Carote pentru doze

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dummy_
    Membru Marcant
    • 16.mai.2009
    • 670

    #31
    Postat în original de raducu_ilie
    Eu o folosesc doar la carotat ptr doze de derivatie. Nu mi s-a parut ca ar fi obligata sa se chinuie.
    nu am folosit caroteze pentru dozele instalatilor electrice pentru ca nu ma ocup cu asa ceva , nu am folosit nici caroteze adaptate pentru masini electrice sds plus , max , deci nu pot sa imi spstin o parere cancreta sub aspect tehnic si functional , dar folosesc un sistem de carotat pentru strapungeri de beton armat , caramida si zidarie in care va pot oferii anumite detali tehnice , metode de lucru , perturi , metoda este aproximativ aceeasi difera echipamentul folosit
    domnul Adamescu are perfecta drepate si precizarea dansului este bine venita ar trebui sa folosim termenii tehnici potriviti , dar uneori graba si lipsa atentiei au ca urmare greseli , imi cer scuze

    Comentariu

    • raducu_ilie
      Living Legend
      • 10.apr.2008
      • 1043

      #32
      Daca puteti sa-mi trimiteti si mie mai multe detalii despre ce anume folositi dvs...si care ar putea sa aiba aplicabilitate in ceea ce fac eu ( instalatii electrice ) mi-as face o idee. Cat despre ce spune dl Adamescu..cum sa ii spui acelui cablu de pvc cu care tragi firele in tuburi? Toata lumea ii spune "sarpe".....si cred ca asa o sa ii ramana numele. La fel si cu celebrele bride de plastic. Cand intru intrun magazin in care nu am mai fost niciodata trebuie sa dau sinonimele pe care le stiu pana cand gasesc acele bride ( soricei, cravate, fasete, etc).
      Sanatate maxima si efort minim!

      Comentariu

      • dummy_
        Membru Marcant
        • 16.mai.2009
        • 670

        #33
        Postat în original de raducu_ilie
        Daca puteti sa-mi trimiteti si mie mai multe detalii despre ce anume folositi dvs...si care ar putea sa aiba aplicabilitate in ceea ce fac eu ( instalatii electrice ) mi-as face o idee. Cat despre ce spune dl Adamescu..cum sa ii spui acelui cablu de pvc cu care tragi firele in tuburi? Toata lumea ii spune "sarpe".....si cred ca asa o sa ii ramana numele. La fel si cu celebrele bride de plastic. Cand intru intrun magazin in care nu am mai fost niciodata trebuie sa dau sinonimele pe care le stiu pana cand gasesc acele bride ( soricei, cravate, fasete, etc).
        Eu lucrez in domeniul instalatilor tehnico-sanitare , incalziri centrale , din cate stiu eu dumneavoastra folositi caroteza pentru executia gaurilor ptr doze de aparat sau de ramificatie , gaura find realizata cu o freza du diametru fi 100 , vasi recomanda sistemul de carotat cu segmente diamantate pe care il folosesc eu finca in mod sigur este mult mai rapid -ex o gaura de fi 125 in beton armat de 20 cm in aproximativ2- 3 min , avantajul e ca poti face gauri de pana la 420 mm in material fara prelungitoare dar pretul de acizitie este destul de ridicat , si masina , suportul , carotezele ,aspiratorul si alte accesorii ajung in jur de 150 milioane ,orcum pentru doze de aparat nu se renteaza investitia , mai am o serie de ciocane demolatoare si rotopercutoare , in general am mers pe Makita , dar am si Bosch , Dewalt ,hilti am avut dar ma nemultumit in primul rand pretul de achizitie si in al doilea rand energia de percutie care este mai mica ca la makita sau bosch , mai am si un AEG ciocan demolator care merita toti banii , mai bun ca Dewaltul , ff robust si de calitate din punct de vedere al calitatii pret , makita mi se par cele mai avantajoase , - ex am makita hr 5001c din an 2000 expluatata in conditii relativ grele la care am schinbat doar carbunii vaselina si cateva garnituri , ce pot sa iti recomand sunt surubelnitele cu acumulatori de la makita , sunt de o ff buna calaiate , net superioare celor de la bosch , iar pentru lucrari de starpungere m in special la betoane recomand burghiele de la bosch X5L, sau QUADRO -X sds plus sunt nou aparute destul de scumpe - ex X5l de fi 10 - 40 lei dar te joci in beton strapunge si fierul din armatura
        uite aicea cred ca o sa te intereseze
        bosch-pt.ro/accesorii/newsandextras/actualit%C4%83%C5%A3i/pentru-productivitatea-ridicat%C4%83-a-profesioni%C5%9Ftilori-carotele-bosch-pentru-cele-mai-variate-aplica%C5%A3ii-sunt-repede-gata-de-19992.shtml

        Comentariu

        • komy
          Membru Marcant
          • 22.iul.2008
          • 442

          #34
          Si eu tot un rotopecutor makita am in plan pentru achizitii...
          treaba e ca deja am 2 carote pe sds plus. Acum n-ar fi mare problema daca rotopercutorul ar fi sds max, caci sunt prea patit cu carotele pentru beton.
          Ale mele merg foarte greu, si de obicei in beton trebuie sa ajut cu burghie si dalti. Sper ca dupa ce o sa upgradez dotarea sa mearga mai bine.
          Imi place lumina!

          Comentariu

          • komy
            Membru Marcant
            • 22.iul.2008
            • 442

            #35
            Si eu tot un rotopecutor makita am in plan pentru achizitii...
            treaba e ca deja am 2 carote pe sds plus. Acum n-ar fi mare problema daca rotopercutorul ar fi sds max, caci sunt prea patit cu carotele pentru beton.
            Ale mele merg foarte greu, si de obicei in beton trebuie sa ajut cu burghie si dalti. Sper ca dupa ce o sa upgradez dotarea sa mearga mai bine.
            Imi place lumina!

            Comentariu

            • raducu_ilie
              Living Legend
              • 10.apr.2008
              • 1043

              #36
              Inainte, pana a avea carotele de la Hilti, trasam conturul dozei si apoi cu un burghiu de 10 mm cu vidia sds dadeam cca 6 gauri pe marginea punctata si apoi una in mijloc. Cu dalta uneam gaurile si apoi spargeam si gata..dupa cca 3-5 minute reuseam sa fac o doza de aparat in beton. Cu carota..e mai usor..cca 1,5 minute.
              Sanatate maxima si efort minim!

              Comentariu

              • dummy_
                Membru Marcant
                • 16.mai.2009
                • 670

                #37
                Postat în original de raducu_ilie
                Inainte, pana a avea carotele de la Hilti, trasam conturul dozei si apoi cu un burghiu de 10 mm cu vidia sds dadeam cca 6 gauri pe marginea punctata si apoi una in mijloc. Cu dalta uneam gaurile si apoi spargeam si gata..dupa cca 3-5 minute reuseam sa fac o doza de aparat in beton. Cu carota..e mai usor..cca 1,5 minute.
                tehnica e facuta ca sa ne ajute , sa ecanisim timp si sa ne marim eficienta , asiguram o calitete superioara , cu toti am prins perioada nu care aceste dispozitive , scule nu existau, erau rudimentare sau erau ff scumpe , am 28 de ani si personal am prins perioada in care am spart gauri in fundatie numai cu spitul si barosul , dura cateodata si jumate de zii ,cu sistemul de carotat imi ia 10-13 min la o lungime de 400-450 mm cu sau fara armatura , spargeam canale in zid cu dalta si spitul ore in sir pana nu iti mai simteai mainile , acelas lucru il faci acuma cu un ciocan demolator sau o masina de frezat caneluri deci ar trebui sa aperciem aceste lucruri care ne fac viata mai usoara si pe cei cu o generatie in urma care nu le aveau si faceau totul manual

                Comentariu

                • rudy2007
                  Membru
                  • 07.oct.2007
                  • 112

                  #38
                  Postat în original de komy
                  o intrebare pentru raducu_ilie: ce scula folosesti daca carotele sunt sds max?
                  eu am un makita hr2470 care e sds plus si in carte scrie ca merge carota diamantata pana la 65mm. Daca ii bag 70 sau 80 imi dau seama ca in beton va fi mai greu(fara sa fortez)... dar in caramaida cu va fi?
                  ce carote ai de la hilti, si anume ce modele?

                  Numai bine.
                  musai o masina SDS-max,de minim 1000w/makita --[hr 4000] sau bosch ---[gbh 5-40 e] ; [sau hilti,aeg,metabo,de walt, hitachi,kress.......]
                  a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

                  Comentariu

                  • GERULA2007
                    Membru
                    • 04.sep.2007
                    • 181

                    #39
                    Salut!
                    Detin o bormasina Bosch
                    price.ro/specificatii_bosch_pbh_3000_fre_259002.htm

                    Daca dau gauri cu carota doar in BCA si caramida Porotherm pot depasi cei 68 mm recomandati?
                    Vreau sa fac o instalatie electrica la o casa P+1+M.Ce carote recomandati si ce diametre?
                    Vreau ceva sa ma tina pt a termina lucarea ,dupa aceea nu prea mai am ce face cu ele.Deci ceva semi profesionist.
                    Multumesc!

                    Comentariu

                    • rudy2007
                      Membru
                      • 07.oct.2007
                      • 112

                      #40
                      Postat în original de GERULA2007
                      Salut!
                      Detin o bormasina Bosch price.ro/specificatii_bosch_pbh_3000_fre_259002.htm

                      Daca dau gauri cu carota doar in BCA si caramida Porotherm pot depasi cei 68 mm recomandati?
                      Vreau sa fac o instalatie electrica la o casa P+1+M.Ce carote recomandati si ce diametre?
                      Vreau ceva sa ma tina pt a termina lucarea ,dupa aceea nu prea mai am ce face cu ele.Deci ceva semi profesionist.
                      Multumesc!
                      nu forta masina,chiar daca se gaureste caramida....;defapt ,aceste rotopercutoare sunt pentru ZIDARIE,iar cele SDSmax sunt pentr BETOANE DURE!
                      a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

                      Comentariu

                      • rudy2007
                        Membru
                        • 07.oct.2007
                        • 112

                        #41
                        [quote="rudy2007"][quote="GERULA2007"]Salut!
                        Detin o bormasina Bosch price.ro o scula ,exact ce iti trebuie tie :BOSCH GBH 4 DFE;sau MAKITA HR 3000C;sau AEG PN 3500,ce iti corespund la tot ce ai nevoie,dar nu le gasesti sub 2000 ron/bucata/nou-nouta!
                        a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

                        Comentariu

                        • GERULA2007
                          Membru
                          • 04.sep.2007
                          • 181

                          #42
                          Carote aveti idee de unde pot lua?Am vazut ca in magazinele de specialitate sunt cam scumpe....
                          Merita sa cumpar din piata cele mai scumpe?Va intreb ca am luat discuri de flex din magazin cu 20 lei iar acelasi disc l-am luat din piata cu 7 lei.Meseriasii erau ferm convinsi ca dau pe discuri 20 ron/bucata (cins l-am luat pe cel din magazin a fot unul dintre ei cu mine).
                          Multumesc!

                          Comentariu

                          • rudy2007
                            Membru
                            • 07.oct.2007
                            • 112

                            #43
                            Postat în original de GERULA2007
                            Carote aveti idee de unde pot lua?Am vazut ca in magazinele de specialitate sunt cam scumpe....
                            Merita sa cumpar din piata cele mai scumpe?Va intreb ca am luat discuri de flex din magazin cu 20 lei iar acelasi disc l-am luat din piata cu 7 lei.Meseriasii erau ferm convinsi ca dau pe discuri 20 ron/bucata (cins l-am luat pe cel din magazin a fot unul dintre ei cu mine).
                            Multumesc!
                            atentie!meseriasii sunt meseriasi.....la asta se pricep.....,DAR IN NICI UN CAZ NU SUNT PRODUCATORI DE SCULE SAU CONSUMABILE!!!!!!!!;ei doar le testeaza ,ASA CUM POT SI CUM APUCA,DIN CIND IN CIND! si poate niciodata pe cele veritabile,cu adevarat profesionale,numai daca lucreaza pe santiere,mari,din tara si mai ales din strainatate,unde nu se glumeste......; sa revenim la idee:sculele ca si accesoriile sunt de mai multe feluri:HOBY, MESERIASI, PROFESIONISTI[INDUSTRIALE] SI DE ACEEA ,IN FUNCTIE DE bugetul si nevoile ,concrete ale fiecaruia,se achizitioneaza cele necesare......un sfat practic,din partea unuia ce lucreaza numai cu scule si accesorii :bosch,makita,metabo,aeg-originale; daca nu ai prea mult de lucru,cheama niste meseriasi si lasa-i pe ei sa-si bata capul cu sculele,materialele,consumabilele........;daca vrei sa te implici,mai bine inchiriaza scule PROFESIONALE si cumpara accesorii la fel.....;iar daca vrei sa te implici si mai mult ,atunci numai PROFI.,pe toate domeniile,nu o sa fi dezamagit niciodata,DAR NU UITA CA ORICE FEL DE SCULE NECESITA INTRETINERE,SERVICE ,REGIM DE EXPLOATARE CORESPUNZATOR SI MAI ALES SA NU AJUNGA PE MINA UNUI" CRETIN ",CARE SA-SI BATA JOC DE EA!!!!!.....cum s-a vazut destul de des la angajatii "paraleli cu subiectul" si care reusesc sa le darime in citeva zile....apropo ,cu polizorul ungiular sa lucrezi numai cu protectia montata,mai ales daca iei discuri "IEFTINE",casa ramii intreg...
                            a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

                            Comentariu

                            • rudy2007
                              Membru
                              • 07.oct.2007
                              • 112

                              #44
                              [quote="GERULA2007"]Carote aveti idee de unde pot lua?Am vazut ca in magazinele de specialitate sunt cam scumpe....
                              Merita sa cumpar din piata cele mai scumpe? ,da merita sa le cumperi pe cele mai scumpe daca si faci bani cu ele! cea mai ieftina masina de carotat,cu caroteze cu diamant,cu carotare uscata sau umeda, indiferent daca e de la: bosch,hilti,DeWalt,AEG,makita, metabo....etc,TE AJUNGE LA APROX. 1000 EURO/NOUA SAU LA MINA A DOUA!!!! iar carotezele NU SUNT IEFTINE DE LOC.....dar ISI FAC TRABA SUPER BINE,LA TRAVERSARI DE PLANSEE,PERETI ARMATI CU BETON ARMAT,FUNDATII, DOZE ELECTRICE,TRAVERSARI DE TEVI,SCURGERI,.....realizeaza niste gauri asa de netede si fara prea multe vibratii ca te minunezi...DAR COSTA ! mai e varianta cu ciocane rotopercutoare SDS-max,unde poti sa folosesti caroteze ,dar una e in jur de 1000 ron[82mm/diametru,cu prindere SDS-max] si de aici in sus cu pretul[cel mai bine e sa-ti iei o carota de 100mm/hilti, undeva pe la 300 euro,dar te tine mult si faci treba cu ea ,fara grija! ,cam atit cu carotele serioase....;pentru ZIDARIE,sunt acele caroteze SDS-plus,cam de pe la 500 ron/1 buc.,pentru doze aparataj ,etc,CE NU SE VOR FOLOSI NICIODATA IN BETON!apropo ,numai carotezele cu diamant,cu gaurire fara percutie,uscata sau umeda ,se folosesc la betoane cu armatura!!!!!!!
                              a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

                              Comentariu

                              • prafsipulbere
                                Membru
                                • 09.mai.2008
                                • 106

                                #45
                                sall

                                eu am o carota de la hilti de 2 ani am folosito numai in beton am dat si peste armanturade multe ori si nu ate nimica este intreaga

                                Comentariu

                                Procesare...