Izolare fonica ferestre

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12202

    Răspuns la: Izolare fonica ferestre

    Cred ca geamurile si-au atins limita de eficienta , si deja trebuie cumva tratati acei 5 m spatiu dintre gard si casa . Ma refer la gard , spatiu verde , chiar peretele casei ...
    Poate niste poze sau schite ar ajuta la niste idei .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Consultant Tamplarie
      Moderator
      • 27.mai.2008
      • 904

      Răspuns la: Izolare fonica ferestre

      Modul de reparare al golului de geam este relevant si poate contribui la transmiterea zgomotului. Polistirenul nu exceleaza la aecst capitol.
      Ceea ce spune Mircea este de luat in calcul la modul cel mai serios. Dupa cum ati vazut, pe unele zone de autostrada exista panouri antifonice pentru aproteja de zgomot casele din zona. Nu ar fi rau sa incercati, daca spatiul permite, ceva asemanator. Legalitatea poate fi o problema dar este de discutat la Primarie. O bariera fonica inainte de peretele cu pricina face minuni.

      Comentariu

      • ivarulz
        Incepator
        • 25.feb.2007
        • 61

        Răspuns la: Izolare fonica ferestre

        Ma gandesc sa schimb doar sticla la termopane si am facut o simulare aici: http://www.yourglass.com/configurato...ator/main.html
        Imi iese asa:

        Glass1 Glass2 CTR kg/m2
        4 4 30 (-1; -4) 26 20
        4 6 36 (-1; -5) 31 25
        4 3.3.1 35 (-1; -5) 30 26
        4 3.3.1 P 37 (-1; -4) 33 26
        4 44.2 37 (-2; -6) 31 31
        4 44.2 P 39 (-2; -6) 33 31
        33.1 33.1 36 (-1; -5) 31 31
        33.1 P 33.1 P 42 (-2; -7) 35 31


        E interesant cum varianta de sticla simpla de 4 in combinatie cu sticla de 6 (simpla sau duplex) da rezultate mai bune la frecvente joase decat 4 + 8.
        Asta la o greutate mai mica.

        Varianta asta pare cea mai avantajoasa:
        33.1 P 33.1 P 42 (-2; -7) 35 31
        Ma intriga faptul ca sticlele sunt de aceeasi grosime si totusi simulatorul da rezultate aproape la fel cu
        33.1P 44.2P 44 (-2; -7) 37 37

        P reprezinta sticla duplex antifonica (nu laminata simpla)

        Comentariu

        • Consultant Tamplarie
          Moderator
          • 27.mai.2008
          • 904

          Răspuns la: Izolare fonica ferestre

          De ce schimbati sticla actuala care presupun ca este de 24mm? Probleme de izolare termica, fonica sau este deterioarata?

          Comentariu

          • rcfsound
            Incepator
            • 08.iun.2018
            • 2

            Răspuns la: Izolare fonica ferestre

            Buna ziua, am schimbat geamurile termopan cu tripan in urmatoarea configuratie 4s-4.4.2-4 low rezultand un geam de 42 mm la care s-au montat baghete de 8 mm.
            Diferenta este aproape insesizabila la partea de atenuare sonora si ma gandesc ca poate e din cauza panel-ului din pvc de la usa de balcon care are 24 mm.As putea sa montez un panel de 36 grosime dar nu stiu ce atenuare sonora are. Cine cineva?

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15056

              Răspuns la: Izolare fonica ferestre

              Problema este ca panelurile nu sunt o solutie pentru izolarea la zgomot. De regula, atunci cand imbunatatim izolatia geamului se constata foarte diferenta de izolare, sesizand ca zgomotul vine prin alta parte.

              Comentariu

              • rcfsound
                Incepator
                • 08.iun.2018
                • 2

                Răspuns la: Izolare fonica ferestre

                Am schimbat panelul cu unul de 36 si tot la fel se aud zgomotele de afara mai ales ciripitul pasarelelor la 5-6 dimineata.
                Intro alta camera sticla e 4-4-4 fara panel si tot asa se aude.
                Idea e ca usa de la balcon are 220 cm inaltime si ma gandesc ca nu ar rezista la 2 sticle 4-4.4.2-4, de asta am pus panel in partea de jos.(balamalele sunt de tip L profil de 70)

                Comentariu

                • ivarulz
                  Incepator
                  • 25.feb.2007
                  • 61

                  Răspuns la: Izolare fonica ferestre

                  Nu am facut inca modificarile la car ema gandeam aici: http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...l=1#post628306

                  Problema e ca nu cred ca ma ajuta foarte mult.
                  Cum se zicea pe aici, rezolvi intr-o parte dar pe urma se aude din alta.

                  La mine problema principala sunt profilele/stalpii de imbinare la 90 grade (balcon inchis). Pot sa aud clar cum sunetul vine dinspre stalpul din stanga, chiar daca masina este deja in dreapta balconului.
                  Daca reusesc sa imbunatatesc aspectul acesta, voi schimba si sticla.

                  Are cineva vreo idee cum sa imbunatatesc performantele stalpilor de imbinare?
                  Din pacate cel din stanga nu e foarte bine capsat in partea de jos.
                  Ceva de genul aplicat pe exterior oare ajuta? http://www.izolare-fonica.ro/izolati...m-grosime.html

                  Comentariu

                  • cosmin766
                    Incepator
                    • 17.oct.2021
                    • 17

                    In ofertele de la unele firme de termopane apar doi parametrii de izolare fonică in dB:
                    Performante geam:...
                    Rw(C;Ctr): 47( -2;-6)dB.

                    și Izolare fonică: Rw(C,Ctr) = 38(-2;-4)

                    In timp ce in ofertele de la alte firme apare doar :
                    Coeficienti ansamblu tamplarie:...Rw(C,Ctr): 38(-2;-5).

                    Intrebarea este: care este izolarea fonica / reducerea sonoră reală.. finală?

                    Sau care este diferența dintre coeficienții de performanță geam și izolare fonică?

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 13007

                      Sunt aceleasi simbolizari, Rw cu valori de 47 si 38 in exemplele tale reprezinta indicele de atenuare fonica. Celelalte tin de valori de corectie pentru frecvente joase si inalte, adica la frecventele extreme va fi mai mic cu acele valori corectate. Cu cat indicele este mai amre, cu atat ai izolare fonica mai buna.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • cosmin766
                        Incepator
                        • 17.oct.2021
                        • 17

                        oferta 1 cu :
                        Performante geam:...
                        Rw(C;Ctr): 47( -2;-6)dB.
                        și Izolare fonică: Rw(C,Ctr) = 38(-2;-4)

                        - de ce aici sunt 2 valori de rw? Ce reprezintă prima și ce reprezintă a doua?

                        nu am reușit să găsesc referințe in legătură cu aceste categorii de valori.

                        Pe siteul producătorului de sticlă se prezintă valori Rw . Presupun că acestea sunt performantele geamului din oferta 1.

                        Dar de ce se mai afișează și caracteristica Izolare fonica?


                        ​​​​​


                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 13007

                          Posibil ca prima valoare sa fie pentru sticla si a.doua.pentru ansamblul tamplarie.
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12202

                            Postat în original de cosmin766
                            In ofertele de la unele firme de termopane apar doi parametrii de izolare fonică in dB:
                            Performante geam:...
                            Rw(C;Ctr): 47( -2;-6)dB.

                            și Izolare fonică: Rw(C,Ctr) = 38(-2;-4)

                            In timp ce in ofertele de la alte firme apare doar :
                            Coeficienti ansamblu tamplarie:...Rw(C,Ctr): 38(-2;-5).

                            Intrebarea este: care este izolarea fonica / reducerea sonoră reală.. finală?

                            Sau care este diferența dintre coeficienții de performanță geam și izolare fonică?
                            Unde se face scoala de interpretat" performantele" termopanelor ???? Eu nu va inteleg ! Credeti in Mos Craciun ? Credeti ca datele alea sint reale sau publicater pt a fi utile ? va garantez ca NU ! Alea sint publicate pt a va zapaci de cap si a lasa impresia de ceva foarte tehnic si elaborat .
                            Vreau sa vad si eu tehnica de fabricatie si materialele , care sa difere intre un geam " slab " si unul " bun " ....daca exista .
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • cosmin766
                              Incepator
                              • 17.oct.2021
                              • 17

                              ,😀🤣🤣🤣👍@Mircea G

                              Comentariu

                              Procesare...