+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 13 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 123

Subiect: Scari interioare

Guest

Scari interioare

Se pot imbraca scarile interioare ale unei case cu parchet laminat? Daca da, care este modalitatea si ce accesorii trebuie cumparate

Stimate vizitator,
    Intrucit parchetul laminat nu se monteaza prin lipire pe stratul suport, nu va sfatuiesc sa-l utilizati in placarea scarilor.

Guest
    multumesc pentru raspuns

Cu placere.

placare scari interioare

Buna, am o casa cu scara interioara din beton si vreau s-o imbrac in lemn sau parchet melaminat. Deoarece placarea cu lemna masiv este destul de scumpa, m-am gandit la parchetul melminat. Daca ma puteti ajuta cu informatii si pareri despre aceasta idee ar fi super. Am atasat si schita scarilor. Ele au inaltimea de 18 cm si latimea de 28 in sectiune si o treata are 100 cm .
    Va multumesc
    Miniaturi atașate Miniaturi atașate Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	scari_137.jpg‎ 
Afișări:	2983 
Mărime:	4,3 KB
ID:		34301  
    Am o casa partial terminata si doresc sa-mi imartasesc experinta dobandita la constructia casei precum as dori si sa aflu informatii despre lucrarile care le mai am de efectuat

Daca utilizati un parchet laminat de trafic comercial mediu sau casnic intens, cu o grosime cat mai mare, si suprafata treptelor este perfect neteda ideia dumneavoastra de a folosi parchet laminat pentru finisarea treptelor este realizabila.

si eu am cam aceeasi problema, numai ca nu stiu cum sa obtin acea suprafata perfect neteda ..si nici cum pot sa lipesc treapta de lemn de beton....dar...sper sa imi vina vreo idee

Re: placare scari interioare

Citat Postat în original de tmarginean
    Buna, am o casa cu scara interioara din beton si vreau s-o imbrac in lemn sau parchet melaminat. Deoarece placarea cu lemna masiv este destul de scumpa, m-am gandit la parchetul melminat. Daca ma puteti ajuta cu informatii si pareri despre aceasta idee ar fi super. Am atasat si schita scarilor. Ele au inaltimea de 18 cm si latimea de 28 in sectiune si o treata are 100 cm .
    Va multumesc
    Nu se spune inaltime si si latime la scari. Se spune treapta de 280, contratreapta de 180 si latimea de de 1000. Lamelele de parchet laminat au lungimea de 1200 (ceva in genul) si o latime de 195. Ar merge si nu prea. Oare ce fel de terminal poti sa pui ca sa nu aluneci la colturi?(la gresie cunosc in cazul tau intreaba la un magazin mare). Din parchet masiv la aproximativ 15 trepti sub 3000 de lei nu vei gasi la nimeni. Lemn de fag uscat de ceva ani si cu sipca drept plinta. Asta e fara balustrada. O alta varianta e sa iti cumperi trepti si contratrepti de la Practiker. Am vazut pe acolo si imita f. bine lemnul masiv. Nu mai stiu pretul. Treptii din lemn sunt frumosi daca au grosime de 25 mm si treapta sa fie de 300-310 mm in cazul tau. Jos de unde pleci catre etaj ai cumva gresie? Ai putea sa te duci cu gresie si balustrada de inox.
    I'm working for a better live!

Citat Postat în original de alabala
    si eu am cam aceeasi problema, numai ca nu stiu cum sa obtin acea suprafata perfect neteda ..si nici cum pot sa lipesc treapta de lemn de beton....dar...sper sa imi vina vreo idee
    Aproximativ aceeasi intrebare:
    - se da scara din beton armat (treptele ar trebui sa fie 29 cu 17 cm)
    - la turnare/vibrare/nivelare a mai curs betonul si n-a stat perfect in cofrag
    - ca rezultat: inaltimea treptelor este in intervalul 16.2 - 17.8 cm
    - treapta in sine este destul de apropiata de 29, dar din pacate suprafata treptelor prezinta denivelari (pe alocuri 1 cm)

Probabil va trebui sa pun sapa autonivelanta, dar este posibil ca indreptand suprafata treptei cu inaltimea de 18...ajung la 19cm, iar treapta precedenta fiind de 16 apare diferenta ce nu poate fi recuperata cu autonivelanta. Asadar va trebui indreptat din sapa normala, dar aia nu se pune decat in strat de 4-5 cm ... ceea ce-i cam mult in cazul meu (cred ca max admis este de 3 cm). Probabil s-a mai intalnit situatia asta...poate stie cineva o solutie?

Pe langa materialul pentru indreptat trepte va rog sa-mi recomandati si un algoritm de aplicare: incep de sus? sau de jos? torn trepte impare, dupa aia alea pare? cu ce sa cofrez ca sa iasa perfect atat suprafata orizontala cat si cea verticala? sa pun un coltar de aluminiu pe muchie ca sa iasa perfect coltul?

Treapta unde aveti contratreapta de 17,8 este perfect orizontala ?

Puteti sa postati o mica schita cu sectiunea scarii precizand dimensiunile exacte ale treptelor si contratreptelor ?

Ce tip de finisaj montati pe scara ?

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Scari bucatarie
    De cristina.leon în forumul Amenajari interioare
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 28.02.2010, 11:58
  2. Scari exterioare
    De spooky în forumul Corp cladire
    Răspunsuri: 9
    Ultimul post: 15.02.2010, 09:23
  3. Scari