Izolatie cu celuloza

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • nicum
    Incepator
    • 02.aug.2007
    • 62

    #16
    Multumesc!...am tot cautat pe google si nu am gasit nimic referitor la acest sistem la vreo firma din iasi.

    Comentariu

    • danmocanu
      Incepator
      • 22.oct.2009
      • 5

      #17
      Izolatie cu celuloza

      BUNA ZIUA.LOCUIESC INTR-UN AP CU 4 CAMERE IAR DE LA VECINII DE SUS(8 CHIRIASI) SE AUDE MAI ALES NOAPTEA TROPAITURI DE PASI SI USI TRANTITE
      AS DORI SA IZOLEZ TAVANELE CU CELULOZA
      TB SA IZOLEZ TOATE TAVANELE SAU E SUFICIENT DOAR TAVANUL DIN DORMITOR?
      CATI CM AR TB SA COBOR CU GIPSCARTONUL(PERETELE ARE INALTIMEA DE 2,50)
      IN TG MURES AM GASIT CELULOZA THRRMOFLOC E BUNA? ASTEPT RASPUNS MULTUMESC

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #18
        Puteti utiliza vata minerala pentru acest gen de izolatie, sortimente dedicate izolatiilor fonice.
        Produsul dvs. este dedicat izolatiilor termice si nu se preteaza pentru o punere in opera cu un tavan de gipscarton.
        In mod normal se izoleaza pardoseala vecinilor pentru ca prin izolarea tavanului dvs. nu obtineti efectul maxim impotriva zgomotului de impact.
        Daca optati pentru izolarea tavanului atucni acesat ar trebui facuta la toate tavanele altfel efectul va fi obtinut doar incamera respectiva.

        Comentariu

        • adri_copilu
          Incepator
          • 18.apr.2008
          • 17

          #19
          Fibra de celuloza

          buna ziua
          vreau sa stiu daca a auzit cineva de izolare cu fibra de celuloza ? din cate stiu eu este o spuma catre se injecteaza in camera de aer la o casa . camera de aer fiind un al doilea zid ridicat in interiorul locuintei la o distanta x fata de cel exterior sau ce alt produs ar exista pentru izolatie in afara de poliuretan care ii destul de scump. eu ma refer la un produs care ar putea fi injectat in aceasta camera de aer
          Ultima editare de Gemini; 20.apr.2013, 10:55.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            #20
            Asta in ideea ca nu aveti acces la acel spatiu fara demontarea structurilor?

            Comentariu

            • sanduotto
              Incepator
              • 14.apr.2009
              • 4

              #21
              Postat în original de nicum
              Multumesc!...am tot cautat pe google si nu am gasit nimic referitor la acest sistem la vreo firma din iasi.
              sunati la dl. codrin tel.0724538283 din partea lui sanduotto si garantat veti fi rezolvat
              otto

              Comentariu

              • temu
                Incepator
                • 19.mar.2006
                • 15

                #22
                Vata bazaltica sau celuloza?

                Buna ziua,

                Ma poate ajuta cineva cu un sfat?

                La o mansarda izolata interior cu spuma poliuretanica grosime medie 5 cm, vreau sa mai pun izolatie pina la nivelul capriorului, si parerile oamenilor cu care am discutat sunt impartite.

                Unii spun ca este mai usor si mai bine cu celuloza iar altii sustin varianta cu vata bazaltica.

                Am vazut la cineva varianta cu celuloza si persoana respectiva este extrem de multumita dar vreau sa aflu cit mai multe pareri inainte de a lua decizia finala.

                Si pentru a preintimpina intrebarea: "De ce sa mai pun izolatie, ajunge spuma", iar raspunsul este: suprafata mare a constructiei si pretul mare al gazelor.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15056

                  #23
                  Puteti opta atat pentru vata de sticla cat si pentru celuloza.
                  Pentru celuloza va trebui sa discutati cu o firma specializata, pentru vata se poate face mai usor si apoi inchide suprafata cu gipscarton.

                  Comentariu

                  • austrocasa
                    Incepator
                    • 29.feb.2012
                    • 1

                    #24
                    Doar o idee... De ce nu alegeti fibra de celuloza ca si material izolant? Pe langa faptul ca este material reciclabil, termo si fonoizolatia este de N ori mai eficienta decat in cazul izolarii cu alte materiale. In plus NU mai este nevoie de folie de aluminiu costisitoare si NU se mai pot produce greseli de genul montajului gresit al foliei si aparitia apei in cantitati mari in materialul izolant datorita condensului, etc...
                    Teo M Muntean

                    Comentariu

                    • xamalinda
                      Incepator
                      • 24.feb.2012
                      • 7

                      #25
                      Postat în original de austrocasa
                      Doar o idee... De ce nu alegeti fibra de celuloza ca si material izolant? Pe langa faptul ca este material reciclabil, termo si fonoizolatia este de N ori mai eficienta decat in cazul izolarii cu alte materiale. In plus NU mai este nevoie de folie de aluminiu costisitoare si NU se mai pot produce greseli de genul montajului gresit al foliei si aparitia apei in cantitati mari in materialul izolant datorita condensului, etc...
                      Va ocupati de termoizolatii cu celuloza? cat ar fi izolarea unei mansarde de aprox 65-70 mp suprafata acoperisului? Faceti lucrari doar de izolare mansarde in Cluj Napoca?

                      Comentariu

                      • PowerMC
                        Administrator
                        • 02.mai.2007
                        • 2237

                        #26
                        Postat în original de austrocasa
                        De ce nu alegeti fibra de celuloza ca si material izolant? Pe langa faptul ca este material reciclabil, termo si fonoizolatia este de N ori mai eficienta decat in cazul izolarii cu alte materiale. ...
                        Cat ar fi valoare lui "N"?
                        Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                        Community Manager MC

                        Comentariu

                        • florin1108
                          Membru
                          • 04.apr.2012
                          • 241

                          #27
                          Izolatie interioara cu celuloza

                          Intamplator am dat de o firma care izoleaza la interior cu un material din celuloza. Mi-a aratat chiar si o monstra,era pur si simplu hartie maruntita.Mi-a zis ca se aplica cu un aparat special si ca acopera toata suprafata peretelui,plus ca, dpdv al insonorizarii si a izolatiei interioare,este mult mai buna ca vata bazaltica.
                          Ca si pret,ar fi undeva la 7,5 eur mp ca se calculeaza la kg.In pretul asta intra si folia si montajul. Nu am habar nici cat ar costa vata ca sa pot face o comparatie. Ati mai auzit de asemenea material ? Merita investitia ?

                          Comentariu

                          • alone_frank
                            Membru
                            • 06.feb.2012
                            • 136

                            #28
                            Răspuns la: Izolatie interioara cu celuloza

                            hartia=celuloza; Materialul folosit la izolatie este chiar hartie reciclata maruntita tratata cu acid
                            boric si alte sustante ca sa nu mai arda. Ca si izolator termic nu exista unul mai bun... dar ca si
                            vata minerala/bazaltica are un chichit..... NU trebuie sa dea de apa in nici un fel.
                            7,5 euro/mp la ce grosime ? (desitatea materialui care este ) cu s-au fara tva ?

                            Comentariu

                            • florin1108
                              Membru
                              • 04.apr.2012
                              • 241

                              #29
                              Răspuns la: Izolatie interioara cu celuloza

                              Grosimea nu stiu exact,probabil ca mai mult de 10cm grosime,insa pretul este cu tva. Mai bine zis un mp are 5kg de celuloza,fiecare kg costand 1.5 eur cu folie,tot. Ei mi-au aratat ceva poze cu niste case izolate de ei cu asa ceva si, cica beneficiarii sunt foarte multumiti de confortul creat.

                              Comentariu

                              • horia16
                                Expert pardoseli
                                • 25.mai.2010
                                • 89

                                #30
                                Răspuns la: Izolatie cu celuloza

                                si pe mine ma intereseaza pt.izolarea unui acoperis dar la noi pretul este inca foarte prohibitiv.
                                Nu stiu cuum se face dar toti ne indeamna spre variantele ecologice in constructii dar acestea ar trebuii sa fie cele mai ieftine tinand cont ce materia prima vine din reciclare si nu este produsa propriu zis ca altele.
                                Pacat ca nu ne putem permite cu toate ca multi sunt din ce in ce mai receptivi la variantele eco.

                                PS.tocmai am facut cateva sapaturi dupa ceva oferte si am constatat cu stupoare ca pe linga faptul ca sunt foarte putine firme si ca majoritatea sunt doar aplicatori iar producatorii de celuloza pt termoizolatii ai inumeri pe degetele de la o mana si iti mai si raman degete.
                                pretul este exorbitant de mare,pai costa si de 4 ori mai mult decat variantele mai difuze(polistiren,vata minerala),intre 10 si 20euro/mp,pai cu banii astia eu am facut acoperisul cu totul si e acoperis serios cu toata satereala dimensionata,capriori de 10x15 si tigla ceramica,preturile astea pt mine e sinonim cu nesimtirea.

                                spre uimirea mea se pare ca am dreptate,ma steptam la atacuri serioase pe aceasta tema dar se pare caci argumente nu sunt.
                                e clar,abandonez ideea de a izola cu celuloza desi imi placea,dar halatul este hot couture la acest capitol.
                                triasca scartaietoarea.
                                pardoseala da valoare casei dvs

                                Comentariu

                                Procesare...