Izolare fonica ferestre

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • PMW
    Incepator
    • 02.aug.2013
    • 3

    #76
    Răspuns la: Izolare fonica ferestre

    Nu cred (sper) ca tamplaria sa fie problema. M-am dat cu urechea pe la tamplarie, am masurat decibelii (cu telefonul din dotare) si zgomotul mare vine de la sticla. Nu vreau sa aud eu musca in casa, vreau doar sa fie putin mai multa liniste decat este acum. Nu caut linistea deplina pentru ca am tinnitus .

    Comentariu

    • Consultant Tamplarie
      Moderator
      • 27.mai.2008
      • 903

      #77
      Răspuns la: Izolare fonica ferestre

      Depinde cat aveti nevoie sa se izoleze, la trecerea tramvaiului zgomotul se transmite atat pe cale aeriana cat si structural.
      Configuratia minima pentru reducerea zgomotuluiaerian pe un pachet cu 3 foie de sticla este 4-6-4.
      Sa intelegem ca furnizorul va schimba sticla utilizand aceleasi baghete?

      Comentariu

      • PMW
        Incepator
        • 02.aug.2013
        • 3

        #78
        Răspuns la: Izolare fonica ferestre

        Habar nu am daca utilizeaza aceleasi baghete, o sa intreb. Configuratie finala este aceasta: Duplex 4.4.2 8mm (B12+Argon) Low-E 6mm (B10+ Argon) Low-E 4mm. Am comandat pentru un dormitor sa vad ce diferente sunt. Nu prea aveam ce configuratii sa aleg pentru 40mm si citind topicul asta sper sa fi facut o alegere buna.

        Ideea e ca termopanele vechi izolau mai bine, deci, sigur e o problema undeva, eu tind sa cred ca la sticla.
        Ultima editare de PMW; 04.aug.2013, 20:16.

        Comentariu

        • Vlad Serban
          Incepator
          • 07.iul.2013
          • 32

          #79
          Răspuns la: Izolare fonica ferestre

          Izolarea fonica defectuoasa poate sa apara si pe la garnituri sau prin spuma de montaj.
          Pentru garnituri: Asigurati-va ca feroneria este reglata corect si face presiune egala pe garnitura pe tot perimetrul. Garnitura sa fie continua la colturi sau lipita.
          Pentru spuma: Incercati sa masurati zgomotul la imbinarea ferestrei cu peretele sau pe sub pervaz la profilul solbank (in caz ca aveti montat asa ceva). Ca si solutie nu stiu sa va recomand altceva pe moment, decat inlocuirea spumei sau montarea de benzi cu proprietati fonoizolante, daca mai e posibil acum operatiunea. Sa ne confirmati ca asta e problema si ne interesam de o solutie
          Aveti spaletii reparati deja?

          Comentariu

          • Ilie Madalina
            Incepator
            • 16.feb.2015
            • 4

            #80
            Răspuns la: Izolare fonica ferestre

            Postat în original de ahale
            Vreau si eu sa-mi schimb termopanele si sa-mi inchid balconul pentru a mai castiga spatiu.
            In acest sens, m-ar interesa sa aflu care sunt cele mai indicate termopane pentru izolarea fonica, ca ma omoara zgomotul.
            Buna ziua,

            O alternativa la schimbatul tamplariei o reprezinta rulourile exterioare din aluminiu umplute cu spume poluiretanica. Rulourile exterioare din aluminiu reprezintă soluţia ideală pentru izolarea termică, fonică, solară, cu important rol antiefracţie. Se pot monta pe orice tip de tâmplărie şi aduc un plus de confort prin protecţia oferită împotriva oricăror agenţi externi distructivi (soare puternic, furtuni, viscol etc.).
            Au o serie de beneficii printre care:
            - protecţie vizuală, păstrând intimitatea
            - izolaţie fonică, reduc zgomotul venit din exterior
            - izolaţie termică, reduc considerabil consumul de energie termică pe perioada iernii, iar vara păstrează răcoare – protecţie solară
            - protecţie împotriva insectelor, în cazul rulourilor cu plasă integrată sau aplicată
            - protecţie antiefracţie
            - reducerea prafului din încăpere
            - manevrare uşoară şi silenţioasă
            - stabilitate, rezistenţă în timp

            Comentariu

            • AerO
              Incepator
              • 08.apr.2015
              • 28

              #81
              Răspuns la: izolare fonica

              Postat în original de robi69
              Buna ziua,

              Am si eu o intrebare referioare la izolatia fonica a unui geam termopan si anume: care sunt factorii care influenteaza acesta propietate (de izolator fonic)a unui geam termopan (am niste geamuri termopan mari 1.9*2.2m si mie mi se pare ca zgomotul cam aude prin ele)?

              Geamurile sunt lowE, 2 foi.

              multumesc anticipat pt raspunsuri
              Salutare,

              In primul rand nu ai cum sa ai 2 sticle de Lowe in pachetul de 2 foi de sticla. Cu cat este suprafata mai mare de sticla, cu atat ai un coeficient de izolare fonica mai bun dar in conditiile in care ai 2 sticle de grosimi diferite( ex lowe4+float6 ). Insa este recomandat pachetul tripan in combinatia 4+6+4 pentru cel mai bun coeficient de izolatie fonica, insa nu si un coeficient de izolatie termica.

              Comentariu

              • Flori-B
                Incepator
                • 18.iun.2016
                • 1

                #82
                Răspuns la: izolare fonica

                Buna ziua,

                Va rog sa ma ajutati cu o parere legata de geamurile 4 s /anotimpuri, in caz ca v-ati achizitionat la casa sau ati vazut la cineva.
                Beneficiile legate de transfer termic merita vs diminuarea luminii naturale pe tot parcurusul zilei/anului. Nu exista riscul sa fie prea intuneric in casa?

                Daca ati experimentat si cu 4 s si fara, ce recomandati?
                multumesc!

                Comentariu

                • soag
                  Incepator
                  • 12.nov.2012
                  • 3

                  #83
                  Răspuns la: Izolare fonica ferestre

                  Buna ziua,

                  Am cumparat un apartament la care trebuie sa schimb ferestrele. Apartamentul are geamurile spre un bulevard intens circulat asa ca am nevoie de o configuratie care sa izoleze foarte bine fonic dar fara sa neglizez izolarea termica.

                  M-am gandit la urmatoarea alegere, cum vi se pare?

                  Profile: Salamander StreamLine 76 Plus - 7 camere
                  Feronerie: Roto NT
                  Sticla: Duplex 331 LOW-E + FLOAT 6 + LOW-E 4 + ARGON G=40

                  Multumesc

                  Comentariu

                  • Consultant Tamplarie
                    Moderator
                    • 27.mai.2008
                    • 903

                    #84
                    Răspuns la: Răspuns la: izolare fonica

                    Postat în original de Flori-B
                    Buna ziua,
                    Va rog sa ma ajutati cu o parere legata de geamurile 4 s /anotimpuri, in caz ca v-ati achizitionat la casa sau ati vazut la cineva.
                    Beneficiile legate de transfer termic merita vs diminuarea luminii naturale pe tot parcurusul zilei/anului. Nu exista riscul sa fie prea intuneric in casa?
                    Daca ati experimentat si cu 4 s si fara, ce recomandati?
                    multumesc!
                    Intunecarea data de sticla 4S este una minima si nu va deranjeaza semnificativ. Nu este acelasi lucru ca sticla reflexiva unde pierdeti semificativ lumina. Daca este o fereastra insorita, sigur o sa va felicitati pentru alegerea 4S.

                    Postat în original de soag
                    Buna ziua,

                    Am cumparat un apartament la care trebuie sa schimb ferestrele. Apartamentul are geamurile spre un bulevard intens circulat asa ca am nevoie de o configuratie care sa izoleze foarte bine fonic dar fara sa neglizez izolarea termica.
                    M-am gandit la urmatoarea alegere, cum vi se pare?
                    Profile: Salamander StreamLine 76 Plus - 7 camere
                    Feronerie: Roto NT
                    Sticla: Duplex 331 LOW-E + FLOAT 6 + LOW-E 4 + ARGON G=40
                    Multumesc
                    Varianta mai buna este cu laminat de 442 cu pelicula sound control.

                    Comentariu

                    • cata_melc
                      Membru
                      • 02.feb.2010
                      • 199

                      #85
                      Răspuns la: Răspuns la: Izolare fonica ferestre

                      Salut,
                      Am si eu o problema si as vrea sa o rezolv cumva. Long story short:
                      Am unul din balcoane inchis cu tamplarie PVC Veka Softline, sticla 4low-16-4 si o laterala de 1510x1150 inchisa cu Softline 70, dar cu panel (weiss cum ii zice lumea) de 32mm. Problema este ca de cand cu reabilitarea vecinu' si-a schimbat tamplaria veche si acum exista un spatiu de aprox 12-14cm intre cele doua balcoane si panelul meu functioneaza fix ca o cutie de rezonanta. Practiv foaaarte enervant, de se aud pana si greierii din gradina (etajul 2). Am gasit la unii un panel cu proprietati fonoizolante, dar pentru dimensiunea aia cereau 290 euro + tva ... ori 1100 euro a costat toata tamplaria
                      Ce alte variante "romanesti" am ? Sa caut sa lipesc material fonoabsorband pe acel panel, pe exterior ? (il scot , lipesc (cu ce ??) si il pun la loc)

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6866

                        #86
                        Răspuns la: Izolare fonica ferestre

                        Puneti niste poze sa vedem ce se poate adapta acolo .
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • Consultant Tamplarie
                          Moderator
                          • 27.mai.2008
                          • 903

                          #87
                          Răspuns la: Izolare fonica ferestre

                          O varianta ar fi inlocuirea cu sticla pe acea zona de panel. Alta varianta ar fi lipirea plutei pe panelul respectiv.
                          Sigur panelul este suficient de etans montat?

                          Comentariu

                          • cata_melc
                            Membru
                            • 02.feb.2010
                            • 199

                            #88
                            Răspuns la: Izolare fonica ferestre

                            Din pacate nu am apucat sa ies pe schela si sa fac poza... poate astazi! Da, panel-ul sta bine si etans in profil.
                            Variante "romanesti" am mai gasit intre timp .. lipire burete gofrat (varianta ieftina), lipire placi HD Foam (varianta mai scumpa) sau cea mai scumpa varianta inlocuirea panel-ului cu sticla 442 Sound Control sau panel fonoizolant (ambele costuri fiind peste 200 euro).

                            Comentariu

                            • Consultant Tamplarie
                              Moderator
                              • 27.mai.2008
                              • 903

                              #89
                              Răspuns la: Izolare fonica ferestre

                              Si ati optat pentru vreo varianta? Cu ce rezultat?

                              Comentariu

                              • cata_melc
                                Membru
                                • 02.feb.2010
                                • 199

                                #90
                                Răspuns la: Izolare fonica ferestre

                                Nu am mai apucat ... a trebut sa plec din tara.
                                Tare mi-e ca la cum decurgeau lucrurile cu reabilitarea nu mai gasesc blocul cand ajung acasa

                                Comentariu

                                Procesare...