Alegere Centrala Termica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ppcrst
    Incepator
    • 25.iul.2014
    • 73

    Răspuns la: Alegere Centrala Termica

    Dati-mi detalii legate de pirometru, care este rolul lui, unde se monteaza si cum arata. Multumesc

    Comentariu

    • cheluakame
      Living Legend
      • 27.oct.2012
      • 2298

      Răspuns la: Răspuns la: Alegere Centrala Termica

      Postat în original de ppcrst
      Dati-mi detalii legate de pirometru, care este rolul lui, unde se monteaza si cum arata. Multumesc
      Pirometru este denumirea "stufoasa" a termometrului cu laser/non-contact.

      El se gaseste la preturi incepand de pe la 50 ron si cu ajutorul lui se masoara turul si returul radiatoarelor pentru a vedea ecartul acestuia.
      iTermice --- Sursa ta de caldura

      Comentariu

      • ppcrst
        Incepator
        • 25.iul.2014
        • 73

        Răspuns la: Alegere Centrala Termica

        Multumesc pt.informatie.

        Comentariu

        • myr09
          Incepator
          • 25.mar.2012
          • 11

          Răspuns la: Alegere Centrala Termica

          Buna ziua. Am o locuinta p+1 suprafata utila 112mp izolatie expandat eps80 10 cm si 5cm vata interior la acoperis 20 cm vata minerala. Initial am vrut sa folosesc pt incalzire o centrala electrica trifazata, dar datorita costurilor de bransare m am razgandit. Varianta unei centrale pe lemne sau peleti iese din calcul, deci am ramas la o centrala pe gaze. Din pacate anul acesta nu ma pot racorda la gaze deoarece nu sunt in zona unde locuiesc. Pot folosi o centrala pe gaz in condesatie legata la butelii si ce marca si putere sa aleg centrala?

          Comentariu

          • godaro
            Membru
            • 10.mar.2014
            • 232

            Re: Alegere Centrala Termica

            S-ar putea sa afli pe pielea ta ca e mai scump gazul la butelii decat curentul electric. Exista perspective reale ca sa ajunga gazul la poarta ta intr-un orizont rezonabil de timp? Gandeste-te ca va trebui sa schimbi buteliile (aproape) zilnic - ceea ce inseamna o logistica destul de laborioasa.

            Din curiozitate: de ce iese din calcul varianta pe peleti ?

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              Răspuns la: Alegere Centrala Termica

              Mai sint informatii pe forum despre cum se leaga o CT la butelii ...trebuie o rampa , regulator ...exista kit special .
              Din pacate riscul sa distrugi centrala , este maxim , si din cite stiu o centrala care a mers pe butelii , nu poate fi pusa in functiune legal .
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • myr09
                Incepator
                • 25.mar.2012
                • 11

                Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                Varianta pe peleti iese din calcul din lipsa spatiului pt centrala si depozitare peleti/lemne. Sunt sanse mari ca anul viitor sa ajunga gazele in zona asa ca trebuie sa gasesc o varianta de incalzire pt aceasta iarna. As aprecia daca m ati ajuta cu un link unde s a discutat subiectul intrucat nu gasesc. Si am mai auzit varianta unui instant pe butelie legat la calorifere dar sa fie acela cu flacara de veghe. Multumesc

                Comentariu

                • bogdanfnf`
                  Membru marcant
                  • 26.dec.2007
                  • 623

                  Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                  Daca sunt sanse asa de mari de a va racorda la geze anul viitor , nu investiti in nimic din ce ati enumerat pana acum ! Va fi o investitie de care nu va veti folosi pe viitor !

                  Personal as opta , pentru o iarna , pentru calorifere electrice ! Este o investitie de care va veti putea folosi oricand pe viitor !

                  Comentariu

                  • myr09
                    Incepator
                    • 25.mar.2012
                    • 11

                    Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                    Radiatoarele oricum trebuiesc cumparate acum sau anul viitor( instalatia pt ele este deja montata) investitia ar fi in centrala care sper eu sa o folosesc si cand voi avea gaze. Varianta cu calorifere elwctrice... Pe langa costurile presupun mai mari decat la butelii nu ma ajuta cu problema apei calde menajere care as rezolva o cu un boiler electric. Multumesc dar nu mi se pare o solutie buna aceasta. Pe langa costurile pt calorifere boiler si costurile lunare la curent electric sunt enorme.

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6701

                      Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                      Mai bine luati o centrala termica pe gaz , second hand , faceti adaptarile la butelie si dupa iarna o puteti revinde la aceeasi bani ( pe olx sunt centrale de la 300 lei in sus , o gramada ), cand aveti bransamentul de gaz la poarta cumparati o centrala noua de care doriti - eu asa as proceda .
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • smeagle
                        Membru marcant
                        • 15.ian.2013
                        • 502

                        Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                        vei avea consum mare pe gpl
                        Ultima editare de smeagle; 02.iul.2015, 21:02.

                        Comentariu

                        • myr09
                          Incepator
                          • 25.mar.2012
                          • 11

                          Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                          Exista diferente de consum intre gazul care alimenteaza masina si gazul din butelia cumparata de la distribuitori

                          Comentariu

                          • myr09
                            Incepator
                            • 25.mar.2012
                            • 11

                            Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                            Exista diferente de consum intre gazul care alimenteaza masina si gazul din butelia cumparata de la distribuitori

                            Comentariu

                            • giscanu_74
                              Incepator
                              • 04.ian.2015
                              • 7

                              Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                              Buna ziua,va rog sa ma ajutati in gasirea unei centrale electrice optima pentru a incalzi o suprafata de 200m2,avand montata incalzire in pardoseala,eu mam gandit sa montez o centrala electrica de 32-36kw si doua panouri solare cu boiler tank in tank nu stiu daca este suficient de rentabil si cat mar costa curentul pe o luna de iarna,mam gandit la aceasta varianta pentru ca racordarea la gas nu se poate executa si doresc sa ne mutam in septembrie trebui sa stept un an pana osa fiu racordat la gas,casa este foarte bine izolata cu poliestiren de 10 grafita si tamplarie rehau tripan consider ca este bine izolata VA MULTUMESC MULT PENTRU RABDARE ACORDATA ACESTUI MESAJ dar nu mai am somn pana nu rezolv si aceastaproblema.

                              Comentariu

                              • coby
                                Living Legend
                                • 21.feb.2012
                                • 6701

                                Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                                Daca va racordati intr un an a gaze , faceti o mare greseala cumparand o centrala electrica = parerea mea . Primul an va incalziti electric cu convectoare electrice( costa putin si sunt f fiabile ) iar apa calda o faceti cu un boiler electric ( oricum va trebuie si in cazul in care optati pt centrala electrica ) .
                                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                                Comentariu

                                Procesare...