Pompa submersibila

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • danutzddd
    Membru
    • 27.iun.2005
    • 227

    Pompa submersibila

    trebuie sa cumpar o pompa submersibila ptr.put,cu care sa ud gradina de legume sa ud iarba si florile,va rog sa ma sfatuiti ce pompa sa cumpar si de la ce magazin,putul are 12 m adancime ,cu 6 m apa .
  • dumitrescu
    Membru marcant
    • 14.sep.2008
    • 330

    #2
    in general pompele trag apa de la adincimi mai mari de 12m cit aveti nevoie,insa trebuie sa stiti si de ce debit aveti nevoie.

    Comentariu

    • danutzddd
      Membru
      • 27.iun.2005
      • 227

      #3
      nu stiu ce debit am un furtun de vreo 25 m de 3/4 cu care ud gradina vreau o pompa de calitate asta ma intereseaza ca am schimbat 2 pompe romanesti de pitesti si nu mai vreau mi-a ajuns.multumesc .astept raspuns repede ca trebuie sa cumpar urgent pompa

      Comentariu

      • DYC
        Membru marcant
        • 28.iul.2008
        • 386

        #4
        Cumparati submersibila de inox. Incep de la 350-400 lei (48m adancime maxima de absortie) , 500 lei (65-70m), 700 lei(100m), 800-850 lei(130m). Personal as recomanda cea de 500 de lei, de aproximativ 70m, e suficienta pentru un consum nu foarte mare.
        Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
        vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

        Comentariu

        • danutzddd
          Membru
          • 27.iun.2005
          • 227

          #5
          multumesc ptr raspuns . am cautat in bucuresti la metro .bricostore si practiker si nu am gasit decat pompe tricoserv de 5 -pana la 600 lei sau pompe aqua care nu stiu ce natie sunt poate ma ajutati unde sa gasesc o pompa care sa ajunga la 600 ron dar sa fie si buna

          Comentariu

          • DYC
            Membru marcant
            • 28.iul.2008
            • 386

            #6
            Sunt bune ambele marci. Cei de la Tricomserv si de la Aquasystem le importa, nu se produc la noi. Cam toate submersibilele de inox de pe la noi sunt facute in italia.
            Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
            vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

            Comentariu

            • dumitrescu
              Membru marcant
              • 14.sep.2008
              • 330

              #7
              Postat în original de DYC
              Sunt bune ambele marci. Cei de la Tricomserv si de la Aquasystem le importa, nu se produc la noi. Cam toate submersibilele de inox de pe la noi sunt facute in italia.
              sunt si chinezesti din inox,piata este plina

              Comentariu

              • DYC
                Membru marcant
                • 28.iul.2008
                • 386

                #8
                Noi vorbim de pompe, nu de imitatii ieftine din bazar, am vazut pompa care arata la fel ca cele italienesti dar in loc de turbina avea un melc care se invartea intr-o bucsa de cauciuc. Bineinteles ca a bagat presiune o luna de zile... De 100 de lei ce pretentii poti sa ai?
                Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
                vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

                Comentariu

                • danutzddd
                  Membru
                  • 27.iun.2005
                  • 227

                  #9
                  d-le dumitrescu am cumparat pana la urma o pompa submersibila aquajet 1000 de la tricoserv cu iesire pe un tol. va intreb: alaturi de pompa am primit si un stut care reduce de la un tol la 3/4 si producatorul zice sa-l montez .are ceva daca eu ies din pompa cu un tol , pun teava din pvc vreo 10 m si apoi fac reducie de 3/4 cu furtunul de 25 m cu care ud? pompa este puternica impinge pana la 60 m,si are debit cam 3000 l/h.
                  mai intreb : cand am montat-o am udat cu ea fara sa-i pun impamintarea ,de proba ,dupa vreo 10 min s-a decuplat siguranta diferentiala de la tabloul general.apoi dupa ce am pus impamantarea am udat fara probleme ,e normal sa se intample asa? multumesc

                  Comentariu

                  • dumitrescu
                    Membru marcant
                    • 14.sep.2008
                    • 330

                    #10
                    Da puteti sa plecati de la pompa pe 1'' si dupa lungimea de zece metri de care a-ti amintit sa va reduceti la 3/4 .trebuie sa faceti legarea la impamîntare.

                    Comentariu

                    Procesare...