Carote pentru doze

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • DYC
    Membru Marcant
    • 28.iul.2008
    • 388

    #16
    Mai pui ceva si iti iei o rotopercutanta sds-plus si de marca la banii astia, nu-i vad rostul adaptorului.
    Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
    vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

    Comentariu

    • dummy_
      Membru Marcant
      • 16.mai.2009
      • 670

      #17
      Re: Carote pentru doze de aparat

      Postat în original de komy
      Vreau sa imi iau niste carote pentru realizarea gaurilor dozelor de aparat.
      Ce fel de carote aveti si folositi cu succes?
      Pe unele situri am vazut carote, pe altele coroane... Din cate am inteles carotele fag gauri in lemn, metal, caramida iar coroanele in beton. E corect?

      Numai bine!
      daca vrei sa carotezi numai pentru doze de aparat foloseste un sds plus , au aparut noile modele de la makita si au mai scazut preturile la modelele mai vechi un hr 3000 c la 5.5 j il gasesti pe la 14-15 mil , el sar incadra in scopul tau , daca vrei ceva mai serios ca gauri de diametru mare - pana la 250 mm prin fundatii , beton armat , caramida etc , foloseste un sistem de carotat de la Rems s3 picus , ptr diametre mai mari de 80 iti trebuie stativ , orcum carotele te omoara ca pret

      Comentariu

      • Adamescu Ion
        Living Legend
        • 21.sep.2008
        • 1104

        #18
        Domnilor, dumneavoastra vorbiti despre FREZE NU CAROTE! Carota este esantionul, proba de roca rezultata in urma unui foraj si se colecteaza cu un tub special numit tub carotier.Avind in vedere ca ceea ce se obtine este rezultatul frezarii si are forma unei carote, se poate denumi carota materialul extras din perete pentru a obtine cavitatea necesara montarii dozelor.
        Va rog consultati DEX! Cum ar fi daca am denumi frezele frezorului span?!

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13007

          #19
          Nu stiu ce scrie in DEX dar putem vedea cum s-a impamantenit in limbajul specific 1 sau 2

          Multe schimbari a suferit saraca limba!
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • Adamescu Ion
            Living Legend
            • 21.sep.2008
            • 1104

            #20
            In viitor ii vom zice electricianului sirmar, tinichigiului ii vom zice ciocanitor,...?
            Ce vor spune geologii cind o sa trebuiasca sa boteze sapa de foraj si... carota?! Capul de foraj va trebui botezat carota si carota... capsecarota?
            Termenii imprumutati trebuie folositi corect!

            Comentariu

            • dummy_
              Membru Marcant
              • 16.mai.2009
              • 670

              #21
              Postat în original de Adamescu Ion
              In viitor ii vom zice electricianului sirmar, tinichigiului ii vom zice ciocanitor,...?
              Ce vor spune geologii cind o sa trebuiasca sa boteze sapa de foraj si... carota?! Capul de foraj va trebui botezat carota si carota... capsecarota?
              Termenii imprumutati trebuie folositi corect!
              cred ca deja am deviat de la subiectul vizat

              Comentariu

              • Adamescu Ion
                Living Legend
                • 21.sep.2008
                • 1104

                #22
                Postat în original de dummy_
                Postat în original de Adamescu Ion
                In viitor ii vom zice electricianului sirmar, tinichigiului ii vom zice ciocanitor,...?
                Ce vor spune geologii cind o sa trebuiasca sa boteze sapa de foraj si... carota?! Capul de foraj va trebui botezat carota si carota... capsecarota?
                Termenii imprumutati trebuie folositi corect!
                cred ca deja am deviat de la subiectul vizat
                Daca morcovul arata ca o freza cilindrica, gol pe interior, atunci, categoric am deviat de la subiect. In caz contrar, va rog sa nu jigniti morcovul si nu faceti gospodinele sa aiba socuri inselindu-le asteptarile.
                Nu va bateti joc de LIMBA ROMANA si LIMBA FRANCEZA!!!

                Comentariu

                • raducu_ilie
                  Living Legend
                  • 10.apr.2008
                  • 1043

                  #23
                  Electricanului i se spune deja "curentar". Eu folosesc asa ceva..masina de la Bosch, un sds-max 5-40 si o carota de 100 mm de la Hilti. Excelente amandoua.
                  Fișiere Atașate
                  Sanatate maxima si efort minim!

                  Comentariu

                  • dummy_
                    Membru Marcant
                    • 16.mai.2009
                    • 670

                    #24
                    Postat în original de raducu_ilie
                    Electricanului i se spune deja "curentar". Eu folosesc asa ceva..masina de la Bosch, un sds-max 5-40 si o carota de 100 mm de la Hilti. Excelente amandoua.
                    imi place cand vad scule muncite , nu poze luate de pe net , boschul sunt bunicele , dar cu carota de 100 mm deja ceri prea mult de la el

                    Comentariu

                    • DYC
                      Membru Marcant
                      • 28.iul.2008
                      • 388

                      #25
                      Carota de 100 solicita mai putin masina decat un burghiu de dimensiune maxima( 40mm in cazul de fata).
                      Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
                      vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

                      Comentariu

                      • dummy_
                        Membru Marcant
                        • 16.mai.2009
                        • 670

                        #26
                        Postat în original de DYC
                        Carota de 100 solicita mai putin masina decat un burghiu de dimensiune maxima( 40mm in cazul de fata).
                        domeniul de gaurire in beton cu burghiu carota recomandat de catre producator este de 40 -90mm pentru acest mode;daca il suprasoliciti in mod sigur ii scurtezi durata de functionare

                        Comentariu

                        • Adamescu Ion
                          Living Legend
                          • 21.sep.2008
                          • 1104

                          #27
                          Mai in urma cu citeva luni, suparat ca fiecare boteaza, ceea ce folosesc in constructii, dupa ureche, imi exprimam dezamagirea. Se pare ca este un domeniu in care nu se pot folosi termenii consacrati. Inteleg ca limba romana evolueaza dar, sa fie, totusi, o evolutie logica. Daca un gestionar analfabet pune un nume unui produs, nu se poate corecta prostia? Trebuie sa persistam, cu ambitie prosteasca, in analfabetismul unora? Pacat... In acest domeniu nu se poate face nimic.
                          Cred ca o sa tropai prin alte locuri. Scuze tuturor si spor la treaba!

                          Comentariu

                          • dummy_
                            Membru Marcant
                            • 16.mai.2009
                            • 670

                            #28
                            Postat în original de Adamescu Ion
                            Mai in urma cu citeva luni, suparat ca fiecare boteaza, ceea ce folosesc in constructii, dupa ureche, imi exprimam dezamagirea. Se pare ca este un domeniu in care nu se pot folosi termenii consacrati. Inteleg ca limba romana evolueaza dar, sa fie, totusi, o evolutie logica. Daca un gestionar analfabet pune un nume unui produs, nu se poate corecta prostia? Trebuie sa persistam, cu ambitie prosteasca, in analfabetismul unora? Pacat... In acest domeniu nu se poate face nimic.
                            Cred ca o sa tropai prin alte locuri. Scuze tuturor si spor la treaba!
                            scule.ro/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.f lypage&product_id=106&category_id=9&manufacturer_i d=0&option=com_virtuemart&Itemid=26
                            Diametru max. de gaurire in beton cu burghiu carota : 40-90 mm
                            eu spun sa faceti o sesizare la tehno-pro , denumirea al luato de pe pagina lor

                            Comentariu

                            • bassu
                              Membru Marcant
                              • 25.nov.2008
                              • 475

                              #29
                              Dl dummy, va asigur ca nu stresez deloc aceasta masina. De ce spun asta? Ptr ca eu am platit pentru ea si eu lucrez cu ea. Inaintarea o fac incet si progresiv. Stiu ca daca pastrez masina paralela cu solul ea nu o sa se blocheze si o sa inainteze. Ceea ce spuneti dvs este corect dar ma gandesc ca daca dupa 20 de gauri date cu aceasta carota nu s-a incalzit excesiv..inseamna ca e ok, nu? Dle Adamescu, e bine ca doriti sa pastrati limba romana curata dar..vedeti si dvs ca lumea evolueaza.

                              Comentariu

                              • raducu_ilie
                                Living Legend
                                • 10.apr.2008
                                • 1043

                                #30
                                Eu o folosesc doar la carotat ptr doze de derivatie. Nu mi s-a parut ca ar fi obligata sa se chinuie.
                                Sanatate maxima si efort minim!

                                Comentariu

                                Procesare...