Presa (extractor) pt rulmenti

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • kinetic2000
    Membru
    • 19.ian.2009
    • 177

    Presa (extractor) pt rulmenti

    Stie cineva un site (loc) unde se gasesc prese la un pret accesibil . Cele de la SKF sint tare scumpe ..1000 RON bucata este destul de piperat !
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    #2
    Nu ştiu de unde sînteţi, dar la noi am văzut ceva (sub 200 ron, sper să nu greşesc şi sper să fie cît-de-cît bună - doar am văzut-o, nu am analizat-o) la magazinul de care se pomeneşte aici.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • Adamescu Ion
      Living Legend
      • 21.sep.2008
      • 1105

      #3
      Domnule RaduCA, presele SKF sint destul de diversificate. Atasez copia paginii magazinului, pentru exemplificare.
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6360

        #4
        Mi se pare normal ca o firmă ce se ocupă de rulmenţi să pună la dispoziţie şi o gamă cît mai largă de scule specifice pentru aceştia.
        Ceea ce am văzut eu arată ca în imaginea de mai jos (deci cu trei braţe). Cînd am spus "cît-de-cît bună", m-am referit doar la calităţile ei, nu la speranţa de a fi ceea ce caută Dl. kinetic2000 (bănuiesc pentru a o folosi la acele Hilti TE 17).
        Fișiere Atașate
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • Adamescu Ion
          Living Legend
          • 21.sep.2008
          • 1105

          #5
          Sint unul dintre cei care a regretat ca a cumparat asa ceva. La momentul respectiv, costa cam 500.000. S-au indoit ghearele la un rulment auto. Intre timp, mi-a trecut...

          Comentariu

          • kinetic2000
            Membru
            • 19.ian.2009
            • 177

            #6
            ..

            si pentru Hilti dar va spun ca sint utile la multe scule ..Sint putine scule electrice fara rulment . Mai devreme ori mai tirziu te lovesti de el . Am gasit un extractor la un magazin din localitate ( 140.000- 14 Ron ) . N-am lasat-o desi ma astept sa "faca" banii insa am nevoie de ceva pt rulmenti mici si roti dintate .

            Comentariu

            • kinetic2000
              Membru
              • 19.ian.2009
              • 177

              #7
              Asa arata si asta pe care l-am luat cu 14 lei .

              Comentariu

              • DYC
                Membru marcant
                • 28.iul.2008
                • 386

                #8
                Sa va dau exemplul meu: folosesc in atelier prese cu gheara doar pentru fulii, in rest presa hidraulica face minuni cu diverse table, distantiere si flanse; poti scoate orice cu ajutorul ei.

                Am ceva in genul celei din poza, foarte practice si usor de confectionat dintr-un cric hidraulic auto, la costuri minime.( presupun, a mea este cumparata gata facuta)
                Fișiere Atașate
                Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
                vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

                Comentariu

                Procesare...