Izolare fonica ferestre

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • rghelase2001
    Incepator
    • 06.oct.2009
    • 29

    #31
    @morioka70: touche. Fac in weekend cateva fotografii, si le postez, doar este interesul meu la o parere bazata pe cat mai multe informatii.

    Comentariu

    • rghelase2001
      Incepator
      • 06.oct.2009
      • 29

      #32
      Revin cu pozele. Din pacate am avut niste probleme cu un "cot" de la instalatia de apa, care a picat, si cu un robinet de schimbat, asa ca am fost prea ocupat sa ma mai preocupe zgomotele

      Am mai observat ceva.. Daca tin urechea aproape de profil sau de geam, aud absolut clar zgomotele de afara. Tare si clar.. Este posibil sa nu fi fost montat cum trebuie tamplaria, si din cauza asta sa am aceste probleme?
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • rghelase2001
        Incepator
        • 06.oct.2009
        • 29

        #33
        Setul 2
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • rghelase2001
          Incepator
          • 06.oct.2009
          • 29

          #34
          Si setul 3
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • rghelase2001
            Incepator
            • 06.oct.2009
            • 29

            #35
            Revin cu intrebarea mea.. Aveti idee de ce se aud zgomotele "ca prin tub"? Am mai auzit o parere, cum ca asa e la pvc, situatie inexistenta la tamplaria din Aluminiu.. Asa o fi? Oare niste rulouri exterioare, din pvc, umplute cu spuma, m-ar ajuta sa scap de zgomot?

            Comentariu

            • gabi.ion
              Incepator
              • 03.aug.2010
              • 18

              #36
              Postat în original de rghelase2001
              Revin cu intrebarea mea.. Aveti idee de ce se aud zgomotele "ca prin tub"? Am mai auzit o parere, cum ca asa e la pvc, situatie inexistenta la tamplaria din Aluminiu.. Asa o fi? Oare niste rulouri exterioare, din pvc, umplute cu spuma, m-ar ajuta sa scap de zgomot?
              Usa este oscilo-batanta?
              Ai incercat cu o hartie sa vezi daca strange garnitura? mai ales in zona balamalelor?

              La camera cu probleme ai geam si pe un alt perete?

              Comentariu

              • rghelase2001
                Incepator
                • 06.oct.2009
                • 29

                #37
                Postat în original de gabi.ion
                Postat în original de rghelase2001
                Revin cu intrebarea mea.. Aveti idee de ce se aud zgomotele "ca prin tub"? Am mai auzit o parere, cum ca asa e la pvc, situatie inexistenta la tamplaria din Aluminiu.. Asa o fi? Oare niste rulouri exterioare, din pvc, umplute cu spuma, m-ar ajuta sa scap de zgomot?
                Usa este oscilo-batanta?
                Ai incercat cu o hartie sa vezi daca strange garnitura? mai ales in zona balamalelor?

                La camera cu probleme ai geam si pe un alt perete?
                Configuratia este: geam fix de 1300x1200 si usa oscilobatanta de 700x2100. Acum cateva zile am uns un pic garniturile cu o solutie apoasa. Am facut si testul cu hartia, nu pe acolo ar fi descoperit.. Cum stau si ascult, aproape de tamplarie, simt ca zgomotele se aud prin geamul de la fereastra fixa.. Geamul este tripan, dar se aud toate zgomotele prin el..

                Comentariu

                • gabi.ion
                  Incepator
                  • 03.aug.2010
                  • 18

                  #38
                  Postat în original de rghelase2001
                  Configuratia este: geam fix de 1300x1200 si usa oscilobatanta de 700x2100. Acum cateva zile am uns un pic garniturile cu o solutie apoasa. Am facut si testul cu hartia, nu pe acolo ar fi descoperit.. Cum stau si ascult, aproape de tamplarie, simt ca zgomotele se aud prin geamul de la fereastra fixa.. Geamul este tripan, dar se aud toate zgomotele prin el..
                  Poti sa verifici daca sufla vantul prin partea de jos, pe la glaf la geamul fix? Sau daca se aud pe acolo zgomotele mai tare?
                  Ma gandesc sa nu fie de vina glaful exterior, ce nu acopera complet golul.

                  Comentariu

                  • rghelase2001
                    Incepator
                    • 06.oct.2009
                    • 29

                    #39
                    Postat în original de gabi.ion

                    Poti sa verifici daca sufla vantul prin partea de jos, pe la glaf la geamul fix? Sau daca se aud pe acolo zgomotele mai tare?
                    Ma gandesc sa nu fie de vina glaful exterior, ce nu acopera complet golul.
                    Am desfacut glaful exterior (vezi prima poza), si nu am vazut nimic suspect. Am completat, totusi, cu niste silicon universal, Bison (poza 2).
                    Dupa remontare (ultima poza), zgomotele se aud la fel ca inainte.
                    Pana la urma, cred ca pur si simplu trec zgomotele prin geamul tripan, pentru ca altfel nu inteleg cum doar prin dreptul lui se aude zgomotul..
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • Admin.MC
                      Membru Marcant
                      • 05.dec.2005
                      • 973

                      #40
                      Postat în original de rghelase2001
                      ...vezi prima poza...
                      Cand mai uploadati poze intr-o anumita ordine sa incepeti cu ultima poza si sa terminati cu prima, astfel vor fi afisate in ordinea dorita, iar pe viitor va rog sa tineti cont de aceasta regula:
                      misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=31099

                      Comentariu

                      • rghelase2001
                        Incepator
                        • 06.oct.2009
                        • 29

                        #41
                        Ok! Citit si insusit!
                        Am vazut ca ati adaugat titluri.
                        Am incercat acum, dar a trecut timpul disponibil pentru modificari.

                        Comentariu

                        • romafroman
                          Incepator
                          • 06.nov.2010
                          • 1

                          #42
                          Postat în original de morioka70
                          Cand am trepădat pe site-ul lor, cei de la Saint-Gobain mai aveau pe acolo, pe la sticla fonoizolantă, niste mostre audio care arătau in mod concret cum atenueaza zgomotul o fereastră clasică (4 +16 + 4 mm) si una cu geam stratificat cu PVB (in doua variante de montaj, cu dublu si triplu vitraj, parcă, sau cu grosimi diferite ale sticlei - nu mai ţâu minte izakt). Erau trei exemple, unul pentru o locuinta situată lângă un aeroport, alta langa o autostradă, iar a treia langa o linie de cale ferată de mare viteză. Apasai pe buton si ascultai in căsti cum se aude atenuarea zgomotului. Am căutat in zadar (peste o oră!) pagina respectiva de Internet, dar n-am mai gasit link-ul cu pricina. Ghinion Iliescu, ce să-i faci!
                          Daca dau de el (de site, nu de Iliescu! ), fiti siguri că vi-l trimit.
                          Am găsit eu linkul uk.saint-gobain-glass.com/b2c/default.asp?nav1=func&nav2=noise%20protection&nav3 =flash&id=132 .

                          Mesaj corectat de PowerMC

                          Comentariu

                          • morioka70
                            Membru
                            • 16.aug.2009
                            • 297

                            #43
                            Postat în original de romafroman
                            Postat în original de morioka70
                            Cand am trepădat pe site-ul lor, cei de la Saint-Gobain mai aveau pe acolo, pe la sticla fonoizolantă, niste mostre audio care arătau in mod concret cum atenueaza zgomotul o fereastră clasică (4 +16 + 4 mm) si una cu geam stratificat cu PVB (in doua variante de montaj, cu dublu si triplu vitraj, parcă, sau cu grosimi diferite ale sticlei - nu mai ţâu minte izakt). Erau trei exemple, unul pentru o locuinta situată lângă un aeroport, alta langa o autostradă, iar a treia langa o linie de cale ferată de mare viteză. Apasai pe buton si ascultai in căsti cum se aude atenuarea zgomotului. Am căutat in zadar (peste o oră!) pagina respectiva de Internet, dar n-am mai gasit link-ul cu pricina. Ghinion Iliescu, ce să-i faci!
                            Daca dau de el (de site, nu de Iliescu! ), fiti siguri că vi-l trimit.
                            Va duceti pe 3. Hear the difference.

                            Am găsit eu linkul uk.saint-gobain-glass.com/b2c/default.asp?nav1=func&nav2=noise%20protection&nav3 =flash&id=132 .

                            Mesaj corectat de PowerMC
                            Multumesc romafroman! Asa e, linkul este:
                            uk.saint-gobain-glass.com/b2c/default.asp?nav1=func&nav2=noise%20protection&nav3 =flash&id=132
                            Apoi va duceti pe 3. Hear the difference si-o să vă apară dedesubt cele 3 variante:
                            - avion care decolează,
                            - trafic auto in apropiere
                            - si tren de mare viteza.
                            Mai nou au bagat si zgomotul ploii, care nu era cand am intrat eu prima dată. Plus desenul ajutător din partea stângă.

                            Cat despre zgomotul ciudat, "ca dintr-un tub", care se aude la una din ferestrele Dvs fixe, d-le rghelase2001, inclin sa cred că e ceva in neregulă cu vitrajul: ori la fabricarea lui propriu-zisă (lipirea foilor de geam in pachetul stratificat), ori la montarea vitrajului in toc. Sau cine stie, să nu fi ramas pe undeva un loc GOL (nu s-a completat cu spuma, ci s-a tencuit peste, la repezeala - Dvs sa nu fi fost acasa si sa nu fi vazut ce-au facut mesterii).
                            Întrebări:
                            1. Zgomotul respectiv se aude numai la una din ferestre sau la toate ferestrele montate de aceeasi firmă?
                            2. In celelalte camere ale apartamentului Dvs se aude la fel de tare zgomotul de afara? (intrebara asta îsi are rostul numai in cazul in care si acolo aveti ferestre montate de aceeasi firmă)
                            3. Din cele 4 laturi ale vitrajului, pe care din ele se aude mai tare zgomotul: pe cele verticale (stânga-dreapta), pe cea orizontală de sus sau pe cea de JOS? (că banuiesc că gălăgia se aude mai tare in zona de imbinare a vitrajului cu rama ferestrei, nu in centrul geamului, la intersectia diagonalelor )
                            4. Dvs ati fost acasa cand vi s-au montat "aceste ferestre problemă"? Ati putut urmări intreg montajul, cap-coadă?

                            Puteti verifica daca a ramas pe undeva un loc gol, neumplut cu spumă, si care a fost acoperit cu tencuială. Ciocaniţi usor cu degetul (sau cu un alt obiect care sa nu deterioreze tencuiala) toata zona perimetrala de pe interior, la imbinarea dintre toc si zid. Daca intr-un loc anume prezintă alt sunet decat in rest (sună a gol), s-ar putea ca acolo sa fie buba.
                            Intotdeauna anumite spatiile goale, neacoperite cum trebuie (necapitonate) dau urechii umane senzatia de sunet trecut prin tub.

                            Comentariu

                            • rghelase2001
                              Incepator
                              • 06.oct.2009
                              • 29

                              #44
                              @morioka70: Multumesc pentru observatiile si intrebarile clare si la obiect. Din pacate, am fost plecat cateva zile de acasa, si de-abia astazi am reusit sa verific.

                              Cateva clarificari: doua camere au aceeasi pozitionare fata de strada, ferestrele avand configuratia geam-fix + usa oscilobatanta.
                              1. Zgomotele se aud doar intr-una din camere, si doar prin dreptul geamului fix.
                              2. In cealalta camera, zgomotul este mult estompat. Peretii exteriori sunt din porotherm, placati cu polistiren de 8cm, iar peretii despartitori - rigips, aceeasi configuratie la ambele camere.
                              3. Nu am putut sa imi dau seama exact, dar clar se aude cam pe toata suprafata geamului (este posibil mai clar in dreptul baghetelor).
                              4. Nu am avut cum sa urmaresc montajul, asa am cumparat apartamentul, in urma cu un an (bloc nou-construit "si cu simt de raspundere" ). Am ciocanit pe perimetrul geamului, insa "suna" doar a tencuiala..

                              Daca baghetele sunt problema, exista baghete "de calitate" pt a le inlocui? Profilul este Gealan S8000 iQ cu 5camere, iar, in camera cu probleme, geamul este tripan, pastrand dimensiunea standard a vitrajului.

                              Comentariu

                              • ics
                                Membru Marcant
                                • 16.sep.2009
                                • 624

                                #45
                                Pe sub geam, in dreptul solbancului e zona in care se aude?
                                Poate trebuie suplimentata izolatia in acea zona.
                                ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                                Comentariu

                                Procesare...