Sudarea electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Peti sat
    Incepator
    • 02.iul.2008
    • 7

    Sudarea electrica

    Vreau sa achizitionez un aparat de sudura pe care o sa il folosesc rar, cam de 2 ori pe luna, cate 3, 4 ore.
    Eu as opta pentru aparatul de sudura Nordika 4.161, care costa 400 ron, la Ambient.
    Ar mai fi o varianta sa cumpar unul "home made" la 5 milioane.

    Alte sugestii?
  • Adamescu Ion
    Living Legend
    • 21.sep.2008
    • 1105

    #2
    Va recomand un aparat de sudura electronic - invertor - cu un curent pina la 185-200A. Pretul este de aproximativ 2500 lei. Sint usoare, nu deranjeaza consumatorii de pe aceeasi faza (vecinii...) si calitatea sudurii este foarte buna... Cel putin, vedeti ce poate un astfel de aparat.

    Comentariu

    • Peti sat
      Incepator
      • 02.iul.2008
      • 7

      #3
      Sunt invertoarele foarte bune si practice dar pretul este mult prea mare pentru mine , daca l as folosi zilnic sau as scoate banii din asta m as gandi serios la varianta propusa dar pt cateva suporturi , o poarta de sudat si pentru alte mici treburi prin casa nu cred ca se merita , am vazut acum si stern la Curent sudură: 55-160 A ,Electrozi: 2-4 mm la 4 mil ii mai bun decat nordika care are doar pana la 140 A si 3,5 mm la electrod ?Ca firma care ar fi mai bun stern sau nordika?Multumesc

      Comentariu

      • DYC
        Membru marcant
        • 28.iul.2008
        • 386

        #4
        Nordika este un model al firmei Telwin, sunt bune, au ventilator de racire si protectie termica. Sunt niste modele foarte fiabile, merita banii. Pt. uzul in gospodarie transformatorul de sudura este suficient, nu ai nevoie de un invertor de 2000 de lei.
        Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
        vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

        Comentariu

        • Adamescu Ion
          Living Legend
          • 21.sep.2008
          • 1105

          #5
          Pretul invertoarelor incepe de la 300 lei si ajunge la peste 4000lei! Chiar in momentul acesta, la Metro, este o oferta pentru un invertor ieftin! Am si un astfel de invertor (ieftin) si merge bine cu electrozi de 2,5 (cumparat din Ambient). In urma cu citeva zile am verificat un aparat de sudura adus din Italia. Nu as da banii pe asa ceva! Din el urmeaza sa fac un redresor auto, ca sa folosesc cutia si miezul subdimensionat. Pentru a alege un aparat de sudura bunicel, este indicat sa luati cu dumneavoastra un bobinator sau pe cineva care bobineaza aparate de sudura. Nu uitati sa probati aparatul, atunci cind il cumparati si obligatoriu sa aveti GARANTIE (restituire bani)!

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6360

            #6
            Postat în original de Adamescu Ion
            [...] Chiar in momentul acesta, la Metro, este o oferta pentru un invertor ieftin! [...]
            O fi ieftin... dar cît este de bun?... şi la ce preţ? Detaliaţi, vă rog.
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • Adamescu Ion
              Living Legend
              • 21.sep.2008
              • 1105

              #7
              Postat în original de Adamescu Ion
              Am si un astfel de invertor (ieftin) si merge bine cu electrozi de 2,5 (cumparat din Ambient).
              Pe invertorul meu (cel ieftin) am dat 500 lei, cel din Metro costa aproximativ 300 lei. Nu este vorba de acelasi producator. Caracteristicile sint identice. Oferta am gast-o in pliante. Trebuie verificat cum merge! De invertorul meu, sint multumit. Cu electrozi de 2,5 sudeaza fara probleme, atunci cind curentul este peste 200V.

              Comentariu

              • DYC
                Membru marcant
                • 28.iul.2008
                • 386

                #8
                Parerea mea: decat un invertor de 300-500 de lei care nu are cum sa fie de calitate ( toti producatorii recunoscuti sunt idioti de nu au scos pe piata invertoare mai ieftine ?!?) mai bun un transformator de aceeasi bani care este de calitate si mult mai putine lucruri care se pot strica. Daca ati stii cate lucruri se pot strica intr-un invertor scump, dar intr-unul de 300 de lei...
                Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
                vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6360

                  #9
                  Postat în original de DYC
                  [...] mai bun un transformator de aceeasi bani care este de calitate [...]
                  Puteţi să-mi daţi un exemplu?
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • Peti sat
                    Incepator
                    • 02.iul.2008
                    • 7

                    #10
                    Telwin nordika se poate considera de calitate ? sau stern ?

                    Comentariu

                    • Adamescu Ion
                      Living Legend
                      • 21.sep.2008
                      • 1105

                      #11
                      Postat în original de DYC
                      Parerea mea: decat un invertor de 300-500 de lei care nu are cum sa fie de calitate ( toti producatorii recunoscuti sunt idioti de nu au scos pe piata invertoare mai ieftine ?!?) mai bun un transformator de aceeasi bani care este de calitate si mult mai putine lucruri care se pot strica. Daca ati stii cate lucruri se pot strica intr-un invertor scump, dar intr-unul de 300 de lei...
                      Domnule DYC, trebuie sa va contrazic in ce priveste... cite se gasesc intr-un invertor ieftin sau scump: indiferent de putere, invertoarele pentru sudura trebuie sa aiba acelasi principiu de functionare si asta implica aceleasi blocuri functionale! Detin doua invertoare si trebuie sa va spun ca cel ieftin are mai multe componente decit cel scump (diferenta de tehnologie). Am cautat pretul anumitor componente si diferenta mare de pret apare la miezul de ferita. Pretul semicoductorilor de putere, este acceptabil. De curiozitate si nu numai, am cautat cit mai multe informatii despre invertoare si singurii care dau informatii pina la nivel de ultim surub sint rusii. In electronica de putere sint foarte buni. Un invertor, cu mici modificari, il folosesc pentru tratamente termice. Producatorii de invertoare ar trebui sa fie idioti sa scoata invertoare ieftine cind se cumpara si cele scumpe! Capitalism, capitalism, capitalism, ... Construiesc transformatoare pentru sudura si sudez acceptabil! Mi-au trecut prin mina tot felul de aparate de sudura si din acest motiv recomand mare atentie, cind se cumpara unul din pravalie! Va rog insistati pe garantie!

                      Comentariu

                      • DYC
                        Membru marcant
                        • 28.iul.2008
                        • 386

                        #12
                        Eu as merge pe telwin, este o firma recunoscuta. Lucrez la o reprezentanta a importatorului, dar din pacate nu mi-a placut electronica deloc si reparatiile la aceste scule se fac la serviceul "mama". Pot sa va spun ca in 2 ani de zile ce au reparat nu sa mai stricat, au niste oameni foarte bine pregatiti( este o firma din Bacau pt. cine cunoaste).
                        Apropo de garantie, toti vanzatorii sunt obligati sa dea 2 ani, dar diferenta o face daca se accepta defectul ca si garantie( credeti-ma, vanzatorul/technicianul are multe mijloace prin care poate refuza garantia) si cat de dezvoltata este reteaua de service, nu cred ca se merita facut un drum de cate sute de km pt. a repara o scula de 300-400 de lei, neavand siguranta ca reparatia nu va costa sau ca se poate efectua.
                        Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
                        vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

                        Comentariu

                        • overseas
                          Incepator
                          • 05.mar.2007
                          • 92

                          #13
                          60% sau 100%

                          Ma poate lamuri cineva care este semnificatia parametrului de 60% sau de 100% care este afisat pe aparatele de sudura ? Inteleg ca daca vrei sa sudezi cu electrod mai gros, dai tensiunea mai mare si atunci aparatul merge 10 min si sta 30 minute, sau ceva de genul asta !? Multumesc.

                          Comentariu

                          • Adamescu Ion
                            Living Legend
                            • 21.sep.2008
                            • 1105

                            #14
                            La un curent mai mic, aparatul se se incalzeste mai putin si poate fi utilizat mai mult (pina la 100%) fara pauza pentru racire (pauza 0%). La un curent mai mare, perioada de racire este mai mare... Problema este ca nu se specifica pe nici un aparat dupa cit timp se ia pauza. Noroc ca nu sudam continuu...

                            Comentariu

                            • prafsipulbere
                              Membru
                              • 09.mai.2008
                              • 106

                              #15
                              sall

                              am intrat in posesia unui aparat de sudura TELWIN QUALITI 280,spuneti mi si mie ca nu ma prea pricep in curent continu ce se poate suda .si este bunicel aparatul pt uz casnic

                              Comentariu

                              Procesare...