Izolatie cu celuloza

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • florin1108
    Membru
    • 04.apr.2012
    • 241

    #31
    Răspuns la: Izolatie cu celuloza

    Pai gandeste-te la o chestie referitor la eco. Fa o comparatie dpdv al preturilor cu alimentele eco din magazine care sunt la fel de scumpe,bine,pastrand proportiile.

    Si eu am cochetat cu varianta celulozei,insa,din cauza pretului am ales vata bazaltica.

    Comentariu

    • mihaiiasi
      Incepator
      • 18.apr.2013
      • 10

      #32
      Răspuns la: Termoizolare mansarda

      buna seara ,
      Am parcurs in proportie de 80% aceasta dezbatere privind izolarea corecta a unei mansarde , si as vrea sa adresez si eu o intrebare cu privire la situatia mea celor care care cunosc o solutie potrivita
      Detin o casa si am ajuns la izolarea mansardei ,si am o mare bataie de cap datorita faptului ca aceasta mansarda are 10 ape sau 10 pante de scurgere si totodata multe locuri unde oricat m-as stradui sa fac o izolatie cat mai perfecta , nu as reusi datorita locurilor mici si greu accesibile , ma gandeam la izolatia pe baza de celuloza care este aplicata prin suflare , astfel fiind imprastiata si asezata acolo unde nu am acces . Cunoasteti dezavantajele acestui tip de izolatie si de ce nu ar fi bine sa folosesc asa ceva ,fiind data problema mea ?
      Ma gandeam sa aplic acest tip de izolatie primii 10cm atat cat este grosimea capriorului , apoi 15cm de vata bazaltica urmata de folie dubla de aluminiu cu bule de aer.Referitor la vata bazaltica , ce tip de vata bazaltica se recomanda a fi folosita la mansarda incalzita acolo unde am dormitoarele de altfel , ma refer la ?kgm3 ar fi maxim pentru astfel de izolare , intreb acest lucru deoarece un anumit distribuitor mi-a spus ca nu conteaza densitatea daca pun de 40kgm3 sau 60kgm3 e tot aceiasi treaba , ci conteaza numai grosimea .Este adevarat?
      Va multumesc

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6865

        #33
        Răspuns la: Termoizolare mansarda

        Daca nu ar conta densitatea nu s ar mai fi facut atatea tipuri ... sau unii chiar nu gandesc cand afirma ca au aceleasi proprietati )
        ex : cu ce te saturi mai bine cu un pumn de mamaliga sau cu un pumn de pufuleti ?
        Ultima editare de coby; 19.apr.2013, 00:34.
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15056

          #34
          Răspuns la: Izolatie cu celuloza

          Celuloza are densitate intre 40 kg/mc si 60 kg/mc si evident ca aceasta conteaza atat din punct de vedere al caracteristicilor materialului cat si din punct de vedere al greutatii induse asupra structurilor. Din punct de vedere termic ar evalori similare cu vata minerala iar aplicara se poate face fie prin cadere gravitationala, fie prin injectare sub presiune.
          Pentru ca este posibil sa aveti acele forme ce complica executia lucrarii, nu cred ca este o solutie garantata aceast tip de izolatie pentru a umple, sigur, structura.
          Pentru izolatia mansardei puteti utiliza fara probleme vata de sticla pentru cel putinpentru primul strat iar aplicarea acesteia nu ar trebui sa fie o problema.
          Despre izolatia mansardei cu vata minerala discutam in topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...olare-mansarda

          Comentariu

          • mihaiiasi
            Incepator
            • 18.apr.2013
            • 10

            #35
            Răspuns la: Izolatie cu celuloza

            Multumesc pentru raspuns
            Deci as putea folosi vata de sticla intre capriori in zonele greu accesibile iar daca o voi presa mai multin acele zone decat are ea volumul , este vre-o problema ? , pentru ca datorita acestor zone incomode nu am cum sa o asez exact cum arata ea , o voi presa oarecum ca sa se umple acel spatiu ....

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15056

              #36
              Răspuns la: Izolatie cu celuloza

              Nu e chiar persare insa urmariti sa existe grosimea suficienta de izolatie, inclusiv pe zonele mai putin accesibile. Important este sa nu ramana goluri de aer, indiferent ca utilizam vata de sticla sau celuloza.

              Comentariu

              • ion nicola
                Incepator
                - Exclus de pe forum -
                • 14.mai.2013
                • 3

                #37
                Răspuns la: Izolatie cu celuloza

                incercati sa izolati toata camera cu spuma poliuretanica.este miraculoasa.este un material izolant ce dureaza f mult.
                Ultima editare de Gemini; 15.mai.2013, 16:38.

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6865

                  #38
                  Răspuns la: Izolatie cu celuloza

                  daca iese ca aici

                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Izolatii.jpg 
Afișări:	1075 
Mărime:	89,6 KB 
ID:	610263
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15056

                    #39
                    Răspuns la: Răspuns la: Izolatie cu celuloza

                    Postat în original de coby
                    daca iese ca aici
                    Daca nu a iesit pe cos nu este bine.
                    Scuzati dar uneori mai trebuie si putina relaxare, la asemenea mesaje de scoala primara.

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6865

                      #40
                      Răspuns la: Izolatie cu celuloza

                      ... prea multa seriozitate strica , imi cer scuze pt "poluarea topicului "
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • toaxan
                        Incepator
                        • 16.sep.2013
                        • 2

                        #41
                        Răspuns la: Izolatie cu celuloza

                        buna ziua,
                        ce este ciudat in raspunsul dumneavoastra si ma pune pe ganduri ''Pentru ca este posibil sa aveti acele forme ce complica executia lucrarii, nu cred ca este o solutie garantata aceast tip de izolatie pentru a umple, sigur, structura" si eu am un acoperis foarte complicat format din multe unghiuri .In urma intalniri cu un reprezentat al unei firme de izolatii cu celuloza si in urma vizionari unei case izolata cu fibre de celuloza, am observat avantajul izolatiei . 1 se capseaza folia anticondens la fata capriorilor (inchidere etansa)
                        2 se perforeaza fiecare tronson si se injecteaza sub presiunea setata utilajului 50sau60kgm3 indiferent cat de mic este spatiul ,fibrele ajung si umplu toate golurile
                        "Pentru izolatia mansardei puteti utiliza fara probleme vata de sticla pentru cel putinpentru primul strat iar aplicarea acesteia nu ar trebui sa fie o problema" GREU DE CREZUT CA BAIATUL CARE O SA STEA SA BAGE VATA INTRE CAPRIORI O SA DECUPEZE PERFECT SI NU O SA LASE GOLURI NE IZOLATE
                        La celuloza nu stiu cum se comporta in timp, asta este singurul dezavantaj in momentul de fata

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6452

                          #42
                          Răspuns la: Izolatie cu celuloza

                          Postat în original de toaxan
                          [...] La celuloza nu stiu cum se comporta in timp, asta este singurul dezavantaj in momentul de fata
                          Dar, în rest, cunoaşteţi avantajele/dezavantajele acestei metode de termoizolare? Pentru că aş dori şi eu să mă ajutaţi cu ceva lămuriri.
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • toaxan
                            Incepator
                            • 16.sep.2013
                            • 2

                            #43
                            Răspuns la: Izolatie cu celuloza

                            salut, ce stiu despre avantajele sistemului este ce am discutat cu reprezentantul firmei de instalare pe zona bucuresti si ce am citit pe internet .material ecologic ,coeficient termic bun ,material organic nu formeaza mucegai,ignifug si ce este cel mai important punerea in opera fiind mecanizata .

                            Comentariu

                            • cazaretm
                              Incepator
                              • 10.nov.2008
                              • 52

                              #44
                              Răspuns la: Izolatie cu celuloza

                              Cateva dezavantaje pe care le-am constatat la mine:
                              mult praf la instalare,
                              exista riscul unor zone neacoperite.
                              Pe termen lung inca nu stiu.

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15056

                                #45
                                Răspuns la: Izolatie cu celuloza

                                Postat în original de cazaretm
                                Cateva dezavantaje pe care le-am constatat la mine:
                                mult praf la instalare,
                                exista riscul unor zone neacoperite.
                                Pe termen lung inca nu stiu.
                                Cum s-a aplicat spuma si cum au fost pregatite suprafetele pentru aplicarea izolatiei din celuloza?
                                Ce grosime a fost aplicata si care a fost pretul?

                                Comentariu

                                Procesare...