Probleme cu centrala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Onoffray
    Incepator
    • 30.dec.2008
    • 46

    Probleme cu centrala

    As dori sfatul celor care au experienta in domeniul centralelor de apartament pe gaz.Mi-a murit de vreo 2 ori centrala si a scazut presiunea la 0.4 bari nu stiu care este cauza, in fine voi chema firma care mi.a dat si garantia.problema este alta: este normal ca atunci cand se opreste centrala sa picure apa pe la inbinarile de la teava de pexal¿

    multumesc
  • tanasie
    Living Legend
    • 15.oct.2008
    • 2551

    #2
    Nu este normal ca apa sa dispara din instalatie pe la orice imbinare, probabil ca de aceea s-a si oprit, sa se autoprotejeze.
    Cu respect.

    Comentariu

    • marius_lmd
      Membru Marcant
      • 19.mar.2009
      • 440

      #3
      apa nu are voie sa curga (pice) din orice tip de instalatie atata timp cat este un circuit inchis...deci trebuie revizuita instalatia eventual schimbata cu totul pe alt tip de material, eu recomand clientilor cupru sau pp-r (in nici un caz pexal)..
      cu respect
      ing. Marius Largeanu 0729.63.12.21, 0749.06.46.36
      o parere in plus nu strica niciodata,

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12199

        #4
        Postat în original de marius_lmd
        apa nu are voie sa curga (pice) din orice tip de instalatie atata timp cat este un circuit inchis...deci trebuie revizuita instalatia eventual schimbata cu totul pe alt tip de material, eu recomand clientilor cupru sau pp-r (in nici un caz pexal)..
        cu respect
        ing. Marius Largeanu 0729.63.12.21, 0749.06.46.36
        Mai terminati cu indicatiile astea ! Pexalul este foarte bun atita timp cit este lucrat corect si , normal , cu materiale de calitate .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3606

          #5
          Sigur sunt imbinarile prost facute . Chemati un instalator bun care sa refaca o parte din circuit.

          Comentariu

          • marius_lmd
            Membru Marcant
            • 19.mar.2009
            • 440

            #6
            Mai terminati cu indicatiile astea ! Pexalul este foarte bun atita timp cit este lucrat corect si , normal , cu materiale de calitate .[/quote]

            Toate lucrarile la care am fost chemat pentru interventii au fost facute din pexal, chiar toate sa fi fost facute de instalatori prosti sau materiale ieftine????????? nu prea cred in situatia in care clientul a facut o investitie de cateva zeci de mii de euro ....concluzia o trageti singuri...
            poate au fost facute cateva instalatii foarte corecte si cu materiale foarte bune din pexal care au rezistat in timp, dar se pare ca acest material nu rezista bine la cicluri de incalzire racire prea mari, adica se foloseste apa pentru incalzire la >= 80 grade .....
            o parere in plus nu strica niciodata,

            Comentariu

            • termoadi
              Membru Marcant
              • 21.ian.2007
              • 982

              #7
              Postat în original de marius_lmd
              Mai terminati cu indicatiile astea ! Pexalul este foarte bun atita timp cit este lucrat corect si , normal , cu materiale de calitate .
              Toate lucrarile la care am fost chemat pentru interventii au fost facute din pexal, chiar toate sa fi fost facute de instalatori prosti sau materiale ieftine????????? nu prea cred in situatia in care clientul a facut o investitie de cateva zeci de mii de euro ....concluzia o trageti singuri...
              poate au fost facute cateva instalatii foarte corecte si cu materiale foarte bune din pexal care au rezistat in timp, dar se pare ca acest material nu rezista bine la cicluri de incalzire racire prea mari, adica se foloseste apa pentru incalzire la >= 80 grade .....[/quote]Pexal ...yeah!!
              O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12199

                #8
                Nu am acum o poza sa vedeti cum arata " mufele " (!) de legatura intr-o centrala moderna (!) ...sa comparati cu o mufa de pexal ! Eu sint de parere ca lucrurile simple ( pexalul ) ajung pe mina nepriceputilor si de aici marile probleme . Un singur exemplu : daca nu se foloseste o scula banala de largit si calibrat pexalul dupa taiere , la introducerea lui in conector , pot fi ciupite si rupte garniturile .... asa apar bubele . Si mai sint exemple .
                Fișiere Atașate
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • Onoffray
                  Incepator
                  • 30.dec.2008
                  • 46

                  #9
                  va multumesc de ajutor, atunci chiar am o problema de schimbat instalatia chiar nua am cum pt ca este ingropata in sapa din proiect, macar sa refaca imbinarile.Multumesc inca o data

                  Comentariu

                  Procesare...