Izolare fonica ferestre

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • mircea_gligan
    Incepator
    • 30.iul.2007
    • 6

    #91
    Răspuns la: Răspuns la: Izolare fonica ferestre

    Buna seara. Acum 2 ani si un pic mi-am schimbat geamurile la casa. Intrucat pe partea de catre strada distanta pana la aceasta este de aproximativ 5 metri si strada e foarte circulata (drum european), am vrut sa optez acolo pentru cea mai buna combinatie de geam izolator fonic. Am ajuns la configuratia din fisierul atasat. Cele 3 geamuri identice sunt tripan cu componenta din exterior 4.2.4 cica, iar cel de-al doilea tripan clasic. Geamurile sunt foarte grele dar randamentul in izolare fonica este zero. Se aud si tocurile celor care merg pe trotuar...care e cam la 2 metri de casa. Tamplaria este Salamander cu 5 camere iar configuratia si dimensiunile geamurilor descrise in atasament. Ulterior, vazand ca zgomotul ramane extrem de enervant, am montat niste jaluzele de aluminiu cu spuma poliuretanica. Diferenta a fost...aproape inexistenta.

    Ce m-ati sfatui sa fac? Ce solutie ar trebui sa adopt pentru a scapa de zgomot? Multumesc.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	trmp.jpg 
Afișări:	772 
Mărime:	47,8 KB 
ID:	627149

    Comentariu

    • yo8sbg
      Membru
      • 18.feb.2009
      • 136

      #92
      Răspuns la: Izolare fonica ferestre

      Poate zgomotul intra prin alta parte, de verificat. Spune natura materialelor din constructie. Eu cred ca de vina sunt vibratiile. De exemplu, vibratiile produse de masini intra in rezonanta cu ferestrele (din cauza dimensiunilor fizice) iar zgomotul in interior se amplifica.
      Faptul ca se aud acele tocuri ma face sa cred ce am scris la inceput.
      Mii de multumiri OAMENILOR...

      Comentariu

      • mircea_gligan
        Incepator
        • 30.iul.2007
        • 6

        #93
        Răspuns la: Izolare fonica ferestre

        Postat în original de yo8sbg
        Poate zgomotul intra prin alta parte, de verificat. Spune natura materialelor din constructie. Eu cred ca de vina sunt vibratiile. De exemplu, vibratiile produse de masini intra in rezonanta cu ferestrele (din cauza dimensiunilor fizice) iar zgomotul in interior se amplifica.
        Faptul ca se aud acele tocuri ma face sa cred ce am scris la inceput.
        1. Exista posibilitatea ca zgomotul sa intre pe deasupra geamurilor (cei care mi le-au montat or bagat 1 placa de polistiren extrudat de 10 cm ïnaltime" si 40 "latime" deasupra pentru ca tamplaria veche era foarte mult bagata sub tencuiala si asta a fost golul ramas deasupra). Peretii exteriori sunt din caramida plina "de tigan" (casa este din 194 si au 40 cm grosime. Sticla nu vibreaza deloc (cel putin nu se simte la mana). Ma gandeam sa izolez peretele dinspre strada si tamplaria termopan cu HD Foam Plus - Placi fonoabsorbante din spuma poliuretanica cu insertii de material textil si peste membrana fonoizolanta TECSOUND SY50 adezivata dar nu stiu daca asta va rezolva problema si nu as face inca o investitie de 1500 RON intr-un perete care sa fie tot degeaba. Cum ma sfatuiti? Multumesc.

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12204

          #94
          Răspuns la: Izolare fonica ferestre

          Cred ca geamurile si-au atins limita de eficienta , si deja trebuie cumva tratati acei 5 m spatiu dintre gard si casa . Ma refer la gard , spatiu verde , chiar peretele casei ...
          Poate niste poze sau schite ar ajuta la niste idei .
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • Consultant Tamplarie
            Moderator
            • 27.mai.2008
            • 903

            #95
            Răspuns la: Izolare fonica ferestre

            Modul de reparare al golului de geam este relevant si poate contribui la transmiterea zgomotului. Polistirenul nu exceleaza la aecst capitol.
            Ceea ce spune Mircea este de luat in calcul la modul cel mai serios. Dupa cum ati vazut, pe unele zone de autostrada exista panouri antifonice pentru aproteja de zgomot casele din zona. Nu ar fi rau sa incercati, daca spatiul permite, ceva asemanator. Legalitatea poate fi o problema dar este de discutat la Primarie. O bariera fonica inainte de peretele cu pricina face minuni.

            Comentariu

            • ivarulz
              Incepator
              • 25.feb.2007
              • 59

              #96
              Răspuns la: Izolare fonica ferestre

              Ma gandesc sa schimb doar sticla la termopane si am facut o simulare aici: http://www.yourglass.com/configurato...ator/main.html
              Imi iese asa:

              Glass1 Glass2 CTR kg/m2
              4 4 30 (-1; -4) 26 20
              4 6 36 (-1; -5) 31 25
              4 3.3.1 35 (-1; -5) 30 26
              4 3.3.1 P 37 (-1; -4) 33 26
              4 44.2 37 (-2; -6) 31 31
              4 44.2 P 39 (-2; -6) 33 31
              33.1 33.1 36 (-1; -5) 31 31
              33.1 P 33.1 P 42 (-2; -7) 35 31


              E interesant cum varianta de sticla simpla de 4 in combinatie cu sticla de 6 (simpla sau duplex) da rezultate mai bune la frecvente joase decat 4 + 8.
              Asta la o greutate mai mica.

              Varianta asta pare cea mai avantajoasa:
              33.1 P 33.1 P 42 (-2; -7) 35 31
              Ma intriga faptul ca sticlele sunt de aceeasi grosime si totusi simulatorul da rezultate aproape la fel cu
              33.1P 44.2P 44 (-2; -7) 37 37

              P reprezinta sticla duplex antifonica (nu laminata simpla)

              Comentariu

              • Consultant Tamplarie
                Moderator
                • 27.mai.2008
                • 903

                #97
                Răspuns la: Izolare fonica ferestre

                De ce schimbati sticla actuala care presupun ca este de 24mm? Probleme de izolare termica, fonica sau este deterioarata?

                Comentariu

                • rcfsound
                  Incepator
                  • 08.iun.2018
                  • 2

                  #98
                  Răspuns la: Izolare fonica ferestre

                  Buna ziua, am schimbat geamurile termopan cu tripan in urmatoarea configuratie 4s-4.4.2-4 low rezultand un geam de 42 mm la care s-au montat baghete de 8 mm.
                  Diferenta este aproape insesizabila la partea de atenuare sonora si ma gandesc ca poate e din cauza panel-ului din pvc de la usa de balcon care are 24 mm.As putea sa montez un panel de 36 grosime dar nu stiu ce atenuare sonora are. Cine cineva?

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15019

                    #99
                    Răspuns la: Izolare fonica ferestre

                    Problema este ca panelurile nu sunt o solutie pentru izolarea la zgomot. De regula, atunci cand imbunatatim izolatia geamului se constata foarte diferenta de izolare, sesizand ca zgomotul vine prin alta parte.

                    Comentariu

                    • rcfsound
                      Incepator
                      • 08.iun.2018
                      • 2

                      Răspuns la: Izolare fonica ferestre

                      Am schimbat panelul cu unul de 36 si tot la fel se aud zgomotele de afara mai ales ciripitul pasarelelor la 5-6 dimineata.
                      Intro alta camera sticla e 4-4-4 fara panel si tot asa se aude.
                      Idea e ca usa de la balcon are 220 cm inaltime si ma gandesc ca nu ar rezista la 2 sticle 4-4.4.2-4, de asta am pus panel in partea de jos.(balamalele sunt de tip L profil de 70)

                      Comentariu

                      • ivarulz
                        Incepator
                        • 25.feb.2007
                        • 59

                        Răspuns la: Izolare fonica ferestre

                        Nu am facut inca modificarile la car ema gandeam aici: http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...l=1#post628306

                        Problema e ca nu cred ca ma ajuta foarte mult.
                        Cum se zicea pe aici, rezolvi intr-o parte dar pe urma se aude din alta.

                        La mine problema principala sunt profilele/stalpii de imbinare la 90 grade (balcon inchis). Pot sa aud clar cum sunetul vine dinspre stalpul din stanga, chiar daca masina este deja in dreapta balconului.
                        Daca reusesc sa imbunatatesc aspectul acesta, voi schimba si sticla.

                        Are cineva vreo idee cum sa imbunatatesc performantele stalpilor de imbinare?
                        Din pacate cel din stanga nu e foarte bine capsat in partea de jos.
                        Ceva de genul aplicat pe exterior oare ajuta? http://www.izolare-fonica.ro/izolati...m-grosime.html

                        Comentariu

                        • cosmin766
                          Incepator
                          • 17.oct.2021
                          • 17

                          In ofertele de la unele firme de termopane apar doi parametrii de izolare fonică in dB:
                          Performante geam:...
                          Rw(C;Ctr): 47( -2;-6)dB.

                          și Izolare fonică: Rw(C,Ctr) = 38(-2;-4)

                          In timp ce in ofertele de la alte firme apare doar :
                          Coeficienti ansamblu tamplarie:...Rw(C,Ctr): 38(-2;-5).

                          Intrebarea este: care este izolarea fonica / reducerea sonoră reală.. finală?

                          Sau care este diferența dintre coeficienții de performanță geam și izolare fonică?

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 13007

                            Sunt aceleasi simbolizari, Rw cu valori de 47 si 38 in exemplele tale reprezinta indicele de atenuare fonica. Celelalte tin de valori de corectie pentru frecvente joase si inalte, adica la frecventele extreme va fi mai mic cu acele valori corectate. Cu cat indicele este mai amre, cu atat ai izolare fonica mai buna.
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • cosmin766
                              Incepator
                              • 17.oct.2021
                              • 17

                              oferta 1 cu :
                              Performante geam:...
                              Rw(C;Ctr): 47( -2;-6)dB.
                              și Izolare fonică: Rw(C,Ctr) = 38(-2;-4)

                              - de ce aici sunt 2 valori de rw? Ce reprezintă prima și ce reprezintă a doua?

                              nu am reușit să găsesc referințe in legătură cu aceste categorii de valori.

                              Pe siteul producătorului de sticlă se prezintă valori Rw . Presupun că acestea sunt performantele geamului din oferta 1.

                              Dar de ce se mai afișează și caracteristica Izolare fonica?


                              ​​​​​


                              Comentariu

                              • VYS
                                Living Legend
                                • 19.aug.2005
                                • 13007

                                Posibil ca prima valoare sa fie pentru sticla si a.doua.pentru ansamblul tamplarie.
                                VYS Blog DIY

                                Comentariu

                                Procesare...