O centrala sau doua?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Vizitator

    O centrala sau doua?

    Urmeaza sa montez incalzire la casa.
    Casa are 200 mp , doua niveluri(100 mp pe nivel), 2.7m inaltime camera, izolata cu polistiren de 8cm, pardoseala polistiren de 3cm, geam termopan.
    Am solicitat parerile mai multor firme si solutiile lor au fost:
    1. o centrala pe gaze de 35 kw cu boiler separat pentru acm
    2. doua centrale pe gaze (de apartament) pe fiecare nivel cea de jos legata la boiler.
    Intentionez sa cuplez panouri solare la boiler(in viitor).

    Care ar putea fi solutia mai economica dpdv al consumului de gaze.
  • franciscf1
    Membru
    • 21.oct.2008
    • 114

    #2
    vorba unui instalator cu experienta: doua centrale, 2 probleme. ai intzeles ideea

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3606

      #3
      O singura centrala , nu are sens sa va complicati cu 2 acum trebuie sa aveti grija la dimensionarea ei, la prima vedere 35 KW sunt foarte multi, mai bine ati apela la cineva pentru un calcul de necesar de caldura .

      Comentariu

      • THERMOFLOC
        Incepator
        • 15.sep.2016
        • 7

        #4
        Răspuns la: O centrala sau doua?

        Exista o centrala termica Hybrid care este un echipament care include si stocare (este mai mare) are inclus si un schimbator de INOX pentru apa calda, are si o serpentina solara... defapt tot ce poti cere de la o centrala. Stiti variantele clasice: centrala, boiler, stocator(puffer), fitinguri cu gramada... asta are tot inclus si are dimensiumea unui frigider (combina frigorifica)... are autonomie mare si poti extrage puteri mai mari pentru momente de varf...

        Comentariu

        • ABBA
          Membru
          • 12.iun.2014
          • 228

          #5
          Răspuns la: O centrala sau doua?

          Cam miroase a reclama, ati postat acelasi text in mai multe locuri,asa sa fie?

          Comentariu

          • yo8sbg
            Membru
            • 18.feb.2009
            • 136

            #6
            Răspuns la: O centrala sau doua?

            O centrala de 28KW cu boiler incorporat face fata chiar si la 2 bai.
            Postat în original de ABBA
            Cam miroase a reclama, ati postat acelasi text in mai multe locuri,asa sa fie?
            Am observat si eu; nu stiu daca aici sau pe alt forum am vazut acelasi tip de reclama mascata si pentru panouri radiante.
            Ultima editare de yo8sbg; 17.sep.2016, 14:42.
            Mii de multumiri OAMENILOR...

            Comentariu

            • GeorgeGMT
              Incepator
              • 19.sep.2017
              • 16

              #7
              Răspuns la: O centrala sau doua?

              DIn punct de vedere tehnic este mai ok cu doua centrale fiindca in perioada de toamna primavara poate sa functioneze doar una singura si sa moduleze mult mai bine(deci eficienta ridicata uzura scazuta)
              Dupa care daca se strica o centrala todeauna o sa ai o a doua care inca o sa functioneze.

              Comentariu

              Procesare...