+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 5 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 46

Subiect: Sapa

Sapa

Buna ziua,
    As avea cateva intrebari legat de turnatul unei sape...
    Structura in momentul de fata este: placa de beton, polistired extrudat de 5 cm, plasa de buzau fi 4. Ma pregatesc sa torn o sapa din nisip+ciment, de aprox 6 cm. Peste sapa voi monta gresie/parchet laminat.
    Fiindca voi lucra singur si nu am foarte mult timp, vreau sa torn sapa in 4 fasii de aprox 1 m.
    Si acum intrebarile:
    1. Care este 'reteta' potrivita pentru sapa, tinand cont ca voi lucra cu o betoniera de 120l, si retete de genul '10 roabe de nisip..' nu-mi sunt utile
    2. Este necesar un rost de dilatatie? Am vazut unele pareri pe acest forum cum ca ar fi necesara o bordura de polistiren de 1 cm in jurul peretilor..
    3. Dupa ce am turnat prima fasie, cat sa astept pana sa o torn pe urmatoarea, avand in vedere ca trebuie sa calc pe sapa pentru a turna urmatoarea transa, dar in acelasi timp as vrea as se 'lege' cele 2 fasii?

Pentru sapa exista conceptul de "autonivelanta", care se gaseste la gata. Nu stiu daca facuta cu forte proprii poate fi facuta autonivelanta si daca da cu ce eforturi materiale si de munca. Manopera de nivelare nu e chiar NESEMNIFICATIVA, asa ca trebuie sa va gandisti bine daca se merita.
    Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

Oice sapa folosesti, preparata la fata locului sau cumparata, turnarea se face integral. Nu torni o fasie azi si a doua zi mai torni inca una.
    Incepi turnarea din coltul cel mai indepartat de zona de acces.
    Nu ai spus decat latimea (4m), lungimea cat este?

Este necesara acea banda perimetrala.

Un exemplu http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...ht=reteta+sapa
    VYS Blog - 100 % D I Y
    Cel mai bun Blog de constructii si amenajari

Camera are aprox 4,2m/4m.
    Plasa trebuie montata pe distantiere (peste extrudat)? Pentru ca ma gandesc ca in timp ce eu 'topai' pe plasa, aceasta se misca si va misca si sapa pe care tocmai am nivelat-o.

O reteta volumetrica pentru sapa este de 4 parti de nisip la o parte ciment.

Montati profile din lemn ori din metal la nivel dupa care turnati sapa.

Indepartati imediat profilele dupa turnare si complectati cu sapa.

Perimetral, pe pereti montati fasii de polistiren extrudat de 1 cm grosime ca rost de dilatare.

Dozajul ar fi de 200kg ciment la metru cub de nisip iar apa dupa ochi e destul sa fie umed ,asta ptr interior,iar ptr exterior este de 250kg de ciment pe mc de nisip deci ptr acea camera este necesar cam 1 mc de nisip si 200kg de ciment.Cat despre fasia perimetrala de polietilena sau polistiren as sugera de maxim 5mm grosime.De ce?-practic acea fasie trebuie taiata dupa ce se face sapa si se pune gresia si se chituieste ptr ca este practic un rost de dilatatie.Daca am pune acea fasie de 1 cm,suntem siguri ca acel cm de spatiu dintre perete si gresie poate fi acoperit cu plinta care face de obicei 1 cm?

Citat Postat în original de ioan prodan
    Dozajul ar fi de 200kg ciment la metru cub de nisip iar apa dupa ochi e destul sa fie umed ,asta ptr interior,iar ptr exterior este de 250kg de ciment pe mc de nisip deci ptr acea camera este necesar cam 1 mc de nisip si 200kg de ciment.Cat despre fasia perimetrala de polietilena sau polistiren as sugera de maxim 5mm grosime.De ce?-practic acea fasie trebuie taiata dupa ce se face sapa si se pune gresia si se chituieste ptr ca este practic un rost de dilatatie.Daca am pune acea fasie de 1 cm,suntem siguri ca acel cm de spatiu dintre perete si gresie poate fi acoperit cu plinta care face de obicei 1 cm?
    Ati dat o reteta de sapa foarte slaba la compresiune.

Fasia de 1 cm grosime din polistiren extpandat este necesar pentru a suplini miscarea sapei flotante. Dupa intarirea sapei se taie fasia de polistiren la nivelul sapei.

Ati gresit dar nu conteaza.Eu am spus doar cum procedez eu si mai multe persoane care fac zilnic asa ceva.Pana la urma concluzia o trage fiecare.
    Daca se taie fasa aia perimetrala probabil gresia se pune pana in perete,nu?Daca e asa atunci cand sapa se intinde,se intinde impreuna cu gresia,si atunci la ce ar mai folosi acea fasa?

Citat Postat în original de TinCup
    Camera are aprox 4,2m/4m.
    Plasa trebuie montata pe distantiere (peste extrudat)? Pentru ca ma gandesc ca in timp ce eu 'topai' pe plasa, aceasta se misca si va misca si sapa pe care tocmai am nivelat-o.
    pentru ca plasa sa stea la nivelul dorit se poate pune intii un strat de material, acesta nu trebuie sa fie prea moale.
    Miniaturi atașate Miniaturi atașate Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	imagine000_109.jpg‎ 
Afișări:	6642 
Mărime:	40,6 KB
ID:		42454   Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	imagine000_109.jpg‎ 
Afișări:	6401 
Mărime:	40,6 KB
ID:		42567  

Citat Postat în original de ioan prodan
    Daca se taie fasa aia perimetrala probabil gresia se pune pana in perete,nu?Daca e asa atunci cand sapa se intinde,se intinde impreuna cu gresia,si atunci la ce ar mai folosi acea fasa?
    Sapa dupa maturare devine un strat stabil dimensional (exceptie sapa flotanta turnata pe un sistem de incalzire prin pardoseala).

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Unelte necesare pentru turnat sapa sau sapa autonivelanta
    De sorinake în forumul Scule si unelte
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 05.09.2009, 22:08
  2. Sapa peste sapa
    De SERBANESCU CRISTI în forumul Amenajari interioare
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 16.05.2008, 12:59
  3. sapa+placa +sapa
    De danielfurtuna80 în forumul Termoizolatii
    Răspunsuri: 22
    Ultimul post: 06.02.2007, 21:28
  4. straturi: polistiren+sapa sau sapa+polistiren?
    De partide în forumul Amenajari interioare
    Răspunsuri: 16
    Ultimul post: 02.02.2007, 21:47
  5. sapa cu ace de dezaerat, pentru sapa autonivelanata
    De gabriel cheroiu în forumul Amenajari interioare
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 04.08.2004, 17:07

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii