ciocan rotopercutor sau demolator , indiferent dac e sds plus , max sau hex de 22 sau 28 mm nu trebuie sa lipseasca o cutie cu vaselina , o laveta si o pereche de manusi , am vazut la firme scule de 8000 lei cu care se lucra in conditii inpropii , pline de namol utilizate fara vaselina ptr ungere , bruscare , trantite , cand i-am intrebat de ce nu au grija de ele cat de cat mi-au raspuns ca nui intereseaza fiinca nu sunt ale lor si sincer daca asi fi fost in locul patronului i-asi fi lasat sa lucre cateva zile la tarnacop pana dau pe spate ca sa vada diferenta si sa aprecieze o scula buna , daca ar da ei banii pe ele cred ca ar dormii cu ele in pat

        Comentariu

        • Adamescu Ion
          Living Legend
          • 21.sep.2008
          • 1105

          #34
          In urma cu doua ore am reparat pentru a doua oara acea masina de gaurit. Cind am vazut cum arata ... Regret ca am vindut o asemena scula (reductor cu rulmenti pe ace, nu are uzura, nu are jocuri, nu flameaza, facuta in Elvetia). Eu am folosit-o citiva ani, a mai fost folosita citiva zeci de ani de cineva si nu a "suferit" ca acum!

          Comentariu

          • emanu
            Membru marcant
            • 06.oct.2008
            • 504

            #35
            Burghiele folosite in constructii POT fi ascutite, desigur nu cu orice si de catre orisicine

            Burghiele pt gauri in metal in general de tip HSS pot fi scutite pe polizoare normale, daca ai habar de unghiurile lor si ai indemanarea corespunzatoare, mai ales in a repeta operatia identic la ambele fete ale burghiului


            Burghiele cu placute din carburi (vidia numite popular) nu prea merg ascutite cu pietre normale desi exista un disc abraziv de culoare verzulie care merge folosit ....
            ...dar in general acestea se ascut cu discuri diamantate, atentie nu discurile diamantate cu care taiem in beton sau gresie, ci discuri diamantate ptr ascutit scule aschietoare

            arata cam asa:


            si-s de diferite marimi si geometrii:



            Cele mai mici au diametrul gaurii de 20mm si nu merg montate pe polizoare unghiulare gen flex care au D=22,3mm

            cu aceste discuri poti ascuti si burghiele de metal, nu numai cele cu placute din carbura si rezulta o suprafatza ascutita f fina si neteda
            ceva in genul asta se lucreaza cu ele, in general pe masini speciale de ascutit unde se scot unghiuri si simetrii exacte si egale





            problema este ca nu prea sunt eficiente montate pe polizoare normale ptr ca acestea merg pe turatii intre 2000 si 3000 rot.min iar discurile diamantate sunt eficiente in turatii mari de 6000-1000rot/min
            marinduli-se gaura de la D=20 la D=22,3 cele cu un diametru exterior PANA IN 10cm merg montate si pe "flex-uri" dar acestea trebuie purinse rigid de un banc sau prinse daca se poate intr-o menghina si astfel transformate intr-un fel de polizor de banc! Discul rezista la turatia flexului, e din duraluminiu corpul si pe el e turnata o pasta plina cu granule fine din diamant!


            Burghiele cu placute pt beton desi arata f asemanator unui burgiu nu sunt burgie ci DALTZI, practic dalti rotative si nu se ascut ca un burghiu ci ca o dalta, fara unghiuri de aschiere!
            Daca vrem sa le transformam si sa dam gauri cu ele in gresie, faiantza, chiar si portelanata le ascutim cu unghi de degajare 0 (zero), practic luom o fatza a daltii pana o anulam!
            Pe la firme si in talciocuri se gasesc si gurbie de metal facute total din carbura si care merg si ele excelent in gaurirea gresiei si faiantei, FARA PERCUTIE! Le recunoastem prin greulatea lor mult mai mare decat daca ar fi fost facute din otel normal de scule! Si acestea se ascut bine cu discurile de care vorbeam mai sus

            cam atat deocamdata, sper ca v-am fost de folos macar un pik

            Comentariu

            • Adamescu Ion
              Living Legend
              • 21.sep.2008
              • 1105

              #36
              Domnule emanu, aceleasi scule le-am indicat si eu, indicind si cum se poate obtine turatia de regim, fara a face o super investitie! Discurile diamantate pot fi si de culoare gri (vezi poza facuta de mine). Am indicat si de unde pot fi procurate, discuri diamantate, la preturi rezonabile.
              Pe youtube se prezinta o multime de masini pentru ascutit, chiar si roboti dar, pretul este prohibitiv.

              Comentariu

              • emanu
                Membru marcant
                • 06.oct.2008
                • 504

                #37
                asa este, dar peste toate e nevoie de indemanare, ochi, mana sigura si un pik de habar din ce vrei sa obtii

                Comentariu

                • Adamescu Ion
                  Living Legend
                  • 21.sep.2008
                  • 1105

                  #38
                  Categoric este nevoie de indeminare sau de... cineva care se pricepe(Gica de la sculerie) sau "scoala".
                  Revin la ce am postat anterior: pret prohibitiv. Nu este ieftina o scula care inglobeaza multa inteligenta si manopera! Pretul este corect dar, mai bine ascutim manual burghiele...

                  Comentariu

                  • bogd
                    Membru Marcant
                    • 16.aug.2009
                    • 546

                    #39
                    Ascutire burghiu. Cum ?

                    Cer scuze ca intervin an discutie,dar cum lucrezin domeniul metalelor,va voi spune tehnica de ascutire industriala si manufacturiera. Mai intai se masoara distanta de la partea din jos a fatetei pana la coada burghiului cu sublerul[pt fiecare fateta in parte.] Se pleaca cu ascutirea [frezarea]de la fateta minima , cu ajutorul unei freze [intreprindere] sau a unei masini cu coloana,la care se prinde o freza vidia de tip conic, burgiul se prinde in bacuri si se coboara cu freza spre fateta urmarind obtinerea unei fatete noi. Se urmareste gradatia[distanta de coborare a coloanei, si se coboara aceeasi gradatie si pt cea de-a doua fateta.Cu un pic de indemanare se obtine un burghiu aproape nou. Pt ascutirea sfredelului de pe burghiu se foloseste strungul,aschiind pana se obtine un sfredel nou.[tot cu operatii de masurare cu sublerul] tot cu stabilirea grosimii minime .Pt obtinera unui burghiu nou di unul rupt se foloseste operatiunea de rectificare,dar acest lucru il face GICA DE LA SCULERIE.
                    PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                    Comentariu

                    • edy2017
                      Banned
                      - Exclus de pe forum -
                      • 16.mar.2017
                      • 21

                      #40
                      Răspuns la: Ascutire burghiu. Cum ?

                      Recomandat este ascutirea cu disc vidia de ascutit.
                      Se pot ascuti multiple scule si unelte prevazute cu vidia sau otel rapid

                      Comentariu

                      • spik1
                        Living Legend
                        • 20.apr.2012
                        • 2271

                        #41
                        Răspuns la: Ascutire burghiu. Cum ?

                        La acest pret nu stiu cat de bune sunt!

                        Comentariu

                        • calin.diaconu
                          Administrator
                          • 21.nov.2005
                          • 395

                          #42
                          Salut, vă recomandăm acest tutorial care vă poate fi de folos:

                          www.calindiaconu.com

                          Comentariu

                          Procesare...