Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • liviu2004
    Membru marcant
    • 03.ian.2007
    • 508

    #16
    Daca un scurtcircuit nu decupleaza siguranta, e de RAU. Una din trei: generatorul probabil nu poate sustine un curent de scurtcircuit necesar decuplarii sigurantei sau siguranta e "calibrata" sau generatorul are protectie la scurt-circuit.

    Prezenta pe piata romaneasca din 1994, PRAKT si-a bazat activitatea pe profesionalism in relatia cu furnizorii si beneficiarii echipamentelor ofertate.

    Comentariu

    • cioca1
      Incepator
      • 25.iul.2008
      • 2

      #17
      Tablou electric

      am si eu o intrebare ,am pe casa scarii pe peretele de la camera tabloul electric la toata scara si vreu sa stiu daca acest lucru ma afecteaza,am dureri de cap deoarece dorm chiar langa acel perete

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #18
        Probleme pot aparea la transformatoare mari, care genereaza campuri magnetice puternice. In cazul dvs. nu cred ca acolo este problema.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • cioca1
          Incepator
          • 25.iul.2008
          • 2

          #19
          multumesc

          Comentariu

          • komy
            Membru Marcant
            • 22.iul.2008
            • 442

            #20
            Tablou electric

            Mare mi-a fost mirarea cand am fost sa modific un tablou astazi.

            Sa incep...
            Prima data am ramas masca cand am gasit 11 module monopolare din care 6 faza si 5 nul. (era si unul bipolar dar folosit doar partea de nul ).
            Sigurantele erau aruncate fara nici o logica pentru un consumator monofazic.
            Erau sigurante de 25, 40 chiar si 60.
            Apoi proprietarii mi-au zis ca mai sar din sigurante asa ca ce s-or gandit oamenii.
            Au hotarat sa le fixeze cu scotch pe pozitia ON.
            Cand ma uit mai bine si incep sa scot din circuite vad ca sunt mai multe conductoare unite bagate in locul de iesire al sigurantei.
            Maxim au fost DOAR 5 conductoare intr-un loc de iesire al unei sigurante.
            Cam astea au fost, cu mentiunea ca la final au iesit 16 circuite. si au ramas masca cand le-am zis pretul.

            Numai bine!
            tablou electric

            Si tabloul electric dupa.
            Imi place lumina!

            Comentariu

            • raducu_ilie
              Living Legend
              • 10.apr.2008
              • 1043

              #21
              Din aceiasi "gama" un tablou schimbat in anul 2007. Sigurantele respective sunt contrafacute si "generalul" din acest tablou este de 63A. Tabloul alimenta o garsoniera conf. I si dupa spusele proprietarilor "aia de 63 nu a sarit niciodata, nu puteti sa le puneti si pe celelalte la fel?".

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	sigurante_186.jpg 
Afișări:	9233 
Mărime:	32,4 KB 
ID:	587141
              Sanatate maxima si efort minim!

              Comentariu

              • ear1976
                Living Legend
                • 09.aug.2007
                • 1008

                #22
                Astea e din gama "lasa ba ca merge-asa"
                ratzele se trag din camioane

                Comentariu

                • nyknyk
                  Incepator
                  • 25.ian.2009
                  • 77

                  #23
                  Si din curiozitate ce pret le-ai cerut pentru "opera" ta?
                  Tu esti satisfacut ca le-ai luat banii si ei sunt multumiti de "lucrare"?

                  Sicer eu nu iti ofeream nici apa de la robinet!

                  Cred ca ti-ai batut joc de saracii nestiutori!
                  Ce mastodont de cladire era sa aiba atatea circuite?
                  Nu te-ai sinchisit sa le faci un calcul de putere pe circuite?
                  Basca ai lasat o lucrare mai "aspectuoasa" ca la inceput!

                  Cred ca nici macar nu ai avut amabilitateasa le explici de ce este nu este in ordine sa la lipeasca cu scoci butoanele!

                  Un lucru e clar - ai facut ceva de mantuiala ca sa le iei banii repede fara prea multa osteneala !

                  Pacat!

                  Comentariu

                  • ghimarcat
                    Membru Marcant
                    • 19.feb.2006
                    • 414

                    #24
                    Nyknyk se pare ca nu ai inteles ce a vrut sa explice komy

                    Comentariu

                    • DanielF_67
                      Membru marcant
                      • 22.mar.2007
                      • 336

                      #25
                      tablou electric

                      Postat în original de ghimarcat
                      Nyknyk se pare ca nu ai inteles ce a vrut sa explice komy
                      Nici eu nu am inteles, decat ca a inlocuit sigurantele cu altele de firma mai precis de la 4 firme.
                      Oricum e ceva fata de ce avea omul inainte, daca avea si un tablou de 18 posturi era OK.

                      Comentariu

                      • komy
                        Membru Marcant
                        • 22.iul.2008
                        • 442

                        #26
                        tablou electric

                        Imi pare rau ca nu au inteles unii experti de pe aici asa ca voi clarifica ce am facut eu.

                        Tabloul este de la o casa cu circuit separat pentru hidrofor, si consumatori mari (masina de spalat).
                        In plus mai vreau sa zic ca omul si-a facut cate un circuit pentru fiecare camera si anume iluminat separat si prize separat.
                        A mentionat ca doreste sigurante pentru fiecare.

                        Omul avea siguranta generala de 32A si in tablou dupa cum se vede (cu conductoare de 1,5 si 2,5 mmp sectiune) erau puse sigurante de 25, 40, 60.
                        Eu mi-am zis ca asa ceva nu e in ordine si am pus sigurante de 10, 16, 20 (deoarece omul nu a mai avut altele mai mici).
                        Mentionez ca toate sigurantele le avea respectiva persoana care lucreaza in constructii in Franta si le-a adus de acolo.
                        Deci sigurante am pus din ce avea omul, incepand cu 16, 10 si terminand cu 20 deoarece omul nu mai avea altele, decat mult mai mari.
                        Faptul ca avea 6 module de faza si 5 module de nul am zis ca nu e ok si am refacut totul.
                        Faptul ca omul avea legate cate 5 conductoare si bagate intr-o pozitie de siguranta monopolara mi-am zis de asemenea ca nu e ok.

                        Daca nici acum nu ati inteles, o sa incerc sa fiu mai explicit.

                        Inca ceva, eu incerc de fiecare data sa explic efectele curentului electric, numai ca sunt anumite persoane cu mintea mica care nu prea au fost pe la scoala sau nu percuteaza la ce le spun eu. Asa ca dupa cateva incercari pe acestia din urma ii las in pace fara sa le dau lectii de fizica.

                        Numai bine.
                        Imi place lumina!

                        Comentariu

                        • RaspoElectric
                          Membru Marcant
                          • 17.feb.2009
                          • 707

                          #27
                          )))) komy...subscriu

                          Cateva din realizarile 2009..

                          Cu respect ... Ovi
                          Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	tablou_electric_784.jpg  Afișări:	8932  Mărime:	68,0 KB  ID:	587142 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	tablou_electric_2_176.jpg  Afișări:	13607  Mărime:	51,4 KB  ID:	587143 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	tablou_electric_3_228.jpg  Afișări:	8896  Mărime:	76,8 KB  ID:	587144
                          Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                          Comentariu

                          • ear1976
                            Living Legend
                            • 09.aug.2007
                            • 1008

                            #28
                            komy, ai pus vre-o cutie/cofret dupa aia sau ai lasat sigurantele alea asa spanzurate pe perete?
                            ratzele se trag din camioane

                            Comentariu

                            • ghimarcat
                              Membru Marcant
                              • 19.feb.2006
                              • 414

                              #29
                              Sa speram ca a inteles si nyknyk...acum komy a fost mai explicit

                              Comentariu

                              • nyknyk
                                Incepator
                                • 25.ian.2009
                                • 77

                                #30
                                Sigur, nu sunt un expert sau " expert" cum zice KOMY dar sincer nu mi-a placut ce ai facut !
                                si unde mai pui ca tu ai venit cu pozele sa le expui ca pe o "realizare" de succes a ta !

                                inca o data - dezamagitor
                                cred ca si de la un neexperimentat in ale electricitatii iesea o lucrare mai de "doamne-ajuta" !

                                sau poate ... cine stie te judec eu prea aspru, cu toate ca nu te cunosc, sincer i-mi pare rau dar raman la parerea mea - nota 4 pentru lucrare - deci nu este de trecere !

                                P.S. ca sa mai atenuez un pic virulenta cu care te-am judecat, in acest caz poate nu ai avut cu cine sa te intelegi ( ma refer la proprietar ) si ai fost nevoit sa scapi cumva de ei dar, mai bine nu te expuneai cu pozele ca fiind ceva de succes !

                                Salutare si te astep cu placere pe forum cu realizari mai reusite !

                                Comentariu

                                Procesare...