Dimensionare cablu electric

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • aereniv
    Membru
    • 27.aug.2006
    • 151

    Dimensionare cablu electric

    Sunt in dilema pentru ca 2 electricieni au solutii diferite la situatia mea: este vorba de realizarea unei conexiuni pentru alimentare trifazica de circa 50 m de la tablou la casa unde va fi incalzire electrica si alti consumatori casnici obisnuiti-masina de spalat etc.
    Primul electrician imi spune ca e necesar un cablu de 5x6mmp iar cel de-al doilea imi spune ca e necesar macar de 5x10. Nu stiu sa precizez care este puterea instalata...cunostintele mele de specialitate lipsesc cu desavarsire...
    Multumesc
  • raducu_ilie
    Living Legend
    • 10.apr.2008
    • 1048

    #2
    Pai lipseste exact ce ne intereseaza ca sa va putem ajuta. Cand stiti acel raspuns ..va putem ajuta.
    Sanatate maxima si efort minim!

    Comentariu

    • komy
      Membru Marcant
      • 22.iul.2008
      • 444

      #3
      Treaba ca cei doi electricieni au solutii diferite nu e chiar asa...
      Daca dumneavoastra nu aveti cunostinte sa le explicati exact ceea ce doriti e posibil ca cei doi electricieni sa nu fi inteles in totalitate ceea ce cereti dumneavoastra.
      Cel mai bine e sa scrieti cum stiti dumneavoastra ce consumatori credeti ca veti avea si voi incerca sa va fac un calcul.
      Ca si sfat va recomand sa aveti incredere in cel cu mai multa scoala(care e autorizat sau are firma atestata).
      Daca asta nu e un criteriu de alegere atunci mergeti pe 5x10 si nu aveti cum sa gresiti.


      Numai bine.
      Imi place lumina!

      Comentariu

      • komy
        Membru Marcant
        • 22.iul.2008
        • 444

        #4
        Treaba ca cei doi electricieni au solutii diferite nu e chiar asa...
        Daca dumneavoastra nu aveti cunostinte sa le explicati exact ceea ce doriti e posibil ca cei doi electricieni sa nu fi inteles in totalitate ceea ce cereti dumneavoastra.
        Cel mai bine e sa scrieti cum stiti dumneavoastra ce consumatori credeti ca veti avea si voi incerca sa va fac un calcul.
        Ca si sfat va recomand sa aveti incredere in cel cu mai multa scoala(care e autorizat sau are firma atestata).
        Daca asta nu e un criteriu de alegere atunci mergeti pe 5x10 si nu aveti cum sa gresiti.


        Numai bine.
        Imi place lumina!

        Comentariu

        • alex virtual
          Living Legend
          • 19.mai.2007
          • 1363

          #5
          Re: Dimensionare cablu electric

          Postat în original de aereniv
          Sunt in dilema pentru ca 2 electricieni au solutii diferite la situatia mea: este vorba de realizarea unei conexiuni pentru alimentare trifazica de circa 50 m de la tablou la casa unde va fi incalzire electrica si alti consumatori casnici obisnuiti-masina de spalat etc.
          Primul electrician imi spune ca e necesar un cablu de 5x6mmp iar cel de-al doilea imi spune ca e necesar macar de 5x10. Nu stiu sa precizez care este puterea instalata...cunostintele mele de specialitate lipsesc cu desavarsire...
          Multumesc
          5X6 mmp pentru un cablu cu conductoare de cupru sau 5X10 pentru aluminiu , Si deja pentru o casa e mai mult decat suficient . Eu am 4X4 aluminiu iar lungimea lui este de 120 Metri si nu am probleme . Totusi eu nu inteleg de ce 5X ? impamantarea nu o aveti langa casa ?

          Comentariu

          • raducu_ilie
            Living Legend
            • 10.apr.2008
            • 1048

            #6
            Daca e vorba de o alimentare pentru o centrala electrica atunci 4x16 Cu ar fi suficienta, asta insemnand ca aveti si pentru centrala electrica destul cat si pentru casa. Partea proasta pentru dvs e ca nu cred ca o sa primiti mai mult de 18 kw de la cei de la Electrica. Dar daca aveti relatii.......cine stie?
            Sanatate maxima si efort minim!

            Comentariu

            • bassu
              Membru Marcant
              • 25.nov.2008
              • 476

              #7
              Subscriu la ce spune raducu_ilie. Am avut un client care avea centrala electrica de 36 de kw. A mers la distribuitorul de energie electrica si cu ajutorul lui Doamne-Doamne a obtinut 42 de kw. Deci se poate. Iar cablul de alimentare a fost cyaby 5x16.

              Comentariu

              • alex virtual
                Living Legend
                • 19.mai.2007
                • 1363

                #8
                Postat în original de bassu
                Subscriu la ce spune raducu_ilie. Am avut un client care avea centrala electrica de 36 de kw. A mers la distribuitorul de energie electrica si cu ajutorul lui Doamne-Doamne a obtinut 42 de kw. Deci se poate. Iar cablul de alimentare a fost cyaby 5x16.
                Depinde si de amplasamentul locuintei .

                Comentariu

                • bassu
                  Membru Marcant
                  • 25.nov.2008
                  • 476

                  #9
                  Ca o regula data de nu stiu cine pana la clientul respectiv eu nu am gasit consumator casnic care sa primeasca fara interventii mai mult de 18 kw. Si credeti-ma ca am vazut multe. De aia am zis ca e mai greu. Nu imposibil.

                  Comentariu

                  • RaspoElectric
                    Membru Marcant
                    • 17.feb.2009
                    • 709

                    #10
                    Orice se poate rezolva..modificare siguranta din 25A in sig. de 63 A in BMPT alimentat prin CYABY 4x16,si resigilat...si dosarul o ramas la 10 kw Traim in Ro
                    Cu respect ... Ovi
                    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                    Comentariu

                    • raducu_ilie
                      Living Legend
                      • 10.apr.2008
                      • 1048

                      #11
                      De asta iubesc eu uneori tara asta!
                      Sanatate maxima si efort minim!

                      Comentariu

                      • catalinn27
                        Incepator
                        • 31.iul.2009
                        • 9

                        #12
                        Buna ziua,

                        am si eu o intrebare pe tema asta:
                        Este un cablu 5x4 suficient pentru urmatorii consumatori:
                        - plita si cuptor electric,
                        - masina de spalat, 2 aparate aer conditionat, pompa apa
                        - restul aparatelor electronice/electrocasnice standard (frigider, televizor, etc) si iluminat intr-o casa p+m
                        Lungimea este de aproximativ 15m.

                        Am primit o recomandare de a-l schimba cu unul de 5x6 armat.
                        Nu am cunostinte in domeniu - asa ca orice sfat ar fi apreciat.

                        Va multumesc,
                        Catalin

                        Comentariu

                        • raducu_ilie
                          Living Legend
                          • 10.apr.2008
                          • 1048

                          #13
                          Ce putere si ce tip de alimentare aveti la fiecare consumator? In functie de raspuns va putem spune de cat va trebuie cablul respectiv.
                          Sanatate maxima si efort minim!

                          Comentariu

                          • alex virtual
                            Living Legend
                            • 19.mai.2007
                            • 1363

                            #14
                            Postat în original de catalinn27
                            Buna ziua,

                            am si eu o intrebare pe tema asta:
                            Este un cablu 5x4 suficient pentru urmatorii consumatori:
                            - plita si cuptor electric,
                            - masina de spalat, 2 aparate aer conditionat, pompa apa
                            - restul aparatelor electronice/electrocasnice standard (frigider, televizor, etc) si iluminat intr-o casa p+m
                            Lungimea este de aproximativ 15m.

                            Am primit o recomandare de a-l schimba cu unul de 5x6 armat.
                            Nu am cunostinte in domeniu - asa ca orice sfat ar fi apreciat.

                            Va multumesc,
                            Catalin
                            Daca aveti trifazic e bun cablul cu conditia sa echilibrati bine cele trei faze . daca aveti monofazic puteti lega in paralel cate 2 conductoare .

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6360

                              #15
                              Postat în original de alex virtual
                              [...] sa echilibrati bine cele trei faze [...]
                              Ce anume înseamnă acest lucru? Doar simpla distribuţie echilibrată a consumatorilor? Sau mai implică şi "altceva"?
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              Procesare...