Izolatie cu celuloza

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • doru_marciuc
    Living Legend
    Expert amenajari
    • 01.oct.2012
    • 1393

    #91
    Răspuns la: Izolatie cu celuloza

    Postat în original de FilipT
    Nu tot timpul e valabila afirmatia ca platesti putin primesti putin(calitativ), se poate intampla destul de des sa platesti mult iar calitatea lucrari sa fie.... indoielnica.
    Este parțial adevărat, deci pentru liniștea capului, trebuie să cred că acest caz descris de dvs., nu este regulă ci excepție, care o întărește pe ea, regulă. Se știe că profesori excepționali, au mai mâlit-o prin unele locuri. Deci ultima steluță din alea cinci, este parțial colorată și este normal să fie așa.
    Dar dacă o firmă umblă cu steluțele vopsite, ea va fi sortită bătăii cu pietre pe forum și va fugi rupând pământul, să-și schimbe numele. În cele din urmă va pieri, odată cu toate ofurile și blestemele păcăliților. Dacă observați, binemeritata bătaie cu pietre, se întâmplă deja, inclusiv prin postul dvs.
    Celuloza e OK, dacă nu iese prin găuri....

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15119

      #92
      Răspuns la: Răspuns la: Izolatie cu celuloza

      Postat în original de intransingentul
      Sa platesti cat trebuie si sa primesti cat trebuie, nu se poate?
      Cine poate spune care este pretul corect sau cine il stabileste? Evident ca acest lucru nu are neaparat legatura cu celuloza ci este un subiect universal.
      Revenind la celuloza, din punct de vedere termic nu este o deosebire vata de variantele cu vata minerala. Aplicarea este mai dificila avand in vedere necesitatea unor utilaje specializate, ce nu la indemana fiecaruia. Densitatea produsului este mai mare decat cea a vatei minerale si uneori este necesar adaos de apa.
      Suprafata nu este intotdeauna la fel de compacta si necesita o anume dificlultate in aplicare la grosime constanta. Controlul umplerii spatiului interior este dificil, in cazul unor cavitati. Din ce motiv as alege o astfel de solutie, aceasta este intrebarea?

      Comentariu

      • intransingentul
        Living Legend
        • 26.iul.2012
        • 1008

        #93
        Răspuns la: Izolatie cu celuloza

        Raport calitate-pret.
        Aici se rezuma totul.
        De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

        Comentariu

        • doru_marciuc
          Living Legend
          Expert amenajari
          • 01.oct.2012
          • 1393

          #94
          Răspuns la: Răspuns la: Izolatie cu celuloza

          Postat în original de Gemini
          Cine poate spune care este pretul corect sau cine il stabileste? Evident ca acest lucru nu are neaparat legatura cu celuloza ci este un subiect universal.
          Revenind la celuloza, din punct de vedere termic nu este o deosebire vata de variantele cu vata minerala. Aplicarea este mai dificila avand in vedere necesitatea unor utilaje specializate, ce nu la indemana fiecaruia. Densitatea produsului este mai mare decat cea a vatei minerale si uneori este necesar adaos de apa.
          Suprafata nu este intotdeauna la fel de compacta si necesita o anume dificlultate in aplicare la grosime constanta. Controlul umplerii spatiului interior este dificil, in cazul unor cavitati. Din ce motiv as alege o astfel de solutie, aceasta este intrebarea?
          Mi se pare o întrebare de bun simț! La această întrebare, va răspunde comanditarul?

          Comentariu

          • intransingentul
            Living Legend
            • 26.iul.2012
            • 1008

            #95
            Răspuns la: Izolatie cu celuloza

            Un diriginte de santier,este aur curat.
            Nimeni nu-l vrea dar... ... bani grei se platesc din aceasta cauza.
            De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

            Comentariu

            • doru_marciuc
              Living Legend
              Expert amenajari
              • 01.oct.2012
              • 1393

              #96
              Răspuns la: Izolatie cu celuloza

              Postat în original de intransingentul
              Un diriginte de santier,este aur curat.
              Nimeni nu-l vrea dar... ... bani grei se platesc din aceasta cauza.
              Este punctul pe i. Ce este ieftin, se plătește scump.
              Lecția asta, nu se poate învăța pe la noi, motivele fiind știute.

              Comentariu

              • mbostangiu
                Membru marcant
                • 31.dec.2011
                • 595

                #97
                Răspuns la: Izolatie cu celuloza

                Eu am luat în calcul izolarea cu celuloza în principal pentru că era o varianta comparabila cu cea clasica dpdv al caracteristicilor tehnice ale materialului dar și preț comparabil. Avantajul acestei soluții era tocmai modul de aplicare care excludea cel puțin la nivel teoretic nestiinta, prostia sau lenea muncitorilor.
                Încercați o căutare pe net și veți vedea ca firmele care se ocupă cu izolarea mansardei sunt în marea majoritate cei cu spuma sau cei cu celuloza. Asta mă dus către concluzia ca izolarea o face orice firmă de construcții cu meseriașii polivalenti pe care îi are (în general aceiași care sunt tot ce dorește beneficiarul: dulgheri, zidari, fierari, instalatori, electricieni, ... lista este deschisa)
                Acestea sunt motivele pentru care am luat în calcul celuloza era ceva promițător însă m-am desumflat când am văzut lucrarea, spuma nu știu de ce dar nu vreau așa ca rămâne doar varianta clasica și montaj cu muncitori care măcar sa facă cum le spui...
                “Quality means doing it right when no one is looking.”

                Comentariu

                • doru_marciuc
                  Living Legend
                  Expert amenajari
                  • 01.oct.2012
                  • 1393

                  #98
                  Răspuns la: Izolatie cu celuloza

                  Postat în original de mbostangiu
                  Eu am luat în calcul izolarea cu celuloza în principal pentru că era o varianta comparabila cu cea clasica dpdv al caracteristicilor tehnice ale materialului dar și preț comparabil. Avantajul acestei soluții era tocmai modul de aplicare care excludea cel puțin la nivel teoretic nestiinta, prostia sau lenea muncitorilor.
                  Încercați o căutare pe net și veți vedea ca firmele care se ocupă cu izolarea mansardei sunt în marea majoritate cei cu spuma sau cei cu celuloza. Asta mă dus către concluzia ca izolarea o face orice firmă de construcții cu meseriașii polivalenti pe care îi are (în general aceiași care sunt tot ce dorește beneficiarul: dulgheri, zidari, fierari, instalatori, electricieni, ... lista este deschisa)
                  Acestea sunt motivele pentru care am luat în calcul celuloza era ceva promițător însă m-am desumflat când am văzut lucrarea, spuma nu știu de ce dar nu vreau așa ca rămâne doar varianta clasica și montaj cu muncitori care măcar sa facă cum le spui...
                  În calitate de ce, ați putea exprima această cerere? Mai precis, bățul pe care îl agitați în aer, dirijează ce, în mod obișnuit? Să nu-mi spuneți că totul!?

                  Comentariu

                  • mbostangiu
                    Membru marcant
                    • 31.dec.2011
                    • 595

                    #99
                    Răspuns la: Izolatie cu celuloza

                    Chiar îmi e greu să înțeleg ce vreți de fapt sa transmiteți. Sper sa răspund la subiect.
                    Exprim cereri în calitate de beneficiar. Beneficiar, din punctul meu de vedere nu înseamnă doar individul care plătește (sau o vaca de muls) ci în plus beneficiarul are și pretenții. Va anunt ca in zilele noastre nu construiesc constructorii ci beneficiarii si calitatea tot beneficiarii o construiesc în timp ce constructorii parcă așteaptă sa întorci spatele ca sa "te facă" - vorba unuia de pe aici...
                    Agit bățul de care pomeniți dvs. și cu riscul sa par arogant cred ca am tot dreptul din lume sa fac asta. Despre ce vorbim aici de fapt? Cine hotărăște ce și cum? Executantul sau beneficiarul? Dvs. țineți cu lupul sau sunteți chiar lupul?
                    Tot discutam de bani însă va rog sa ma credeti ca toți constructorii cu care am lucrat au primit mai mulți bani decât au cerut și am acceptat și renegociere însă calitatea a venit doar cu "biciul" (adică cu mare consum nervos și implicare maxima).
                    Eu încă nu am întâlnit constructorul care să-mi câștige respectul. Am mari speranțe ... dar ne auzim după ce termin acoperișul.
                    “Quality means doing it right when no one is looking.”

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6701

                      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Izolatie cu celuloza

                      Postat în original de doru_marciuc
                      .... beneficiarul, dupa ce stie ce vrea, are nevoie de un contract ferm si de un diriginte de santier responsabil....
                      Foarte greu sa gasesti un diriginte responsabil .
                      Beneficiarul poate fi tepuit pe fata ( din nestiinta ) de aia e bine sa ai un diriginte responsabil care sa puna muncitorii sa execute lucrarile conform proiectului , iar banii de manopera sa fie dati pe etape la sfarsitul fiecareia , nu inainte si nu negocieri ulterioare .
                      Muncitorii simt imediat orice lasare de la sine ( avans in bani etc ) ca fiind o slabiciune si profita din plin .
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • mbostangiu
                        Membru marcant
                        • 31.dec.2011
                        • 595

                        Răspuns la: Izolatie cu celuloza

                        Hai sa vedem în ordine:
                        1. Arhitect a fost. Rezultatul este un proiect de casa funcțională și care arată și frumos. Nu pot spune ca arată cum mi-am dorit pentru că la acel moment nu știam exact ce și cum, aveam doar anumite idei și preferințe pe care arhitectul le-a folosit și ma ghidat către rezultatul final. Aici nu am nimic de reproșat, însă detaliile de specialități au fost tratate formal la nivelul proiectului de arhitectura.
                        2. Proiectant de structura a fost. A facut ce avea de facut, sunt mulțumit.
                        3. Diriginte de șantier a fost, si-a făcut treaba, sunt mulțumit însă așa cum ne-am înțeles inițial, specialitatea lui este structura de rezistență și mai departe nu-mi dă sfaturi pentru ca nu e de specialitate. Respect acest lucru.
                        4. Proiectele de instalatii sunt in lucru. Mă mai gândesc dacă voi angaja diriginte de santier pentru instalatii sanitare ca la electrice mă pricep...
                        Dacă specialiști am găsit pentru structură și pentru instalatii, pentru termoizolație sincer sa fiu nici nu am căutat initial și pare că domeniul e într-o continuă schimbare. Dacă te uiți pe forum pe postările din ultimii 5 ani vei vedea ca recomandările pentru termoizolație mansardă au evoluat de la 5-10 cm grosime la 25-40 cm. Am sa fac 25 cm deși în proiectul meu s-au prevăzut doar 10, am să văd cum se comporta cei 25 după care decid ce e de făcut în continuare. La momentul de față nu văd alta variantă. Cum voi face treaba asta încă nu stiu și acesta este motivul pentru care vreau muncitori care măcar să facă cum le spun eu... cum vor ei m-am lămurit, nu e prea bine...
                        “Quality means doing it right when no one is looking.”

                        Comentariu

                        • madalina.popa087
                          Incepator
                          • 08.mar.2017
                          • 9

                          Răspuns la: Izolatie cu celuloza

                          Salutare,

                          Apartamentul pe care l-am achizitionat de curand este unul duplex: etaj plus mandarda cu scara interioara.
                          Am dori sa izolam mansarda termic si ne gandim ce materiale sa folosim. Vara se incalzeste destul de tare in camere si este inconfortabil. Iarna in schimb este o temperatura mai scazuta fata de etajul inferior dar nu este neaparat frig.
                          Cred ca exista o izolatie initiala cu vata de sticla dar nu este facuta cum trebuie.

                          Din cate am citit una din optiunile cele mai bine cotate este celuloza. Este metoda cea mai putin "invaziva" in ideea in care nu este nevoie sa decopertam tavanul si este si un material tratat ignifug si antibacterian.

                          Ce parere aveti despre acest material? Poate fi luat in calcul si pentru o izolare fonica?

                          Multumesc

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15119

                            Răspuns la: Izolatie cu celuloza

                            Nu cred ca o sa gasiti pe cineva sa va umple tavanul cuceluloza, fara sa stie ce este in respectivul tavan. Inainte de toate trebuie sa aflati cum a fost realizat tavanul mansardei, ce structura, ce izolatie etc.
                            Ulterior alegeti ce izolatie doriti si solutia de punere in practica, cu mai mult sau mai putin deranj.
                            Ultima editare de Gemini; 15.mar.2017, 09:46.

                            Comentariu

                            • madalina.popa087
                              Incepator
                              • 08.mar.2017
                              • 9

                              Răspuns la: Izolatie cu celuloza

                              Merci pentru raspuns

                              Comentariu

                              • PaulRO
                                Incepator
                                • 17.mai.2011
                                • 96

                                Răspuns la: Izolatie cu celuloza

                                Celuloza nu ofera nicio garantie suplimentara contra rozatoarelor, sunt povesti de adormit copiii. Pretul nejustificat de mare in comparatie cu materialele clasice.
                                Vedeti in poza, dupa 2 ani de la realizarea izolatiei, cuiburi de rozatoare. Si am n° sisteme de preventie impotriva acestora.
                                Fișiere Atașate

                                Comentariu

                                Procesare...