Trebuie interzis BCA-ul, conform codului seismic ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • stefanev
    Membru marcant
    • 05.iul.2007
    • 437

    #31
    daca e atat de criticat BCA-ul, ce parere aveti de BCU facut aiurea???

    problema ar trebui sa se puna in felul urmator: nu trebuie sa se interzica BCA-ul, trebuie sa se interzica firmelor sa produca BCA sub norma de siguranta. Pe hartie cu siguranta este mentionat, dar in practica .. e jale. Vrei sa bagi un diblu in BCA si cand tragi cu mana de el iti iese fara probleme, eventual cu o bucata de BCA.

    Daca e sa privim amanuntit .. BCA-ul ar trebui sa fie ultima grija... ganditi-va numai la planseele armate gresit si cimentul "furat" din compozitii. Aici e o adevarata problema, pentru ca in Romania, oricine crede ca stie sa construiasca... nu mai pomenim si de proiectantii care si-au luat diplomele in facultate pe bani si tu ii incredintezi viitoarea ta casa pe mana unui nestiutor.

    Comentariu

    • anduvirgil
      Membru Marcant
      • 25.feb.2006
      • 527

      #32
      nush ce sa zic dar eu am incercat sa sparg un bloc de bca (arunct de la inltime 3m) si nu prea am reusit. s-a spart unul in 2 dar era crapat.
      cu privire la dibluri - acu daca diblu de de 1-2 cm lungime si gaura e de 8 si nu 6 atunci iese si dintr-o placa de beton.
      totul sta in respectarea normelor de constructie sau ma rog aproape toate- un ex ar fi folosirea stalpilor intermediari la distante mai mari de 6m ale zidurilor, dimensionarea pe masura a stalpilor si centurilor etc
      anda panda din ...

      Comentariu

      Procesare...