Izolare fonica ferestre

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ahale
    Incepator
    • 29.apr.2009
    • 1

    Izolare fonica ferestre

    Vreau si eu sa-mi schimb termopanele si sa-mi inchid balconul pentru a mai castiga spatiu.
    In acest sens, m-ar interesa sa aflu care sunt cele mai indicate termopane pentru izolarea fonica, ca ma omoara zgomotul.
  • Consultant Tamplarie
    Moderator
    • 27.mai.2008
    • 904

    #2
    izolare fonica

    In zona dvs. cautati un furnizor care va poate oferi un profil de PVC cu geam termoizolator cu 3 foi de geam. Ar trebui sa fie suficient si pentru izolarea fonica.

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12199

      #3
      izolare fonica

      Izolarea fonica cu geam termopan va va aduce un alt necaz, va veti asfixia in casa!
      O izolare fonica se mai obtine si prin finisajul peretilor, draperii, covoare, mobila... in general casele mobilate si decorate "modern" sint amplificatoare de zgomot.
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • robi69
        Membru
        • 12.ian.2007
        • 143

        #4
        izolare fonica

        Buna ziua,

        Am si eu o intrebare referioare la izolatia fonica a unui geam termopan si anume: care sunt factorii care influenteaza acesta propietate (de izolator fonic)a unui geam termopan (am niste geamuri termopan mari 1.9*2.2m si mie mi se pare ca zgomotul cam aude prin ele)?

        Geamurile sunt lowE, 2 foi.

        multumesc anticipat pt raspunsuri

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12199

          #5
          izolare fonica

          La sticla termopan, solutia tehnica pentru izolarea fonica ar fi ca cele doua geamuri sa fie de grosimi diferite si (aproape imposibil tehnic) cit mai groase.
          Valabil pentru orice alt tip de geam in doua foi, chiar si pentru clasicul geam de lemn in doua canate.
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • dansastro
            Incepator
            • 10.iun.2009
            • 33

            #6
            Solutie atenuare acustica pentru ferestre - constatari

            Problema mea a fost si este in continuare ca am dormitoarele cu ferestre spre o sosea intens circulata iar primaria inca nu intelege ca trebuie sa controleze si reglementeze traficul. In consecinta am fost nevoit sa fac ceva pentru a rezolva problema macar partial.

            Deoarece nu am dorit sa schimb tamplaria (as fi creeat santier dupa ce tocmai il terminasem, si nu mi-a convenit), am hotarat sa schimb doar sticla. Am profile Rehau cu 4 camere si si am avut sticla 4-16-4, sticla fiind float. Sticla de 4 vibra ingrozitor cand treceau camioane pe sosea, sau cand o loveam cu pumnul, chiar se vedeau undele propagandu-se prin sticla. Am schimbat-o cu sticla 4.4.2 - 12 Ar - 3.3.2, limitarea fiind data de grosimea maxima permisa de tamplarie, anume 28 mm. Asta a presupus si schimbarea baghetelor de fixare a sticlei in tamplarie cu unele mai inguste.

            Efectul este usor de simitit, anume ca nivelul de zgomot care intra in apartament este cam cu 10 dB mai redus. Asta inseamna o injumatatire a intensitatii zgomotului. Eu speram sa aiba performante mai bune, dar este bine si asa. Acum cand lovesc cu pumnul in sticla este ca si cum as lovi un perete de beton. Nici un fel de vibratie vizibila. Presupun ca situatia o sa fie ceva mai buna dupa ce o sa montez si rulouri exterioare. Sper la un castig de 3 - 5 dB cu ruloul complet inchis, mai ales ca acesta se va afla o distanta de aproximativ 20 cm de suprafata ferestrei, ceea ce ar putea imbunatati performanta de atenuare a zgomotului.

            Conculziile sant urmatoarele:

            1. Sticla termopan 4 - xx - 4 este cea mai proasta posibila, pentru orice fel de aplicatie si nu ar trebui sa fie folosita in nici o situatie. In zone cu poluare fonica ar trebui sa fie foloste solutii specializate, adica macar sticla de tip 3.3.2 sau 3.3.1. De dorit ca celula de sticla sa aiba spre 40mm grosime. Asta presupune si folosirea unor profile mai late - spre 80 - 90 mm.
            2. Suprafata vitrata ar trebui sa nu depaseasca anumite dimensiuni pentru a putea bloca cu eficienta vibratiile generate de un nivel nerezonabil de mare a poluarii fonice. Am o fereastra de 1.7 X 1.3 m care, chiar cu sticla groasa pe care am montat-o, tot mai vibreaza din cauza suprafetei mari. Asta inseamna ca o suprafata mare ar trebui sa fie impartita in partitii de dimensiune rezonabila prin modul cum se proiecteaza tamplaria.
            3. Tamplaria trebuie sa fie de calitate imbunatatita deoarece contribuie semnificativ la modul cum se transmite zgomotul din exterior spre interior. Ideal ar fi sa fe folosite profile care sant umplute cu spuma, desi acestea sant destul de scumpe. Profilele ar trebui sa aiba insert de metal cu sectiune rectangulara completa (adica nu de tip U).
            4. In privinta montajului, ideal ar fi ca tamplaria sa se potriveasca in gaura din zid de asa maniera incat sa sa ramana un spatiu de max 1 - 2 cm care sa fie umplut cu spuma iar umplerea sa fie uniforma si pe toata latimea profilului. Deasemenea, pentru a putea sustine greutatea sticlei si a a sigura rigiditatea stucturii, este bine ca profilele sa fie prinse in zid cu cat mai multe bolturi, care sa preia si distribuie acea greutate.

            Comentariu

            • rghelase2001
              Incepator
              • 06.oct.2009
              • 29

              #7
              Probleme la izolatia fonica

              Buna ziua!

              Locuiesc intr-un apartament dintr-un bloc nou (et3/4), cu tamplarie Gealan profil S8000 iQ cu 5camere, geamuri fl/fl/lowE; La exterior, peretii sunt captusiti cu postiren de 5cm.

              De la apartament, pana la soseaua intens circulata (iesirea din Bucuresti spre Mogosoaia) sunt cca 150m, iar, in acea zona, masinile merg cu viteza.

              Problema este ca aud zgomotele de la masini clar si tare, in doua din cele trei camere. In zona este si o "turma" de caini, pe care, atunci cand ei incep sa latre, ii aud foarte clar, fie ca deschid usile, fie ca sunt inchise (atenuari foarte mici). La unul dintre geamuri chiar se aud zgomotele ca dintr-un tub, capata si un ecou..

              Tamplaria a fost reglata acum vreo saptamana, de un reprezentant al firmei ce a montat tamplaria, dar imbunatitire nu se simt..

              Eu banuiesc montajul defectuos, fie nu a fost aplicata suficienta spuma poliuretanica, fie geamurile nu sunt centrate in tamplarie, simtindu-se totodata si putin curent in camera. Voi face o proba, cu o tigare aprinsa, sa vad daca "rasufla" pe langa profil..

              Ma puteti ajuta cu un sfat ref la ce as putea face, pt a nu auzi atat de tare masinile si cainii? Sau trebuie sa accespt ideea ca "asa se aude la termopane", formularea celui care a regalat tamplaria..
              La nevoie pot atasa si foto cu diferite parti de tamplarie.

              Multumesc, si Sarbatori Fericite!
              Radu - Bucuresti

              Comentariu

              • Consultant Tamplarie
                Moderator
                • 27.mai.2008
                • 904

                #8
                Puteti posta foto daca aveti.
                Aveti tamplarie cu 3 foi de geam?

                Comentariu

                • rghelase2001
                  Incepator
                  • 06.oct.2009
                  • 29

                  #9
                  Revin cu noutati (nu am putut posta pana acum). Feamurile sunt 4/16/4, cu LowE.
                  Se pare ca zgomotul trece prin foile de geam. Ii si da ca un ecou, ceea ce face latraturile de caini si zgomotele de masini sa fie deranjante. Am curatat sub toc, restul de sapa, si am bagat intai spuma, apoi am tencuit, dar nici o imbunatatire.

                  Voi incerca sa obtin si o oferta pe tripan (are cineva idee de pret orientativ pt 1mp de geam tripan cu LowW, si 1ml de bagheta Stejar-Gealan?

                  Daca mai are cineva alte sugestii, va rog sa interveniti.

                  Weekend placut tuturor!

                  Comentariu

                  • ics
                    Membru Marcant
                    • 16.sep.2009
                    • 633

                    #10
                    un adjuvant poate sa fie format din rulouri exterioare...pentru noapte
                    ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                    Comentariu

                    • rghelase2001
                      Incepator
                      • 06.oct.2009
                      • 29

                      #11
                      @ics: da, intr-adevar, ar putea fi.. doar ca ma astept la ceva izolare fonica de la o tamplarie care nu a fost chiar ieftina.. Sau poate fi problema doar de la geamuri? exista cumva geamuri buni si geamuri "mai putin bune"?
                      Am mai auzit niste pareri, tot aici pe forum. Credeti ca merita sa inlocuiesc geamurile din aceasta camera cu geamuri tot cu doua foi, dar de grosimi diferite? Multumesc!

                      Comentariu

                      • ics
                        Membru Marcant
                        • 16.sep.2009
                        • 633

                        #12
                        sincer nu ma pricep...dar poate cu 3 foi de geam ar fi mai bun?
                        pot fi si zone foarte mici ca cele pe langa toc prin care zgomotul poate intra si crea neplaceri...

                        tin minte ca aveam o priza comuna cu vecinul si pana nu am astupat golul am tot auzit ce vorbeau vecinii mei

                        ca sa evit galagia am ales un bloc neexpus la trafic
                        ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                        Comentariu

                        • rghelase2001
                          Incepator
                          • 06.oct.2009
                          • 29

                          #13
                          Ce grosime are, de regula, un pachet de 2 geamuri cu grosimi diferite una fata de cealalta (cele folosite pt imbuntatirea izolarii fonice)? Daca inlocuiesc pachetul existent (4/16/4), cu acel tip de pachet, mai pot folosi baghetele existente?

                          Geamul tripan este exclus, tamplaria este in cfg geam fix+usa oscilobatanta, iar pt usa oscilobatanta nimeni nu imi poate garanta ca nu va ceda datorita greutatii sporite a geamului.

                          Comentariu

                          • Consultant Tamplarie
                            Moderator
                            • 27.mai.2008
                            • 904

                            #14
                            Aveti deja formata o parere ca ar fi de vina geamul ceea ce nu sunt convins ca este adevarat.
                            Punctele sensibile sunt date de imbinari, garnituri, baghete.

                            Comentariu

                            • rghelase2001
                              Incepator
                              • 06.oct.2009
                              • 29

                              #15
                              Postat în original de ConsultantTamplarie
                              Aveti deja formata o parere ca ar fi de vina geamul ceea ce nu sunt convins ca este adevarat.
                              Punctele sensibile sunt date de imbinari, garnituri, baghete.
                              Aveti perfecta dreptate, eu consider ca am deja parerea formata. Dar e formata, pe de o parte pt ca nu am primit alte informatii care sa imi poata schimba parerea, si, pe de alta parte, daca aud zgomot pe tot conturul unui geam fix, apoi, cand imi indrept urechea spre profil, nu mai aud nimic, eu cred ca este tot pachetul de sticla de vina. Intr-adevar, acum imi dau seama ca si baghetele s-ar putea sa aiba o vina, drept pentru care le voi inlocui si pe ele.
                              Pana la urma, cat timp nu prea poti adormi din cauza zgomotului facut de masini, nu prea ai cum sa judeci la rece problema pe toate partile, ci sa incerci sa o rezolvi, si asta repede..

                              Comentariu

                              Procesare...