Izolare fonica ferestre

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • gabi.ion
    Incepator
    • 03.aug.2010
    • 18

    #31
    Postat în original de rghelase2001
    Configuratia este: geam fix de 1300x1200 si usa oscilobatanta de 700x2100. Acum cateva zile am uns un pic garniturile cu o solutie apoasa. Am facut si testul cu hartia, nu pe acolo ar fi descoperit.. Cum stau si ascult, aproape de tamplarie, simt ca zgomotele se aud prin geamul de la fereastra fixa.. Geamul este tripan, dar se aud toate zgomotele prin el..
    Poti sa verifici daca sufla vantul prin partea de jos, pe la glaf la geamul fix? Sau daca se aud pe acolo zgomotele mai tare?
    Ma gandesc sa nu fie de vina glaful exterior, ce nu acopera complet golul.

    Comentariu

    • rghelase2001
      Incepator
      • 06.oct.2009
      • 23

      #32
      Postat în original de gabi.ion

      Poti sa verifici daca sufla vantul prin partea de jos, pe la glaf la geamul fix? Sau daca se aud pe acolo zgomotele mai tare?
      Ma gandesc sa nu fie de vina glaful exterior, ce nu acopera complet golul.
      Am desfacut glaful exterior (vezi prima poza), si nu am vazut nimic suspect. Am completat, totusi, cu niste silicon universal, Bison (poza 2).
      Dupa remontare (ultima poza), zgomotele se aud la fel ca inainte.
      Pana la urma, cred ca pur si simplu trec zgomotele prin geamul tripan, pentru ca altfel nu inteleg cum doar prin dreptul lui se aude zgomotul..

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	glaf_fereastra_794.jpg 
Afișări:	2219 
Mărime:	76,6 KB 
ID:	587004 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	izolare_glaf_554.jpg 
Afișări:	2206 
Mărime:	56,4 KB 
ID:	587005 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	glaf_montat_196.jpg 
Afișări:	2169 
Mărime:	53,9 KB 
ID:	587006

      Comentariu

      • Admin.MC
        Membru Marcant
        • 05.dec.2005
        • 974

        #33
        Postat în original de rghelase2001
        ...vezi prima poza...
        Cand mai uploadati poze intr-o anumita ordine sa incepeti cu ultima poza si sa terminati cu prima, astfel vor fi afisate in ordinea dorita, iar pe viitor va rog sa tineti cont de aceasta regula:
        misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=31099

        Comentariu

        • rghelase2001
          Incepator
          • 06.oct.2009
          • 23

          #34
          Ok! Citit si insusit!
          Am vazut ca ati adaugat titluri.
          Am incercat acum, dar a trecut timpul disponibil pentru modificari.

          Comentariu

          • romafroman
            Incepator
            • 06.nov.2010
            • 1

            #35
            Postat în original de morioka70
            Cand am trepădat pe site-ul lor, cei de la Saint-Gobain mai aveau pe acolo, pe la sticla fonoizolantă, niste mostre audio care arătau in mod concret cum atenueaza zgomotul o fereastră clasică (4 +16 + 4 mm) si una cu geam stratificat cu PVB (in doua variante de montaj, cu dublu si triplu vitraj, parcă, sau cu grosimi diferite ale sticlei - nu mai ţâu minte izakt). Erau trei exemple, unul pentru o locuinta situată lângă un aeroport, alta langa o autostradă, iar a treia langa o linie de cale ferată de mare viteză. Apasai pe buton si ascultai in căsti cum se aude atenuarea zgomotului. Am căutat in zadar (peste o oră!) pagina respectiva de Internet, dar n-am mai gasit link-ul cu pricina. Ghinion Iliescu, ce să-i faci!
            Daca dau de el (de site, nu de Iliescu! ), fiti siguri că vi-l trimit.
            Am găsit eu linkul uk.saint-gobain-glass.com/b2c/default.asp?nav1=func&nav2=noise%20protection&nav3 =flash&id=132 .

            Mesaj corectat de PowerMC

            Comentariu

            • morioka70
              Membru
              • 16.aug.2009
              • 293

              #36
              Postat în original de romafroman
              Postat în original de morioka70
              Cand am trepădat pe site-ul lor, cei de la Saint-Gobain mai aveau pe acolo, pe la sticla fonoizolantă, niste mostre audio care arătau in mod concret cum atenueaza zgomotul o fereastră clasică (4 +16 + 4 mm) si una cu geam stratificat cu PVB (in doua variante de montaj, cu dublu si triplu vitraj, parcă, sau cu grosimi diferite ale sticlei - nu mai ţâu minte izakt). Erau trei exemple, unul pentru o locuinta situată lângă un aeroport, alta langa o autostradă, iar a treia langa o linie de cale ferată de mare viteză. Apasai pe buton si ascultai in căsti cum se aude atenuarea zgomotului. Am căutat in zadar (peste o oră!) pagina respectiva de Internet, dar n-am mai gasit link-ul cu pricina. Ghinion Iliescu, ce să-i faci!
              Daca dau de el (de site, nu de Iliescu! ), fiti siguri că vi-l trimit.
              Va duceti pe 3. Hear the difference.

              Am găsit eu linkul uk.saint-gobain-glass.com/b2c/default.asp?nav1=func&nav2=noise%20protection&nav3 =flash&id=132 .

              Mesaj corectat de PowerMC
              Multumesc romafroman! Asa e, linkul este:
              uk.saint-gobain-glass.com/b2c/default.asp?nav1=func&nav2=noise%20protection&nav3 =flash&id=132
              Apoi va duceti pe 3. Hear the difference si-o să vă apară dedesubt cele 3 variante:
              - avion care decolează,
              - trafic auto in apropiere
              - si tren de mare viteza.
              Mai nou au bagat si zgomotul ploii, care nu era cand am intrat eu prima dată. Plus desenul ajutător din partea stângă.

              Cat despre zgomotul ciudat, "ca dintr-un tub", care se aude la una din ferestrele Dvs fixe, d-le rghelase2001, inclin sa cred că e ceva in neregulă cu vitrajul: ori la fabricarea lui propriu-zisă (lipirea foilor de geam in pachetul stratificat), ori la montarea vitrajului in toc. Sau cine stie, să nu fi ramas pe undeva un loc GOL (nu s-a completat cu spuma, ci s-a tencuit peste, la repezeala - Dvs sa nu fi fost acasa si sa nu fi vazut ce-au facut mesterii).
              Întrebări:
              1. Zgomotul respectiv se aude numai la una din ferestre sau la toate ferestrele montate de aceeasi firmă?
              2. In celelalte camere ale apartamentului Dvs se aude la fel de tare zgomotul de afara? (intrebara asta îsi are rostul numai in cazul in care si acolo aveti ferestre montate de aceeasi firmă)
              3. Din cele 4 laturi ale vitrajului, pe care din ele se aude mai tare zgomotul: pe cele verticale (stânga-dreapta), pe cea orizontală de sus sau pe cea de JOS? (că banuiesc că gălăgia se aude mai tare in zona de imbinare a vitrajului cu rama ferestrei, nu in centrul geamului, la intersectia diagonalelor )
              4. Dvs ati fost acasa cand vi s-au montat "aceste ferestre problemă"? Ati putut urmări intreg montajul, cap-coadă?

              Puteti verifica daca a ramas pe undeva un loc gol, neumplut cu spumă, si care a fost acoperit cu tencuială. Ciocaniţi usor cu degetul (sau cu un alt obiect care sa nu deterioreze tencuiala) toata zona perimetrala de pe interior, la imbinarea dintre toc si zid. Daca intr-un loc anume prezintă alt sunet decat in rest (sună a gol), s-ar putea ca acolo sa fie buba.
              Intotdeauna anumite spatiile goale, neacoperite cum trebuie (necapitonate) dau urechii umane senzatia de sunet trecut prin tub.

              Comentariu

              • rghelase2001
                Incepator
                • 06.oct.2009
                • 23

                #37
                @morioka70: Multumesc pentru observatiile si intrebarile clare si la obiect. Din pacate, am fost plecat cateva zile de acasa, si de-abia astazi am reusit sa verific.

                Cateva clarificari: doua camere au aceeasi pozitionare fata de strada, ferestrele avand configuratia geam-fix + usa oscilobatanta.
                1. Zgomotele se aud doar intr-una din camere, si doar prin dreptul geamului fix.
                2. In cealalta camera, zgomotul este mult estompat. Peretii exteriori sunt din porotherm, placati cu polistiren de 8cm, iar peretii despartitori - rigips, aceeasi configuratie la ambele camere.
                3. Nu am putut sa imi dau seama exact, dar clar se aude cam pe toata suprafata geamului (este posibil mai clar in dreptul baghetelor).
                4. Nu am avut cum sa urmaresc montajul, asa am cumparat apartamentul, in urma cu un an (bloc nou-construit "si cu simt de raspundere" ). Am ciocanit pe perimetrul geamului, insa "suna" doar a tencuiala..

                Daca baghetele sunt problema, exista baghete "de calitate" pt a le inlocui? Profilul este Gealan S8000 iQ cu 5camere, iar, in camera cu probleme, geamul este tripan, pastrand dimensiunea standard a vitrajului.

                Comentariu

                • ics
                  Membru Marcant
                  • 16.sep.2009
                  • 635

                  #38
                  Pe sub geam, in dreptul solbancului e zona in care se aude?
                  Poate trebuie suplimentata izolatia in acea zona.
                  ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                  Comentariu

                  • rghelase2001
                    Incepator
                    • 06.oct.2009
                    • 23

                    #39
                    Postat în original de ics
                    Pe sub geam, in dreptul solbancului e zona in care se aude?
                    Poate trebuie suplimentata izolatia in acea zona.
                    Am verificat, culmea, de acolo nu se aude asa de tare. Zgomotele se aud cam pe toata suprafata geamului (inclusiv prin profil). ascultarea am facut-o cu urechea, deci este cam greu sa estimez exact de unde se aude mai tare..

                    Inca un lucru, poate important: dimineata gasesc urme de condens pe marginile stanga, jos si dreapta, de la geamuri.
                    Cunosc teoria "condensului la termopane", dar nu stiu daca este normal sa existe aceste urme de condens si pe poata inaltimea geamului (stanga si dreapta, urme de cca 4-5mm).
                    Ma gandeam baghetele nu etanseaza bine, si de acolo si zgomotul.
                    E corecta teoria?

                    Comentariu

                    • morioka70
                      Membru
                      • 16.aug.2009
                      • 293

                      #40
                      Postat în original de rghelase2001
                      Daca baghetele sunt problema, exista baghete "de calitate" pt a le inlocui? Profilul este Gealan S8000 iQ cu 5camere, iar, in camera cu probleme, geamul este tripan, pastrand dimensiunea standard a vitrajului.
                      Cu alte cuvinte, vreţi sa spuneti că taman acolo unde aveti tripan (3 foi de sticlă!!!) se aude mai tare gălăgia de afară???
                      Ce înţelegeţi Dvs prin "dimensiune standard a vitrajului", cumva cea de 24 mm? Că bănuiesc că la grosimea totală a vitrajului vă referiti.
                      E cam nasol dpdv termic, dacă cele 3 foi de sticlă sunt asamblate intr-un sandviş cu grosimea de doar 24 mm. Practic, la aceeasi grosime (24 mm), în loc sa izoleze mai bine, tripanul Dvs (float + float + lowE) izolează mai prost (!!!) decat un vitraj dublu (float + lowE). Asta datorita faptului că la tripanul de 24 mm, Dvs aveti intre foile de sticlă o distanţă de 6 mm, când, in mod normal, bagheta distanţieră (chestia aia din aluminiu care separă foile de sticlă) ar trebui să fie de 16 mm. Nici mai mult, nici mai putin!
                      Daca bagheta distanţieră este mai îngustă de 13 mm, transferul căldurii între foile de sticlă se face cu precădere prin conducţie termică (din aproape in aproape).
                      Daca lătimea baghetei distantiere din aluminiu depăşeste 18-19 mm, iarăsi nu e bine, fiindcă, desi scade transferul termic prin conducţie, va creşte cel prin convecţie (datorită distanţei mai mari, in spaţiul dintre foile de sticlă apar curenţi circulari care măresc si mai mult transferul termic!).
                      În momentul actual (conform testelor de laborator), pentru o izolare optimă, se considră că grosimea vitrajului "dublu-termopan" este de 24 mm (geam 4mm + interstiţiu 16mm + geam 4 mm), iar la tripan trebuie sa fie de 44 mm (geam 4mm + interstiţiu 16mm + geam 4 mm + interstiţiu 16 mm + geam 4mm). Iar pentru asta rama (tocul, respectiv canatul) trebuie să aibă o adâncime (grosime) foarte mare (minim 85...88 mm tocul, respectiv minim 80...84 mm canatul).
                      Sigur, se poate face un compromis, anume să se monteze tripan intr-o cercevea ce permite un vitraj de maxim 40 sau 36 mm grosime. In acest caz interstitiul dintre foile de sticlă este de 14, respectiv 12 mm, cu consecinţele de rigoare asupra transferului termic. Dar in nici un caz intr-o cercevea cu lătimea de doar 24 mm! (am explicat mai sus de ce nu e bine)
                      Totusi, asta nu explică transferul fonic nepermis de mare pe care-l aveti Dvs la unul dintre vitraje. Si unde, tocmai la tripan, unde trebuia să fie mai mic! E o bubă undeva, ori la asablarea foilor de sticlă, ori la baghetele ce presează vitrajul in toc.
                      Cumva garniturile baghetelor nu apasă cum trebuie pe geam? Dacă împingeti cu degetul pe vitraj, din interior înspre afară (atentie, in dreptul baghetei, nu in centrul geamului, să nu-l crăpaţi!), apare un spaţiu intre garnitură si geam? Mă gandesc să nu fi pus cei de la montaj o baghetă ceva mai ingustă: in loc de baghete pentru vitraj de 24 mm, sa vă fi montat unele mai înguste, ca pentru vitraj cu grosime de 26 mm. Nu stiu, zic!
                      Da, teoretic există baghete de fixare "mai de calitate" (asta presupunând că cele ale Dvs nu sunt corespunzătoare). Tot la cei de la Gealan le găsiti. Dar inainte de-a le comanda, trebuie sa vă convingeti că intr-adevăr ele sunt cauza zgomotului, si nu alte componente. Sau o fi montajul defectuos, mai stii?!

                      Postat în original de rghelase2001
                      [...]Inca un lucru, poate important: dimineata gasesc urme de condens pe marginile stanga, jos si dreapta, de la geamuri.[...]
                      La care dintre geamuri gasiti urme de condens:
                      a) la toate geamurile din toate camerele?
                      b) doar la geamurile ferestrei din camera in care dormiti?
                      c) numai la geamurile "problemă", cele prin care ziceţi că patrunde zgomotul de afară?
                      Aici, la puncul c), ar mai fi două subcazuri: se abureste si geamul de la usa oscilobatantă? (cea care nu are probleme fonice) sau doar geamul fix? (ăla prin care ziceţi că se aude zgomotul străzii ca la balamuc).
                      In mod normal, atunci cand sunt indeplinite toate condiţiile (afară e frig, in casă e cald, iar umiditatea relativă din camera respectivă a depăsit pragul critic), pe geamuri incepe să apară condensul. Mai intâi timid, doar la partea orizontală de jos, intr-o fâşie ingustă. Apoi, incet-incet, fâşia cu condensul se extinde si pe marginile verticale (stânga-dreapta). Treptat ea se lăţeşte si cuprinde si latura de sus, apoi intreaga suprafaţă a vitrajului, dinspre margini către centru.
                      Motivul pentru care apare mai intai pe margini si abia apoi in centru, este pentru că pe marginea vitrajului, intre foile de sticlă, avem bagheta distanţieră din aluminiu, pe cand in rest există gaz izolator (aer sau argon, si mai rar kripton, care e ceva mai scump decat argonul). După cum se stie, aluminiul conduce al naibii de bine căldura.
                      De-aia apare condensul mai intai pe marginile geamului, fiindcă acolo, in zona baghetei din aluminiu, temperatura pe faţa interioară a vitrajului e mai mică decât in restul geamului (e vorba de faţa dinspre cameră, cea numerotată cu cifra 4 in convenţia internatională - vezi poza cu vitrajul dublu din ataşament).
                      Dar să revenim la ceea ce spuneaţi Dvs. Unde apare condensul mai intai: direct pe laturile din stanga si dreapta (in partea de jos), sau mai intai pe latura orizontală de jos si abia apoi incepe să urce si pe cele două laterale?
                      Adică Dvs aveti aburite lateralele stanga-dreapta (jos), fară să aveti condens si pe latura orizontală dintre ele??? (cea de jos)

                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	conventia_internationala_de_numerotarea_foilor_de_geam_902.jpg 
Afișări:	4062 
Mărime:	42,7 KB 
ID:	587633

                      Comentariu

                      • rghelase2001
                        Incepator
                        • 06.oct.2009
                        • 23

                        #41
                        @morioka70: in primul rand, multumesc de explicatii! Nu gasisem pe nicaieiri explicatia de ce condensul apare si pe marginile suprafetelor vitrate . In ultimile zile, am reusit sa aerisesc toate camerele, si, datorita temperaturilor mai ridicate din ultimile zile, nu s-a creat aproape deloc vreo urma de condens.

                        Revenind la topic, am facut toate verificarile recomandate de Dumneavoastra, si mi-am confirmat faptul ca zgomotele se transmit prin geamuri. Am desfacut baghetele, am tratat garniturile cu o o emulsie pt garnituri, dar nici o imbunatatire. Geamul are configuratia 4/6/4/6/4, cu o folie LowE si Argon. Zgomot mare se aude "prin" geamul fix, prin usa mai putin. Am facut niste masuratori ale zgomotului, cu o aplicatie de pe telefon, fix langa ferestre, pt ca elementele camerei sa nu influenteze masuratorile (pereti, draperii, parchet, etc). Culmea, zgomotele sunt mai puternice langa geamurile tripan, decat langa geamurile "normale" 4/16/4.

                        Dupa Sarbatori, voi cauta un dealer Gealan, pentru a vedea ce tipuri de baghete sunt disponibile pt profilele mele (Gealan S8000 iQ cu 5 camere), pt ca, in functie de baghete, sa imi comand geamurile recomandate de Dvs cu cateva posturi in urma.

                        Acum doua zile am montat, in camera "cu probleme" rulouri din Aluminiu, aplicate pe tamplarie, dar nu vad aproape nici o imbunatatire dpdv zgomot (la masuratori, cu telefon, diferenta este de 1-2 dB intre cu/fara rulouri. Per ansamblu, va fi ok cu rulouri vara, pt ca nu va mai intra caldura in casa, dar, dpdv zgomot, nu am vazut diferenta.

                        Deci, eu m-am lamurit ce trebuie sa fac, acum urmeaza sa vad ce baghete mai mici sunt disponibile pe profilul meu, pt a-mi schimba geamurile cu unele care sa-mi ofere protectie fonica superioara.

                        Multumesc de ajutor tuturor!
                        Sarbatori Fericite!

                        Comentariu

                        • morioka70
                          Membru
                          • 16.aug.2009
                          • 293

                          #42
                          Postat în original de rghelase2001
                          [...] Acum doua zile am montat, in camera "cu probleme" rulouri din Aluminiu, aplicate pe tamplarie, dar nu vad aproape nici o imbunatatire dpdv zgomot (la masuratori, cu telefon, diferenta este de 1-2 dB intre cu/fara rulouri. Per ansamblu, va fi ok cu rulouri vara, pt ca nu va mai intra caldura in casa, dar, dpdv zgomot, nu am vazut diferenta.

                          [...] eu m-am lamurit ce trebuie sa fac, acum urmeaza sa vad ce baghete mai mici sunt disponibile pe profilul meu, pt a-mi schimba geamurile cu unele care sa-mi ofere protectie fonica superioara.
                          Montarea unui tripan gros de 24 mm, de tipul 4-6-4-6-4, e cvasi-inutilă. Practic, ăia v-au tras pe sfoară: v-au luat banii aproape degeaba pe un produs care îngreunează fără folos rama PVC, scăzându-i pe deasupra şi performanţele izolării termice!
                          Daca tot ziceţi că vreti sa vă montati alt vitraj, interesaţi-vă mai intai care e grosimea maxim acceptă de tocul tamplariei Dvs.
                          Pentru că sunteti disperat cu zgomotul, iar faza cu izolarea termică e abia pe locul doi, mă gandesc că, decat să cumpărati alt tripan ce are 28, 30 sau 32 mm grosime (si prin el să se audă aproximativ la fel de tare), mai bine vă montaţi un termopan cu două foi, iar foaia de la exterior să fie geam duplex fonoizolant, de tipul 4.2.4 (cu două folii de PVB la mijloc). E drept că un astfel de geam se mai numeste şi "antiefracţie" (se sparge mai greu când dă hoţul cu ranga). Iar din punct de vedere fonic el izolează ceva mai bine decat un duplex 3.1.3 sau 4.1.4. (vezi fisierul pdf din atasament)

                          Explicaţiune:
                          La un geam fonoizolant de tipul "3.1.3" (uneori notat si cu "3.3.1") avem două foi de sticlă de 3 mm grosime, intre care e lipită o folie de PVB groasă de 0,38 mm (butiral de polivinil, vine din englezescul polyvinyl butyral). Lipirea se face la cald, prin presare (laminare), folosind o răşină specială, care asigură totusi transparenţa. Geamul rezultat va avea factorul de transmisie a luminii TL = 87...88%, la o grosime de 6,4 mm.
                          La geamul duplex 4.1.4 (8,4 mm grosime) avem o ţiplă de PVB si două foi de sticlă de 4 mm, iar la cel 4.2.4 (8,8 mm grosime) se mai adaugă încă o folie ("ţiplă") de PVB. (vezi desenul din atasament)

                          Ce se întâmplă. Pentru ca un vitraj să aibă proprietăţi fonoizolante mărite, este esential ca grosimile elementelor componenete ale sandvisului care alcătuiesc vitrajul să fie cât mai diferite: (de la ext spre int: sticlă 4 mm--->folie PVB 0,38 mm ---> folie PVB 0,38 mm ---> sticlă 4 mm ---> argon 16 mm ---> sticlă lowE 4mm). Folia aia din PVB face "minuni" in domeniul fonic. În plus, taie foarte mult din spectrul radiaţiei UV, reducând-o cu peste 70%.
                          Mă gandesc că, decat un vitraj din 3 foi de sticlă, mai bine unul cu geam duplex la exterior si lowE la interior. Iar bagheta distantieră din aluminiu ce separă cele două sticle sa se apropie (să tindă asimptotic! ) către lăţimea de 16 mm. Sau hai, să aibă măcar 14mm!
                          In functie de posibilităţile firmei respective si-a materialelor de care dispune la momentul respectiv, Dvs puteti alege ca la exterior să montati un geam duplex 3.1.3, 3.2.3, 4.1.4 sau 4.2.4 (de preferat variantele îngroşate). Astfel, la aceeasi greutate a vitrajului (in esenţă, vitrajul cu geam duplex 4.2.4+lowE va fi format tot 3 foi de sticlă de 4 mm fiecare!), măcar veti obtine o izolare fonică sporită.
                          Şmecheria asta, cu vitrajul duplex la o fereastră PVC fixă, merge, e sustenabil. Numai să vă fi pus ăia feronerie de minim 1,5 mm grosime, că altfel face burtă rama PVC. Chiar si la canatele mici si medii (ochiurile mobile) e acceptabilă. Dar sa nu vă bată gandul să montaţi asa ceva la o usă din PVC, că ati rupt-o-n fericire. Se vor lăsa balamalele una-două!
                          Incă o ghiduşie de care tre' să ţineţi seama: specialiştii spun să nu montaţi tripan pe vitraje cu suprafaţa mai mare de 1,8 metri pătraţi. În primul rand că geamul e foarte greu si solicită armătura, feroneria si profilul PVC, iar in al doilea rand bagheta de fixare se va ingusta simţitor. Cu cât bagheta de fixare a vitrajului (ornamentul ăla de plastic) e mai ingustă, cu atât devine mai flexibilă (mai puţin rigidă), putând fi scoasă mai usor din tocul PVC.
                          Am auzit cazuri cand, la vitraje tripan de peste 2 metri pătraţi, forţa transmisă de vant (furtună) a fost asa de mare, încât a smuls baghetele cu totul, iar tripanul a picat înăuntru, spărgându-se. Sincer vorbind, chiar si limita de 1,8 m2 mi se pare mare. As zice că e mai înţelept sa nu săriţi cu ele peste 1,5 m2. Uitaţi, ale mele nu au mai mult de 1,2 m2 (0,8 m lăţime x 1,4 m înăltime), şi tot mi-e milă de bietele balamale cand deschid fereastra! De-aia, pentru aerisire, ţin canatele mai mult pe oscilant (deschidere in "V"), decat pe batant. Baghetele de fixare a vitrajului sunt destul de groase (sunt pentru vitraj de 44 mm), iar profilul Veka Alphaline 90 acceptă vitraje de până la 50 mm (adică baghetele folosite îs cu 6 mm mai groase decat minimul acceptat).

                          Dacă tot aţi răbdat până acum, vă sfătuiesc sa nu vă grabiţi si sa nu vă aruncaţi în gol, cu capul în jos. E mai înţelept ca, înainte să faceţi alegerea, sa vă documentaţi foarte serios asupra problemei. Mai bine citiţi cu mare atentie ce scrie pe Internet, mai ales ce recomandă toţi producătorii importanţi de sticlă: alde Saint-Gobain, alde Pilkington, alde Guardian si-alde AGC (Glaverbel).
                          S-ar putea ca, datorită ramei PVC foarte inguste pe care-o aveti, sa fiti nevoit sa faceţi un compromis care să fie total nerecomandat: sa dati banii pe un vitraj neperformant dpdv fonic. Si-apoi să mă mai înjuraţi si pe mine.
                          E important sa studiati problema cat mai in amănunt, pentru a afla si avantajele, dar si dezavantajele care apar din montarea unui astfel de vitraj la fereastra Dvs.
                          În caz de ceva probleme si neclarităţi cu alegerea sticlei, daţi-ne de veste pe acest forum. Iar înainte de-a da comandă, spuneţi-ne si nouă asupra cărui tip de vitraj v-aţi hotărât.

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	geam_duplex_de_tipul_stadip_895.jpg 
Afișări:	3911 
Mărime:	55,3 KB 
ID:	587875
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • rghelase2001
                            Incepator
                            • 06.oct.2009
                            • 23

                            #43
                            @morioka70: multumesc inca o data pt informatiile detaliate si complete. Imediat dupa sarbatori, voi cauta un distribuitor Gealan, pentru a vedea ce grosime maxima incape pe profilul meu (S8000 iQ cu 5cam), si pt a vedea daca pot gasi baghetele corespunzatoare acelei dimensiuni. Dupa aceasta, voi cauta un distribuitor Saint Gobain, pentru a comanda geamurile noi, la dimensiunile maxime permise de profil. Cu aceasta, sunt sigur ca o termin definitiv cu zgomotul.

                            Doar ca si idee, am cum sa trag la raspundere firma care mi-a fabricat geamurile? (este o firma de prestigiu, din Bucuresti). Eu am comandat geamuri cu doua foi de geam, de grosimi diferite, iar ei mi-au recomandat "tripan, ca e doar un pic mai scump, dar mult mai bun pentru izolare fonica si termica"..

                            Sarbatori fericite tuturor!

                            Comentariu

                            • morioka70
                              Membru
                              • 16.aug.2009
                              • 293

                              #44
                              Postat în original de rghelase2001
                              Imediat dupa sarbatori, voi cauta un distribuitor Gealan, pentru a vedea ce grosime maxima incape pe profilul meu (S8000 iQ cu 5cam), si pt a vedea daca pot gasi baghetele corespunzatoare acelei dimensiuni. Dupa aceasta, voi cauta un distribuitor Saint Gobain, pentru a comanda geamurile noi, la dimensiunile maxime permise de profil. Cu aceasta, sunt sigur ca o termin definitiv cu zgomotul.
                              Aici, in cazul ferestrelor Dvs, e un aspect care ar trebui să vă dea foarte mult de gândit. La inceput spuneati că aveati geam termopan DUBLU de 24 mm grosime, format din două foi de sticlă, si că prin el se auzea ca la balamuc, de nu puteati să vă odihniti noaptea. In disperare de cauză, ati schimbat acest termopan cu un vitraj TRIPLU, cu grosime tot de 24 mm! Ziceti că si prin acesta se aude cam la fel de tare.
                              Ei bine, s-ar putea ca nu numai geamul in sine să fie cauza. Ar putea fi un montaj defectuos, o ramă prost prelucrată, o cameră de apartament care să amplifice zgomotele exterioare, etc.
                              Inainte să daţi comandă, mai ştughiaţi problema in amănunt, ca să nu vă pară rău apoi. Cereţi un consult din partea unei firme din domeniul acustic, care să vă facă niste măsurători cu aparatură profesională Bruel & Kjaer. Nu vă bazati doar pe masurătorile făcute de Dvs, cu telefonul mobil. Şi întrebaţi-i inainte cat costă, să nu rămâneti apoi Lefter Popescu.

                              Postat în original de rghelase2001
                              Doar ca si idee, am cum sa trag la raspundere firma care mi-a fabricat geamurile? (este o firma de prestigiu, din Bucuresti). Eu am comandat geamuri cu doua foi de geam, de grosimi diferite, iar ei mi-au recomandat "tripan, ca e doar un pic mai scump, dar mult mai bun pentru izolare fonica si termica"..
                              E foarte greu de dovedit in faţa instanţei acest lucru, că Dvs le-ati cerut un lucru iar ei n-au acceptat, oferindu-vă alt produs (tripan, in loc de geam fonoizolant). Sfătuiţi-vă cu un avocat inainte. Desi, cu banii cheltuiti prin tribunalele din ţărişoara asta cretină, mai bine vă puneti ferestre noi. De la capăt! Cine stie ce alte surprize NEBĂNUITE ascund actualele Dvs ferestre. Iar noi ne stoarcem creierii acilea in zadar, de peste o juma' de an de zile, doar-doar le-om da de cap!
                              Postat în original de morioka70
                              [...]
                              4. Dvs ati fost acasa cand vi s-au montat "aceste ferestre problemă"? Ati putut urmări intreg montajul, cap-coadă?
                              Postat în original de rghelase2001
                              [...]
                              4. Nu am avut cum sa urmaresc montajul, asa am cumparat apartamentul, in urma cu un an (bloc nou-construit "si cu simt de raspundere" ). [...]
                              Postat în original de rghelase2001
                              [...]Configuratia este: geam fix de 1300x1200 si usa oscilobatanta de 700x2100. [...] Cum stau si ascult, aproape de tamplarie, simt ca zgomotele se aud prin geamul de la fereastra fixa.. Geamul este tripan, dar se aud toate zgomotele prin el..
                              Pe de altă parte, mă gândesc ca însăşi geometria geamului fix sa nu fie cauza problemelor fonice.
                              Din considerente pur mecanice, eu m-am ferit întodeanuna să am la apartament ochiuri de geam cu lăţimea mai mare de 0,8 metri si înăltimea peste 1,5m, chiar dacă aceastea sunt ochiuri fixe. Am preferat să scot mai multi bani din buzunar si să introduc montanţi si grinzi despărţitoare, care să-mi rigidizeze cât de cât ansamblul ferestrei.
                              Sigur, în cazul de faţă (cel cu "fereastra zgomotoasă") nu se pune problema greselii Dvs, întrucât asa ati cumpărat aparatamentul, vina fiind în totalitate a celor care l-au construit. De multe ori constructorul, pentru a face economii considerabile, se zgârceşte la bani si trânteşte o chichineaţă de aripă mobilă (un canat cât mai îngust), iar restul de 2/3 din aria ferestrei o lasă cu geam fix. Punct! Am văzut acest lucru la blocurile nou construite (sau in curs de construcţie) din Piteşti. Seamănă foarte mult cu ce aveţi Dvs în camera "buclucaşă": o uşă oscilobatantă + un ditamai geamul fix.
                              S-ar putea ca tocmai un astfel de geam fix (de 1,3 x 1,2 m) să intre in rezonanţă si să amplifice zgomotul străzii, în loc să-l atenueze. Poate că un montant intermediar ar fi schimbat problema amortizării fonice. Merită sa-i întrebati acest lucru pe cei de la noua firmă de termopane la care o să dati comanda vitrajului. Să vă facă două oferte de preţ:
                              - una doar cu vitraj Stadip Silence, de tipul float 4.2.4 de 8,8 mm + argon 16 mm + lowE4,
                              - iar a doua cu montant intermediar si două vitraje Stadip Silence mai "mici" (mai înguste).
                              Să vedem cu câte zeci de euro este mai scumpă a doua variantă faţă de prima.

                              Ce să zic, geamurile mele tripan de 44 mm grosime atenuează destul de bine zgomotul exterior. Ce-i drept, m-a ferit Dumnezeu de zone aglomerate. Stau pe o stradă linistită, cu "faţa la spate", ca să zic asa . Adică am toate ferestrele numai spre spatele blocului, unde e si mai liniste, existând vegetaţiune din abundenţă. Vara e o plăcere să stai. Apropo, si eu locuiesc tot la etajul 3/4.
                              Aaaa!... Prin preajmă, la nici 50 m distanţă de bloc, există un teren de fotbal (două, de fapt - sunt chiar in faţa ferestrelor!) de la care mai aud înjurăturile profesorilor de sport, când zbiară la elevi că dau cu şutul pe lângă minge. Chiar si aşa, cu geamurile închise, tot mai disting acele înjurături, dar măcar le aud mai "vătuite" , vorba unui cunoscut (adică foarte mult estompate). Iar dacă lipesc urechea de geam si sunt atent, aud perfect felul vulgar în care-i blagosloveste antrenorul pe jucători.

                              Comentariu

                              • rghelase2001
                                Incepator
                                • 06.oct.2009
                                • 23

                                #45
                                Revin fara prea multe noutati.. Am gasit o firma care imi poate face un 4.2.4 de la Saint Gabain. Problema majora pentru ei e ca ei nu gasesc baghete inguste (vanzatorii mici de profile fie nu au asa ceva, fie nu mai au activitate), iar producatorul nu vinde o bagheta..
                                Aveti vreo idee de unde as putea face rost de bagheta? Profilul este Gealan S8000 iQ.

                                Comentariu

                                Procesare...