Izolatie pod

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Moruzi Dan
    Incepator
    • 31.mar.2009
    • 6

    Izolatie pod

    rog sa-mi spuneti daca e suficienta izolatia unei mansarde locuibile asa cum a gandit-o constructorul.
    incep de sus in jos:
    - sindrila bituminoasa Iko
    -folie Iko
    -scandura
    - polistiren de 2cm
    -vata minerala caserata de 10
    -gips carton
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Nu puteti sa detaliati mai mult caracteristicile constructive ale acesteia?

    La prima vedere este o izolatie minima, modesta.

    Comentariu

    • PowerMC
      Administrator
      • 02.mai.2007
      • 2210

      #3
      Moruzi Dan
      Membru

      Data inscrierii: 31/03/2009
      Mesaje: 2

      Trimis: Mie 04 01, 2009 9:08 am Titlul subiectului: izolatie pod

      --------------------------------------------------------------------------------

      detaliile constructive??
      ce ar mai trebui sa folosesc pt o izolatie perfecta?

      casa este construita din Bloc ceramic GV 290x240x188, este o casa pe parter in supr de 184 mp construiti, inalta de 3,10 m(zidul).Mansarda va fi locuibila in supr de 60 mp utili.inaltimea mansardei este de 2.70m.s-au folosit capriori de 16/16 pentru sustinerea acoperisului, scandura(astereala), folie iko, sindrila bituminoasa iko.am inceput sa izolez cu polistiren de 2, aplicat direct pe scandura si am achizitionat vata minerala caserata de 10 cm grosime. cum sa continui, avand in vedere ca nu vreau sa pierd caldura deloc.Multumesc anticipat.


      Domnule Moruzi Dan,
      Continuati discutia in acest topic. Utilizati butonul RASPUNDE.
      Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

      Community Manager MC

      Comentariu

      • romica.idut
        Incepator
        • 01.apr.2009
        • 17

        #4
        izolatie perfecta?

        O caut si eu si pana acum am un raspuns cert,ca vata minerala are un comportament autodistructiv in timp .Este impropriu spus ca vata minerala de 10-20 cm inchide un spatiu de 10-20 cm, pt ca nu are densitatea propriu-zis de 10-20 cm,strangeti-o intre degete si masurati grosimea.Vata este fibroasa,permite patrundera curentilor de aer.Atentie!!! ventilatia e altceva.Curenti de aer/vant= FRIG IARNA.
        Vara practic ,nu exista ca strat termoizolant impotriva caldurii,timpul necesar patrunderii prin stratul de vata , a caldurii razelor solare, amplificatea de inertia termica a placilor ceramice/beton/tabla de pe acoperis =zeci de grade in mansarda.Experienta proprie peste 8 ani locuit in casa cu termoizolatie cu vata.

        Comentariu

        • Moruzi Dan
          Incepator
          • 31.mar.2009
          • 6

          #5
          pai si ce sa folosesc atunci???

          Comentariu

          • tanasie
            Living Legend
            • 15.oct.2008
            • 2501

            #6
            Foloseste cu incredere vata minerala, dl. romica.idut isi face reclama la un alt produs sa anticipez fulgi de celuloza.
            Cu respect.

            Comentariu

            • romica.idut
              Incepator
              • 01.apr.2009
              • 17

              #7
              desigur

              Sfaturi sunt destule banii sunt ai tai.
              RECLAMA ?
              Da.... cat incape si as mai face reclama la pompele de caldura ,geotermale si panourile solare.Asta ca sa le dau dureri de cap celor de la gaze si de la electrica,cat imi dau ei mie macar.Alege vata ... fara reclama.???Si eu caut solutii,am spus varianta care mi se parea mai OK.

              Comentariu

              • tanasie
                Living Legend
                • 15.oct.2008
                • 2501

                #8
                Re: desigur

                Postat în original de romica.idut
                ......am spus varianta care mi se parea mai OK.
                Pai una este sa fie mai buna o varianta decit alta si alta sa mi se para mie ca una este mai buna decit alta.
                Cu respect.

                Comentariu

                • romica.idut
                  Incepator
                  • 01.apr.2009
                  • 17

                  #9
                  corect

                  Precizez ,mie acum,termoizolatia cu fulgii de celuloza,mi se pare o varianta mai buna.Vata stiu cum este si sigur n-as mai recomana-o cel putin cea de piata romaneasca.Si povestea aceea cu ,un strat de 15-20 cm vata ,cu spatiu liber pt ventilatie intre vata si astereala ca perna de aer,s-a dovedit la mine ,din pacate total gresit.Vata e superventilata,este fibroasa,iar perna de aer?spatiu liber intre astereala si vata?hai sa fim seriosi...sunt dune de aer intr-o mare si suieratoare miscare,,crivat,,ce goleste buzunarele.Dar, cum spusei sunt pe cont propriu.corect?
                  Cu foarte mult respect,

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15141

                    #10
                    romica.idut,

                    Folositi bazaltica daca tot aruncati cuvinte pe forum atat de usor, despre vata minerala.
                    Sunt sigur ca o manopera gresita poate compromite izolatia cu vata insa este valabil si pentru alte solutii de izolare.


                    Moruzi Dan,
                    Eu va recomand solutia anterioara, cu o dimensionare mai mare a izolatiei.

                    Comentariu

                    • romica.idut
                      Incepator
                      • 01.apr.2009
                      • 17

                      #11
                      ok

                      sa ne lamurim.am termoizolatie cu vata bazaltica saltele compacte de 9 cm cu folie ,produs importat la vremea aceea ,acum 10 ani,din cehia sau slovacia.executia lucrari a fost cu mare grija,saltelele fiind croite pe dimensiumea fiecariu spatiu si fixate fortat intre capriori si ca masura de siguranta sarma impletita.am precizat asta in prima interventie.acum,pt ca am placata mansarda cu lambriuri de brad,care au rosturi,am curenti in mansarda. am verificat termoizolatia si am constatat ca,sa subtiat are cam 5-6 cm si-au micsorat suprafetele lasand lufturi mari la imbinari si s-au macinat .in minipodul casei,necirculabil a rezultat mult praf de vata...bazaltica daca vreti.
                      din cate observ nu sunteti interesati de pareri care contravin sfaturilor profesionistilor,la inceput m-ati catalogat ca fac reclama, acum spuneti ca arunc vorbe.eu sunt intr-o alta etapa, am folosit vata si am cerut/propus alte variante.concluzia mea este ca dvs de fapt ,faceti reclama si de canalizati toata discutia in sensul dorit.
                      in cazul acesta nu prea am ce invata de aici pt ca drama cu vata o traiesc,bazaltica,minerala,de sticla si cum o mai fi ea.
                      succes.

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        #12
                        romica.idut daca aveti niste constatari personale , va propun sa dati mai multe detalii , poate aveti si poze , sa vedem fenomenul . Personal si eu sint sceptic asupra pastrarii calitatii si integritatii in timp SCURT a acestor materiale . Spuneati ceva si de comportamentul pe timp de vara al izolatiei ...dati mai multe amanunte .
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • PowerMC
                          Administrator
                          • 02.mai.2007
                          • 2210

                          #13
                          saltele compacte de 9 cm
                          Asta este toata izolatia dvs.? Un singur strat? Poate detaliati intreaga structura a mansardei, de la exterior - invelitoare, pana la interior - lambriu daca am inteles bine.

                          Este de dorit sa nu mergem pe principiul "doar unul are dreptate".
                          Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                          Community Manager MC

                          Comentariu

                          • romica.idut
                            Incepator
                            • 01.apr.2009
                            • 17

                            #14
                            sectiune mansarda

                            tigla,rigle transversale si logitudinale,folie protectie ,astereala din scandura de brad ignifugata de un tzol,spatiu??perna de aer, saltele de vata bazaltica de 9 cm cu folie de aluminiu,anticondens,inca o folie speciala importata din ungaria ca asa era la vremea aceea,si lambriurile facute de comanda cu o grosime mai mare decit cea standard.
                            acum vata bazaltica e de 5-6 cm iar acel spatiu perna de aer.ce am gresit?

                            Comentariu

                            • Razvan B.
                              Incepator
                              • 31.mar.2009
                              • 53

                              #15
                              pai cu doua folii anticondens si lambriuri peste ele cum ati ajuns sa aveti praf de vata in pod?

                              Comentariu

                              Procesare...