Ascutire burghiu. Cum ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Armand_h
    Membru
    • 14.feb.2009
    • 242

    Ascutire burghiu. Cum ?

    Posed un set de burghie (/spirale) cu cap vidia Bosch Silver Percussion iar doua dintre ele au fost utilizate ceva mai intens cand am incercat sa perforez cateva placi de gresie.

    Operatia am efectuat-o cu o rotopercutanta B & Decker insa efortul a fost destul de mare datorita lipsei de putere a bormasinii. Apoi am schimbat bormasina insa se pare ca spiralele deja se tocisera pentru ca nici cu cea noua nu par sa avanseze prea rapid in material. Stiu ca gresia este oricum foarte dura insa ma asteptam la rezultate mai bune totusi.....

    Deci am decis sa le ascut si am nevoie de sfatul vostru. Voi cum procedati in astfel de situatii ?

    Posed un polizor unghiular si ma gandeam sa ma ajut de el. Este o idee buna ? Trebuie urmata o anumita procedura ?

    Multumesc anticipat pentru orice raspuns care ma poate ajuta.
    Ultima editare de calin.diaconu; 29.iul.2023, 15:20. Motiv: Introducere tag-uri SEO pentru motoarele de cautare
    Graba strica treaba !
  • valiu
    Membru
    • 02.mar.2009
    • 253

    #2
    nu cred ca ceea ce vrei tu sa faci este bine, pt ca vidia se ascute cu piatra speciala.si sub un anumit unghi. mai bine cauta un atelier (ascutitorie)si lasa-i pe cei care lucreaza in domeniu sa se ocupe de treaba asta daca vrei sa mai folosesti acele burghie
    Mereu avem ceva de invatat, chiar si de la cei pe care-i subestimam!

    Comentariu

    • Adamescu Ion
      Living Legend
      • 21.sep.2008
      • 1105

      #3
      Cred ca trebuie cautat Gica de la Sculerie. El se pricepe si are si scula pentru ascutit scule. Este posibil sa necesite inlocuirea placutei de videa si la asta tot Gica se pricepe. Chiar daca seamana a gluma sa stiti ca este aproape in intrgime adevar. Partea de minciuna, prin omisiune, este ca puteti achizitiona alte burghie mai bune. Gresia, in functie de compozitie, are proprietati abrazive. O gresie cuartoasa este un adevarat polizor, mai ales daca este afectata si de un metamorfism de contact. Cu flexul sigur nu veti reusi sa faceti nimic. Burghiele, dupa reconditionare, trebuie sa arate ca si cele noi!

      Comentariu

      • Helerea Nicolae
        Membru marcant
        • 02.mar.2008
        • 910

        #4
        burghiele cu vidia, in cazul in care trebuiesc ascutite sau reascutite, asta se poate face pe o piatra de polizor speciala, aceeasi pe care srungarul ascute sculele de la strung.
        eu am procurat o asfel de piatra uzata si mi-am montat-o pe polizorul mic de masa.
        sau puteti 'insarcina' cu treaba asta un 'prieten' care lucreaza in fabrica si ar putea face 'operatia'
        lucrul, se mai face si cu capul

        Comentariu

        • Adamescu Ion
          Living Legend
          • 21.sep.2008
          • 1105

          #5
          Scuze! Am crezut ca este vorba de gresie - roca. In cazul de fata problema se rezolva cu alte burghie! Nu merita ascutite. Eventual dupa ce le ascutiti, le puteti pune in vitrina... sau le puneti in vitrina asa cum sint si pe viitor n-o sa va mai ardeti!

          Comentariu

          • RaspoElectric
            Membru Marcant
            • 17.feb.2009
            • 707

            #6
            Am avut de montat odata ceva corpuri de iluminat intr-o baie unde era gresie portelanata.Instalatorul ma lua la misto:-Auzi..cate masini si seturi de burghie ai la tine? ca io am gaurit in juma de ora 2 gauri sa prind chiuveta.I-am raspuns:Una si buna (cu percutie usoara la faianta portelanata).Am udat in permanenta varful burgiului cu un vas ridicat si un furtunel cu apa si in 5 minute am dat 3 gauri de 8 mm.
            Metode se gasesc.Cat despre ascutit....trebuie ascutite ambele unghiuri egal.Era la rusi in piata un polizor mic cu dispozitiv unghiular atasat pt ascutit burgie.Personal stiu pe cineva care are.Nu stiu la vidia cum e dar pt burghie pt metal e ok.
            Cu respect ... Ovi
            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

            Comentariu

            • Armand_h
              Membru
              • 14.feb.2009
              • 242

              #7
              Multumesc pentru sfaturi.

              Exista la Mr. Bricolage in Bucuresti un dispozitiv de ascutit special insa nu merita sa il cumpar pentru ce nevoi am eu.

              Sa cumpar alte burghie nu este o problema insa as fi vrut sa aflu daca este posibil sa le ascut singur. Acum imi dau seama ca nu voi reusi. La tocilarie nu are rost sa merg pentru ca aia habar nu au, plus ca nu prea mai exista tocilarii in Bucuresti.

              Revenind la marca, in loc de Bosch Silver Percussion voi ce ma sfatuiti sa aleg ?
              Graba strica treaba !

              Comentariu

              • tanasie
                Living Legend
                • 15.oct.2008
                • 2501

                #8
                Daca scrie pe ele made by RPC, pot fi orice marca ca tot asa taie.
                Cu respect.

                Comentariu

                • Adamescu Ion
                  Living Legend
                  • 21.sep.2008
                  • 1105

                  #9
                  Categoric pot fi ascutite ametitele alea de burghie! Este o ocazie favorabila sa invatati sa ascutiti burghiele. Eu cred ca sint de proasta calitate. Incercati sa aduceti forma finala a placutei de vidia la o forma identica cu a unui burghiu nou. Nu se potrivesc dispozitivele de ascutire de la polizoare, la cazul nostru (acele dispozitive sint pentru burghie pentru metal). Pentru a testa duritatea placutei de vidia, incercati sa ascutiti burghiele pe un polizor obisnuit. Daca nu reusiti, aveti burghie de calitate. Pentru a obtine o parere aproape autorizata, puteti ruga un strungar sa le ascuta sau se poate face comparatie cu placuta unui cutit de strung. Incercati sa zgiriati placuta burghiului cu virful ascutit al cutitului de strung. Daca nu reusiti sa zgiriati placuta burghiului, placutele au duritati aproximativ egale... In urma cu ceva ani am cumparat un burghiu cu diametrul de 6mm dintr-o piata (nu era nou). Am dat o multime de gauri cu acel burghiu in tot felul de materiale: beton, granit, caramida... Nu am folosit apa si mergea perfect. Regret ca s-a rupt si nu am cumparat mai multe burghie de felul respectiv.

                  Comentariu

                  • Armand_h
                    Membru
                    • 14.feb.2009
                    • 242

                    #10
                    Postat în original de tanasie
                    Daca scrie pe ele made by RPC, pot fi orice marca ca tot asa taie.
                    Aha, si atunci ce ma sfatuiti sa fac ? Sa merg in Germania sa le cumpar de acolo ? E vina mea ca Bosch are fabrici in China si nu respecta standardele de calitate ?

                    Postat în original de Adamescu Ion
                    Categoric pot fi ascutite ametitele alea de burghie!
                    Probabil ca se pot ascuti insa m-am convins ca nu este atat de simplu fara scule potrivite. In afara de un flex obisnuit nu posed altceva. Tocilării si strungării nu cunosc si sincer nici nu am timp sa caut prin oras asa ceva. Prefer sa cumpar cele doua bucati care mi s-au stricat si sa le inlocuiesc.

                    Revin cu intrebarea, ce tip si marca recomandati pentru un burghiu vidia ?
                    Graba strica treaba !

                    Comentariu

                    • tanasie
                      Living Legend
                      • 15.oct.2008
                      • 2501

                      #11
                      Chinezii fac multe chestii "no name" pe care le trimit la fabricile de renume care-si pun firma pe ele. Asa ca joci la loterie.
                      Cu respect.

                      Comentariu

                      • Armand_h
                        Membru
                        • 14.feb.2009
                        • 242

                        #12
                        Gresit. Nici o fabrica de renume, mai ales germana nu isi pune marca pe asa ceva pentru simplul motiv ca, desi ar avea profituri imediate mari, pierderea de imagine pe termen lung este enorma si ireparabila. Modul de gandire german este total diferit. Ei prefera sa aiba profituri mici dar constante, fara emotii.

                        Pana acum nu am obtinut un raspuns la intrebarea mea, imi permit sa va reamintesc.
                        Graba strica treaba !

                        Comentariu

                        • Adamescu Ion
                          Living Legend
                          • 21.sep.2008
                          • 1105

                          #13
                          Postat în original de Armand_h
                          Gresit. Nici o fabrica de renume, mai ales germana nu isi pune marca pe asa ceva pentru simplul motiv ca, desi ar avea profituri imediate mari, pierderea de imagine pe termen lung este enorma si ireparabila. Modul de gandire german este total diferit. Ei prefera sa aiba profituri mici dar constante, fara emotii.

                          Pana acum nu am obtinut un raspuns la intrebarea mea, imi permit sa va reamintesc.
                          Ce ziceati de fabrica de renume? Ce ziceti de burghiele dumneavoastra? Nu vreti sa comparati burghiele dumneavoastra cu unele de pe piata? S-ar putea sa aveti o mare surpriza! As vrea sa va spun care burghie sint bune dar, nu vreau sa fiu injurat. Cautati si la japonezi... sau poate incercati ce produc polonezii... Am avut o surpriza placuta cu circularele si frezele pentru prelucrarea lemnului produse de o firma din Polonia. Calitatea placutelor vidia este foarte buna. Nu sint utilizator de scule Bosch!
                          Incercati sa ascutiti burghiele chiar si pe flex. Mare lucru nu se poate intimpla...

                          Comentariu

                          • tanasie
                            Living Legend
                            • 15.oct.2008
                            • 2501

                            #14
                            Postat în original de Armand_h
                            Gresit. Nici o fabrica de renume, mai ales germana nu isi pune marca pe asa ceva pentru simplul motiv ca, desi ar avea profituri imediate mari, pierderea de imagine pe termen lung este enorma si ireparabila. Modul de gandire german este total diferit. Ei prefera sa aiba profituri mici dar constante, fara emotii.
                            Pana acum nu am obtinut un raspuns la intrebarea mea, imi permit sa va reamintesc.
                            Duceti-va in piata la rusi si o sa vedeti cite scule cu nume de renume au.
                            Cu respect.

                            Comentariu

                            • Adamescu Ion
                              Living Legend
                              • 21.sep.2008
                              • 1105

                              #15
                              Un producator care produce scule atit pentru profesionisti cit si pentru amatori si mai are sub umbrela sa si un producator care produce "jucarii", nu poate fi decit unul ahtiat dupa profit! O mare parte din marfa din piata este contrafacuta si nu trebuie amestecata cu marfa originala, de proasta calitate a unor producatori!

                              Comentariu

                              Procesare...