Casa cu 50.000 Euro

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mirceacr
    Incepator
    • 04.apr.2009
    • 3

    Casa cu 50.000 Euro

    Am cam 40 - 50 000 EUR, terenul liber si toate utilitatile (apa, gaz, curent..etc)

    Pe 1 mai imi iese cadastrul si intabularea la teren, moment din care incep sa alerg dupa avize (sectorul 1, Bucuresti). Intre timp am vb cu arhitectul si incepem si proiectul ca sa castigam timp, fac tot ce pot in paralel ca sa economisesc timp.

    Intentia mea este ca intr-o prima faza sa imi fac o fundatie solida cu demisol pe o amprenta de 100 m2 (garaj, beci...etc) pentru ca am doar 300 m de teren si extinderea vreau sa o fac pe verticala. Acum vreau doar un singur nivel insemnand un apartament de 100 m2, adica 2 dormitoare, 2 bai, bucatarie, living. Iar peste cativa ani sa mai ridic 1-2 nivele deasupra. Anul asta planuiesc doar primul nivel cat sa ma pot muta.

    Ce ziceti, imi ajung banii avand in vedere preturile scazute de acum ?!
    Mircea
  • Seni
    Living Legend
    • 05.mar.2006
    • 3526

    #2
    toti vorbesc de preturi scazute...
    la ce ai vazut pret scazut??
    cum vrei sa construiesti?? regie proprie??

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12199

      #3
      Demisol de 100 mp inseamna peste 250 mc de pamint sapat , carat . Aflati cit costa si costa autorizatia pt masinile grele .
      Demisol pe 100mp inseamna o groaza de fier , beton si izolatie . Aflati cit costa .
      Daca terenul este liber cum aveti utilitatile ? pe strada ?
      Eu zic sa faceti niste calcule . Faptul de a construi numai primul nivel peste demisol inseamna si un acoperis provizoriu de circa 150 mp . Calculati bine costurile deoarece o constructie care nu se face cap-coada nu se poate opri in orice stadiu si ori ce-ati facut pina la un punct se va compromite , ori va trebui sa faceto urgent rost de alti bani . Banii care se imprumuta de urgenta stiti ca sint mai scumpi ???? ! Eu am dat niste exemple dar trebuie pus pe hirtie ...
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • Seni
        Living Legend
        • 05.mar.2006
        • 3526

        #4
        Postat în original de Mircea G
        ....dar trebuie pus pe hirtie ...
        si nici asa nu-i un calcul corect....
        apar multe .... neprevazute!!

        Comentariu

        • mirceacr
          Incepator
          • 04.apr.2009
          • 3

          #5
          Postat în original de Seni
          toti vorbesc de preturi scazute...
          la ce ai vazut pret scazut??
          cum vrei sa construiesti?? regie proprie??
          pai, comparativ cu 2008, fierul beton e la jumatate (din mai multe surse stiu) si cimentul a suferit si el ceva reduceri, iar la materialele de finisaje la fel sunt ceva reduceri....nu stiu inca despre caramida

          fata de 2008 anul trecut pe vremea asta arhitectul are timp liber, constuctorul are muncitori si pe la primarie pentru avize teancurile de dosare pe ca ele au aia de solutionat sunt mult mai subtiate, spagile mai mici ... ca le e foame; anul trecut fix pe vremea asta m-au lasat toti balta ca fie nu aveau timp, fie nu aveau muncitori.

          vreau sa fac cu firma pentru constructia fundatiei si structurii de rezistenta si apoi sa trec pe regie proprie

          oricum astept sfaturi pe tema asta de la voi cei care ati trecut prin experientele astea
          Mircea

          Comentariu

          • mirceacr
            Incepator
            • 04.apr.2009
            • 3

            #6
            Postat în original de Mircea G
            Demisol de 100 mp inseamna peste 250 mc de pamint sapat , carat . Aflati cit costa si costa autorizatia pt masinile grele .
            Demisol pe 100mp inseamna o groaza de fier , beton si izolatie . Aflati cit costa .
            Daca terenul este liber cum aveti utilitatile ? pe strada ?
            Eu zic sa faceti niste calcule . Faptul de a construi numai primul nivel peste demisol inseamna si un acoperis provizoriu de circa 150 mp . Calculati bine costurile deoarece o constructie care nu se face cap-coada nu se poate opri in orice stadiu si ori ce-ati facut pina la un punct se va compromite , ori va trebui sa faceto urgent rost de alti bani . Banii care se imprumuta de urgenta stiti ca sint mai scumpi ???? ! Eu am dat niste exemple dar trebuie pus pe hirtie ...
            utilitatile sunt in curte ca a fost o casa veche de paianta candva care am daramat-o si a ramas doar un garaj la momentul asta;

            stiu si eu ca urmatorul pas este sa pun totul pe hartie evident, dar acum pun intrebari de principiu ca a imi fac o idee de ansamblu asupra a ce pot construi; am vazut ca mai toti de pe forum de aici au facut cate ceva cam cu aceeasi suma; nu am vazut pe nimeni care sa fi spart 100 000 EUR pe o casa care nu depaseste 250 m2 cu finisaje decente
            Mircea

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12199

              #7
              Poate , dar demisolul este foarte scump , mai scump decit un etaj normal .
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • Seni
                Living Legend
                • 05.mar.2006
                • 3526

                #8
                anul trecut fierul l-am achizitionat putin peste 2 lei/kg, exact cat este si acum, cimentul este exact ca anul trecut, multibatul este mai scump...., la caramida nu sunt reduceri...
                daca tot construiesti cu firma, mergi la .. rosu...
                ai grija cum inchei contractul, ai grija la ce tarife il inchei...
                spor la treaba si te asteptam cu informatii cum decurg lucrarile!!

                Comentariu

                • oif_nelu_1970
                  Membru
                  • 05.nov.2008
                  • 189

                  #9
                  In Euro preturile materialelor sunt mai mici decat anul trecut.

                  Comentariu

                  • Seni
                    Living Legend
                    • 05.mar.2006
                    • 3526

                    #10
                    Postat în original de oif_nelu_1970
                    In Euro preturile materialelor sunt mai mici decat anul trecut.
                    in Romania, veniturile si platile sunt in .... LEI....

                    Comentariu

                    • oif_nelu_1970
                      Membru
                      • 05.nov.2008
                      • 189

                      #11
                      Iar in acest caz bugetul este in Euro.

                      Comentariu

                      • tanasie
                        Living Legend
                        • 15.oct.2008
                        • 2551

                        #12
                        Dar materialele le achizitioneaza in lei nu in euro.
                        Cu respect.

                        Comentariu

                        • radu matei
                          Membru Marcant
                          • 17.apr.2007
                          • 516

                          #13
                          Da, dar cand vinde un euro azi obtine peste 40.000 lei vechi, nu sub 35.000 lei vechi ca acum un an.
                          Mai bine mai tarziu decat niciodata!

                          Comentariu

                          Procesare...