Tipuri de teava din polipropilena PPR

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • iondan80
    Incepator
    • 23.mai.2008
    • 7

    Tipuri de teava din polipropilena PPR

    M-am gandit sa realizez instalatia de apa rece, apa calda si incalzire la o casa P+M, din teava din polipropilena PPR, cu traseele realizate prin sapa. M-am izbit de urmatoarea problema:
    -teava este de diverse culori: verde, albastra, alb, gri
    -este realizata cu fibra compozita, cu insertie din aluminiu, fara insertie
    Care varianta este mai buna si mai rezistenta?
    Pot monta un fiting dintr-o varianta la o teava de alta varianta in caz ca nu gasesc ceea ce trebuie la un moment dat?
    Doresc sa primesc sfaturi in aceasta directie cara sa-mi arate cea mai buna solutie din punct de vedere al fiabilitatii in timp si apoi cea financiara.
    Va multumesc
  • iondan80
    Incepator
    • 23.mai.2008
    • 7

    #2
    Tipuri de teava din polipropilena PPR

    Va rog sa-mi dati si mie niste informatii referitoare la ce sa aleg din multitudinea de oferte de teva PPR. Ma intereseaza in primul rand rezistenta in timp, dar si un raport rezonabil intre calitate si pret.
    Va multumesc

    Comentariu

    • tanasie
      Living Legend
      • 15.oct.2008
      • 2501

      #3
      Teava din cupru iese din calcul
      Cu respect.

      Comentariu

      • iondan80
        Incepator
        • 23.mai.2008
        • 7

        #4
        Tipuri de teava din polipropilena PPR

        Teava din cupru nu iese din calcul, dar nu cumva costul se duce prea sus in raport cu calitatea oferita? Gasesc toate fitingurile necesare pentru a realiza o instalatie cap-coada la o casa? Ofera suficienta siguranta in exploatare la montarea prin sapa? Astept raspunsurile dvs si va multumesc anticipat.

        Comentariu

        • sriw
          Membru Marcant
          • 05.dec.2007
          • 524

          #5
          Teava din cupru iese din calcul
          De ce cupru?E mai bun ca ppr-ul?Am si eu de facut o instalatie ingropata in rigips si inca nu sunt hotarat.Am auzit ca cuprul lasa ceva depuneri in timp.Este adevarat?
          If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

          Comentariu

          • tanasie
            Living Legend
            • 15.oct.2008
            • 2501

            #6
            Re: Tipuri de teava din polipropilena PPR

            Postat în original de iondan80
            Teava din cupru nu iese din calcul, dar nu cumva costul se duce prea sus in raport cu calitatea oferita? Gasesc toate fitingurile necesare pentru a realiza o instalatie cap-coada la o casa? Ofera suficienta siguranta in exploatare la montarea prin sapa? Astept raspunsurile dvs si va multumesc anticipat.
            Fitingurile pentru cupru sint ff ieftine in comparatie cu fitingurile pentru ppr, daca si in ziua de azi sint produse de cupru care au rezistat sute sau mii de ani.......
            Cu respect.

            Comentariu

            • iondan80
              Incepator
              • 23.mai.2008
              • 7

              #7
              Tipuri de teava din polipropilena PPR

              Deci dvs sustineti ca o lucrare de instalatii facuta cu conducte si fitinguri din cupru, inclusiv manopera se poate realiza la niste costuri comparabile cu cea din PPR? Daca da, ce calitate de cupru sa folosim pentru traseele inglobate in sapa: moale, semidur? Traseele din sapa ar trebui izolate? In cazul traseelor din sapa mai lungi va apare fenomenul de dilatatie longitudinala. Cum vom putea rezolva asta? Va rog sa ne impartasiti din experienta dvs. Va multumesc.

              Comentariu

              • Daniel.P
                Incepator
                • 02.aug.2006
                • 63

                #8
                In momentul de fata sunt la capitolul instalatii si am ales:
                cupru izolat 15x1 pentru traseele de incalzire, colac, semidur cred ca e
                teava ppr verde cu insertie aquatherm germania pentru apa calda (izolata) si rece

                Amnadoua instalatiile vor fi prin sapa asa ca sper sa nu fie probleme. Instalatorul e un tip care are referinte foarte bune si cred ca nu va fi nevoie sa-l caut si sa-l strang de gat in caz de probleme.

                Comentariu

                • marius_lmd
                  Membru Marcant
                  • 19.mar.2009
                  • 440

                  #9
                  omul a cerut calitate-pret iar ppr-ul verde de la aquatherm este foarte scump, metrul de teava din cupru la fel (ma refer la cel cu grosimea de 1 nu cel mai vandut prin magazine de 0,7, mai ieftin desigur), asa ca mai ramane de analizat , trebuiesc facute niste calculte tehnico-economice, nu putem spune asa din ...experienta , poate nu se potriveste chiar de fiecare data, si atunci omul ce face???? plateste mai mult pentru nimic in plus????.........

                  toata stima pentru profesionisti.......
                  o parere in plus nu strica niciodata,

                  Comentariu

                  Procesare...