Condens la rezervorul WC-ului.

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bobolac
    Incepator
    • 17.iun.2008
    • 3

    Condens la rezervorul WC-ului.

    Am o problema care ma scoate din sarite: la rezervorul WC-ului mi se face condens. Condensul curge jos pe vas si tot se aduna apa. Prima data am crezut ca nu e etansa rezervorul. Mentionez ca rezervorul vasului se afla pe Wc. Am tot schimbat garnituri am pus silicon , nimica. Dupa vre-o 2-3 ore iar aparea apa la baza vasului. Wc -ul este marca Hatria si este de portelan atat rezervorul cat si Wc-ul. Nu mai stiu ce sa fac, ce sa mai schimb. Multumesc anticipat pentru sfaturi.
  • marius_lmd
    Membru Marcant
    • 19.mar.2009
    • 440

    #2
    nu are pierderi de apa rezervorul pe la garnituri, apare pe parte exterioara din cauza ca in camera este prea cald iar apa din rezervor este prea rece...
    o parere in plus nu strica niciodata,

    Comentariu

    • bobolac
      Incepator
      • 17.iun.2008
      • 3

      #3
      Multumesc pentru ajutor.

      Comentariu

      • tanasie
        Living Legend
        • 15.oct.2008
        • 2501

        #4
        Obisnuieste-te cu ideea sau cumparati un rezervor izolat.
        Cu respect.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15119

          #5
          Nu prea aveti ce sa faceti insa puteti incerca sa captusiti interiorul vasului cu polistiren extrudat de 3-6mm.

          Comentariu

          • sebica79
            Membru
            • 17.ian.2008
            • 143

            #6
            Daca reusiti sa aerisiti foarte bine baia dupa ce faceti dus sau baie, atunci nu veti mai avea probleme.

            Comentariu

            • iuliutz
              Membru Marcant
              • 11.nov.2007
              • 453

              #7
              eu am rezervor de plastic, care este captusit pe interior cu polistiren expandat de maxim 1 cm si nu am probleme de genul.
              "Relaxeaza-te! si vei da cel mai bun lapte" - Milka
              Nu sunt expert, dar imi dau si eu cu parerea!

              Comentariu

              • werewolfc
                Incepator
                • 18.ian.2010
                • 13

                #8
                si eu am aceeasi problema cu rezervorul de la wc.
                Am un rezervor din plastic, dar izolatia interioara este din polistiren expandat de 5 mm (sigur nu e de 1 cm). Baia e aerisita dupa fiecare dus (un ventilator de 20cm) + dezumidificator Ceresit.
                Cand mi-a aparut prima data condensul, l-am desfacut si am vazut ca apa era si intre peretele de plastic al rezervorului si captuseala de polistiren. Asa ca m-am gandit sa "remediez" situatia. Am luat 2 tuburi de silicon sanitar si am "tencuit" tot rezervorul pe interior, astfel incat sa nu ramana nici un gol de aer intre peretele rezervorului si captuseala de polistiren. Acum sectiunea arata cam asa: plastic, silicon, polistiren, apa. Solutia a dat randament, condensul nu e asa de mare, dar, din pacate totusi exista.
                cred ca singura mea solutie e sa iau un alt rezervor, cu captuseala mai groasa, caruia, eventual sa ii aplic aceasi solutie.
                "Mai bine" e dusmanul "Binelui"

                Comentariu

                • emanu
                  Membru marcant
                  • 06.oct.2008
                  • 504

                  #9
                  sau sa-l alimentezi cu apa calda




                  glumesc

                  Comentariu

                  • werewolfc
                    Incepator
                    • 18.ian.2010
                    • 13

                    #10
                    sau... sa achizitionez un nou rezervor.... o chinezarie mai eficienta dpv al izolatiei de polistiren

                    @emanu: hazlie ideea ta. dar risc ca pe perioada verii.... sa am in continuare condens pe rezervor.... temp din baie < decat temp apei din rezervor.
                    "Mai bine" e dusmanul "Binelui"

                    Comentariu

                    Procesare...