Inlocuire conductori de aluminiu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • tandrei_99
    Incepator
    • 31.mar.2009
    • 14

    Inlocuire conductori de aluminiu

    Am citit mare parte din acest forum si recunosc ca am invatat cate ceva.
    Am un apartamentcu 4 camere terminat in "89 la care instalatia electrica era o problema. Nu ca n-ar fi functionat dar... nu era in regula.
    Una peste alta ea nu e atat de prost realizata cum ma asteptam. La prize nu era prevazuta impamantare decat la bucatarie si la prizele din apropierea bailor. Asta am rezolvat-o. Am inlocuit 60% din conductori cu MYF de 2.5 mmp respectand si codul culorilor(rosu, albastru, galben-verde). Tabloul electric este modernizat, are un circuit de lumina cu DPNA Vigi de 10A, trei circuite de priza de protejate cu DPNa Vigi de 16A, releu de supratensiune MSU de 255V si o siguranta principala bipolara de 25 A.
    Mi-a mai ramas sa inlocuiesc conductorii de aluminiu de pe unul din traseele de prize. Cel mai lung. Aparent tubul prin care sunt pozitionati are doua coturi.
    Intrebarea mea catre cei mai cu experienta este urmatoarea: cum trebuie sa fac sa schimb acesti conductori eliminand riscul de rupere a conductorilor de aluminiu de 4mmp? Am incercat sa "trag" de conductorii de aluminiu din doza(sunt trasi prin tub PVC rigid pozat in sapa de sub parchet) dar am simtit ca firele nu se "misca", par a fi blocate in tub.
    Puteti sa-mi dati ceva sfaturi, masuri de precautie, tips-uri?
    Multumesc.
  • raducu_ilie
    Living Legend
    • 10.apr.2008
    • 1043

    #2
    Pai daca aveti tuburi este posibil ca aproape de coturi sa nu ajunga conductorii in doza si sa fie prinsi in ipsos. Acelasi lucru este posibil si la coturi. Daca totusi sunteti dispus sa riscati si pleaca unul din fire atunci de el putei lega un conductor de cupru cu care sa trageti conductorii pe care ii schimbati, cuprul fiind mai rezistent mecanic decat aluminiul.
    Sanatate maxima si efort minim!

    Comentariu

    • tandrei_99
      Incepator
      • 31.mar.2009
      • 14

      #3
      In tub am doi conductori de aluminiu de 4mmp si unul de cupru de 2,5mmp.
      Eu ma gandeam sa scot cei doi conductori de aluminiu pentru a elibera tubul si apoi sa ma folosesc de cel de cupru pentru a trage conductorii noi.
      Mi-e teama sa risc ruperea firelor de aluminiu.

      Comentariu

      • DanielF_67
        Membru marcant
        • 22.mar.2007
        • 336

        #4
        Postat în original de tandrei_99
        In tub am doi conductori de aluminiu de 4mmp si unul de cupru de 2,5mmp.
        Eu ma gandeam sa scot cei doi conductori de aluminiu pentru a elibera tubul si apoi sa ma folosesc de cel de cupru pentru a trage conductorii noi.
        Mi-e teama sa risc ruperea firelor de aluminiu.
        Te-ai gandit foarte bine succes.

        Comentariu

        • raducu_ilie
          Living Legend
          • 10.apr.2008
          • 1043

          #5
          E perfect. Succes!
          Sanatate maxima si efort minim!

          Comentariu

          • RaspoElectric
            Membru Marcant
            • 17.feb.2009
            • 707

            #6
            Daca sunt mai multe de 2 curbe....mai greu.Depinde de grosimea tubului PVC.Daca va permite introducerea unui sarpe(spion) pe langa fire,ar fi mai indicat sa incercati ata prima data.Frecati sarpele cu sapun sau tineti in mana pudra TALC, la intrarea in tub pt reducerea frecarii.Cu sarpele odata introdus ,restul e floare la ureche.Daca nu reusiti sa introduceti sarpele,ramane varianta prezentata de colegi in msg anterioare.Succes.
            Cu respect ... Ovi
            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #7
              Postat în original de tandrei_99
              In tub am doi conductori de aluminiu de 4mmp si unul de cupru de 2,5mmp.
              Eu ma gandeam sa scot cei doi conductori de aluminiu pentru a elibera tubul si apoi sa ma folosesc de cel de cupru pentru a trage conductorii noi.
              Mi-e teama sa risc ruperea firelor de aluminiu.
              Pina sa te apuci , ia in calcul si o eventuala imposibilitate de a schimba firele pe tub , fapt ce te va face ori sa spargi peretii ori sa mergi aplicat cu canal de cablu . Ieri am incercat eu asta la o casa veche si n-a mers ( ghinion ) nici tras simplu , nici cu sarpele ....asa ca a ramas varianta aplicata .( se excludea spargerea din motive de rapiditate ) . Eu am mers pe varianta - canal de cablu - care se preta la un spatiu de birou si buget redus .
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • tandrei_99
                Incepator
                • 31.mar.2009
                • 14

                #8
                De asta mi-e teama si mie si anume ca va trebui sa sparg peretii.
                Nici n-as lasa firele de aluminiu mai ales ca in doza de ramificatie ele sunt rasucite impreuna cu firele de cupru care pleaca mai departe la prize.
                Sarpele am incercat sa-l bag prin tub dar pe oricare din capetele tubului incerc se opreste la primul cot.
                Sambata voi incerca sa fac inlocuirea firelor.
                Daca-mi iese va anunt.
                Multumesc pentru sfaturi.

                Comentariu

                • tandrei_99
                  Incepator
                  • 31.mar.2009
                  • 14

                  #9
                  Am reusit.
                  Am legat intre ei conductorii de aluminiu. De ei am legat conductorii de cupru noi. Zona legaturii am dat-o cu PUR asa cum am fost sfatuit pe acest forum. Am tras cu grija si cand simteam ca tindea sa se blocheze(probabil ca la coturi) trageam cu mai multa forta. La sfarsit am scos si conductorul de cupru pe care il lasasem in tub pentru cazul in care n-ar fi rezistat conductorii de aluminiu la tragere.
                  Mi-a fost teama degeaba. A mers foarte usor.
                  Inca odata multumiri pentru sfaturi.

                  Comentariu

                  • RaspoElectric
                    Membru Marcant
                    • 17.feb.2009
                    • 707

                    #10
                    Felicitari.
                    Daca vrei cu adevarat...poti.Legaturile in doze sa fie bine facute,cu cleme de capat(morsete) sau alte variante pt tipul de conductor folosit.
                    Cu respect .. Ovi
                    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                    Comentariu

                    • tandrei_99
                      Incepator
                      • 31.mar.2009
                      • 14

                      #11
                      Am cositorit capetele conductorilor multifilari si le-am prins cu conectori cu surub. Sper sa nu am probleme mai ales ca peridic voi verifica starea conexiunilor.

                      Comentariu

                      • DM7
                        Membru
                        • 13.apr.2006
                        • 290

                        #12
                        Daca ai facut asa, poti sa stai linistit. Ol ucrare de caliatate...

                        Comentariu

                        Procesare...