Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • GERULA2007
    Membru
    • 04.sep.2007
    • 181

    Multumesc pt explicatii si pt timpul acordat!

    Comentariu

    • alex virtual
      Living Legend
      • 19.mai.2007
      • 1363

      Chiar impresionanta prima imagine . A avut ceva rabdare electricianul .
      Postat în original de raducu_ilie
      Propietarul pe amandoua. Eu nestiind am intrebat cine a fost tampitul care a facut lucrarea asta...el a raspuns: "eu dl Radu. De ce ? Nu e bine?". Ce naiba sa mai fi spus? M-a pufnit rasul si ..asta a fost.
      Si ai mai luat lucrarea ?? sau cauta alt electrician ?

      Comentariu

      • bogd
        Membru Marcant
        • 16.aug.2009
        • 546

        Tablou electric

        ALEX eu unul daca eram propietar si faceam tampenia cu teava nu ma suparam ,daca electricianul intreba ce tampit a facut asta? al rugam sa faca ceva sa remedieze rapid sa nu mai afle si nevasta mea ce prost are la usa. mai greseste omul,daca se zgarceste la cativa banuti[de multe ori cu viata lui]
        PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

        Comentariu

        • Dan_Daniel
          Living Legend
          • 20.nov.2009
          • 1134

          Re: Tablou electric

          Postat în original de bogd
          sa nu mai afle si nevasta mea ce prost are la usa.]
          Gresit spus "la usa", mai corect era "in casa".
          Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

          Comentariu

          • alex virtual
            Living Legend
            • 19.mai.2007
            • 1363

            Re: Tablou electric

            Postat în original de bogd
            ALEX eu unul daca eram propietar si faceam tampenia cu teava nu ma suparam ,daca electricianul intreba ce tampit a facut asta? al rugam sa faca ceva sa remedieze rapid sa nu mai afle si nevasta mea ce prost are la usa. mai greseste omul,daca se zgarceste la cativa banuti[de multe ori cu viata lui]
            Ma gandesc ca sa simtit jignit chiar la el acasa . De aceea am intrebat .

            Comentariu

            • raducu_ilie
              Living Legend
              • 10.apr.2008
              • 1043

              Da. De ce nu? La urma urmei omul a inteles prostia si a dorit sa o rectifice. Eu de regula in tub IPEY de 20 mm bag pana la 7-9 conductoare myf de 1,5 sau 7 de 2.5. Nu am avut probleme. Stima!
              Sanatate maxima si efort minim!

              Comentariu

              • danny_el
                Incepator
                • 15.iul.2010
                • 34

                Sper sa mai fie urmarit acest topic. Vreau sa modific instalatia electrica a apartamentului, sa mai pun prize ... .
                Instalatia pt prize o sa o fac prin pardoseala. Este vorba de un apartament cu 2 camere. Cum vi se pare schema facuta, deocamdata numai pe "hartie". Daca credeti ca trebuie sa mai adaug sau sa scot ceva ... imi puteti spune. Primesc cu placere orice sfat.
                Click image for larger version  Name:	prizer_400_328.jpg Views:	2595 Size:	14.8 KB ID:	580940 Click image for larger version  Name:	simboluri_146.jpg Views:	2547 Size:	6.5 KB ID:	580941 Click image for larger version  Name:	tablou_sig_787.jpg Views:	2697 Size:	62.8 KB ID:	580942 Click image for larger version  Name:	prize_400_105.jpg Views:	2548 Size:	12.6 KB ID:	580943
                Re: Tablou electric

                continuare...
                Click image for larger version  Name:	hol_400_749.jpg Views:	2467 Size:	9.3 KB ID:	580944 Click image for larger version  Name:	buc_400_179.jpg Views:	2467 Size:	12.1 KB ID:	580945 Click image for larger version  Name:	dormitor_400_212.jpg Views:	2436 Size:	7.9 KB ID:	580946 Click image for larger version  Name:	sufragerie_472.jpg Views:	2436 Size:	23.9 KB ID:	580947

                Comentariu

                • Ranettius
                  Membru Marcant
                  • 18.oct.2005
                  • 592

                  Am avut si eu timp in sfarsit si am elaborat si printat pe baza schitelor de mana (care mai aveau putin si deveneau de neinteles) schema electrica a casei. Mentionez ca am alimentare trifazica, de la contor (care inca nu e montat) va pleca probabil un circuit trifazic de 6mm2 spre un tablou montat pe scara fata. Aici voi avea cele 2 tetrapolare generale, cate una pentru fiecare tablou - parter si respectiv etaj.

                  De la acest tablou pleca spre cele 2 tablouri mentionate mai sus cate un circuit trifazic de 4mm2. Impartirea pe faze in cele 2 tablouri e atasata in poze.

                  La mansarda mai am un mic tablou care e alimentat din tabloul de la etaj prin circuit de 4mm2.


                  Intrebarea e cum vi se pare distributia pe faze? (asa, la prima vedere, bineinteles).

                  Multumesc.
                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou1_206.jpg 
Afișări:	2543 
Mărime:	63,3 KB 
ID:	580954 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou2_135.jpg 
Afișări:	2475 
Mărime:	61,8 KB 
ID:	580955

                  Comentariu

                  • bogd
                    Membru Marcant
                    • 16.aug.2009
                    • 546

                    Tablou electric

                    Stimate domn pentru un apartament format din 2 camere ,bucatarie, baie si 2 holuri instalatia este supradimensionata la prima vedere. Ce consumatori mari veti avea in bucatarie? plita vitroceramica,cuptor electric?
                    PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                    Comentariu

                    • danny_el
                      Incepator
                      • 15.iul.2010
                      • 34

                      Re: Tablou electric

                      Postat în original de bogd
                      Stimate domn pentru un apartament format din 2 camere ,bucatarie, baie si 2 holuri instalatia este supradimensionata la prima vedere. Ce consumatori mari veti avea in bucatarie? plita vitroceramica,cuptor electric?
                      In bucatarie o sa fie in colt dreapta masina de spalat, pe peretele stg, hota, cuptor microunde, aprindere aragaz. Daca este sa renunt la cele 2 circuite din sufragerie/dormitor, sa am in sufragerie 2 circuite, AC si cele 4 prize si in dormitor, AC si celelalte prize?
                      Sigurantele care o sa le folosesc sunt Moeller 1P+N si diferentiala tot Moeller.

                      Comentariu

                      • bogd
                        Membru Marcant
                        • 16.aug.2009
                        • 546

                        Tablou electric

                        pentru bucatarie ,unde aveti cateva aparate electrocasnice [frigider,cuptor cu microunde,masina de spalat,. va sfatuiesc sa montati o siguranta de 20A,cu diferential de 0,5. pentru centrala termica o siguranta de 16 A.Tot la siguranta de 20A va puteti lega cu prizele din baie si din holul alaturat deoarece veti folosi ocazional acele prize cu consumatori mici[feon,aparat de ras electric] plus ca diferentiala va scuteste de eventualele neplaceri cauzate de mediul umed. Pt cele 2 dormitoare si celalalt hol la prize o siguranta de 16 A.Pt circuitul de aer conditionat puteti folosi o siguranta de 20 A,DAR CALCULATA PE PUTEREA CONSUMATORULUI RESPECTIV.Pentru instalatia de iluminat puteti folosi urmatoarea configuratie. Cele 2 dormitoaresi un hol pe o siguranta de 10A,baie,bucatarie si celalalt hol una de 10A.pt sonerie una de 5A [cam greu de gasit ,daca nu una de 10 [pt a putea sa o si opriti cand nu va este necesara.
                        PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                        Comentariu

                        • danny_el
                          Incepator
                          • 15.iul.2010
                          • 34

                          Re: Tablou electric

                          Postat în original de bogd
                          pentru bucatarie ,unde aveti cateva aparate electrocasnice [frigider,cuptor cu microunde,masina de spalat,. va sfatuiesc sa montati o siguranta de 20A,cu diferential de 0,5. pentru centrala termica o siguranta de 16 A.Tot la siguranta de 20A va puteti lega cu prizele din baie si din holul alaturat deoarece veti folosi ocazional acele prize cu consumatori mici[feon,aparat de ras electric] plus ca diferentiala va scuteste de eventualele neplaceri cauzate de mediul umed. Pt cele 2 dormitoare si celalalt hol la prize o siguranta de 16 A.Pt circuitul de aer conditionat puteti folosi o siguranta de 20 A,DAR CALCULATA PE PUTEREA CONSUMATORULUI RESPECTIV.Pentru instalatia de iluminat puteti folosi urmatoarea configuratie. Cele 2 dormitoaresi un hol pe o siguranta de 10A,baie,bucatarie si celalalt hol una de 10A.pt sonerie una de 5A [cam greu de gasit ,daca nu una de 10 [pt a putea sa o si opriti cand nu va este necesara.
                          Credeti ca ati putea face si o mica schema?
                          Re: Tablou electric

                          Postat în original de bogd
                          pentru bucatarie ,unde aveti cateva aparate electrocasnice [frigider,cuptor cu microunde,masina de spalat,. va sfatuiesc sa montati o siguranta de 20A,cu diferential de 0,5. pentru centrala termica o siguranta de 16 A.Tot la siguranta de 20A va puteti lega cu prizele din baie si din holul alaturat deoarece veti folosi ocazional acele prize cu consumatori mici[feon,aparat de ras electric] plus ca diferentiala va scuteste de eventualele neplaceri cauzate de mediul umed. Pt cele 2 dormitoare si celalalt hol la prize o siguranta de 16 A.Pt circuitul de aer conditionat puteti folosi o siguranta de 20 A,DAR CALCULATA PE PUTEREA CONSUMATORULUI RESPECTIV.Pentru instalatia de iluminat puteti folosi urmatoarea configuratie. Cele 2 dormitoaresi un hol pe o siguranta de 10A,baie,bucatarie si celalalt hol una de 10A.pt sonerie una de 5A [cam greu de gasit ,daca nu una de 10 [pt a putea sa o si opriti cand nu va este necesara.
                          Schema aceasta este mai buna?
                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	prize__400_692.jpg 
Afișări:	2459 
Mărime:	10,8 KB 
ID:	580962 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou_853.jpg 
Afișări:	2501 
Mărime:	31,2 KB 
ID:	580963

                          Comentariu

                          • bogd
                            Membru Marcant
                            • 16.aug.2009
                            • 546

                            Anlocuiti diferentialul de 16A,cu un diferential de 20A cu 0,5a,legati toate prizele din baie bucatarie si holul de langa ele la el.[mai putin c.t. pe care o legati separat pe o siguranta de 16A,pentru prizele din dormitor,sufragerie si al doilea hol folositi o singura siguranta de 16A,pentru aerul conditionat circuit separat pe siguranta de 20A, pentru iluminat baie,bucatarie si un hol pe siguranta de 10A,dormitor, sufragerie al doilea hol sig de 10A,sunerie o sig de 5A.Siguranta generala bipolara de 32A. Total sigurante 8. cofret de 10 sigurante
                            PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                            Comentariu

                            • bassu
                              Membru Marcant
                              • 25.nov.2008
                              • 475

                              Ptr Ranettius

                              La tabloul 1, prizele de pe terase, nu au ce cauta pe circuitul respectiv. Masina de spalat pe o siguranta separata, diferentiala iar centrala pe alta siguranta, normala dar pana in 6A. La dormitor 1 lasati AC pe o siguranta separata.
                              Click image for larger version  Name:	tablou1_206_123.jpg Views:	2523 Size:	74.4 KB ID:	580975
                              Ptr. Ranettius


                              Camera 2 AC separat.
                              Lumina afara spate sa fie cu cealeasi sigurante care sunt pentru exterior. acestea sa fie diferentiale pentru ca este posibil sa fie expuse intemperiilor si atunci e mai bine sa aveti o protectie in plus.
                              Centrala si masina de spalat pe sigurante separate ( diferentiala de 16A la 0.01A sau 0,03A si centrala termica pe 6A).
                              Bafta!
                              Click image for larger version  Name:	tablou2_135_223.jpg Views:	2515 Size:	74.5 KB ID:	580976

                              Comentariu

                              • Ranettius
                                Membru Marcant
                                • 18.oct.2005
                                • 592

                                OK, am inteles. La camerele de centrale nu mai pot umbla, circuitele sunt trase deja. Ma interesa mai mult daca impartirea pe faze e cat de cat echilibrata.

                                Mai fac cateva mentiuni:
                                - prizele terase sunt puse numai pentru a putea pune iarna cate un cablu de incalzire in scurgerile din terase. Iar cum un astfel de cablu are cam 10W/ml si am nevoie de cate max 3 ml/cablu, am zis din comoditate sa le conectez la circuitul de lumina, din aceeasi doza de pe terasa.
                                - AC vor fi de maxim 9000 BTU in dormitoare si de 12000 BTU pt cel de la etajul 1, pus pe circuit separat. Deci nu cred sa fie probleme.

                                Comentariu

                                Procesare...