Instalatie electrica noua(garsoniera)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • miki3
    Membru
    • 24.feb.2008
    • 133

    Instalatie electrica noua(garsoniera)

    Buna ziua,
    As avea nevoie de cateva sfaturi, am o garsoniera si as dori sa schimb instalatia electrica, din pacate n-am facut-o cand am cumparat-o ca n-am stiut ca sunt probleme, iar acum este mai greu in sensul ca este montat parchet, gresie. Instalatia nu a fost schimbata niciodata si am inteles ca este destul de proasta, desi blocul este din 91, sunt coductori de aluminiu.
    Intrebarea mea este daca in urma schimbarii instalatiei se face multa mizerie(se sparge mult in pereti? se pot face reparatiile usor sau trebuie sa rezugravesc peste tot?)

    Ma gandeam daca se pot face aceste sparturi cumva pe linga plinta astfel sa nu se observe prea mult?
    sau aceste cabluri trebuie sa fie neaparat introduse in zid, nu exista o posibilitate sa fie prinse cu niste cleme si mascate in niste tuburi exterioare de plastic, am vazut ca sunt prin magazine, nu stiu exact cum se numesc? dar aici scuzati-ma daca spun vreo prostie chiar nu ma pricep(intreb doar )

    Si eventual daca aveti idee cat ar costa totul,atat materiale cat si manopera? iar ca timp cat dureza sa faca un electrician totul?
    Ca aparate functionabile am asa: tv, calculator, aer conditionat, masina de spalat si frigider.
  • RaspoElectric
    Membru Marcant
    • 17.feb.2009
    • 709

    #2
    Rapid si ieftin fara mizerie multa se poate face cu plinta aplicata sau sistem tubular(cleme mquick,tub Bergman,doze aplicate,aparataj aplicat).Daca e meserias electricianul o sa arate si estetic.Despre pret..depinde de tipul materialelor si de electrician,mai trebuie si tabloul facut,in functie de gradul de protectie rezulta costul echiparii tabloului.
    Dupa un calcul scurt ar iesi tabloul la 350-400 ron echipat cu :descarcator,bobina supratensiune+sig generala,1 sig diferentiala pt m. spalat 16A,1 pt AC de 10-16 A in functie de puterea AC,una pe restul prizelor de 16-20A si una pe iluminat de 10 A.Eventual sonerie modulara in tablou si o sig de 6 A pt a o putea opri .Pt circuite de priza Myf2,5 mmp (0,7-0,9 ron /ml),pt circuitul de iluminat Myf 1,5 mmp (0,4-0,6 ron/ml) ,tub 3-4 ron /3 ml ,bride mquick 0,3-0,4 ron bucata(se pun la 40-50 cm distanta pt a evita deformarea tubului,doze aplicate maxim 10 ron / buc,iar aparatajul aplicat in functie de producator.Cu plinta iese ceva mai ieftin.
    Cu respect ... Ovi
    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

    Comentariu

    • miki3
      Membru
      • 24.feb.2008
      • 133

      #3
      Da, exact la plinta asta sau sisemul tubular ma refeream, am vazut eu ceva prin magazine dar nu eram sigur daca se poate.
      Deci se poate face treaba asta fara spart prin pereti. Chiar nu m-ar deranja aceasta tubulatura ca este la vedere.

      Iar in privinta pretului, am citit undeva o firma avea niste preturi pe un site si pentru o garsoniera cerea 1500roni(acum nu stiu daca in pret erau si materialele incluse) este mult? trebuie sa fie neaparat firma/electrican autorizat?

      Multumesc mult pentru sfaturi.

      O zi buna.

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3235

        #4
        Ce se specifica ca ar intra in acest pret? Exista aparataj care poate ajunge la pretul acesta deci totul este foarte relativ.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • miki3
          Membru
          • 24.feb.2008
          • 133

          #5
          Da, se poate sa existe si mai scump de atat, acolo era trecut doar pretul asta 1500 roni pentru garsoniera si 2000 roni pentru ap. cu 2 camere, acum stiu ca preturile sunt relative, ca si un tablou electric poate costa intre 150-500 roni, dar ma gandesc ca totusi la o garsoniera se merge pe materiale medii ca si pret.

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3235

            #6
            Nr de aparate, calitatea acestora, sectiunile conductoarelor cat si firma care executa lucrarea dicteaza preturile. Cel mai bine este sa va prezentati la cateva firme cu planul garsonierei si sa stiti concret ce lucrari doriti sa se efectueze; cate prize, cate intrerupatoare, aproximativ unde sa fie plasate, cate circuite separate si modul de protectie al acestora. In caz ca nu sunteti familiarizat, cei de la firma ar trebui sa va explice si sa va ofere solutia cea mai adecvata.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            Procesare...